Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Pralka Ariston AVSF 129 wymiana łożysk bębna.

Strona Główna -> Forum elektroda.pl-> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący ->Pralka Ariston AVSF 129 wymiana łożysk bębna. Napisz nowy temat  Temat zablokowany. 
AutorSchowaj lewą kolumnę Wiadomość
Pawel z Kawęczyna
Poziom 5
Poziom 5
Miasto: Warszawa
Ocena postów: 2
Pawel z Kawęczyna
Poziom 5
Post#1 22 Kwi 2010 20:19  Autor tematu   

Pralka Ariston AVSF 129 wymiana łożysk bębna.

Witam,
Czy ktoś może wie jak dalece skomplikowana jest wymiana łożysk(a) bębna w tralce Ariston AVSF 129? A jakby ktoś wiedział jeszcze jakie tam jest łożysko i ew. uszczelniacze, to już by było bajecznie.

Oceń post: + +1 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
Haruś
Poziom 16
Poziom 16
Ocena postów: 4
Haruś
Poziom 16
Post#2 22 Kwi 2010 21:58    

Re: Pralka Ariston AVSF 129 wymiana łożysk bębna.

Łożyska są w krzyżaku. Odkręcasz koło pasowe, krzyżak, wyciągasz go i wymieniasz łożyska.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
january wietrzyk
Poziom 13
Poziom 13
Ocena postów: 10
january wietrzyk
Poziom 13
Post#3 23 Kwi 2010 08:46    

łożyska 6205zz,6204zz simering 30x52x65x7/10

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
Pawel z Kawęczyna
Poziom 5
Poziom 5
Pawel z Kawęczyna
Poziom 5
Post#4 24 Kwi 2010 07:09  Autor tematu   

Dzięki Wam serdeczne. Biorę się do działania.

Rzeczywiście wymiana nie nastręcza zbytnich problemów. Cały zestaw naprawczy można kupić tu : http://www.argedo.com.pl/

Powrót do góry
SebasTTan
Poziom 2
Poziom 2
Miasto: Oleśnica
SebasTTan
Poziom 2
Post#5 29 Cze 2010 18:54    

To ja dopytam Smile
Czy tam występują oba te łożyska czy jedno z nich ?
Także właśnie mi siadają i pralka przestała być silent.

Powrót do góry
Pawel z Kawęczyna
Poziom 5
Poziom 5
Pawel z Kawęczyna
Poziom 5
Post#6 30 Cze 2010 12:09  Autor tematu   

Łożyska są dwa (takie jak zostały wymienione powyżej)
Pamiętaj, że śruby są na klucze typu Torx.
Miłej zabawy.

Powrót do góry
SebasTTan
Poziom 2
Poziom 2
Miasto: Oleśnica
SebasTTan
Poziom 2
Post#7 07 Lip 2010 18:59    

A więc tak.

Potrzeba Torx 40 gdyby ktoś w przyszłości wymieniał.
Cztery ramiona po dwie śruby na każde ramię.

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
Amarantowy
Poziom 9
Poziom 9
Miasto: Gdynia
Amarantowy
Poziom 9
Post#8 12 Lip 2010 16:26    

Jaki krzyżak? A może ja mam jakąś inną pralkę Ariston AVSF 129? W sobotę rozkręciłem całą pralkę na części pierwsze, ale nie wiem, jak się dobrać do bębna - jest plastikowy, z dwóch elementów razem sklejonych. Da się jedynie zdjąć koło od pasa napędowego (śruba na torx T40), a pod nim widać łożysko 6204zz (czyli to mniejsze). Czy jest jakiś sposób, by się dostać do wnętrza bębna, czy jednak czeka mnie wymiana całego modułu piorącego= ok. 500 zł?

Powrót do góry
deLux
Poziom 8
Poziom 8
deLux
Poziom 8
Post#9 14 Sie 2010 11:41    

jak tam, kolego poradziłeś sobie?
czeka mnie zaraz to samo i nie wiem co kupić zawczasu.

Powrót do góry
Amarantowy
Poziom 9
Poziom 9
Amarantowy
Poziom 9
Post#10 16 Sie 2010 01:36    

deLux napisał:
jak tam, kolego poradziłeś sobie?

Do kogo to pytanie?
U mnie nic z tego nie wyszło, bo się okazało, że mam plastikowy bęben (nierozbieralny)- niestety. Ten model pralki był produkowany w dwóch wersjach- takiej, o jakiej wszyscy tu piszą (można rozebrać) i takiej z plastikowym bębnem.
Koszt nowego modułu piorącego to przynajmniej 700 zł, zatem nie ma co kombinować, tylko trzeba zbierać na nową pralkę, ale tym razem porządną, a nie Ariston (wytrzymała 3 lata).

Jeśli byłby ktoś zainteresowany, to mam na sprzedaż oba łożyska i simering- nowe, nieużywane, prosto z pudełka, odstąpię za 20 zł plus koszt przesyłki.

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
zhudomel
Poziom 23
Poziom 23
Miasto: 30 od Katowic
Ocena postów: 106
zhudomel
Poziom 23
Post#11 17 Sie 2010 02:09    

Klejony zbiornik w aristonie można rozebrać i łożyska wymienić (robiłem i wszystko gra). Kto szuka ten znajduje:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1245840.html

Powrót do góry
Amarantowy
Poziom 9
Poziom 9
Amarantowy
Poziom 9
Post#12 17 Sie 2010 22:17    

Bałbym się robić taki numer, bo jak coś pójdzie nie tak, to zostanę zupełnie bez pralki, a teraz nie jest odpowiedni moment na kupno nowej.

Ale gdybym jednak miał ryzykować (albo ktoś inny), to mógłbyś trochę podpowiedzieć, jak to zrobić bezboleśnie?
Ciąć starą spoinę, czy w innym miejscu?
Normalny brzeszczot do metalu czy czymś innym?
Da się nawiercić otwory nienaruszające szczelności bębna?
Jakie dawałeś śruby?
Ile śrub?
Jaki silikon do uszczelnienia (wysoka temperatura)?

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
zhudomel
Poziom 23
Poziom 23
zhudomel
Poziom 23
Post#13 18 Sie 2010 02:50    

Ja tylko naciąłem trochę zaczynając od góry a potem rozchylałem i rozrywałem w miejscu sklejenia. Na początku jest bardzo ciężko, ale dalej już łatwo idzie, tylko trzeba cały czas pilnować, żeby pęknięcie nie poszło w bok. W miejscu złożenia zbiornika na całym obwodzie jest wystający brzeg i właśnie w nim wywierciłem otwory na blachowkręty co około 8-10cm. Silikon zwykły sanitarny ( jest przecież do 120°).

Powrót do góry
Amarantowy
Poziom 9
Poziom 9
Amarantowy
Poziom 9
Post#14 18 Sie 2010 11:13    

Dzięki. Może jednak się skuszę na naprawę.

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
gigi1
Poziom 2
Poziom 2
Miasto: marki
gigi1
Poziom 2
Post#15 10 Lis 2010 09:55    

Mam pytanie odnośnie wymiany łożysk. Rozciąłem bęben plastikowy ale nie moge wyjąć bębna metalowego, próbowałem go wybić z łożyska ale zaczęła się odkształcać śróba(ten kikut do któego mocuje się koło). łożysko jest ewidentnie do wymiany, odpadła osłonka od niego i widać kulki i pogięty wianek. Mam na hama walić w tą śróbę czy jest inny sposób, boje się, że pęknie mi ten plastikowy bęben tuż przy łożysku. help

Powrót do góry
machefi
Moderator AGD
Moderator AGD
Miasto: warmińsko-mazurskie
Ocena postów: 84
machefi
Moderator AGD
Post#16 11 Lis 2010 01:16    

Trzeba było najpierw wkręcić w czop krzyżaka obcą śrubę ,teraz po twoim pukaniu czop może być odkształcony.Ja podpieram rozcięty kocioł z bębnem na trzech równych pieńkach drewnianych , wkręcam w czop obcą śrubę i poprzez miedziany lub mosiężny wałek walę solidnym młotkiem w ten czop.Musi pójść. Potem po wymianie łożysk i uszczelniacza bardzo ładnie to się wszystko skręca na silikon i blachowkręty.W moim mieście jest gość który klei popękane zderzaki samochodowe i niektórzy moi koledzy dają do niego kotły do klejenia, robi to bardzo dobrze i na gorąco, może w twoim mieście też jest ktoś taki.

Powrót do góry
Amarantowy
Poziom 9
Poziom 9
Amarantowy
Poziom 9
Post#17 20 Lis 2010 00:12    

gigi1 napisał:
Mam pytanie odnośnie wymiany łożysk. Rozciąłem bęben plastikowy ale nie moge wyjąć bębna metalowego, próbowałem go wybić z łożyska ale zaczęła się odkształcać śróba(ten kikut do któego mocuje się koło). łożysko jest ewidentnie do wymiany, odpadła osłonka od niego i widać kulki i pogięty wianek. Mam na hama walić w tą śróbę czy jest inny sposób, boje się, że pęknie mi ten plastikowy bęben tuż przy łożysku. help

Nic nie pęknie. Ja dzisiaj waliłem młotem w łożyska z jednej i z drugiej strony. Tym odkształceniem na osi się za bardzo nie przejmuj- spiłuje się. Dobrze jest oczywiście uderzać przez coś, a nie bezpośrednio młotkiem w oś (kładziesz jakiś wałek, czy drugi młotek na oś i w to walisz), bo w przeciwnym razie rozklepiesz oś, jak nit.
Obecnie jestem już po wybiciu osi- też się lekko odkształciła, ale z wkręconą śrubą nie próbowałem, żeby mi śruba w środku nie została.
Zewnętrzne łożysko łatwo wyszło, a kłopoty zaczęły się na łożysku wewnętrznym. Producent najwyraźniej zrobił zbyt małą średnicę pierścienia, w którym siedzi łożysko, przez co takie wciśnięte na chama łożysko szybciej się rozpadło (pralka ma 3 lata). Łożysko wewnętrzne się rozleciało doszczętnie przy wybijaniu i została zewnętrzna bieżnia, którą będę próbował wyciągnąć ściągaczem w przyszłym tygodniu. Przed włożeniem nowego łożyska na pewno trochę powiększę otwór.

Do wybijania osi oczywiście musisz podłożyć coś pod plastikową część bębna, tak, żeby bęben metalowy wisiał w powietrzu (ja użyłem desek). Gdy już wybijesz oś (łącznie z bębnem), to odwracasz bęben plastikowy i wybijasz zewnętrzne łożysko (można np. oprzeć pierścień, który jest wklejony w plastik o lekko rozwarte imadło albo znowu coś podłożyć). Później znowu odwracasz bęben i wybijasz wewnętrzne łożysko. Stukaj śmiało- ten plastik jest naprawdę mocny.

Powrót do góry
zhudomel
Poziom 23
Poziom 23
zhudomel
Poziom 23
Post#18 30 Lis 2010 01:14    

Amarantowy napisał:
Producent najwyraźniej zrobił zbyt małą średnicę pierścienia, w którym siedzi łożysko, przez co takie wciśnięte na chama łożysko szybciej się rozpadło (pralka ma 3 lata). Łożysko wewnętrzne się rozleciało doszczętnie przy wybijaniu i została zewnętrzna bieżnia, którą będę próbował wyciągnąć ściągaczem w przyszłym tygodniu. Przed włożeniem nowego łożyska na pewno trochę powiększę otwór.

Nic nie trzeba powiększać. Producent zrobił dobrze. Łożysko się rozleciało z twojej winy, bo zwlekałeś z wymianą co najmniej od lipca.

Powrót do góry
kfood
Poziom 2
Poziom 2
Miasto: krotoszyn
kfood
Poziom 2
Post#19 02 Wrz 2011 12:34    

Koledzy jeśli możecie to napiszcie mi jak wyciągnąć te łożyska bo nie mogę sobie z nimi poradzić

Powrót do góry
machefi
Moderator AGD
Moderator AGD
Miasto: warmińsko-mazurskie
Ocena postów: 84
machefi
Moderator AGD
Post#20 02 Wrz 2011 14:50    

Przecież Amarantowy ładnie to opisał
Amarantowy napisał:

Do wybijania osi oczywiście musisz podłożyć coś pod plastikową część bębna, tak, żeby bęben metalowy wisiał w powietrzu (ja użyłem desek). Gdy już wybijesz oś (łącznie z bębnem), to odwracasz bęben plastikowy i wybijasz zewnętrzne łożysko (można np. oprzeć pierścień, który jest wklejony w plastik o lekko rozwarte imadło albo znowu coś podłożyć). Później znowu odwracasz bęben i wybijasz wewnętrzne łożysko. Stukaj śmiało- ten plastik jest naprawdę mocny.

Chyba że rozleciały Ci się łożyska i w gniazdach zostały tylko bieżnie zewnętrzne , wtedy trzeba trochę pogłówkować czym ruszyć te bieżnie ale i to da się zrobić Very Happy .

Powrót do góry
Napisz nowy temat  Temat zablokowany.     Strona Główna -> Forum elektroda.pl-> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Pralka Ariston AVSF 129 wymiana łożysk bębna.
Strona 1 z 1