Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Akustyka -> Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP
Autor
Wiadomość
Jap
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: BŹDZISZEWO

Post#1 Post autora tematu 29 Kwi 2010 20:13   

Cześć
Po dłuższej przerwie w "zabawie" elektroniką postanowiłem wykonać coś całkowicie nowego dla mnie - coś, co istniało przed moimi narodzinami. A mianowicie ożywić lampy ze starych zbiorów mojego taty.
Połączyłem przy okazji 2 moje hobby - DIY elektronika i muzyka. Tak powstała moja pierwsza (i już wiem, że nie ostatnia) konstrukcja lampowa.
Schemat zaczerpnąłem ze strony audiotonu - jest to bufor "Nr 3".
Część elektroniczna została stworzona dobre 2 miesiące temu - troszkę zajęło mi rzeźbienie w aluminium, stali i inoksie.

Poniżej kilka fotek. Co o tym sądzicie?

Wnętrze przed okablowaniem

Wersja sprzed montażu lustra
Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP

Włącznik w pozycji 1 - święcą tylko żarniki

Włącznik w pozycji 2 - dodatkowe podświetlanie super zimnym kolorem niebieskim. Fotki nie ukazują pięknej walki ciepłego światła żarnika z delikatnym zimnym niebieskim :)
Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP

Co do dźwięku....opinie są sprzeczne na temat podkolorywania dźwięku buforami lampowymi. Ja "niestety" słyszę różnicę w dźwięku.. moja żona też. Na prawdę fajnie jest wyeksponowany wokal - wydaje się jakby artysta wyszedł przed kolumny. Jednak muszę przyznać, że w pierwszych momentach odsłuchu nie usłyszałem różnicy - spodziewałem się większej różnicy. Ale kolorowanka dźwięku lampami ujawniła się dopiero po pominięciu bufora - dźwięk stał płaski. Od tej pory nagrań stereo nie chce się już słuchać bez buforka. Dodaje on głębi, dźwięk jest jakby pełniejszy, wyraźniejszy. Kompletnie nie słychać przydźwięku sieci (wada urządzeń lampowych).
Zachęcam do zbudowania i przetestowania buforka - w moim przypadku koszt wykonania całości zamknął się w 100PLN (lampy już miałem).

i dwie fotki nocne... ale dla mojego aparatu to za ciemno - stąd "groch" na zdjęciach.

Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP

Pozdrawiam
Jap
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Kwi 2010 20:13   

Powrót do góry

thereminator
Warunkowo odblokowany
Warunkowo odblokowany

Miasto: Niż Wschodnioeuropejski

Post#2 29 Kwi 2010 22:41   

Re: Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP

Ogólnie estetycznie wykonana konstrukcja, z wyjątkiem niebieskich LEDów, które pasują do lamp jak świni siodło.

Kwestię sensowności stosowania takiego urządzenia pomijam, bo służy do zniekształcania i podbarwiania dźwięku, a z reguły w konstrukcjach audio dąży się w przeciwnym kierunku, ale jak komuś to pasuje to jego wybór.

Co to za urwany zielony kabelek po lewej stronie na fotce http://obrazki.elektroda.net/67_1272559549.jpg ?
Powrót do góry

Jap
Poziom 21
Poziom 21

Post#3 Post autora tematu 29 Kwi 2010 23:27   

Co do LEDów - wiem, kwestia gustu - ale na fotkach tego nie widać jednak udało mi się znaleźć diody o bardzo zimnym świetle. Na prawdę świetnie się to komponuje z żarnikami. A zainspirowały mnie konstrukcje firmowe. Oczywiście jak widać, są one włączane / wyłączane - w zależności od nastroju.

Ten drucik to przewód żarzenia - jeszcze nie przylutowany (nie jest urwany).
Powrót do góry

DaKKi
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Olsztyn/3miasto

Post#4 30 Kwi 2010 22:59   

Witam,
Gratuluję udanej konstrukcji, a konstrukcje lampowe imho się zawsze miło ogląda.
Przede wszystkim świetnie wykonana obudowa - skąd wziąłeś tą obramówkę aluminiową co otacza cały bufor? Sam wyginałeś ? Z czego ?

Nie rozumiem jeszcze "mnogości" transformatorów w obudowie.

Widzę, że mój pomysł na niebieskie podświetlenie lamp zyskuje zwolenników, mimo, że większość elektroników krytykuje tego typu rozwiązania.
Wg mnie w rzeczywistości bardzo "nowocześnie" to wygląda, przy okazji nie psując "retro" lampowego klimatu, który zapewniają żarniki.

Zachęcam do budowania kolejnych konstrukcji lampowych. W moim przypadku zaczęło się od wzmacniacza na ecl82, od tamtej pory nie słucham żadnego wzmacniacza, który nie ma na wejściu przynajmniej takiego buforka.

Pozdrawiam;
Powrót do góry

Jap
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 Post autora tematu 01 Maj 2010 07:49   

Dziękuję za opinie.
Ta obramówka to profil "L" z aluminium oksydowanego zakupiony w markecie budowlanym. Niestety pokrycie na narożnikach uległo lekkiemu popękaniu po wygięciu w literę "U". Ale trzeba sprzęt z bliska oglądać, żeby to dostrzec. Teraz już wiem, że w przyszłości będę takie profile ciął a nie wyginał.

Mnogość trafo wynika z dostępności części - trafo anodowy miał dodatkowe uzwojenie 4V i moc zaledwie 10VA (bardzo dziwne, bo obecnie jest z niego czerpana większa moc, a nie grzeje się). Stąd osobny trafo do żarzenia lamp.

Wczoraj wpadł mi jeszcze pomysł do głowy aby dodać do bufora wzmacniacz słuchawkowy na MOSFETach (podobnie jak w Prosiaczku).

Co do nowoczesności wyglądu a retro - to oczywiście też kwestia gustu. Ja piję w kierunku nowoczesności ale bez futuryzmu. Myślę, że bufor całkiem nieźle komponuje się z pozostałymi "gratami".

Osobiście nie podobają mi się wzmacniacze wykonane w stylu retro - nieosłonięte trafa, przełączniki dźwigniowe. Preferuję szkło, aluminium, inox.

Bufor w akcji

Link

Powrót do góry

Ad

Post# 01 Maj 2010 07:49   

Powrót do góry

DaKKi
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Olsztyn/3miasto

Post#6 01 Maj 2010 23:41   

Może powiesz coś więcej o tym aluminium - na jakim dziale szukać tych profili ?
Szukałem w Praktikerze, Obi, ale bez skutku... A chcę wykonać podobną obudowę do lampowca.
Jeszcze jedno pytanie - skąd wziąłeś te gałki (pokrętła) ?

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Jap
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 Post autora tematu 02 Maj 2010 19:47   

Cześć
Początkowo chciałem kupić profil w kształcie C robiąc z niego stabilną ramkę, ale w OBI / Castorama znalazłem tylko L o wysokości boku 35mm. Znajdziesz je w dziale metalowym lub gdzieś w okolicach płyt gipsowych (w zależności od marketu). Są one wykorzystywane do łączenia i/lub zabezpieczania narożników płyt gipsowych i ogólnie narożników ścian. Za 1m zapłaciłem 17PLN. Pomimo, iż materiał fajnie wygląda nie nadaje się do gięcia. Na zgięciach widać zmatowioną powierzchnię - ale trzeba się przyjrzeć żeby to zauważyć. Lepiej jest przyciąć te profile. Dostępne są też profile w kolorze złotym (nie wiem co to za materiał), może mosiądz czymś zabezpieczony.

Gałeczki jak i przełącznik i potencjometr pochodzą z wysokiej klasy decka kasetowego firmy Marantz http://farm4.static.flickr.com/3276/2670331234_b29446b530_b.jpg . Kupiłem go kiedyś na giełdzie samochodowej, obok której sprzedawali rupiecie. Kosztował 5PLN - wnętrze wyglądało jakby spadła do otwartej obudowy cegłówka. No i niestety (jak widać na fotkach) lewe pokrętło włącznika miało poważną rysę... nie wiem jak ją zamarkować. Ogólnie Marantz dostarczył mi ogromnej ilości części elektronicznych i mechanicznych :-)
Powrót do góry

TO-mik
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: B-B

Post#8 03 Maj 2010 21:16   

Witam
Ładnie wyszło estetycznie ,w kwestii tych profili aluminiowych to są one anodowane
czyli pokrywane galwanicznie ,kolorów można uzyskac wiele (ten złoty który widziałeś też jest aluminiowy) i faktycznie kiepsko nadaje się do gięcia ale przycięcie pod kątem równiutko w warunkach domowych jest jeszcze trudniejsze.
Pozdrawiam
Powrót do góry

bsw
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Małopolska

Post#9 04 Maj 2010 11:23   

Bardzo ładnie wykonane urządzenie.
Ale jeśli to projekt No3 z audiotonu to jest nie bufor, a pełny preamp w układzie WA-WK.

Co do aluminium: w marketach budowlanych są dostępne również profile do montażu regałów. Są płaskowniki, kątowniki, profile zamknięte i rurki. Anodowane na szaro lub złoto. Ale ceny niestety kosmiczne. Aluminium najtaniej kupować w specjalizowanych hurtowniach - ok. 3x taniej. Tylko niestety jest ono surowe - trzeba samemu przygotować powierzchnię...
(W markecie budowlanym można też kupić śliczne gałeczki w dziale z... karniszami.)

Co do wzmacniacza słuchawkowego: dodaj na wyjściu z anody pierwszej lampy bufor dostarczający prąd dla słuchawek. Do tej roli wystarczy wzmacniacz operacyjny o odpowiedniej obciążalności - zobacz projekt SOHA na headwise.

Moje artykuły: (Dodaj)
03 Listopad 2014 Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW
Powrót do góry

Jap
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 Post autora tematu 04 Maj 2010 19:54   

Zgadza się - Nr 3 to pełnowartościowy przedwzmacniacz, który u mnie robi za bufor bo ustawiłem na nim wzmocnienie max ok 1,1 (oceniam "na ucho")
Widzę, że kolega który zbudował SOHA też podświetlił lampkę na niebiesko... nie jestem sam :-) (może przyjmą nas do MANTY :-) )
Powrót do góry

Jap
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 Post autora tematu 08 Wrz 2010 21:17   

Hi. Pożyczyłem buforek koledze - półaudiofilowi (tj chyba mu bliżej niż dalej :o) ). Chłopak był zachwycony zmiękczeniem dźwięku lampką i nieźle mi posłodził.
Przyznam, że bardzo się obawiałem tego testu bo wiem, że kumpel na prawdę kupę kasy zainwestował w sprzęt i potrafi delektować się muzą długimi godzinami (przy okazji zrobił Quality test buforka, i okazało się, że wyłącznik główny nie wytrzymał - mea kulpa - zastosowałem włącznik bez znajomości jego parametrów).
Po dłuższym słuchaniu buforka (w międzyczasie zmieniłem kolumny na Jamo s606) dochodzę do wniosku, że niestety nie można go wykorzystywać do wszystkich płyt. I nie chodzi tu o typ muzyki, a o dźwiękowca / wytwórnię, który przygotował płytę. Gdy płytka jest zbyt zmulona (słabe wysokie tony) buforek ją domula. Tj podkreślając głębsze dźwięki wokalu i uspakajając delikatnie wysokie tony ucina lekko przestrzeń i oddech. Jednak dla znakomitej większości płyt (UWAGA! Także MP3) zauważalna jest pozytywne podkolorowanie dźwięku. Jak wspominałem wcześniej dźwięk bez buforka staje się "piaskowy".

Zachęcony powyższą konstrukcją zacząłem budowę wzmacniacza PP na EL 34 (troszkę drogo będzie, ale ciekawość nie zna barier). Jak wzmak odpali buforek pójdzie niestety w zapomnienie :o( lub przerobię go na DACa (na lampucerze) i / lub korektor barwy dźwięku.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Akustyka -> Bufor lampowy 2 x ECC82 + magiczne oczko by JAP
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1