X
 • #1 10 May 2010 15:12
  steephan
  Level 9  
  Helpful post? (0)
  Witam

  Czy orientuje się ktoś jakie są wymagania zabezpieczeń takich paneli od uderzenia pioruna? Może to powinno się rozwiązać stawiając osobne odgromniki?

  Czy powinny być uziemione czy wręcz przeciwnie?

  Może ktoś się orientuje która norma o nich mówi i czy to prawo już się ujednoliciło w całej europie?

  Z góry dzięki z odpowiedź
 • #2 30 May 2010 00:48
  Brychu21
  Level 12  
  Helpful post? (+1)
  Moim zdaniem tak samo jak z zabezpieczeniem domu od piorunów. Decyduje najwyższy punkt konstrukcji i wszelkie rogi. Tam rozmieścić instalacje odgromową i powinno być ok.
 • #3 30 May 2010 02:32
  sq9jjh
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  Witam. Znalazłem coś takiego: Link
  Na końcu, w literaturze podane są normy.
 • #4 30 May 2010 18:33
  steephan
  Level 9  
  Topic author Helpful post? (0)
  Dzięki wielkie. Fajny artykuł. Widzę że wszystko według norm Europejskich więc powinno być tak samo w całej Europie. Czy normy PN-IEC też należą do europejskich?
 • #5 30 May 2010 18:57
  sq9jjh
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  steephan wrote:
  ... Czy normy PN-IEC też należą do europejskich?

  Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że tak.

  IEC (Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna) jest światową organizacją normalizacyjną, zrzeszającą krajowe komitety elektrotechniczne (krajowe jednostki normalizacyjne pełniące funkcje komitetów krajowych IEC). Celem IEC jest krzewienie współpracy międzynarodowej we wszystkich zagadnieniach związanych z normalizacją w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki. W wyniku tej współpracy oraz innych działań, IEC publikuje normy międzynarodowe. Ich przygotowanie jest powierzone komitetom technicznym; każdy komitet krajowy IEC zainteresowany przedmiotem danej normy może uczestniczyć w jej przygotowaniu. W pracach tych mogą także uczestniczyć międzynarodowe, rządowe i pozarządowe organizacje związane z IEC. IEC współpracuje ściśle z Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną (ISO), na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między tymi organizacjami.
  Search 4 million + Products
Browse Products