X
  • Helpful post? (0)
    Świecąca kula dyskotekowa z trzech diod LED
    Świecąca kula z jedynie trzema diodami LED była bardzo trudna do zbudowania. Mnóstwo problemów wynikało z przekazywaniem zasilania i psuło się wiele razy zanim zaczęło pracować gładko. Teraz to chodzi jak sen! Pracowałem nad tym tydzień - powiedział o swoim projekcie, projektant laserów Carl.

W telegraficznym skrócie - projekt to kula z trzema diodami LED (czerwona, zielona i niebieska). Zobaczcie jak to działa - diody obracają się w trzech płaszczyznach. Autor musiał się nieźle napracować nad dostarczeniem zasilania.

Do budowy użył prostych materiałów - drewno, wentylatory, części od magnetowidu - jak widać na zdjęciach - było mnóstwo lutowania. Jednostka centralna to przerobiona lampka rowerowa. Trzy timery 555 sterują ruchami w poszczególnych płaszczyznach. Do modułu, na którym osadzone są diody, zasilanie dostarczane jest za pośrednictwem cieniutkich sprężynek.

Kapitalne! Cóż za pomysłowość, zresztą zobaczcie:

Link

źródło: Kula Led Spinning RGB LED Ball II
  • #2 22 Apr 2010 12:40
    michal-michalik
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Wow fajne;) Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł. Koleś się musiał pomęczyć nad wyważeniem tego.
    A dyskotekowa to nie bardzo, jak by ktoś wsadził rączkę do tego to by po imprezie było.
    Pozdrawiam
  • #3 22 Apr 2010 12:42
    muminek70
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Piorunujący efekt;D Dla mnie bomba, przydał by się jakiś szczegółowy opis do tego jak on to zrobił.Nawet moja żona była zachwycona,może bym pokusił się o wykonanie takiego czegoś.
  • #4 22 Apr 2010 13:50
    VSS
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    poczytaj stronę z linku a dowiesz się jak zrobić przyjemność żonie, są tam szczegółowe zdjęcia.
  • #5 22 Apr 2010 20:12
    opel2111
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Rzeczywiście efekt bombowy :) ale już nawet ruch w dwóch płaszczyznach daje bardzo ciekawy efekt
  • #6 22 Apr 2010 22:53
    sledzik1984
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Oj tam, oj tam... nic te ledy z dyskotekami nie mają wspólnego. Oczywiście niczego nie ujmując autorowi - z pewnością dużo pracy musiał włożyć w osiągnięciu dość mizernego efektu!

Popatrzcie sobie na urządzenie DTS XR300 Beam! Dla mnie - to jest osiągnięcie:

Link

Jest to ruchoma głowa z nieskończonym zakresem ruchów PAN/TILT. "Jedyną" różnicą, w porównaniu do tej ledowej zabaweczki z pierwszego posta jest to, że w samej ruchomej części znajduje się 10 silników krokowych + żarówka wyładowcza 300W oraz skomplikowana mechanika i optyka!
  • #7 22 Apr 2010 23:07
    george2002

Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam,
    rzeczywiście bardzo fajny pomysł i efekt końcowy ale nie chcę myśleć co by się stało jak by się ten wynalazek rozleciał ... najlepiej umieścić takie coś za szybą bądź w kuli szklanej :)

Pozdrawiam
    George2002
  • #8 23 Apr 2010 10:05
    gulson
    Administrator Systemowy
    Helpful post? (0)
    Quote:
    Oj tam, oj tam... nic te ledy z dyskotekami nie mają wspólnego. Oczywiście niczego nie ujmując autorowi - z pewnością dużo pracy musiał włożyć w osiągnięciu dość mizernego efektu!

Chyba kolega nie rozumie idei działu DIY, w takim razie już wyjaśniam - chodzi o stworzenie czegoś samodzielnie z łatwo dostępnych elementów. Zdaję sobie sprawę, że z chińskich fabryk wyjeżdżają nie takie cuda - ale nie o to chodzi tutaj na forum.
  • #9 23 Apr 2010 11:16
    maxxim
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    sledzik1984 wrote:

Mizerny efekt????????? 10000000 x lepszy od tego z linka !!Takiego DTS-a (oczywiście bez lampy wyładowczej) zrobiłem z 20 lat temu . A teraz w wyobraźni zobacz ten efekt w większej skali gdzie zamiast led masz mocniejsze światło skierowane strumieniowo na zewnątrz. i to jest to !!!
  • #10 23 Apr 2010 18:23
    Krychol rc
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Nie wiecie może czy te diody są załączane na stałe ponieważ planuję się za coś takiego zabrać.
    Na razie chociaż w dwóch płaszczyznach.
  • #11 24 Apr 2010 00:38
    maciej113
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Cud techniki. Podziwiam autora, ciekawe jak rozwiązał problem zasilania. Zabawka rodem z filmów science fiction
  • #12 24 Apr 2010 13:44
    Dawid_20
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Krychol rc wrote:
    Nie wiecie może czy te diody są załączane na stałe ponieważ planuję się za coś takiego zabrać.
    Na razie chociaż w dwóch płaszczyznach.

Sterowane są elektroniką od lampki rowerowej. Na stronie autora jest wszystko opisane.
  • #13 24 Apr 2010 21:22
    elktro
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    ta niby kula jest zbudowana na zasadzie żyroskopu -nic skomplikowanego umieścić diody na środkowym okręgu zasilane chociażby z baterii aby uniknąć sprężynowego dostarczania zasilania, -można by było się pokusić nawet o prosty układ sterujący pracą diod RGB i wraz z małą baterią umieścić go na 1, 2 lub 3 osiach, -liczba efektów zależna od pomysłowości konstruktora i prędkości obrotowej poszczególnych okręgów ;)

jako ciekawostka w temacie kuli z LED'ami proponuję zajrzeć tutaj http://3dleds.com to już prawie wyświetlacz 3D

pozdrawiam
  • #14 25 Apr 2010 14:52
    machacz102
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    No właśnie, czy nie warto by pomęczyć się trochę z elektroniką sterującą i np. zrobić z tego cudeńka wyświetlacz widmowy VGA? Wtedy to dopiero zaczęłoby to wymiatać.
  • #15 25 Apr 2010 15:09
    reaven22
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Piękno tego układu jest w prostocie! Żadnych skomplikowanych układów sterujących, wszystko zrobione z elementów tanich i ogólnie dostępnych a efekt powalający :)
  • #16 26 Apr 2010 08:40
    ziomek0203
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Według mnie jest to trudny projekt do wykonania - wyważenie itd.
    Zastanawia mnie tylko jak autor zrobił "przekładnie" aby doprowadzić napięcie do poszczególnych silników oraz diod ?
    Lepiej nie wsadzać łap.
    Ogólnie fajny bajer.
  • #17 26 Apr 2010 19:09
    jblew
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Napięcie dla każdej z diod jest przekazywane oddzielnie?
  • #18 27 Apr 2010 19:17
    kleszcz10
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Dla mnie efekt super tylko mogły by być nieco mocniejsze diody. Tylko nadal nie wiem jak doprowadził zasilanie do tych wszystkich modłów. Jak ktoś ma jakiś pomysł to był bym wdzięczny bo pokusił bym się wtedy o wykonanie podobnej zabawki ;]
  • #19 28 Apr 2010 09:17
    gen999
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Wszystko pięknie tylko na stronie autora wszystkie zdjęcia zablokowane :( darn

Co do samego urządzenia to myślę że w większej skali i np 4 obok siebie takie cudeńka genialnie by wyglądały :)
  • #20 28 Apr 2010 12:35
    Dawid90u
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Prawym przyciskiem ->kopiuj adres obrazka -> wkleić w przeglądarkę i się pokaże zdjęcie :)
  • #21 29 Apr 2010 13:14
    SatServ
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Pewnie Ameryki nie odkryję:D, ale można by zasilanie przekazać indukcyjnie.
    Pzdr!
  • #22 29 Apr 2010 16:06
    utak3r
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Projekt wyraźnie cierpi na wykorzystaniu zwykłych 555... bardzo, ale to bardzo mu brakuje jakiejś synchronizacji LEDów.
  • #23 30 Apr 2010 22:29
    elktro
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Zdjęcia na stronie autora to nic nadzwyczajnego, efekt ładny ale jak ta kula się zatrzyma i widać konstrukcję to tragedia (aż dziwne że jeszcze się nie urwało;) ) mimo wszystko złożenie czegoś takiego nie jest proste (od strony mechanicznej)
    Co do przekazywania napięcia na diody to w ten sam sposób jak szczotki przekazują napięcie do wirnika silnika lub w podobny sposób poprzez wytrawienie w laminacie (o kształcie tarczy) ścieżki/ek-okręgów i doprowadzenie do nich poprzez blaszki sprężynujące napięcia
  • #24 05 May 2010 13:58
    lego001
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    a ma ktoś z was schemat tego?? jak podłączyć te timery 555 i lampkę rowerową??
  • #25 05 May 2010 23:49
    marioelektryk
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Niestety w moim przypadku wklejanie do przeglądarki nie daje żadnych efektów..... Szkoda a chciałem zobaczyć szczegóły konstrukcji. Bo niby taka prosta rzecz a jak cieszy :)
  • #26 13 May 2010 10:01
    urbi0001
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Link do galerii z tymi zdjęciami dla tych co im się nie chcą otworzyć zdjęcia

Czy ktoś potrafi zająć się elektroniką tak żeby dało się uruchomić "na sucho" bez montażu w całość? Strona mechaniczna dla mnie nie jest problemem.
  • #27 05 Jun 2010 18:33
    vivalaprimoloco
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Projekt świetny.
    Sam z pewnością nie wziął bym się za to... z powodu braku cierpliwości :D
    Efekt super... Ciekawy jestem jak by to wyglądało podczepione do sufitu a diody zamienić na małe lasery (takie po kilka zł za sztukę)... taki projektor miałby kąt świecenia prawie 360 stopni :)... cudeńko
  Search 4 million + Products
Browse Products