Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Pomoc test kwalifikacji zawodowej

DJzziom 07 Maj 2010 22:02
  • #1 07 Maj 2010 22:02
    DJzziom
    Poziom 8  

Witam prosił bym o pomoc w odpowiedzeniu na te pytania, przeszukiwałem różne fora ale tego nie znalazłem a jest mi to bardzo potrzebne na test kwalifikacji zawodowej Proszę o pomoc.

Sieć Elektrycznego Oświetlenia Ulicznego

1. Jakie rodzaje lamp stosuje się do oświetlenia ulic?

2.Na czym polega ochrona przeciwporażeniowa latarni?

• #2 07 Maj 2010 23:49
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

1. Sodowe [żółte światło], rtęciowe [niebieskawe światło, żarówka pokryta od wewnątrz luminoforem], metalohalogenowe.

2. Przede wszystkim uziemienie ochronne, później SWZ, w nowszych sieciach również RCD.

Tyle pamiętam z mojego kursu sep.

• #3 07 Maj 2010 23:58
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Miwhoo napisał:
    (...) w nowszych sieciach również RCD.(...)

Stosowanie RCD w oświetleniu ulicznym to jedna z większych głupot projektantów lub instalatorów.

• #4 08 Maj 2010 00:01
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

W takim razie miałem wykłady z idiotą :)

• #5 08 Maj 2010 00:44
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Miwhoo napisał:
    W takim razie miałem wykłady z idiotą :)

Być może :)
    Ja tylko chciałem napisać swoje spostrzeżenia jako konserwator ;)
    Wiem jak jest...

• #6 08 Maj 2010 09:27
    remik_l
    Poziom 29  

2. Wszystko zależy jak wykonana będzie instalacja.

a. Słupy nieprzewodzące, oprawa i tabliczka bezpiecznikowa bez zacisku ochronnego.
    Ochrona dodatkowa jest wtedy zbędna, ponieważ latarnia jest wykonana w II klasie izolacji.

b. Słupy przewodzące, oprawy i tabliczka bez zacisku ochronnego. Przewód zasilający od oprawy do tabliczki przyłączeniowej wciągamy w peszel, wtedy mamy instalację wykonaną w II klasie izolacji i problem ochrony przez SWZ mamy z głowy. Ważne jest aby nie podpinać przewodu PE do słupa bo wtedy posiadamy latarnię w I klasie izolacji.

c. Słupy przewodzące i osprzęt w I klasie izolacji.
    Do słupa podłączamy przewód PE i sprawdzamy realizację ochrony przez SWZ.

RCD w oświetleniu ulicznym uważam za porażkę, gdyż odcina wszystkie latarnie i panują egipskie ciemności.

• #7 08 Maj 2010 19:56
    DJzziom
    Poziom 8  

Wielkie dzieki na pewno sie przyda i mam jeszcze dwa pytania których nie wiem

3.Kiedy sieć oświetlenia ulicznego można włączyć ponownie pod napięcie, jezeli została ona wyłączona przez zabezpieczenie?

4.Podaj terminy i zakres przeprowadzania przeglądu sieci oświetlenia ulicznego.

Byłbym wdzięczny ( choć juz jestem)

• #8 08 Maj 2010 23:17
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

DJzziom napisał:
    4.Podaj terminy i zakres przeprowadzania przeglądu sieci oświetlenia ulicznego.
    W poprzednim okresie, przed wprowadzeniem wieloarkuszowej normy 60364 "obowiązywała" 05009, i tam wszystko było jasne :

Urządzenia oświetlenia elektrycznego

Pomiar rezystancji izolacji wykonywany w czasie przeglądów urządzeń do oświetlenia elektrycznego przeprowadzanych w terminach -

1) raz na 2 lata - w zakresie urządzeń oswietlenia zewnętrznego i wnętrzowego w pomieszczeniach wilgotnych, zapylonych, gorących, w których występują wyziewy żrące
    oraz zaliczonych do odpowiedniej kategorii zagrożenia pożarowego,
    a także w zakresie urządzeń oświetlenia drogowego głównych dróg w granicach miast.

2) raz na 3 lata - w zakresie urządzeń oświetlenia drogowego innego niż wwymienione w p. 1)
    3) raz na 5 lat - w zakresie pozostałych urządzeń oświetlenia elektrycznego.

Badania kontrolne natężenia oświetlenia i jego zgodność z normą : - jak wyżej

Sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej - to samo/jak wyżej

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty