Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inZegar kwarcowy i kwarce - pytania


  Main Page -> Forum Index -> Beginners Sandbox ->Zegar kwarcowy i kwarce - pytania Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
tsiu
Level 13
Joined: 13 Jul 2009
Posts: 111
Helped: 2
Post rating: 55
tsiu
Level 13
Post#1 12 May 2010 08:55  Topic author   

Zegar kwarcowy i kwarce - pytania


Witam,

jestem poczatkujacym elektronikiem i ostatnio zainteresowaly mnie kwarce (rezonatory kwarcowe).
Znalazlem taki w rozebranym przeze mnie prostym budziku (na jednego "paluszka" 1.5V) ze wskazowkami i alarmem.
Nadal jednak nie rozumiem do konca zasady dzialania takiego budzika (jak liczy czas) i samego kwarcu.

Otoz wylutowalem kwarc z plytki budzika i przylutowalem dwa kabelki. Zaczalem testowac na tym inne kwarce ktore posiadam. Wszystkie kwarce ktore zadzialaly musialy miec taka sama czestotliwosc gdyz zegarek tykal co sekunde, przy innych nic sie nie dzialo.
Chcialem uzyskac zegarek tykajacy co 2sekundy albo co 1/2 sekundy, czy taka zmiane da sie uzyskac wymiana samego kwarcu?

Na wikipedii napisane jest:
Quote:
Zasilany z baterii kryształ kwarcu drga z częstotliwością 2^15=32768 Hz. Drgania wytwarzają impulsy elektryczne, które przechodzą przez zespół dzielników częstotliwości. Każdy dzielnik zmniejsza częstotliwość o połowę, by w rezultacie - po piętnastu podziałach - otrzymać jeden impuls na sekundę.


W takim razie czemu nie produkuja zegarkow z kwarcami np 2^14 Hz i wtedy dzielonoby 14 razy? (albo 2^16 Hz i 16 dzielen)

Wiem ze pytania moga byc lamerskie, ale prosze o wytlumaczenie

Pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
cirrostrato
Level 35
Location: Warszawa
Joined: 20 May 2008
Posts: 3392
Helped: 137
Post rating: 108
cirrostrato
Level 35
Post#2 12 May 2010 10:50    

Re: Zegar kwarcowy i kwarce - pytania


Dlaczego czegoś się nie produkuje to zapytaj producenta, jak by było 1000000 chętnych to by produkowali ale ty jesteś jeden. Można wykonać zegar na prawie każdym kwarcu w generatorze, najczęściej robi się na czymś typowym co ma się pod ręką (amatorskie konstrukcje) i co jest łatwe do podziału np. 10Mhz, 1MhZ, 100kHz, 200kHz (takie coś kiedyś zastosowałem w zegarku nixie), w zastosowaniach produkcyjnych górę biorą względy cenowe bardzo istotne przy produkcji wielkoseryjnej. Zrobienie zegara to żaden problem (opisy na tym forum to godziny czytania): do każdej cyfry zegara godziny/minuty/sekundy jeden licznik czyli cześć kostek scalonych (lub trzy z podwójnymi licznikami), dekodery odpowiednie do wyświetlaczy jakie zastosujesz (LED, nixie, numitrony, diody LED i wtedy bez dekoderów ale odczyt wymaga myślenia,itp), generator z licznikami do uzyskania 1Hz czyli dodatkowo kilka scalaczków, transformator zasilający plus parę elementów RC i kilka tranzystorów i masz swój, wykonany w jednym egzemplarzu, niepowtarzalny czasomierz. Możesz też iść na skróty i za kupić układ scalony do zegara , kilka zł wystarczy (np. w Warszawie na Wolumenie). Można też (to już trochę wyższa szkoła jazdy) zaimplementować oprogramowanie (które warto napisać samemu, pod własne wymagania ,,zegarkowe'') w jakiś taniutki procesor. Elektronicznie i montażowo wykonanie zegara z wyświetlaczem cyfrowym to trywialnie prościutka sprawa. Co do ,,tykania'' szybciej lub wolniej: te zegarki mają generatory optymalizowane (także cenowo-produkcja wielkoseryjna) pod konkretną częstotliwość kwarcu, możesz trochę zmienić tą częstotliwość np. +/-10% ale jeśli zastosujesz kwarc o częstotliwości kilka/naście razy większej/mniejszej to może nie generować żadnych drgań i zegar ,,stoi'', typ kwarcu (wykonanie) też ma znaczenie, w konkretnym układzie może nie generować.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
tsiu
Level 13
Joined: 13 Jul 2009
Posts: 111
Helped: 2
Post rating: 55
tsiu
Level 13
Post#3 14 May 2010 22:06  Topic author   

Re: Zegar kwarcowy i kwarce - pytania


Dziekuje za odpowiedz.

A co jesli dodac by do takiego kwarcu w zegarku jeden dzielnik przez 2. Uzyskalibysmy czestotliwosc 2 razy mniejsza, inne parametry kwarcu nadal pozostalyby takie same. Myslisz ze zegarek by dzialal? Czy jest to juz za duza zmiana?

Czytalem tez ze mozna "przeciagnac" nieco czestotliwosc kwarcu za pomoca kondensatora. Jaka najwieksza zmiane mozna uzyskac dostepnymi kondensatorami i jakie taki kondensator mialby parametry? (chcialbym sprawdzic ta zmiane doswiadczalnie, zakladajac ze roznica bylaby zauwazalna w miare nieduzym przedziale czasu)

Pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
tadzik85
Level 37
Location: Bydgoszcz
Joined: 28 Feb 2007
Posts: 3199
Helped: 383
tadzik85
Level 37
Post#4 20 May 2010 10:31    

Re: Zegar kwarcowy i kwarce - pytania


Kondensator o którym mówisz służy jedynie do dokładnego dostrojenia częstotliwości kwarcu. Weźmy np popularny układ zegarka stosowany przez hobbystów PCF8563. Do kwarcu dołączany jest kondensator o pojemności kilkunastu pF. Zmiana jego wartości i 1pF powoduje mniej więcej opóźnianie się lub przyśpieszanie zegarka o 1 sekundę na tydzień.

A jeśli zainteresowały cie kwarce polecam lekturę o generatorach. Harleya, Colpitza itd. (pisowni nie pamiętam). Znajdź obwód zastępczy kwarcu. I dowiedź się czym są obwody rezonansowe.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
tsiu
Level 13
Joined: 13 Jul 2009
Posts: 111
Helped: 2
Post rating: 55
tsiu
Level 13
Post#5 03 Jun 2010 13:12  Topic author   

Re: Zegar kwarcowy i kwarce - pytania


Witam ponownie,

wychodzi wiec na to ze kwarc moge zastapic obwodem LC?

po malych obliczeniach wyszlo mi ze dlawik o indukcyjnosci 1mH i kondensatorek okolo 24nF zastapilby kwarc zegarkowy (~32kHz)!
zadziala, jesli taki obwod zalacze zamiast kwarca w zegarku?

pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Beginners Sandbox -> Zegar kwarcowy i kwarce - pytania
Page 1 of 1

Similar topics to zegar kwarcowy i kwarce - pytania

Zegar Nixie - co gdzie jak? pytania totalnego laika (3)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.06 seconds