Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Panel fotowoltaniczny czy tuby solarne?

kasperek21 11 Maj 2010 09:48
  • #1 11 Maj 2010 09:48
    kasperek21
    Poziom 10  

Witam wszystkich

Mam dylemat chcę zastosować jedno z powyższych rozwiązań, lecz nie wiem które. Służyć to ma do grzania wody a najlepiej by było również do ogrzewania domu.
    Interesowałem się wiatrakiem, ale moja działka nie spełnia wymogów.
    Zagłębiałem się w różną literaturę i teraz mam mętlik w głowie i nie wiem, które z powyższych rozwiązań mogę użyć.
    Ps. mam sporą połać dachu do zagospodarowania od strony południowej

Proszę o fachowe porady

Pozdrawiam kasperek21

• #2 11 Maj 2010 10:13
    Maciej_F
    Poziom 8  

Witam .
    To podzielę się swoimi doświadczeniami z używaniem kolektorów (tub ) słonecznych .
    Używając panele próżniowe po trzech latach stwierdzam , że mam ok 60-80 % mniejsze rachunki za gaz i ok 15-20 za prąd . jakoś ta ''zabawka '' się sprawdza . Nie jet to całkowicie bezobsługowe . Albo słońca jest za dużo albo za mało . Trochę trzeba się dostosować do ilości ciepłej wody uzyskanej z kolektorów .Ogrzewanie (dogrzewanie !) jakimikolwiek urządzeniami wykorzystującymi energię słoneczną zimą / jesienią ZAPOMNIJ ! Ile tego słońca jest ?? Jak duża by musiała być instalacja ( droga ! ) . W lecie natomiast taka instalacja byłaby za duża.

Maciej F

• #3 12 Maj 2010 21:27
    sylwek9999
    Poziom 17  

W lecie ładujesz w basen nadwyżkę energii,tylko trzeba go mieć.
    Instalacja ze trzy razy więcej powierzchni kolektorów niż standardowo przelicznik na osobę,koszty większe,ale trochę można podgrzać zimą CO i trochę woda cieplejsza w basenie latem.
    A żeby było w temacie:to należy nadwyżkę energii użyć do wytworzenia pary która napędzi generator dając energię elektryczną odnawialną i grzałka podgrzeje wodę.

• #4 12 Maj 2010 22:50
    kasperek21
    Poziom 10  

Dzięki za Wasze odpowiedzi.
    Koledzy tak zastanawiam się nad rurami solarnymi i wydaje mi się, że dużo zachodu i roboty z tymi rurkami. Tak myślę zanim nagrzeją się rurki i oddadzą ciepło do czynnika roboczego i później w bojlerze nagrzeje się woda. W dodatku cała instalacja, ingerencja w budynek ściany.
    Myślałem o panelach fotowoltanicznych. Jedynie to zainstalować na dachu i kable przeciągnąć i energia płynie od razu.
    Nie mam żadnego basenu. Ten zestaw ma mi podgrzewać wodę a jak się nagrzeje to przełączać na ogrzewanie centralne.
    Myślałem, żeby zamontować 4 panele 240 W.
    Pozdrawiam

• #5 31 Maj 2010 17:10
    gregor_1980
    Poziom 14  

Jeżeli zależy ci na ciepłej wodzie to bardziej kolektor słoneczny niż panel fotowoltaiczny który jest droższy i mniej wydajny, poszukaj w innych tematach o kolektorach słonecznych, są projekty paneli słonecznych wykonanych z grzejników panelowych.
    Skoro masz duży dach to znaczy że możesz zamontować dużo kolektorów, no i dobrze by było jakbyś miał duży bojler dobrze zaizolowany cieplnie.

• #6 06 Cze 2010 22:13
    Flesz
    Poziom 19  

fotowoltaika ma maleńką sprawność, moim zdaniem i jedno i drugie nieopłacalne , chyba że gmina dopłaca do solarów ( u nas 3000zł , ale niektóre znacznie więcej)
    jak chcesz dogrzać dom to musisz mieć duże solary + bufor ( izolowany zbiornik na gorącą wodę powyżej metra sześciennego. Taki bufor może oddawać ciepło całą noc

• #7 27 Kwi 2011 21:35
    kasperek21
    Poziom 10  

Siema Koledzy
    Chciałem nieco odświeżyć temat na temat paneli fotowoltanicznych.
    Mam kilka laickich pytań.
    Jaki panel wybrać 12V czy 24 Volt?
    Kolejne pytanie
    Czy niezbędna jest bateria w zestawie (panel, regulator ładowania, .......przetwornica i odbiornik) Chodzi oto czy można zużywać prąd na bieżąco a nie magazynować w akumulatorach.
    Jeszcze jedno, Gdyby była w zestawie bateria (akumulator) to im większa moc paneli to szybciej naładują się akumulatory?
    z góry dzięki za wasze odpowiedzi.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #8 12 Cze 2011 21:26
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

kasperek21 napisał:
    Siema Koledzy
    Chciałem nieco odświeżyć temat na temat paneli fotowoltanicznych.
    Mam kilka laickich pytań.
    Jaki panel wybrać 12V czy 24 Volt?

24V= mniejszy prąd = mniejsze straty na przesyle

kasperek21 napisał:
    Kolejne pytanie
    Czy niezbędna jest bateria w zestawie (panel, regulator ładowania, .......przetwornica i odbiornik) Chodzi oto czy można zużywać prąd na bieżąco a nie magazynować w akumulatorach.

Na bieżąco możesz ale co przypadku kiedy słońce akurat schowa się za chmurą? lub po tygodniu słonecznych dni, przyjdzie ulewa i panel nie będzie nic generował? W końcu regulator to nie jest duży koszt, aku też można dać niewielki, a komfort używania instalacji znacząco się zwiększy

kasperek21 napisał:
    Jeszcze jedno, Gdyby była w zestawie bateria (akumulator) to im większa moc paneli to szybciej naładują się akumulatory?

Tak ale w pewnych granicach. Ogranicza Cię maksymalny prąd regulatora i maksymalny prąd ładowania dla danego aku, żeby go nie zniszczyć za szybko.

• #9 24 Cze 2011 11:56
    kasperek21
    Poziom 10  

Dzięki Pablo za odpowiedź.
    Mianowicie tu gdzie mieszkam częściej wieje wiatr i to ostro (praktycznie cały czas wieje) a słońca mało.
    Prosił bym Was o korekte tego zestawu co napiszę.
    Wiatrak 24V i grzałka bezpośrednio.
    Natomiast akumulatorem bedzie dobrze docieplony zbiornik na wodę.

• #10 24 Cze 2011 12:24
    wada
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dwa solary rurowe na dachu, i bufor 1200 litrów, i już od wiosny na buforze ponad 50°C pomimo codziennej kąpieli czteroosobowej rodziny.
    A zimą od trzech lat działania instalacji solarnej zużycie ekogroszku bardzo znacząco spadła, co nieco słońca zimą wystarcza.
    jedyny problem to nadmiar energi latem i teraz będą instalowane żaluzje automatycznie przysłaniające solary jak w buforze będzie dochodzić do 90°C - niestety trzykrotnie już wywaliło zabezpieczenie i wyciekł płyn z solarów.
    teraz tylko zastanawianie się czy przysłaniane żaluzje, czy opuszczana roleta - różne są rozwiązania tych automatów na solary, a może i jakiś zamieniacz tej energi cieplnej na elektryczną - hmmm coraz więcej jest przeróżnych rozwiązań jak i ceny coraz bardziej kosmiczne.
    Basenu brak i nie będzie :D

• #11 24 Cze 2011 12:34
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

Moim zdaniem wiatrak na jak największe napięcie, wtedy zmniejszysz straty na kablach, bo przecież kabli nie chcesz ogrzewać

• #12 24 Cze 2011 19:34
    kasperek21
    Poziom 10  

Witam !!!
    Tuby solarne pojawią się na moim dachu już niebawem.
    tylko kosztuje to z instalacją około 4500 € (Irlandia) jest zwrot nieduzy, ale muszę uskładać kasiorki. Wiatrak to tak hobbystycznie, ale też bedzie się kręcił :)
    W tej chwili mam zbiornik 80 l. Zamienię go na 300 litrów i 36 tubek.
    Wielkie dzięki za wasze odpowiedzi.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty