Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak oddzielić podłogówki od grzejników

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jak oddzielić podłogówki od grzejników
Autor
Wiadomość
muodyy
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 10 Maj 2010 11:18   

Witajcie,
niestety sam nie projektowałem ogrzewania w moim domu; kupiłem na rynku wtórnym gdzie wszystko było już zrobione.
Ale do rzeczy:
W domu ogrzewanie składa się z pieca gazowego Vaillant AtmoTec Plus 200 + zasobnik + sterownik VRC 430.
Instalacja składa się z:
- parter:
2 podłogówki (20 m2)
3 kaloryfery

- piętro
1 podłogówka (10 m2)
6 kaloryferów

Czy jest możliwość aby efektywniej wykorzystywać ogrzewanie podłogowe; problem polega na tym iż praca pieca (nawet zimą) odbywa się w określonych godzinach - wtedy pracuje całe ogrzewanie.
Czy da się zrobić tak, aby rozdzielić obwody ogrzewania podłogowego od kaloryferów i sterować nimi jako 2 obieg grzewczy (inny okres czasu, inna temperatura)? Nie mam zamontowanych żadnych dodatkowych pomp do ogrzewania, poza standardową w piecu. Na podłogówkach na powrotach zamontowane są zawory RTL.

Poniżej załączam zdjęcia skrzynek rozdzielaczy ogrzewania:

- parter:

- piętro

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Maj 2010 11:18   

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 10 Maj 2010 19:52   

Re: Jak oddzielić podłogówki od grzejników

Twój pomysł jest bardzo dobry, książkowy. Żeby wykonać to tak jak to piszesz trzeba zrobić demolkę przy rozdzielaczach i w kotłowni (zamontować osobne skrzynki i wyrzucić RTL-e, zabudować sprzęgło hydrauliczne, dwie pompy, zawór mieszający z napędem, dodatkową automatykę kotła).
Powrót do góry

muodyy
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 11 Maj 2010 09:08   

Czyli jednym słowem rozwalenie wszystkiego i zrobienie od nowa.
A gdyby podarować sobie osobne sterowanie i zastosować dodatkowe pompy na podłogówki za pomocą np. takiego rozdzielacza jak poniżej, to czy coś się zmieni/polepszy?

Powrót do góry

Usunięty

Post#4 11 Maj 2010 11:57   

Te znaczki na rozdzielaczu oznaczają że może być używany do podłogówki lub ogrzewania grzejnikowego.
To chyba nie jest rozdzielacz przedzielony w środku ?
Nie wiem czy te opisy są Twoje czy producenta , ale z tym rozdzielaczem będziesz miał problemy.
Według opisu ma dwa powroty do kotła i jedno zasilanie z kotła.(dziwna sprawa)
Skąd masz ten obrazek ?
Moim zdaniem tylko podłogówka powinna mieć dodatkową pompę z mieszaczem a grzejniki powinny "chodzić" pod kontrolą kotła i pompy wbudowanej w kocioł.(a więc dwa rozdzielacze - jeden dla grzejników a drugi z pompą i mieszaczem na podłogówkę)
Tylko takie sterowanie zapewni Ci osiągnięcie Twoich założeń.
Powrót do góry

muodyy
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 11 Maj 2010 13:56   

Producentem takiego rozdzielacza jest firma Tece http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1&group=49. Opisy jak i rysunek pobrałem ze strony producenta.
Skoro podłogówka powinna chodzić na osobnej pompie i mieszaczu to jaką pompę polecasz i rozdzielacz?
Jednym słowem dzielę zasilanie i powrót na 2 rozdzielacze, dokładam pompę i tyle. czy tak?
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: London

Post#6 11 Maj 2010 14:29   

Ten rozdzielacz jest do podlogowki i grzejnikow jednoczesnie, a budowa jego i dzialanie pozwala na niezalezna prace podlogowki i grzejnikow , bez wzgledu na to ktora czesc ogrzewania osiagnie wymagana temperature.
Wspolpracuje to z glowna pompa kotla, ale musi byc prawidlowo podlaczone, zwlaszcza obejscie.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam jeszcze ze wielu hydraulikow ma z tym klopoty , ale nie ze wzgledu na wadliwosc wyrobu, ale na zlozonosc budowy i dzialania.
Powrót do góry

Usunięty

Post#7 11 Maj 2010 15:19   

Napisałeś że masz na parterze 3 grzejniki + 2 pętle podłogowe , na piętrze 6 grzejników + 1 pętla podłogowa.
Z dokumentacji wynika że obciążenie tego wynalazku to 3000 W dla grzejników z jednego wyjścia rozdzielacza.
Wcale tu nie chodzi o to że wielu instalatorów tego nie ogarnia.
Faktycznie jest to wynalazek "wash and go" a przegrodą w tym rozdzielaczu jest zawór widoczny na zdjęciu.
(napisali że wzór jest zastrzeżony przez nich)
Nie wiadomo tylko jak to będzie się sprawować.
W każdym razie obciążenie 3000 W dla jednego wyjścia jest sporym utrudnieniem.

ps. Tam nie ma żadnego "obejścia" - podłączenie jest z boku (proste)
myląca jest "część mieszająca" ale tam się nic nie podłącza.
Bardzo przepraszam że "ogarnąłem" to podłączenie :-)
Powrót do góry

fairy
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Pomorze

Post#8 12 Maj 2010 02:06   

W sprzedaży jest wiele zaworów do regulowania temperatury ogrzewania podłogowego. Które powinienem wybrać?

Pozdrawiam
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 12 Maj 2010 11:01   

Damian, sorki ale zle sie wyrazilem, mialem na mysli angielskich hydraulikow jako ze z takowymi mam do czynienia. :-)
Powrót do góry

muodyy
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 Post autora tematu 12 Maj 2010 15:20   

wawrzeczko_t napisał:
Twój pomysł jest bardzo dobry, książkowy. Żeby wykonać to tak jak to piszesz trzeba zrobić demolkę przy rozdzielaczach i w kotłowni (zamontować osobne skrzynki i wyrzucić RTL-e, zabudować sprzęgło hydrauliczne, dwie pompy, zawór mieszający z napędem, dodatkową automatykę kotła).

Gdybym zdecydował się na wykonanie (poprawę) obecnej instalacji co by było potrzebne? Wiem że na pewno:

- nowe rozdzielacze z mieszaczem i pompą
- dodatkowa automatyka do kotła (jaka?)

Co jeszcze?
Czy ktoś jest w stanie podać orientacyjny koszt elementów potrzebnych do modernizacji?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Maj 2010 15:20   

Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#11 12 Maj 2010 21:07   

muodyy napisał:
...dodatkowa automatyka do kotła (jaka?)

Nie wiem. Musi wypowiedzieć się Vaillant`owiec.

muodyy napisał:
Co jeszcze? Czy ktoś jest w stanie podać orientacyjny koszt elementów potrzebnych do modernizacji?

ok. 3-5 tys. zł.
Powrót do góry

jacekgrab
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 13 Maj 2010 12:13   

Po lewej stronie pompy jest takie obejście, u góry jest zawór nadmiarowo upustowy? Kiedy on sie włącza ?
Powrót do góry

Usunięty

Post#13 13 Maj 2010 15:22   

jacekgrab napisał:
Po lewej stronie pompy jest takie obejście, u góry jest zawór nadmiarowo upustowy? Kiedy on sie włącza ?

Po lewej stronie jest układ mieszający i nie ma tam zaworu nadmiarowo upustowego.
A gdyby był to włączyłby się w odpowiednim momencie.(odpowiedź masz w innym Twoim poście)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Maj 2010 15:22   

Powrót do góry

jacekgrab
Poziom 9
Poziom 9

Post#14 13 Maj 2010 16:50   

ale poco to obejście przy pompie?
Powrót do góry

Usunięty

Post#15 13 Maj 2010 19:56   

"Pogrzebałem" w sieci i znalazłem.(trochę mało jest na temat tego "wynalazku")
Rzeczywiście nazwa zawór nadmiarowo upustowy nie figuruje w dokumentacji tego urządzenia.
Za to jest tam nazwa zawór obejściowy (nazwa mało używana i niewiele mówiąca).
Zawór obejściowy może być sterowany ręcznie (może to być zwykły zawór kulowy) lub automatycznie.
Jeżeli automatycznie , to może być zawór nadmiarowo upustowy.(lub zawór spełniający taką funkcję)
Niestety w dokumentacji tego rozdzielacza nic nie pisze o rodzaju tego zaworu obejściowego.(po za wzmianką że nie należy zmieniać nastawy producenta)
Tak że nie bardzo wiem jak to potraktować.
W każdym razie może on spełniać funkcję zaworu nadmiarowo upustowego.
Wracając do pytania jacekgrad - Ten rozdzielacz może dodatkowo współpracować z elektrozaworami a te z kolei z czujnikami temperatury i może się zdarzyć że kilka z nich "odetnie" zasilanie "pętlom podłogowym".
Pompa ma prędkość stałą (ustawianą przez użytkownika) i w takim przypadku pompa nie miałaby gdzie tłoczyć wody - wniosek jeden.
Tłoczy przez obejście.
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#16 13 Maj 2010 20:08   

Damian_85 napisał:
...Ten rozdzielacz może dodatkowo współpracować z elektrozaworami a te z kolei z czujnikami temperatury i może się zdarzyć że kilka z nich "odetnie" zasilanie "pętlom podłogowym". Pompa ma prędkość stałą (ustawianą przez użytkownika) i w takim przypadku pompa nie miałaby gdzie tłoczyć wody - wniosek jeden. Tłoczy przez obejście.

Dlatego warto się jednak zastanowić nad mądrzejszą (normalną) wersją systemu grzewczego, tj. układ mieszacza sterowany z automatyki kotła. Wiem że dużo będzie z tym zachodu, ale przynajmniej pompa nie będzie pracować jeśli nie będzie musieć. Ponadto będzie szybsza reakcja podłogówki i kotła na temperaturę zewnętrzną a tym samym uklad będzie bardziej ekonomiczny.
Powrót do góry

Usunięty

Post#17 13 Maj 2010 20:15   

Dokładnie.
Ja wcale tego nie zachwalam - po prostu zachowuję neutralność.
W końcu wybór nie należy do mnie a ja "bardzo lubię" urządzenia "dedykowane".
To takie małe "upodobanie" - w końcu "stare koty" lubią chodzić swoimi ścieżkami. :-)
Powrót do góry

jacekgrab
Poziom 9
Poziom 9

Post#18 13 Maj 2010 22:11   

a te pompy stosowane w podłogówkach (nie tylko w tym przypadku z tym bajeranckim rozdzielaczem) to są pompy o stałym przepływie czy takie które dostosuja sie do do instalcji?
Powrót do góry

Usunięty

Post#19 14 Maj 2010 10:25   

Ten "bajerancki" rozdzielacz kosztuje około 1500 zł.
Dobra pompa kosztuje około 3500 zł. np. Grundfos Magna
Mniejsza odmiana pompy z funkcją autoadaptacja kosztuje około 700 zł. np. Grundfos Alfa2
Potrafisz sobie chyba odpowiedzieć - dlaczego częściej stosuje się pompy o stałym przepływie.(w rzeczywistości mają one kilka "biegów" , najczęsciej 3)
Chociaż już coraz częściej można kupić pompy bez autoadaptacji ale z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej.
Regulując obroty można płynnie zmieniać wydajność a tym samym ustawić przepływ najbardziej optymalny dla danej instalacji.
Podejrzewam że w dobrej hurtowni złożą Ci kompletny rozdzielacz z pompą Grundfos Alfa2 .(tylko cena będzie zaporowa)
Powrót do góry

muodyy
Poziom 6
Poziom 6

Post#20 Post autora tematu 14 Maj 2010 18:26   

Dużo informacji pojawiło się w moim poście lecz nadal nie bardzo wiem co i jak wykonać (chcę zasięgnąć informacji przed rozmową z instalatorem)bo:
gdybym np. chciał zmienić instalację tak aby była wydzielona tylko podłogówka na pietrze w łazience to mam parę pytań:

1) pion ogrzewania składa się z 2 rur (zasilanie powrót) i z kotłowni jest prowadzony do pokoju na piętrze (gdzie jest skrzynka z rozdzielaczem) oraz z kotłowni w drugą stronę przez ścianę d o skrzynki z rozdzielaczem na parterze. Jakie urządzenie/automatyka pieca jest w stanie odseparować obwód podłogówki od grzejników?

2) wiadomo że przy modernizacji czeka mnie wymiana rozdzielacza. Jeśli bym zastosował rozdzielacz z mieszaczem itp to czy przy zastosowaniu dodatkowej automatyki kotła (np. moduł Vaillant VR61) jestem w stanie sterować osobnym obiegiem (podłogówką) bez uruchamiania obiegu grzejników?

3) z uwagi na to iż nie chciałbym za dużo kuć w ścianach/stropach czy są jakieś warianty czujnika temperatury np w łazience który by działał bezprzewodowo?
Jakie jeszcze elementy mogą być bezprzewodowe (sterowniki pompy, czujniki temperatury itp?)

To chyba najważniejsze pytania które mnie nurtują a tak jak pisałem chciałbym miec jakieś pojęcie na ten temat, zanim instalator mi powie że cały dom trzeba rozkuć, a jednocześnie wciśnie mi kupę rzeczy dobrych tylko dla niego (finanosowo) :|
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#21 14 Maj 2010 18:31   

A jak naprawiają Ci auto bądź lodówkę - to czy też najpierw zgłębiasz tajniki wiedzy zawodowej danego fachowca? Po prostu zajdź do 2 instalatorów i poproś o ofertę na to co chcesz zmienić w układzie c.o.
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#22 14 Maj 2010 21:16   

wawrzeczko_t napisał:
A jak naprawiają Ci auto bądź lodówkę - to czy też najpierw zgłębiasz tajniki wiedzy zawodowej danego fachowca? Po prostu zajdź do 2 instalatorów i poproś o ofertę na to co chcesz zmienić w układzie c.o.

To chyba najrozsadniejsze rozwiazanie, a jak chcesz miec wieksza pewnosc to popros nawet 4 instalatorow.
Powrót do góry

muodyy
Poziom 6
Poziom 6

Post#23 Post autora tematu 14 Maj 2010 22:18   

wawrzeczko_t napisał:

A jak idziesz kupić samochód to rozmawiasz o pogodzie czy parze kaloszy?
Warto mieć przynajmniej jako takie pojęcie o tym o czym będzie się rozmawiać - stąd moje pytania.
Powrót do góry

Samuraj
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Szczecin

Post#24 15 Maj 2010 10:57   

J. Kleban napisał:

To chyba najrozsadniejsze rozwiazanie, a jak chcesz miec wieksza pewnosc to popros nawet 4 instalatorow.

Czasami to 4 też za mało :)
Ja jak u siebie robiłem "casting" to rozpiętość ceny była od 2,5k z materiałem do prawie 7 tysi
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#25 15 Maj 2010 12:01   

To nie widziales jeszcze chyba kosztorysow na Angielskie budowy! :-)
Malutki przyklad to szafka na klatce schodowej kosztujaca £ 100 (material + robocizna) w niektorych przypadkach kosztuje £1200. :-)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Maj 2010 12:01   

Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#26 15 Maj 2010 17:30   

Samuraj napisał:
Ja jak u siebie robiłem "casting" to rozpiętość ceny była od 2,5k z materiałem do prawie 7 tysi

Tak, tylko że tu nie chodzi o pieniądze. Klient ma wyczuć, czy instalator wie o czym mówi. Jak uzna że tak (a swoją wiedzę już posiadł na tym forum) to może przejść do negocjacji ceny z tym wybranym instalatorem. Najtańszy fachman już pokazał co umie zrobić.
Powrót do góry

maciekozd
Poziom 4
Poziom 4

Post#27 10 Paź 2010 17:14   

Witam wszystkich,

Mam pytanie dotyczące tematu. Mam w domu stare centralne ogrzewanie. Wszystko jest robione rurkami metalowymi. Na parterze mam grzejnik w każdym pomieszczeniu i jest ciepło. Problem jest na piętrze, Są dwa pokoje w których są grzejniki, łazienka w której nie ma grzejnika oraz kuchnie połączoną z salonem gdzie na całe te dwa pomieszczenia jest tylko jeden grzejnik i niestety jest cały czas zimno.

Czy zamiast tego grzejnika który jest w salonie mogę założyć rozdzielacz z którego pociągnę ogrzewanie podłogowe (około 5 m kwadratowych) do łazienki, grzejnik drabinkowy do łazienki, grzejnik do kuchni oraz grzejnik do salonu? Czy to zda egzamin czy nic z tego nie będzie?

Bardzo proszę o pomoc, mile widziane będą wszystkie sugestie.
Powrót do góry

Samuraj
Poziom 22
Poziom 22

Post#28 11 Paź 2010 08:29   

Nie mieszaj ogrzewania podłogowego i grzejnikowego z jednego rozdzielacza.
Oba obiegi mają inne warunki pracy.
Powrót do góry

maciekozd
Poziom 4
Poziom 4

Post#29 11 Paź 2010 18:03   

wiem tylko ze nie mam możliwości jak narazie zrobić tego inaczej tylko w ten sposób. Czyli wogóle nie ma sensu robić takiego zabiegu?
Powrót do góry

Samuraj
Poziom 22
Poziom 22

Post#30 11 Paź 2010 23:10   

Jeśli tak to podłączysz to albo przegrzejesz podłogę a tym samym możesz uszkodzić pexy, albo nie dogrzejesz mieszkania grzejnikami.
Podłogówka ma to do siebie że długo się rozgrzewa pod wpływem bezwładności samej podłogi. Aby otrzymać komfort ciepłej podłogi woda w obiegu powinna być praktycznie cały czas o jednakowej temperaturze co nie jest łatwe jak podłączysz ją do obiegu grzejników.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jak oddzielić podłogówki od grzejników
Strona 1 z 1