Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pompa olejowa a hydromotor

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Pompa olejowa a hydromotor
Autor
Wiadomość
davidd90
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Krosno

Post#1 Post autora tematu 12 Maj 2010 23:09   

Witam!
Mam zamiar zrobić kosiarkę do trawy (traktorek) z silnikiem od fiata 126p. Zależy mi na jak najmniejszych rozmiarach ale umieszczenie skrzyni + reduktora uniemożliwa mi zachować małych wymiarów. I wymyśliłem że wykorzystam skrócony most od poloneza a przy silniku zamontuje pompę hydrauliczną od ciągnika t-25. Jednak nie posiadam żadnego hydromotoru aby zamontować przy moście i pytanie brzmi: Czy zamiast hydromotoru mogę zastosować drugą pompę hydrauliczną? Czy pompa hydrauliczna działa w odwrotną stronę czyli jak silnik hydrauliczny jeśli podamy jej ciśnienie?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Maj 2010 23:09   

Powrót do góry

Kaszpir77
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Wieś w Pyrlandii

Post#2 13 Maj 2010 12:16   

Re: Pompa olejowa a hydromotor

Zębata pompa oleju może pracować jako silnik hydrauliczny.
Powrót do góry

jaclac26
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: kutno

Post#3 13 Maj 2010 22:22   

tak ale skąd weżniesz taką dużą pompe napędową bo musi być dużo wieksza niż ta ktura napędza . pozatym musisz jeszcz czymś regulować ciśnienie zebyś mugł sterować predkością to nie jest takie proste jak by się wydawało .zbiornik na olej chłodnice oleju i tak dalej
Powrót do góry

davidd90
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Krosno

Post#4 Post autora tematu 13 Maj 2010 23:10   

ok, zbiornik i chłodnica to nie problem. Regulator i rozdzielacz też nie problem... Jedynie mam problem z przeliczeniem tych pomp, gdzie jaką zastosować aby mi to wszystko uciągło. Traktorek nie będzie ważył z kierowcą więcej niż 200-250kg. Jeśli zastosowałbym pompę od ciągnika t-25 przy silniku od malucha to od czego proponujecie zastosować pompę przy moście? O ile większa musi być pompa będąca silnikiem hydraulicznym od pompy napędzającej ten silnik?
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 14 Maj 2010 18:19   

Zastosowanie pompy zębatej jako silnika jest możliwe, jednak sprawność takiego przeniesienia napędu będzie bardzo niska. Dużo mocy silnika tracić się będzie na niepotrzebne grzanie oleju, a siła uciągu będzie niska. Co do liczenia silnika to należy znać jego chłonność i wszystko staje się proste. Najtańszy silnik o chłonności około 200 cm³/obrót kosztuje około 700-800 zł, więc nie są to aż tak duże koszty. Pompa od T 25 ma wydatek około 25 dm³/min więc na tym silniku uzyskasz maksymalnie 125 obr/min (przy zastosowanych nowych elementach) . Musisz przeliczyć czy ci to wystarczy.
Powrót do góry

andrzej0769
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Rzejowice

Post#6 14 Maj 2010 19:23   

Kolego hydromotory stosowane są w kompaktorach ,sterowanie elektrozaworami.Siła silników w kołach kolosalna ,pompa nie wielka ale skomplikowana.Pomysł dobry ale zbyt kosztowny.
Powrót do góry

Usunięty

Post#7 14 Maj 2010 20:20   

Polecam darmową literaturę:
http://www.hip.agh.edu.pl/page/index.php?id=hyd&hyd=hwyk
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 16 Maj 2010 11:32   

andrzej0769 napisał:
Kolego hydromotory stosowane są w kompaktorach ,sterowanie elektrozaworami.Siła silników w kołach kolosalna ,pompa nie wielka ale skomplikowana.Pomysł dobry ale zbyt kosztowny.
Oczywiście, że w takim układzie jak napisałeś siła uciągu jest duża. Z tym że tam są stosowane pięciotłokowe silniki z wirującymi cylindrami i tłoczkowa pompa o zmiennym wydatku. Kosztu takiego rozawiązania kilkakrotnie przewyższyłyby koszt nowej kosiarki samojezdnej. Mój pomysł z najprostrzym silnikiem orbitalnym wydaje się być najmniej skomplikowany i w miarę tani.
Powrót do góry

rafalgb
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 19 Maj 2010 10:01   

witam panowie
inetresuje mnie bardzo ten temat gdyz prubuje zrobic wiertnice do wiercenia studni hydrauliczna obecie posiadam elektryczna ale jest slaba. wiec tak
silnik spalinowy to nie problem znajde jakis najwiekszy problem dla mnie to dopasowac pompe do hydromotoru obroty wrzeciona pompy do 110/min .
pompa mialaby sterowac dodatkowo drugim hydromotorem do 30/min(podnoszenie opuszczanie glowicy) oraz dodatkowymi silownikami np:podnoszenie masztu i wysuwanie podpor. troche pojecia o hydraulice mam z rozdzielaczem tez se poradze prosze o podpowiedzi(producentow strony ceny typy itp.) wiertnica bedzie wiercic otwory w ziemi o srednicy do 150mnimetrow dziekuje za wszelkie wskazowki

Dodano po 2 [minuty]:

witam panowie
inetresuje mnie bardzo ten temat gdyz prubuje zrobic wiertnice do wiercenia studni hydrauliczna obecie posiadam elektryczna ale jest slaba. wiec tak
silnik spalinowy to nie problem znajde jakis najwiekszy problem dla mnie to dopasowac pompe do hydromotoru obroty wrzeciona pompy do 110/min .
pompa mialaby sterowac dodatkowo drugim hydromotorem do 30/min(podnoszenie opuszczanie glowicy) oraz dodatkowymi silownikami np:podnoszenie masztu i wysuwanie podpor. troche pojecia o hydraulice mam z rozdzielaczem tez se poradze prosze o podpowiedzi(producentow strony ceny typy itp.) wiertnica bedzie wiercic otwory w ziemi o srednicy do 150mnimetrow dziekuje za wszelkie wskazowki

Dodano po 11 [minuty]:

obroty hydromotoru 110/min to jest max srednia praca 60-80/min
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 19 Maj 2010 18:03   

Pompa tłokowa o zmiennym wydatku i ciśnieniu 200-250 bar. Do tego silnik hydrauliczny, najlepiej wolnoobrotowy. O zasilaniu innych odbiorników z tej pompy zapomnij, należy dołożyć drugą. Jaka moc wymagana jest do tego wiercenia?
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Rybnik

Post#11 25 Lip 2010 10:13   

Grzegorz ja mam ten sam problem co rafalgb (czytając jego post myślałem że to ja pisałem w jakiejś pomroczności jasnej),a mianowicie ,też mam wiertnice elektryczną a chciałbym ją przerobić na hydrauliczną.W moim przypadku silnik napędzający wiertło ma 2,2 kv i podaje obroty przez motoreduktor 30/1.Mam takie pytanie- jaki silnik hydrauliczny (moc,moment obrotowy,przepływ oleju) powinienem użyć aby zwiększyć siłę wiertania.I jeszcze pytanie-czy pompa zębata nada się do napędzania tej wiertnicy.W takiej wiertnicy taka czynność jak stawianie masztu,rozłożenie rozpór wykonuje się tylko raz i pompa która napędza wiertło śmiało by dała sobie z tym radę.Problem jest taki że w trakcie wiertania używa się jeszcze siłowników hydraulicznych w celu wyciągania-opuszczania wiertła oraz innych siłowników w celu opuszczania rur osłonowych w trakcie wiertania.I tu jest problem-czy do tych innych czynności musi być osobne zasilanie.
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#12 25 Lip 2010 19:37   

Tak, musi. Pompa napędzająca główny silnik wiertnicy musi być dopasowana do tego silnika pod względem wydatku i ciśnienia. Tak jak napisałem wcześniej musi byc to pompa o zmiennym wydatku, aby można było regulować obroty wiertła. Można zastosować pompę o stałym wydatku i regulować obroty regulatorem przepływu, jednak jest to niepotrzebne "mielenie" oleju. W zasadzie dołożenie drugiej pompy zębatej do zasialnia osprzętu będzie niewielkim wydatkiem w stosunku do pompy głównej.
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 25 Lip 2010 20:57   

Witam.Grzegorz to tak już z biegu-czy silnik elektryczny 4 kv uciągnie mi taką pompę hydrauliczną (lub pompy 2 szt.) z bezpośrednim przełożeniem,czy muszę mieć przekładnię.I czy ta pompa by mi się nadała do moich celów. http://allegro.pl/item1156552957_silnik_elektryczny_zasilacz_hydrauliczna_pompa.html byłbym wdzięczny za odpowiedz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lip 2010 20:57   

Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#14 25 Lip 2010 21:31   

Tam są trzy pompy o wydajności 6,5 l/min każda, czyli stanowczo za mało. Ty potrzebujesz pompy o wydajności około 100 l/min (zależy to od zastosowanego silnika hydraulicznego). Musisz mieć spory moment obrotowy na wiertle. A to wymaga zastosowania silnika o dużej chłonności, stąd taka wydajność pompy. Silnik minimum 5,5 kW, bo napęd hydrauliczny ma sprawność do 75%. Tylko za bardzo nie widzę sensu Twoich działań. Masz teraz wiertło napędzane silnikiem elektrycznym przez prostą przekładnię o dużej sprawności a chcesz zamiast tej przekładni wstawić skomplikowany, i drogi układ hydrauliczny. Moje pytanie brzmi: po co? Jako silnika proponowałbym użyć tego. Link
Jego obroty (302 obr/min) pozwoliłyby na zastosowanie przekładni 1:2 co zwiększyłoby moment obrotowy na wale. Jego maksymalne zapotrzebowanie na olej wynosi 123 l/min, czyli pompa 100 l/min powinna wystarczyć. Znalazłem taką pompę. Link
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 26 Lip 2010 12:53   

Dzięki za odpowiedz.Właściwie to może zrobię tak że napęd wiertła zostanie elektryczny,tylko dam mocniejszy troszkę silnik.A hydraulikę zrobię tylko do stawiania masztu,rozstawiania podpór i do wpychania i wyciągania rur osłonowych.Podejrzewam że w tym przypadku wystarczy normalna pompa zębata napędzana silnikiem 4kv.Do współpracy z siłownikami chyba się nada.Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lip 2010 12:53   

Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#16 26 Lip 2010 13:02   

Tak, wystarczy pompa zębata. Polecam pompę stosowaną w ciągnikach MTZ i Pronar o wydajności 68 l/min. Jej cena jest bardzo korzystna.
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 28 Lip 2010 09:22   

Dzięki za odpowiedz.Pozdrawiam
Powrót do góry

kubal
Poziom 13
Poziom 13

Post#18 28 Lip 2010 11:39   

witam wydaje mi się że trochę błądzicie pompa o wydajność 68l/min potrzebuje troszke więcej mocy sporo więcej proponuję przejrzeć stronę http://www.hydral.com.pl/main5.htm
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#19 28 Lip 2010 12:45   

Tak, ale tylko przy nominalnej wydajności i ciśnieniu. Przy zasilaniu siłowników pompa nie będzie pracować przy maksymalnych parametrach.
Powrót do góry

kubal
Poziom 13
Poziom 13

Post#20 28 Lip 2010 16:45   

jeśli obciążysz siłownik maksymalnie przy 4 kw a nawet w połowie to pompa zatrzyma silnik elektryczny i go spali
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#21 28 Lip 2010 19:20   

Ostatnio zrobiłem łuparkę do drewna. Zastosowałem w niej własnie tą pompę i silnik 5,5 kW. Ciśnienie 180 bar, średnica tłoka siłownika 90 mm. Przy otwarciu zaworu bezpieczeństwa silnik nawet nie zwalnia, a Ty piszesz o zatrzymaniu.
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#22 29 Lip 2010 09:40   

Witam.Grzegorz a czy tą pompę masz podłączoną bezpośrednio z silnikiem czy przez jakąś przekładnię.Bo w moim przypadku ja bym zastosował silnik 4kv 2850 ob/min.z przekładnią 2-pasową 2 do 1.
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#23 29 Lip 2010 10:18   

Bezpośrednio. Ale w Twoim przypadku przekładnia jest niezbędna, ponieważ pompa nie wytrzyma 2850 rpm. Ja to tak rozwiązałem.

Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 12 Cze 2012 08:51   

Witam po dość długim czasie.Może ktoś mi pomoże.Kupiłem pompę hydrauliczną tłoczkową o dość nietypowej budowie.Przed uruchomieniem chciałbym się dowiedzieć (może ktoś wie) czy ta pompa musi być zalana olejem w części napędzającej (czyli komora gdzie wał od silnika napędza tłoczki),ponieważ nie wiem po co tam jest ten zbiorniczek.Byłbym wdzięczny za odpowiedz.Pompa olejowa a hydromotor
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Cze 2012 08:51   

Powrót do góry

fvnl
Poziom 14
Poziom 14

Post#25 12 Cze 2012 09:04   

Oczywiście. Ale ta pompa jakoś nie wygląda na hydraulikę siłową...
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#26 12 Cze 2012 09:12   

Na tabliczce znamionowej jest napisane że daje ciśnienie 160 bar,przepływ oleju 16 litrów na min.więc chyba jest ciśnieniowa?/
Powrót do góry

pitool
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wrocław

Post#27 12 Cze 2012 09:37   

Na moje oko to jakaś myjka ciśnieniowa.
Powrót do góry

sianio
Poziom 13
Poziom 13

Post#28 12 Cze 2012 09:56   

no to chyba wtopiłem.Dzięki za odpowiedz.Ale swoją drogą-myjka a tak duże ciśnienie?
Powrót do góry

fvnl
Poziom 14
Poziom 14

Post#29 12 Cze 2012 10:29   

Też tak myślę, że to pompa od myjki, a ciśnienia normalne. Nawet 200bar to nic nadzwyczajnego dla takich pomp.
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#30 13 Cze 2012 16:02   

Pompa do myjki wysokociśnieniowej. Świadczy o tym głowicą która wykonana jest z mosiądzu lub brązu w celu wyeleminowania korozji.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Pompa olejowa a hydromotor
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny