Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eltron 100U na stereo

TOMI 30 Kwi 2010 16:56 21777 44
  • Eltron 100U na stereo

Na początek proszę o wyrozumiałość gdyż nie jest to sprzęt wykonany od podstaw więc nie zasługuje na DiY, ale modernizacja w niego jest na tyle duża że z eltrona jest tylko obudowa, 4 preampy które są wątpliwej jakości nie wykorzystywane i tam jeszcze małe co-nieco.
    Najpierw trochę historii o tym eltronie, bo kto dzisiaj takie wzmacniacze używa.
    Jak wiadomo pod koniec lat 80 raczej nie było za dużego wyboru wzmacniaczy lub cena była zaporowa, a z racji chałturzenia było to narzędzie niezbędne. Większość wzmacniaczy stereofonicznych niestety nie jest przystosowana do ciężkiej pracy na estradzie czy dyskotekach. W pewnym sensie sprawił przypadek że wzmacniacz został przerobiony na stereo za sprawą oryginalnego trafa, które było kupione za przysłowiową złotówkę. Dalej to już leciało z górki.
    Zamontowano drugie trafo, dołożyłem drugi zasilacz na metalowych diodach 5A, oczywiście bateria kondensatorów łącznej pojemność prawie 50mF(nie wiem po co aż tyle). Przerobiony został, a właściwie zdublowany stopień mieszacza oparty na T302 a przy okazji o nieco większej czułości T301, oraz wskaźnik wysterowania. Kanały 3-4 zostały podłączone odpowiednio 3 kanał do lewego kanału, a 4 do prawego. Podobnie było podpięte kanały 5 i 6. We wzmacniaczu zastosowałem także przełącznik mono/stereo w wiadomym celu.
    Wzmacniacz w tej konfiguracji był intensywnie i bezawaryjnie eksploatowany ponad 5 lat po czym został zastąpiony innym wynalazkiem, rosyjskim zresztą.
    Obecna druga przebudowa (jeszcze nie skończona do końca) została podyktowana poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi wzmacniacza (połamane płytki, dobry zwyczaj nie pożyczaj). Jest to już w zasadzie inny wzmacniacz. Całkowicie od nowa została zaprojektowana płytka stopnia mocy, zastosowałem elementy na miarę 21 wieku. Efekt widać na fotkach. Stopnie mieszacza i pierwszego wejścia zostały wykonane na wzmacniaczach operacyjnych NE5532 z regulacją wzmocnienia w pętli sprzężenia zwrotnego. Całkowicie została przebudowana płytka zasilacza. Na niej został umieszczony zasilacz 24V do przedwzmacniaczy oraz 12V do sterowania rozbudowanego dwukolorowego podświetlenia wskaźnika i układu cichego włączania wzmacniacza.
    Powstały także (tylko)schematy pozostałych przedwzmacniaczy, 2 mikrofonowe z monitorem efektem i poczwórną regulacją barwy i 2 stereofoniczne z 3 -pasmową regulacją barwy. Jednak problem utknął na zakupie podwójnych potencjometrów liniowych z podwójnymi osiami i temat został odstawiony na półkę.

Eltron 100U na stereo Eltron 100U na stereo Eltron 100U na stereo Eltron 100U na stereo Eltron 100U na stereo

Fajne!
  • #2 30 Kwi 2010 20:21
    gosztekseba
    Poziom 31  

Waży z 25 kg nie? :D Ale nie ma to jak niezatapialność Eltronów... Kolumny też masz oryginalne? Pozdrawiam

• #3 30 Kwi 2010 20:27
    TOMI
    Serwisant

gosztekseba napisał:
    Waży z 25 kg nie? :D Ale nie ma to jak niezatapialność Eltronów... Kolumny też masz oryginalne? Pozdrawiam

No nie no, raptem doszła waga drugiego trafa, to nie jest aż tak źle. Po za tym to prawie jak spawarka przy tej mocy.

• #4 30 Kwi 2010 21:52
    robatko
    Poziom 10  

Konstrukcja "słuszna" .
    Obudowy wtedy robili solidne czego nie można powiedzieć o ówczesnej elektronice .
    Do pełnego obrazu tego wzmacniacza brakuje tylko kompletu schematów po wszelkich przeróbkach .
    I jakimi parametrami dysponuje Kolega w tym "nowym "wzmacniaczu ?

• #5 30 Kwi 2010 22:02
    arek59
    Poziom 29  

Ceni się pomysł i praca kolegi TOMI a nie jakieś porównywanie do tarabanta.
    Największą zaletą jest to że kolega zrobił z wzmacniacza monofonicznego w jeden stereo i zarazem odnowił bądź ulepszył zabytkowy sprzęt pewnymi modyfikacjami.
    Również zaletą jest że nie musimy nosić 2 osobnych eltronów, wszystko jest w jednym.
    Teraz parę pytanek to autora;
    Czy chłodzenie jest wydajne?
    Nie lepiej było by wymienić te stare elektrolity w przedwzmacniaczach?
    Z czasem na zdjęciu te kondensatory w zasilaczu to stare elwy?
    Bezpieczniki są osobne na każdy transformator?
    Przydały by sie zabezpieczenia wzmacniacza i głośników oraz funkcja mostkowania.

• #6 30 Kwi 2010 22:10
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Ja myślę, że powinniśmy sobie darować takie gdybanie, o profanacji, ponieważ to jest rzecz gustu, a jak wiadomo każdy ma inny gust, i o gustach się nie dyskutuje. Widać profesjonalizm, za co kolegę podziwiam bardzo, zastanawiam się czy nie można było zastosować jednego trafa mocniejszego, toroidalnego, chyba ważył by mniej, po za tym trafo mogło by być mocniejsze wtedy. Zastanawiam się, czemu kolega nie dodał mu funkcji Mono Bridge, pewnie dlatego że trafa nie wytrzymają, dlatego ja kupił bym nowe toroidalne trafo większej mocy. Swoją drogą po co tyle tranzystorów końcowych, jedna para w jednym kanale by wystarczyła, nawet dla 4 Ohm(tak uważam). Nie podoba mi się tylko zjedzony napis Eltron. Tak to praca wzorowa!

Pozdrawiam. DJ JOKER

P.S. Pod niektórymi tranzystorami KD widać jakiś kawał plastikowej podkładki? Co to ? Jak by podkładka izolująca, ale tak wielka? Jakby folia.

• #7 30 Kwi 2010 22:24
    TOMI
    Serwisant

Dj Joker 1992 napisał:
    Witam. Ja myślę, że powinniśmy sobie darować takie gdybanie, o profanacji, ponieważ to jest rzecz gustu, a jak wiadomo każdy ma inny gust, i o gustach się nie dyskutuje. Widać profesjonalizm, za co kolegę podziwiam bardzo, zastanawiam się czy nie można było zastosować jednego trafa mocniejszego, toroidalnego, chyba ważył by mniej, po za tym trafo mogło by być mocniejsze wtedy. Zastanawiam się, czemu kolega nie dodał mu funkcji Mono Bridge, pewnie dlatego że trafa nie wytrzymają, dlatego ja kupił bym nowe toroidalne trafo większej mocy. Swoją drogą po co tyle tranzystorów końcowych, jedna para w jednym kanale by wystarczyła, nawet dla 4 Ohm(tak uważam). Nie podoba mi się tylko zjedzony napis Eltron. Tak to praca wzorowa!

Pozdrawiam. DJ JOKER
    Odpowiadam tylko na rzeczowe pytania.
    Dokumentacja będzie udostępniona na pewno, postaram i w weekend opracować dla laika co i jak.
    Jeszcze raz przypomnę. Wzmacniacz powstał w czasach kiedy o dobry wzmacniacz stereo był jak złoto. Trafa także pochodzą z okresu przełomu lat 80/90 więc toroid to był pomysł z kosmosu. Praca w mostku odpada właśnie ze względu na wydajność transformatorów, tylko 140W :( , ale nie problem zastosować toroid 400-500W i wycisnąć z niego 2 ohm.
    Niestety, jest jeszcze chaos w kabelkach, a to za sprawą wejść które chcę wymienić na jack 6,3mm(tylko plastikowe), a które doszły wreszcie.
    Panel przedni będzie opracowany ponownie nowy od podstaw.

Sam jestem w ulocie czasu zły na ten napis, ale tylko tak dało się przeskoczyć ówczesny czas. Kto myślał wtedy o wskaźnikach led.

• #8 30 Kwi 2010 23:12
    PZ IX
    Poziom 32  

Wreszcie Eltron Stereo :) Dla mnie to żadna profanacja, mimo przeróbek. Przedwzmacniacze zapewne zacne, bo na op-ampach, a nie jakieś oryginalne szumofony. Ogólnie całość wygląda naprawdę dobrze.
    Tylko dwa pytania - dlaczego noga masy w jednym kondensatorze 02/T-S jest urwana? Czy radiatory obecnie bez problemu wychładzają wszystkie tranzystory końcowe?

• #9 30 Kwi 2010 23:20
    tragi
    Poziom 22  

Sam pomysł godny szacunku i pochwały-odświeżyć starego poczciwego Eltrona.

Mnie interesuje tylko jedna sprawa - czy udostępnisz wzór płytki końcówki mocy? Na fotce widać że wygląda fajnie i chyba modyfikacji stopnia końcowego nie robiłeś. Ja właśnie jestem na etapie naprawy mojego Eltrona i co krok to pojawiają się problemy ze ścieżkami na płytce, których już praktycznie nie ma-wszystko sztukowane. Dlatego myślałem właśnie żeby poszukać gdzieś wzoru płytki aby zrobić sobie nową.

• #10 01 Maj 2010 00:35
    398216
    Usunięty  
  • #11 01 Maj 2010 12:14
    dj_bas
    Troll forumowy

tragi napisał:
    Mnie interesuje tylko jedna sprawa - czy udostępnisz wzór płytki końcówki mocy
    Ja Ci udostępnię oryginał.
    Eltron 100U na stereo Eltron 100U na stereo

• #12 01 Maj 2010 12:20
    Dj Joker
    Poziom 26  

Nie do końca oryginał, bo na wzorze płytek nie ma miejsca na złącze, płytka jest tak przerobiona by móc normalnie przylutować przewody. Znam ten wzór, i robiłem już eltrony oparte na nim, lecz płytka kolegi TOMI wygląda co najmniej ładniej i profesjonalniej. Mniemam, że właśnie dlatego, my użytkownicy chcemy wzór od kolegi TOMI :)

• #13 01 Maj 2010 12:27
    dj_bas
    Troll forumowy

Napisałem oryginał, czyli z eltrona a tam jest złącze więc nie pierdziel, jak nie chcesz to nie korzystaj a tomi może niema wzoru i co?

Moderowany przez joy_pl:

Za ten i poprzednie posty kolega otrzymuje ostrzeżenie

• #14 01 Maj 2010 12:34
    Dj Joker
    Poziom 26  

Ten wzór, płytki został zrobiony przez kogoś z elektrody, nie pamiętam kogo już, ale pamiętam, iż wypowiadał się że do tego wzoru nie pasuje gniazdo, a więc to nie jest oryginalny wzór!! Po za tym zrobiłem z 4 eltrony, według tego wzoru i nie ma sposobności zamontowania tam takiego gniazda jak w oryginale. Czy kolega dj_bas musi być zawsze najmądrzejszy?

Jak kolega TOMI nie ma wzoru, to trudno, a może ma? Wtedy proszę by się podzielił, bo płytka jest lepiej zaprojektowana niż w oryginale.

• #15 01 Maj 2010 13:09
    dj_bas
    Troll forumowy

Nie pasuje gniazdo takie jak było w eltronie ale inne jakieś (piny w równym rzędzie) podpasujesz na pewno. A zresztą w czym problem wlutować kable bezpośrednio?

• #16 01 Maj 2010 14:10
    TOMI
    Serwisant

Na razie umieszczam wzór płytki wzmacniacza końcowego który opracowany został ze względu na znaczne uszkodzenia oryginalnej.
    Eltron 100U na stereo
    Eltron 100U na stereo
    Eltron 100U na stereo

P.S
    Proszę o niewykorzystywanie bez mojej zgody w celach komercyjnych moich wzorów obwodów drukowanych.

Przepraszam za kłopot. Po wzory płytek PCB prosze pisać na PW

• #17 01 Maj 2010 21:43
    tragi
    Poziom 22  

TOMI dziękuję za wzór płytki-bez obawy, nie wykorzystam do celow komercyjnych twojego wzoru. Już jakiś czas temu myślałem o zaprojektowaniu płytki do końcówki mocy, ale brak czasu mi na to nie pozwalał. A moja płytka końcówki jest w krytycznym stanie-zacząłem go niedawno naprawiać ale trudno tam cokolwiek wylutować, wylutuję jeden tranzystor a odpadają elementy dookoła. Spróbuję z twoim wzorem płytki ożywić mojego Eltrona.

• #18 01 Maj 2010 23:45
    Dj Joker
    Poziom 26  

Kolego dj_bas, skoro nie pasuje oryginalne gniazdo od eltrona, to nie mów, że jest to oryginalny wzór, bo w takim razie nie jest. Ta płytka, jest o niebo lepsza. Dziękuję kolego TOMI!!

• #19 02 Maj 2010 11:13
    TOMI
    Serwisant

gosztekseba napisał:

Do 1992 roku grał na 4 oryginałach ZG603

arek59 napisał:
    Teraz parę pytanek to autora;
    Czy chłodzenie jest wydajne?

Temperatura jest wysoka, ale nie aż tak żeby nie można było dotknąć radiatorów. Napewno jest chłodniejszy niż LDM na tranzystorach BDW

arek59 napisał:
    Nie lepiej było by wymienić te stare elektrolity w przedwzmacniaczach?
    Z czasem na zdjęciu te kondensatory w zasilaczu to stare elwy?

Nie jestem zwolennikiem wymieniania czegoś co ma bardzo dobre parametry. Prawie każdy ma pojemność 5mF, ESR na poziomie 0,09 ohm więc po co je wymieniać.

arek59 napisał:
    Bezpieczniki są osobne na każdy transformator?
    Przydały by się zabezpieczenia wzmacniacza i głośników oraz funkcja mostkowania.

Bezpiecznik sieciowy jest jeden, natomiast pozostałe oddzielnie dla każdego kanału. Zabezpieczenie przeciw zwarciowe jest, oraz układ cichego włączania, wraz z rozbudowanym podświetlaniem wskaźnika. Brak tylko zabezpieczenia przed DC na wyjściu. Dla mostka są za słabe transformatory.

Dj Joker 1992 napisał:

P.S. Pod niektórymi tranzystorami KD widać jakiś kawał plastikowej podkładki? Co to ? Jak by podkładka izolująca, ale tak wielka? Jakby folia.

Tak to podkładki, na dodatek firmowe takie były.

PZ IX napisał:

Tylko dwa pytania - dlaczego noga masy w jednym kondensatorze 02/T-S jest urwana?

Nie pamiętam dlaczego nie ma nogi, ale to nie przeszkadza ponieważ obudowa kondensatora jest zarazem wspólną elektrodą.

dj-MatyAS napisał:
    TOMI napisał:

Jak wiadomo pod koniec lat 80 raczej nie było za dużego wyboru wzmacniaczy lub cena była zaporowa, a z racji chałturzenia było to narzędzie niezbędne.
    Przepraszam, w kwestii formalnej - Kolega zbyt pesymistycznie określił największy "rozkwit" Eltronów. Ja na 100, 60 i 30 pracowałem co najmniej dziesięciolecie wcześniej...Razem z Regentem 1000H i 300H stanowiły trzon nagłośnienia kapeli w szkółce...

Także pracowałem na różnych w tym kilka swoich, jednak były to tylko mono sprzęty, a dostępne na rynku WS101 czy Akord Stereo i temu podobne nie nadawały się do naprawdę ciężkich prac. Po za tym zamieniłem 2 eltrony na jeden.

dj-MatyAS napisał:
    No i pytanie - Czemu zatrzymałeś się w połowie drogi? Jeśli już przerabiać Eltrona - Końcówki w takiej formie mogą zostać - (jak wielokrotnie się przekonałem konstrukcja klasyczna; sprawdza się najlepiej) to czemu nie przerobić przedwzmacniaczy? Miejsca jest w bród, a jedyny kłopot to pozostawienie oryginalnych miejsc na rozmieszczenie elementów regulacyjnych.. Wtedy można by z dumą powiedzieć _ELTRON STEREO... A na razie to takie quasi stereo...niby dwa kanały, ale co z tego? ;)
    Pozdrawiam.

Potrzeby był tylko stopień mocy stereo, a ze względu na duże zapotrzebowanie musiałem go zrobić w kilka dni. Po za tym stopnie wejściowe mixera są jako schemat, problem jest tylko w dwuosiowymi potencjometrami.

• #20 02 Maj 2010 17:06
    marik_te
    Poziom 22  

A dodałeś może zabezpieczenie zwarciowe końcówki tak jak to ma miejsce w vermonie, tam przy dwóch kd503 spokojnie daje 100W i nie ma możliwości spalenia pomimo zwarć przy maksymalnym wysterowaniu.

• #21 02 Maj 2010 19:48
    tragi
    Poziom 22  

TOMI gdyby Ci to nie sprawiło kłopotu wstaw jeszcze wzór pól lutowiczych, do solder maski.

• #22 02 Maj 2010 21:23
    TOMI
    Serwisant

marik_te napisał:
    A dodałeś może zabezpieczenie zwarciowe końcówki tak jak to ma miejsce w vermonie, tam przy dwóch kd503 spokojnie daje 100W i nie ma możliwości spalenia pomimo zwarć przy maksymalnym wysterowaniu.

Zabezpieczenie przed zwarciem T107 i T108 jest klasyczne takie jak w Vermonie jednak Vermonę widziałem nie jedną spaloną. Nawet 2N3773 padały.
    tragi napisał:
    TOMI gdyby Ci to nie sprawiło kłopotu wstaw jeszcze wzór pól lutowiczych, do solder maski.

Razem z opisami czy same pady :?:
    Jeszcze jedno sprawdź czy gniazdo będzie pasować przy wydruku PDF-e bo z tymi wymiarami to różnie bywa.

• #23 02 Maj 2010 21:59
    PZ IX
    Poziom 32  

TOMI napisał:
    radiatorów. Napewno jest chłodniejszy niż LDM na tranzystorach BDW

Chodzi pewnie o MX-6? Straszny niewypał pod względem stopnia mocy, głównie chłodzenie nie domaga - bardzo mizerny radiator. Porównywanie tutaj prezentowanego wzmacniacza do tegoż LDMa to lekkie nieporozumienie. :D
    Radiatory mogą być nawet i bardzo gorące w krytycznych warunkach, gdyż tranzystory końcowe mają przecież prawo się grzać. Ważne, by nie przekroczyły dopuszczalnej temperatury, o ile się nie mylę - to ok. 95C, gdyż powyżej tej temp. mocno spada moc strat.
    A z tego, co widuję to w MX-6 bywa, że dopuszczalna temp. zostaje przekroczona.

• #24 02 Maj 2010 22:04
    TOMI
    Serwisant

PZ IX napisał:
    TOMI napisał:
    radiatorów. Napewno jest chłodniejszy niż LDM na tranzystorach BDW

Chodzi pewnie o MX-6? Straszny niewypał pod względem stopnia mocy, głównie chłodzenie nie domaga - bardzo mizerny radiator. Porównywanie tutaj prezentowanego wzmacniacza do tegoż LDMa to lekkie nieporozumienie. :D

Nie zgodzę się z kolegą że nie wypał. Przy 4R radzi sobie poprawnie, pomimo dużej temperatury radiatorów.
    Nie odbiegajmy od tematu.

• #25 02 Maj 2010 23:33
    tragi
    Poziom 22  

TOMI napisał:
    Razem z opisami czy same pady :?:
    Jeszcze jedno sprawdź czy gniazdo będzie pasować przy wydruku PDF-e bo z tymi wymiarami to różnie bywa.

Same pady wystarczą, a czy gniazdo będzie pasować to sprawdzę dopiero jak wylutuję, ale to można przeskalować gdyby co - mam nadzieję. A wzmacniacz mam w pracy obecnie, sprawdzę dopiero we wtorek.

• #27 06 Maj 2010 15:47
    TOMI
    Serwisant

Uwaga. Na schemacie wzmacniacza wkradł się drobny błąd w postaci opisania wartości R102. Wartość podana na początku była 2.9K a powinna być 22K.

Pozostałe moduły umieszczam
    Płytka TW3 mieszacz oraz wejście 2

Płytka TW2 zasilacz opóźnione włączenie, oraz obsługa wskaźnika.

Po wzory PCB proszę pisać na PW, na pewno udostępnię

• #28 25 Paź 2010 23:21
    TOMI
    Serwisant

Polecam filmik z prezentacji Eltrona 100U zmodyfikowanego na stereo.

Link

• #29 10 Lis 2010 20:59
    woda400
    Poziom 11  

Ja bardzo lubię trochę starsze sprzęty a Eltron 100U to ikona nagłośnienia tamtych czasów, więc w 100% popieram projekt który ma z nim chociaż coś wspólnego, w środku jest porządnie wykonany więc tylko gratulować!

• #30 21 Gru 2010 12:09
    TOMI
    Serwisant

Ponieważ mam dużo czasu, naszła mnie chęć dokończenia modernizacji Eltronka. Planuje przerobić wejście 3 i 4 na tylko wejścia mikrofonowe jako monofoniczne rozdzielone na 2 kanały RL z regulacją niskich średnich i wysokich tonów natomiast pod przyciskiem czułość zastosować potencjometr na echo lub monitor. Natomiast wejścia 5 i 6 jako wejścia liniowe stereofoniczne i tu mam dylemat.
    Czy zrobić niskie, średnie, wysokie, czy niskie, wysokie i równowaga? Natomiast przycisk czułości chcę podobnie jak w preampach mikrofonowych zastosować jako monitor echo. Opinie fanów Eltrona mile widziane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME