Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki kocioł CO na paliwo stałe?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jaki kocioł CO na paliwo stałe?
Autor
Wiadomość
georg2601
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 22 Kwi 2010 22:13   

Jaki kocioł CO na paliwo stałe?

Witam.
Muszę wymienić kocioł CO, mam kilka typów i czym więcej czytam o kotłach tym większy mętlik w głowie.
Pomóżcie w wyborze oto moje typy:
1. Żywiec KDO-U http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/17
2. Defro Optima Komfort http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid=53
3. Taurus Tur http://www.kotly-taurus.pl/oferty/23,kotly_zasypowe/41,tur.html
Wszystkie kotły są w podobnej cenie, moc ok 22-25 kW (ok 180 m2 do ogrzania) paliwo węgiel, flot.
Jeśli ktoś poleca coś innego proszę o propozycję.
Powrót do góry

master-007
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 22 Kwi 2010 23:21   

Re: jaki kocioł co na paliwo stałe

Ostatnio po "śmiertelnej' awarii starego pieca zakupiłem SAS NWG 23, jest do dostania za 2,5 tyś, z montażem i osprzętem (bypass z zaworem i pompą- grundfos 25-60 lub 25-80, sterownik, rurki, kolanka, przejściówki i puszka do prądu) koszt to około 3500-4000. Na razie nie ma powodów do narzekania na niego. Myślę, że piece tego typu będące w ofercie na rynku niczym szczególnie ważnym się nie różnią.
Powrót do góry

Usunięty

Post#3 23 Kwi 2010 10:15   

master-007 napisał:
... Myślę, że piece tego typu będące w ofercie na rynku niczym szczególnie ważnym się nie różnią.

Bardzo możliwe.
Niemniej jednak jest jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę.
Jest to dobry sterownik , który może umilić życie. (np. możliwość sterowania zaworami "3D" lub możliwością podłączenia regulatora pokojowego)
Powrót do góry

adik22
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: opole

Post#4 27 Paź 2010 20:18   

Napisz jaki piec wybrałeś i czy jesteś zadowolony???
Ja przymierzam sie do DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=54&lang=pl
Dobrze by było zaczerpnąć jakaś opinie o tym piecu. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym piecem???
Powrót do góry

petra57
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Warszawa/Brok n/Bugiem

Post#5 20 Lis 2011 23:39   

Też jestem na etapie wyboru piecyka i mogę tylko dodać,że kolega z pracy ma właśnie taki piec i jest zadowolony.Ja zastanawiam się jeszcze nad wyborem i myślałem także o takim z podajnikiem.Mam nadzieję,że moc nie będzie za duża bo mam domek o powierzchni 120 m/2 bardzo dobrze ocieplony i nawet teraz kiedy nie jest dokończony można go ogrzać samym kominkiem - ściany dwa razy pustak + styropian 8cm,podłoga i sufit styropian 10cm,poddasze 20 cm wełna oraz drewno.Co prawda nie we wszystkich pokojach jest 22 stopnie ,ale da się wytrzymać.Jak czytam o tych kłopotach z wrzeniem wody to zaczynam się bać czy 12 KW to nie za dużo bo zamierzam montować jeszcze kolektory słoneczne.
Może ktoś miał podobny problem - proszę o radę i uwagi.
Mieszczuch ze mnie i nigdy nie paliłem sam w piecu CO bo kuchnia wiejska się chyba nie liczy ani piec kaflowy.
Powrót do góry

rafik92
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 08 Gru 2011 16:48   

Ja bym polecił coś takiego http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps-plus
Pale w takim czwarty sezon w pełnym zadowoleniem. Nie będę zachwalał, jak będziesz chciał to przeczytasz, a jak się zainteresujesz- zapytasz:)) Co do mocy Ci nie pomogę bo mam sporo większą chałupkę ale gdybyś się decydował to dzwoń do Witkowskiego - doradzą Ci w pełni profesjonalnie, to firma która o kotłach wie wszystko:)

A mam do Ciebie jeszcze pytanie- piszesz o kolektorach- masz już coś na oku? Bo tez o tym myślę i to poważnie i wprawdzie mam już swój typ ale chętnie podpytam - każda informacja jest na wagę złota:)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Gru 2011 16:48   

Powrót do góry

Pufan
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Brzeziny k/Łodzi

Post#7 08 Gru 2011 17:19   

Witam
Najlepiej gdyby się wypowiedział jakiś instalator ale dodam swoje 3 grosze.
W tamtym roku wymienialiśmy piec. Dom o powierzchni 300m2(parter+ piętro). Po wnikliwych poszukiwaniach, wielu opiniach, porównaniu cen ostatecznie zdecydowaliśmy się na Defro Optima Komfort Plus 30kW. Jako główne paliwo stosujemy miał węglowy. Wydaje się iż piec posiada wydajny wymiennik ciepła(czopuch nie nagrzewa się do wysokich temperatur)-przy starym piecu w domu grzał też komin-w tej chwili brak tego zjawiska. Przy max zasypie stałopalność tamtej zimy wyniosła ok 20h. Problemów z nim jak i ze sterownikiem nie mamy żadnych.
Niedługo potem 2 moich kolegów stanęło przed takim wyborem i też wybrali Optimę Komfort Plus-również sprawują się bezproblemowo. Miesiąc temu musiałem wymienić piec u mamy-tym razem ze względu na małą wysokość kotłowni wstawiliśmy Optimę Plus-jak na razie mamuśka zachwycona.
Ogólnie zbyt krótki okres czasu by coś powiedzieć o awaryjności-ale piece te wyglądają solidnie-producent jako taki dobrze przędzie więc w razie jakichś problemów nie powinno być problemów z reklamacją
A teraz najważniejsza kwestia-udało mi się kupić ten kocioł w cenie dużo niższej od cennikowej więc nie sugeruj się ceną na stronie producenta.
Jeśli masz zmieniać to inwestuj w opcję ze sterownikiem oraz wielokanałowym systemem doprowadzania powietrza-wygodniej i lepiej przebiega proces spalania.
To moja subiektywna opinia-lecz może coś pomoże w kwestii wyboru...
Pozdrawiam
Powrót do góry

petra57
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Warszawa/Brok n/Bugiem

Post#8 12 Gru 2011 20:38   

Dzięki za podpowiedzi i jak to zwykle bywa proszę o więcej,może ktoś zakładał już piec do chałupki o mniejszych wymiarach-120 m/2
Niestety co do kolektorów to nie mam na razie wiedzy,ale sąsiad/szwagier ma założone i wstępnie podłączone to mogę tylko stwierdzić - kąpać się nie da,ale ręce umyć to tak,trochę cieplejsza woda,ale bez szaleństw.Zobaczymy jak będzie latem bo zimą to chyba tylko to,że podgrzewać wodę trzeba nie od 2-3 stopni tylko tak od 10 do powiedzmy 40 stopni.
Sam też zamierzam kupić piec firmy Defro bo jesteś następnym,który nie może narzekać,a to już dużo,tylko jeszcze kwestia - podajnik czy bez tych bajerów.
Za podajnikiem przemawia fakt,że zasypując podajnik mam spokój na parę dni,a tak musiałbym latać do kotłowni dwa trzy razy dziennie.Martwię się jeszcze tym czy ten kombajn zmieszczę w swojej kotłowni,bo niestety mój architekt wyrysował ją troszkę za wąską przy kominie-mogą przeszkadzać schody.Ale mam nadzieję,że znajdę sprytnego instalatora i on rozwiąże ten problem,bo już pół metra dalej jest dużo więcej miejsca-schody już nie zwężają kotłowni.
Pozdrawiam i życzę wszystkim ciepłej i krótkiej zimy.
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: CRA

Post#9 14 Gru 2011 01:18   

Kupując jakikolwiek kocioł z podajnikiem skazujesz się na jeden rodzaj paliwa... albo bardzo drogi i marnej jakości (najczęściej) pseudo-eko-groszek albo tragicznej jakości, właściwie nie nadający się do palenia miał. Zaś cena takiego kotła to cena jego odpowiednika w zwykłej postaci + drugie tyle za podajnik. Warto tyle dokładać ?? za ustrojstwo które się pierwsze psuje i praktycznie każda awaria (poza zerwaniem śruby zabezpieczającej ślimak) wiąże się z koniecznością wymiany całego podajnika na nowy.
Na 120mkw kup sobie klasyczny kocioł wszystkopalny o mocy ok 10-12KW (nie wiem jak masz docieplony i szczelny dom) z dmuchawą i sterownikiem. Co wrzucisz to spali, jak zasypiesz to sterownik i dmuchawa będą sobie radziły przez kilka godzin, a jak przyjdą zimowe mrozy to opowieści w stylu "jeden zasyp na tydzień" można sobie włożyć między bajki bez względu na kocioł jaki zastosujesz.

A już z danych czysto matematycznych:
tona dobrego eko-groszku kosztuje ok 900 zł
tona dobrego miału ok 650 zł
Metr sześć. dobrego drewna opałowego (sezonowana dębina, buk lub akacja) 150-170zł a przelicznik w porównaniu do luksusowego węgla to 1,3 do 1.

I jedyny problem to taki że do takiego kotła z podajnikiem ni jak nie władujesz drewna, a nawet jak ci się to uda to i tak spalanie będzie bardziej marnowanie opału przypominało niż maksymalne wykorzystanie energii cieplnej spalanego drewna.
Powrót do góry

rafik92
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 17 Gru 2011 00:14   

Piasek80 napisał:
Kupując jakikolwiek kocioł z podajnikiem skazujesz się na jeden rodzaj paliwa...

Piasek...co ty chłopie piszesz??? Nie wprowadzaj ludzi w błąd!

Kocioł z podajnikiem jest cholernie wygodny i wcale nie ogranicza pod wzgledem opału!!! Inaczej - jak kupisz taki który ma dodatkowe palenisko czyli dwupaleniskowy masz możliwość palenia praktycznie wszystkim!

Ja już się chwaliłem moim kociołkiem z firmy Witkowski ale to dobry przykład więc powtórzę.
sprawdź sobie najlepiej na stronie producenta EKW-RAPS PLUS - kocioł ma rynnowy podajnik tłokowy dzieki czemu palisz groszkiem i eko-groszkiem, owsem, miałem węglowym czy pelletem a do tego masz ruszt wodny czyli ten drugi dodatkowy palnik na którym spalisz to co większe czyli np drzewo lub węgiel
paleniska mogą działać razem albo osobno - to też fajna sprawa

Ale nie wiem , może inne tego nie mają ??? u Witkowskiego kupisz jeszcze kocioł z podajnikiem ślimakowym i ten tez jest na rożne rodzaje opału
ja mam i sobie mój chwalę -zajefajny komfort użytkowania - na kocioł bez podajnika bym się nie decydował
zresztą piasek doczytaj może - podam Ci stronkę http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps-plus
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 17 Gru 2011 00:54   

No to nam się "dział PR" firmy W... pojawił...
Witamy, witamy...

Napisałem z własnego doświadczenia. Odkąd okoliczni sąsiedzi i rodzina zaczęli wymieniać stare wszsytko-palne piece na "super-wygodne" kotły z podajnikami na ekogroszek... ja mam nagle ogromne ilości opału za free którego oni nie są w stanie spalić w swoich super kotłach.

rafik92 napisał:
kocioł ma rynnowy podajnik tłokowy dzieki czemu palisz groszkiem i eko-groszkiem, owsem, miałem węglowym czy pelletem

a czy którykolwiek z tych opałów dostaniesz za darmo ??
A ja drewno, liście i gałęzie z ogrodu mam za darmo. Podobnie palety jednorazowego użytku, snopki słomy, trociny, węgiel drzewny (320zł tona bo mamy blisko kopalnię) i zasadniczo wszystko co się pali a nie jest pochodną gumy czy plastiku.
Pięknie wymieniłeś wszystko co podajnik jest w stanie podać a i tak palisz zapewne eko-groszkiem klnąc na jego ceny i jakość bo owies w tym roku droższy, miał gó**o warty (jak zawsze), a pellet to energetyczna fikcja sprawdzająca się jedynie w takich temperaturach jakie mamy obecnie a poza tym ciężko go dostać.
Wczoraj w piec władowałem furę kartonów po płytkach, kabinie prysznicowej i kompakcie - bo akurat remont generalny łazienki mamy. 64st w c.o było od 16tej do 21wszej... Na kartonach... których nie sposób włożyć do kontenera na makulaturę (z resztą napisane na nim ze kartonu nie wkładać)

Sugeruję ponowną wnikliwą lekturę mojego poprzedniego posta i cieszę się ze kocioł firmy W... ci służy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2011 00:54   

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#12 17 Gru 2011 09:24   

Pozwolę sobie w 100% przyłączyć się do wypowiedzi Piaska80 :).
Powrót do góry

rafik92
Poziom 8
Poziom 8

Post#13 21 Gru 2011 23:56   

Piasek80 napisał:

Napisałem z własnego doświadczenia. Odkąd okoliczni sąsiedzi i rodzina zaczęli wymieniać stare wszsytko-palne piece na "super-wygodne" kotły z podajnikami na ekogroszek... ja mam nagle ogromne ilości opału za free którego oni nie są w stanie spalić w swoich super kotłach.

He he , jakby mi chcieli płacić to chętnie bym przyjął :) Ale pomysł niezły- zgłoszę się może coś dorobię :)
Ale do rzeczy- nie zgadzam sie z Toba i tyle
Z własnego doświadczenia to mógłbyś napisać jakbyś miał taki kocioł jak ja - a tak to tylko twoje przypuszczenia, bo pojęcia o tym nie masz
Po pierwsze nie każdy ma "darmowy opał" jak Ty- więc ten argument do mnie nie przemawia - większość ludzi musi opał kupić i kupuje z reguły to do czego ma dostęp - ja tam w ogrodzie gałęzi nie posiadam i pola nie uprawiam wiec opał kupić muszę
A palę i eko-groszkiem i węglem i drewnem jak się z sąsiadem zrzucę na transport I się da! nie wiem jakie maja kotły twoi znajomi, ale widać kiepskie skoro nie mogą takich rzeczy spalić
a poza tym - jedni wolą spędzać dzień w kotłowni a inni wybierają kotły z podajnikami - ja tam wolę komfort, dlatego wybrałem taki jak mam
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#14 22 Gru 2011 00:09   

Rafik92 możesz mi zdradzić jaki podajnik podaje sztachety, szczapy i polana drewna do pieca ?
Jaki sterownik odpowiednio nadzoruje uzupełnianie pieca ?
Zastanawiam się właśnie czy nie kupić czegoś takiego, brudo-proszku nie zamierzam kupować więc nie musi go nawet obsługiwać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Gru 2011 00:09   

Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#15 22 Gru 2011 00:12   

rafik92 napisał:
Z własnego doświadczenia to mógłbyś napisać jakbyś miał taki kocioł jak ja - a tak to tylko twoje przypuszczenia, bo pojęcia o tym nie masz

pojęcia to ty nie masz... z iloma kotłami i jakimi mam do czynienia.
Jeżeli nie masz nic sensownego do powiedzenia to nie krytykuj. To nie rubryka "mam problem" w Przyjaciółce...
Powrót do góry

bolszy188
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#16 22 Gru 2011 10:02   

Do wszystkich zainteresowanych defro komfort eko PANOWIE TAK ALE NIE NOWA LINIA bo zginiecie. Sam używam czegoś takiego http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/komfort-eko-tradycyjna w ubiegłym roku myślałem że go wyrzucę (złe ustawienia) serwis życzy sobie jedynie 350 zł i gdy wygaśnie to wina oczywiście węgla. Co mogę powiedzieć o kotle 20kW do ogrzania dom 11x11 + poddasze również 11x11 (dochodzą skosy), dom ocieplony styropianem 15cm (twardym wylewkowym) wylewka styropian 10cm, poddasze 15 cm i na to wylewka (nie jestem zwolennikiem konstrukcji drewnianych + wełna). Piec pracuje maksymalnie na 50 stopniach a w domu 22, 23 stopnie. Dodatkowo około 30-35 m2 podłogówki + baniak na wodę 200L. Odradzam nową serię z tego względu że brat tym pali i mimo 3 wizyt serwisu piec pali "jak mu się chce". Sam ostatnio miałem wizytę serwisu wymiana motoreduktora (zaczął się tłuc). Po rozmowie z serwisantem odradzał kotły AKM powiedział że chyba nawet już tego nie produkują (to ze mają w sprzedaży nie znaczy ze produkują). Ja sam mam nie do końco prawidłowo wyregulowany kocioł ale już nie wygasa (w zeszłym sezonie mieszkałem w kotłowni :) ). Jeśli ktoś chce to pooglądać zapraszam okolice warszawy. Spalanie na poziomie 20-25 kg/dobę i niech nikt nie pisze bajek o mniejszym spalaniu nawet się nie nastawiajcie gdy serwisant usłyszał że narzekam na to spalanie powiedział krótko "wynik idealny". Możecie zejść poniżej 20 jasne tylko ile stopni w domu ? Dodał że nowa seria jest strasznie awaryjna i odradza to. Oczywiście decyzja należy do was. Sam powiem że nowa seria jest przyjemniejsza dla oka, tylko czy piec będzie nam służył do patrzenia czy do grzania. Gdyby ktoś potrzebował jeszcze czegoś odnoscnie defro piszcie na priva.

Panowie kotły tylko z dodatkowym rusztem stara seria ma dodatkowy ale nowa chyba też. Ja skończyłem budowę domu i akurat w okresie wiosna, lato, jesien jak znalazł do palenia wszystkich stempli. Aha nie ma ci liczyć że napchacie nie wiadomo jak dużo drewna i macie spokój z podkładaniem to jest paliwo ALTERNATYWNE nie główne wiec wiele tego drewna nie napchacie ale jest to jakieś rozwiązanie.
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 22 Gru 2011 10:33   

No i mamy coś rzeczowego o firmie która faktycznie obecna jest wszędzie. Każdy sklep z kotłami, każdy market budowlany itp - wszyscy oferują Defro.
Ostatnio będąc w firmie hydraulicznej zwróciłem uwagę na coś takiego
http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20&lang=pl
dwupaleniskowy kocioł łączący w sobie zalety "bezobsługowego" kotła z automatycznym podajnikiem oraz klasycznego kotła wszystkopalnego na węgiel, drewno i wszystko co się pali i do palenia isę nadaje.
Budowa kotła w zasadzie bardzo prosta: nad retortą podajnika automatycznego umieszczony jest na stałe ruszt wodny, do niego prowadzą odpowiednio duże drzwiki i tyle. Jak chcemy komfortu - lecimy na podajniku, jak mamy coś do spalenia co zawala miejsce lub chcemy nieco obniżyć koszty ogrzewania - możemy wyłączyć podajnik a napalić na ruszcie drewnem, węglem czy czym tam chcemy.
Słyszał coś ktoś o tej firmie ?
Ktoś użytkuje podobny kocioł dwupaleniskowy ?
Jak to się sprawdza w praktyce ?
Bo z tego co piszą na stronie prod. kocioł ma wszystkie zalety klasycznego kotła wszystkopalnego oraz klasycznego kotła z automatycznym podajnikiem, który na dodatek przystosowany jest do spalania mat. sypkich czyli miału, zboża itp...
Cena była w sumie do przyjęcia jak za takie ustrojstwo o mocy 25KW.
Jedyny mankament: jest ogromny (w porównaniu ze zwykłym kotłem wszystkopalnym jaki użytkuję obecnie w domu) no ale tam drugie tyle zajmuje podajnik. No i przez zastosowanie drugiego paleniska nad paleniskiem głównym w retorcie, bardzo urósł w stosunku do klasycznych, jednopaleniskowych kotłów z podajnikami.
Moja 18-tka jest równo połowę mniejsza w każdym z wymiarów.
Powrót do góry

bolszy188
Poziom 15
Poziom 15

Post#18 22 Gru 2011 11:13   

@Piasek80 a jak to się ma do opinii ludzi palących na ruszcie wodnym: "Jestem niezadowolony bo jak się ruszt przepali to tylko płakać". Nie powiem jest to ciekawe rozwiązanie ja swój muszę rozkładać i składać raz w sezonie około 5 minut.
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#19 22 Gru 2011 11:31   

No właśnie mój dotychczasowy kocioł typu moderator-chajnówka ma i ruszt wodny i rury wodne wystające w palenisko. Użytkujemy go z tego co pamiętam chyba od `98r, troski o jego stan poza sezonem grzewczym nie wykazujemy w sumie żadnej - najczęściej jest zawalony popiołem z tego co tam się raz na 2 tyg. podpali w nim na bieżąco i jak do tej pory (odpukać w niemalowane) nic złego się z nim nie dzieje.
Przeżarło na wylot dolną blachę na której piec stoi ale to w sumie nasza wina bo często wężem się spłukuje kurz i brud z posadzki no to się zawsze woda pod piec dostanie i z popiołem swoje robi ale sam kocioł jako taki jest szczelny i sprawny.

Ale nie pamiętam jak w tym kotle z linka jest rozwiązany patent z rozbijaniem płomienia z retorty, choć nie sądzę aby nic tam nie było bo w takiej syt. faktycznie płomień z retorty pochodzący ze spalania bardzo kalorycznego groszku działałby jak palnik. Mam jeszcze do czynienia z dwoma klasycznymi kotłami z podajnikami i tam nad retortą ok 15cm umieszczony jest grzybek rozbijający płomień a kolejne 10cm nad nim ściana grodziowa kotła z cieczą w środku. Dalej gorące spaliny przewalają się przez kolejne i w komin. W tym konkretnym przypadku gorące spaliny idą dość wysoko zanim trafiają na przewały mając po drodze tylko "sito" w postaci rusztu wodnego, zatem to rozwiązanie wydaje się być mniej-wydajne od klasycznego kotła z podajnikiem ale...
ale za to sama przestrzeń wewnątrz tego kotła jest zdecydowanie mniejsza niż w klasycznym kotle z podajnikiem zatem być może to co przepuszczają umieszczone nad retortą ruszta wodne (w przyp. palenia retortą) odbierają blisko niej umieszczone ściany kotła. W tej syt. jedynym mankamentem może być tu jedynie zmniejszona w stosunku do klasycznego kotła z podajnikiem wielkość popielnika i konieczność częstszego opróżniania.
Powrót do góry

bolszy188
Poziom 15
Poziom 15

Post#20 22 Gru 2011 12:51   

Też używałem kotła zasypowego moderator i mam mieszane uczucia. Ten kocioł potrzebował długiego i szerokiego komina inaczej pali jak by chciał a nie mógł. Ale wiem że kocioł pali teraz na obiekcie który potrzebuje (według 2 specjalistów) minimum 60kw (mały domek weselny) on miał 20kW a właściciel mówi że zdarza się że zagotuje wodę ale pali na drzwiczkach na automatyce (wiatrak) nie jest w stanie osiągnąć nawet 45 stopni. Jedno jest pewne te kotły spalą wszystko co im się wsypie. Ich wadą są nieszczelne drzwiczka zasypowe.
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#21 22 Gru 2011 13:53   

Kotły zasypowe z racji rodzaju spalanego opału wymagają ogromnego wylotu kominowego jak i podobnej średnicy komina. U mnie wylot z pieca ma wymiar 25x25cm !! Kanał wylotowy w kominie ma wymiar 12x25cm i jest przebity do drugiego zatem piec oddycha obydwoma. Małe kanały wylotowe w połączeniu z kotłem miałowym to tykająca bomba.
Ja na swojego nie mogę narzekać choć to wierna kopia oryginału Moderatora. Oryginalny ma wuj i słyszeć nie chce o czymkolwiek innym do palenia. I potwierdzam to co napisałeś odnośnie mocy grzewczej (wuja wg tabliczki znamionowej) i mój skopiowany :) mają moc 18KW. Z tym że ten u nas napędza 250mkw + 140L bojler a piec chodzi ledwie na 40st... a jeszcze wszystkie grzejniki pokryzowane bo 22st temp. w pomieszczeniach przekracza.
Przy ciężkich zimowych warunkach i ekstremalnych mrozach bujamy go do 55ciu.
Takze ja nie wiem jak oni wtedy liczyli tą moc kotłów bo wg wszelkich znaków danych fachowych kocioł ten nie ma prawa radzić sobie z taką kubaturą grzewczą (stare c.o grawitacyjne na 3" i 1" rurach, żeliwnych grzejnikach i pomieszczenia o wysokości ok 3m...)
Drzwiczki - no nie ma co narzekać. Raz na kilka lat wymieniam sznur uszczelniający i jest spokój (choć u mnie z racji dziury w popielniku) i tak ciągnie lewe powietrze ;)
Ale - nie wybieram nigdy popiołu do czystego i jakoś daje się kontrolować.

Ogromną zaletą tego kotła jest to że generuje bardzo mało dymów. Nadmuch powietrza w kanały dymne powoduje zapłon gazów jeszcze tam co sprawia że paląc na prawe najbardziej gównianym i bezwartościowym miałem czy węglem brunatnym z komina unosi się lekkawy dymek niczym z kotła na ekogroszek.
Sąsiad jak załaduje swojego "batorego" miałem to ciemno na całym osiedlu :)
A nawet ci co mają kotły z podajnikami przystosowane do miału - też dymią strasznie te kotły. Z tego praktycnzie dymu nie ma. Trochę przy rozpalaniu zanim się komin wygrzeje i cały piec złapie temperaturę roboczą...
Powrót do góry

bolszy188
Poziom 15
Poziom 15

Post#22 22 Gru 2011 14:06   

Nie będę mówił nic złego o tym kotle gdybym miał większy komin prawdopodobnie paliłby świetnie, rzeczywiście te ich wyliczenia są śmieszne może miały prawo bytu przy domach z cegły bez podłogówek bez ocieplenia jakiejkolwiek izolacji. Mój nowy też jest przewymiarowany gdy ja bym palił z temp. 60 70 na kotle to chyba okna byłyby otwarte 24h/dobę bo bym padł. Dobra uciekamy od tematu.
Powrót do góry

lolson28
Poziom 13
Poziom 13

Post#23 22 Gru 2011 14:40   

oj

Piasek chciałbym to zobaczyć jak kotłem 18kW ogrzewasz 250 metrów i 140 L CWU i na kotle masz 40 stopni a w domu 22, a i z tego co czytam to jeszcze palisz kartonami i liśćmi z ogrodu :-). Proponuję wróćmy na ziemię.

pozdrawiam
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#24 22 Gru 2011 15:12   

lolson28 napisał:
oj

Piasek chciałbym to zobaczyć jak kotłem 18kW ogrzewasz 250 metrów i 140 L CWU i na kotle masz 40 stopni a w domu 22, a i z tego co czytam to jeszcze palisz kartonami i liśćmi z ogrodu :-). Proponuję wróćmy na ziemię.

pozdrawiam

Przy obecnej pogodzie (czyli około 2°C)
1) Palę w piecu 5kW (KSW5) tylko 6-7 godzin dziennie w dni robocze (soboty i niedzielę nieraz dłużej) ;
2) Tylko i wyłącznie drewnem ;
3) Mam około 20°C w domu;
4) Ciepłą wodę z bojlera zasilanego tym piecem ;
5) Temperatura na kotle do 60°C ;
6) Powierzchnia ogrzewana niecałe 200 mkw.
Więc z doświadczenia jest to według mnie możliwe.
Przy niższych temperaturach ja włączam piec gazowy więc nie będę się wypowiadał.
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#25 23 Gru 2011 00:10   

lolson28 napisał:
Piasek chciałbym to zobaczyć jak kotłem 18kW ogrzewasz 250 metrów i 140 L CWU i na kotle masz 40 stopni a w domu 22, a i z tego co czytam to jeszcze palisz kartonami i liśćmi z ogrodu :). Proponuję wróćmy na ziemię.

zapraszam z kartonami bo swoje już spaliłem, podobnie liście jesienią...
Poświecę te 40 min żeby Ci udowodnić przy okazji darmo grzejąc chatę...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Gru 2011 00:10   

Powrót do góry

lolson28
Poziom 13
Poziom 13

Post#26 23 Gru 2011 10:36   

Witam

Żeby się zaraz nie okazało że jakiś użytkownik forum napisze że do -5 stopni to on wogóle nie pali bo ma 22 stopnie w domu a ciepło pobiera z jądra ziemi :) . A poźniej jak schodzi poniżej -5 to tylko tak przepala cokolwiek.
Śmieszą mnie wypowiedzi typu 40 stopni na kotle , ponad 22 w domu i jeszcze przy ogrzewaniu CWU. Rozumiem też, że przy powierzchni 250 mkw nie masz żadnych strat na drodze kocioł - grzejniki.
Sprawdź może czy termometr nie znajduje się na grzejniku i zapytaj użytkowników domu czy pasuje im brać prysznic w 40 stopniach.
Bajki opowiadaj kolegom przy piwie a nie na forum gdzie dużo ludzi to czyta i opowiada innym Twoje bajki.

pozdrawiam
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#27 23 Gru 2011 11:15   

lolson28 napisał:
zapytaj użytkowników domu czy pasuje im brać prysznic w 40 stopniach.

rozumiem że ty bierzesz w 50ciu... Pewien gatunek mrówek żyjących na Saharze wytrzymuje do 54st ciepłotę ciała i żyje - sprawdź czy nie jesteś z nimi spokrewniony. A w wolnej chwili odsyłam do podręcznika biologii szkoły podstawowej w celu zapoznania się z danymi dot. temperatury gorącej wody jaką toleruje bez uszkodzenia ciała przeciętny ludzki organizm.

Jeżeli nie potrafisz empirycznie udowodnić mi że takie grzanie jest niemożliwe - to nie krytykuj.
Powrót do góry

bolszy188
Poziom 15
Poziom 15

Post#28 23 Gru 2011 11:31   

@lolson28 Odpuść już. Teraz domy ogrzewa się nieco inaczej niż kiedyś. Zobacz co ja napisałem troszkę wyżej i co ty na to ? To nie czasy że piec dyma na 80 stopniach a w domu ledwo 20 stopni każdy już wie co to jest IZOLACJA TERMICZNA. Dobrze wyizolowany dom nie wypuszcza szybko ciepła więc tutaj mamy zysk.

Wesołych Świąt wszystkim spędzonych z rodzinami, przy choince i w ciepełku z kociołków.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#29 23 Gru 2011 14:23   

Re: Jaki kocioł CO na paliwo stałe?

Lolson28 naprawdę na Twoim miejscu:
1) poszedł bym do pierwszego lepszego sklepu z armaturą łazienkową ;
2) poprosił sprzedawcę aby Ci pokazał kilka modeli baterii prysznicowych z głowicami termostatycznymi ;
3) sprawdził jaki jest zakres regulacji na tych głowicach
i potem .....
przeprosił bym za pisanie głupot na forum.

Również Wszystkim Życzę Spokojnych Ciepłych i Szczęśliwych Świąt . :D
Powrót do góry

tala30
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Białystok

Post#30 23 Gru 2011 23:00   

Re: Jaki kocioł CO na paliwo stałe?

bolszy188 ma rację. Miałem prosty kocioł z 98 na węgiel, drewno i grzał bardziej komin niż dom. Miesiąc temu zamontowałem kopię kotła Moderatora tyle że z Narmetu 17,5kW i ogrzewa mi zasobnik cwu 300l plus grzejniki ( 275 m²).
Na zasilaniu temperatura 50° i w domu mam 23°. Do pięknych kocioł z wyglądu się nie zalicza, lecz rolę swoją spełnia.
WESOŁYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT ŻYCZĘ. :D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jaki kocioł CO na paliwo stałe?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny