Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Panel fotowoltaniczny czy tuby solarne?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Panel fotowoltaniczny czy tuby solarne?
Autor
Wiadomość
kasperek21
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 11 Maj 2010 09:48   

Panel fotowoltaniczny czy tuby solarne?

Witam wszystkich

Mam dylemat chcę zastosować jedno z powyższych rozwiązań, lecz nie wiem które. Służyć to ma do grzania wody a najlepiej by było również do ogrzewania domu.
Interesowałem się wiatrakiem, ale moja działka nie spełnia wymogów.
Zagłębiałem się w różną literaturę i teraz mam mętlik w głowie i nie wiem, które z powyższych rozwiązań mogę użyć.
Ps. mam sporą połać dachu do zagospodarowania od strony południowej

Proszę o fachowe porady

Pozdrawiam kasperek21
Powrót do góry

Maciej_F
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Pruszcz Gdański

Post#2 11 Maj 2010 10:13   

Re: Panel fotowoltaniczny czy tuby solarne?

Witam .
To podzielę się swoimi doświadczeniami z używaniem kolektorów (tub ) słonecznych .
Używając panele próżniowe po trzech latach stwierdzam , że mam ok 60-80 % mniejsze rachunki za gaz i ok 15-20 za prąd . jakoś ta ''zabawka '' się sprawdza . Nie jet to całkowicie bezobsługowe . Albo słońca jest za dużo albo za mało . Trochę trzeba się dostosować do ilości ciepłej wody uzyskanej z kolektorów .Ogrzewanie (dogrzewanie !) jakimikolwiek urządzeniami wykorzystującymi energię słoneczną zimą / jesienią ZAPOMNIJ ! Ile tego słońca jest ?? Jak duża by musiała być instalacja ( droga ! ) . W lecie natomiast taka instalacja byłaby za duża.

Maciej F
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Maj 2010 10:13   

Powrót do góry

sylwek9999
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: błota

Post#3 12 Maj 2010 21:27   

W lecie ładujesz w basen nadwyżkę energii,tylko trzeba go mieć.
Instalacja ze trzy razy więcej powierzchni kolektorów niż standardowo przelicznik na osobę,koszty większe,ale trochę można podgrzać zimą CO i trochę woda cieplejsza w basenie latem.
A żeby było w temacie:to należy nadwyżkę energii użyć do wytworzenia pary która napędzi generator dając energię elektryczną odnawialną i grzałka podgrzeje wodę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Maj 2010 21:27   

Powrót do góry

kasperek21
Poziom 5
Poziom 5

Post#4 Post autora tematu 12 Maj 2010 22:50   

Dzięki za Wasze odpowiedzi.
Koledzy tak zastanawiam się nad rurami solarnymi i wydaje mi się, że dużo zachodu i roboty z tymi rurkami. Tak myślę zanim nagrzeją się rurki i oddadzą ciepło do czynnika roboczego i później w bojlerze nagrzeje się woda. W dodatku cała instalacja, ingerencja w budynek ściany.
Myślałem o panelach fotowoltanicznych. Jedynie to zainstalować na dachu i kable przeciągnąć i energia płynie od razu.
Nie mam żadnego basenu. Ten zestaw ma mi podgrzewać wodę a jak się nagrzeje to przełączać na ogrzewanie centralne.
Myślałem, żeby zamontować 4 panele 240 W.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Maj 2010 22:50   

Powrót do góry

gregor_1980
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Worthing

Post#5 31 Maj 2010 17:10   

Jeżeli zależy ci na ciepłej wodzie to bardziej kolektor słoneczny niż panel fotowoltaiczny który jest droższy i mniej wydajny, poszukaj w innych tematach o kolektorach słonecznych, są projekty paneli słonecznych wykonanych z grzejników panelowych.
Skoro masz duży dach to znaczy że możesz zamontować dużo kolektorów, no i dobrze by było jakbyś miał duży bojler dobrze zaizolowany cieplnie.
Powrót do góry

Flesz
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Skoczów

Post#6 06 Cze 2010 22:13   

fotowoltaika ma maleńką sprawność, moim zdaniem i jedno i drugie nieopłacalne , chyba że gmina dopłaca do solarów ( u nas 3000zł , ale niektóre znacznie więcej)
jak chcesz dogrzać dom to musisz mieć duże solary + bufor ( izolowany zbiornik na gorącą wodę powyżej metra sześciennego. Taki bufor może oddawać ciepło całą noc
Powrót do góry

kasperek21
Poziom 5
Poziom 5

Post#7 Post autora tematu 27 Kwi 2011 21:35   

Siema Koledzy
Chciałem nieco odświeżyć temat na temat paneli fotowoltanicznych.
Mam kilka laickich pytań.
Jaki panel wybrać 12V czy 24 Volt?
Kolejne pytanie
Czy niezbędna jest bateria w zestawie (panel, regulator ładowania, .......przetwornica i odbiornik) Chodzi oto czy można zużywać prąd na bieżąco a nie magazynować w akumulatorach.
Jeszcze jedno, Gdyby była w zestawie bateria (akumulator) to im większa moc paneli to szybciej naładują się akumulatory?
z góry dzięki za wasze odpowiedzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry

pablo_belchatow
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Bielsko-Biała

Post#8 12 Cze 2011 21:26pomocny post - solucja   

kasperek21 napisał:
Siema Koledzy
Chciałem nieco odświeżyć temat na temat paneli fotowoltanicznych.
Mam kilka laickich pytań.
Jaki panel wybrać 12V czy 24 Volt?

24V= mniejszy prąd = mniejsze straty na przesyle

kasperek21 napisał:
Kolejne pytanie
Czy niezbędna jest bateria w zestawie (panel, regulator ładowania, .......przetwornica i odbiornik) Chodzi oto czy można zużywać prąd na bieżąco a nie magazynować w akumulatorach.

Na bieżąco możesz ale co przypadku kiedy słońce akurat schowa się za chmurą? lub po tygodniu słonecznych dni, przyjdzie ulewa i panel nie będzie nic generował? W końcu regulator to nie jest duży koszt, aku też można dać niewielki, a komfort używania instalacji znacząco się zwiększy

kasperek21 napisał:
Jeszcze jedno, Gdyby była w zestawie bateria (akumulator) to im większa moc paneli to szybciej naładują się akumulatory?

Tak ale w pewnych granicach. Ogranicza Cię maksymalny prąd regulatora i maksymalny prąd ładowania dla danego aku, żeby go nie zniszczyć za szybko.
Powrót do góry

kasperek21
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 24 Cze 2011 11:56   

Dzięki Pablo za odpowiedź.
Mianowicie tu gdzie mieszkam częściej wieje wiatr i to ostro (praktycznie cały czas wieje) a słońca mało.
Prosił bym Was o korekte tego zestawu co napiszę.
Wiatrak 24V i grzałka bezpośrednio.
Natomiast akumulatorem bedzie dobrze docieplony zbiornik na wodę.
Powrót do góry

wada
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wrocław

Post#10 24 Cze 2011 12:24   

Dwa solary rurowe na dachu, i bufor 1200 litrów, i już od wiosny na buforze ponad 50°C pomimo codziennej kąpieli czteroosobowej rodziny.
A zimą od trzech lat działania instalacji solarnej zużycie ekogroszku bardzo znacząco spadła, co nieco słońca zimą wystarcza.
jedyny problem to nadmiar energi latem i teraz będą instalowane żaluzje automatycznie przysłaniające solary jak w buforze będzie dochodzić do 90°C - niestety trzykrotnie już wywaliło zabezpieczenie i wyciekł płyn z solarów.
teraz tylko zastanawianie się czy przysłaniane żaluzje, czy opuszczana roleta - różne są rozwiązania tych automatów na solary, a może i jakiś zamieniacz tej energi cieplnej na elektryczną - hmmm coraz więcej jest przeróżnych rozwiązań jak i ceny coraz bardziej kosmiczne.
Basenu brak i nie będzie :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Cze 2011 12:24   

Powrót do góry

pablo_belchatow
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Bielsko-Biała

Post#11 24 Cze 2011 12:34   

Moim zdaniem wiatrak na jak największe napięcie, wtedy zmniejszysz straty na kablach, bo przecież kabli nie chcesz ogrzewać
Powrót do góry

kasperek21
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 24 Cze 2011 19:34   

Witam !!!
Tuby solarne pojawią się na moim dachu już niebawem.
tylko kosztuje to z instalacją około 4500 € (Irlandia) jest zwrot nieduzy, ale muszę uskładać kasiorki. Wiatrak to tak hobbystycznie, ale też bedzie się kręcił :)
W tej chwili mam zbiornik 80 l. Zamienię go na 300 litrów i 36 tubek.
Wielkie dzięki za wasze odpowiedzi.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Panel fotowoltaniczny czy tuby solarne?
Strona 1 z 1