Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson
Autor
Wiadomość
parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Rybnik

Post#1 Post autora tematu 17 Maj 2010 18:17   

Witam

Chciałem Wszystkim przedstawić zegar tekstowy który udało mi się stworzyć na urodziny mojej kochanej Żony.

Pomysł wziął się po zobaczeniu postu kolegi Mirley który można znaleźć pod linkiem Link . Pod względem schematu układ nie różni się zbytnio usunąłem jedynie zegar zewnętrzny bo moim zdaniem jest on niepotrzebny zrobiłem swoje płytki pcb, napisałem program do Atmegi16 w Bascomie no i wykonałem całą konstrukcję mechaniczną.

Na zdjęciach zegara Mirley'a widziałem że trzeba koniecznie podświetlać każdą literkę osobno lub zastosować diody o większym kącie świecenia, ja skorzystałem z tej pierwszej opcji tak więc do budowy wykorzystałem ponad 160 diod. (Ale efekt jest taki jakiego oczekiwałem. ).

Front panel został wykonany na grawerce w następujący sposób Pleksia + kilka warstw farby w sprayu po wyschnięciu w grawerka w odbiciu lustrzanym efekt jest świetny.

Zegar nastawia się przez 2 przyciski minuty i godziny. Zegar zasilany jest z zasilacza 12 VDC potem na LM7805. Diody miały być zasilane z 12 VDC jednak jak podłączyłem je na tym napięciu ( z rezystorem oczywiście) to litery raziły w oczy tak że nie można było na niego patrzeć.

Niestety nie mam zdjęć z budowy bo czas mnie bardzo gonił więc o tym nie myślałem. Postaram się wkrótce rozebrać zegar i pokazać go jak wygląda w środku.

Podsumowując Żona jest zadowolona z konstrukcji, koszty jakie poniosłem to jakieś 150 - 160 zł z czego 3/4 to diody.
Czas na realizację 2 tygodnie ( siedziałem od 16 do 2 w nocy codziennie ) Tak więc pracochłonna konstrukcja.

To chyba wszystko w astronomicznym skrócie

Oto zdjęcia oryginału i mojej konstrukcji

Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson
Powrót do góry

.:Proxy:.
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bielsko-B.

Post#2 17 Maj 2010 19:07   

Re: Zegar tekstowy by parklinson

Bardzo ładna konstrukcja ! Gratuluję :) Twój front panel o wiele lepiej wygląda niż projekty wykonane z trawionych napisów na laminacie...
Mam pytanie , czy mógłbyś podać wymiary Twojego zegara i czy masz jakiś szablon na litery? Zakładam że robiłeś to na maszynie cnc. W ogóle czy mógłbyś udostępnić jakieś materiały pomocne w budowie takiego cuda ?

Pozdrawiam:)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Maj 2010 19:07   

Powrót do góry

kiler129
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Siedlce

Post#3 17 Maj 2010 21:34   

Czy mógłbyś udostępnić kod i jakiś schemacik (chociażby poglądowy)?
Nie powiem - robi wrażenie nawet na fotkach.
Powrót do góry

tragi
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Dębica

Post#4 17 Maj 2010 21:41   

Jestem pełen podziwu dla twojej konstrukcji. Musiałeś włożyć w ten projekt dużo serca. A jakie są gabaryty tego wyświetlacza? Gdzie go wykorzystujesz?

Robi wrażenie.
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 Post autora tematu 17 Maj 2010 22:00   

Dzięki za pochwały :) dołączam filmik na youtubie. Przepraszam za marną jakość ale nagrywałem to aparatem, zresztą myślę że nie chodzi o jakość filmu tylko bardziej o to jak zegar działa. Film jest przyśpieszony jakieś 4 razy.

Link

tragi napisał:
Jestem pełen podziwu dla twojej konstrukcji. Musiałeś włożyć w ten projekt dużo serca. A jakie są gabaryty tego wyświetlacza? Gdzie go wykorzystujesz?

Robi wrażenie.

Wyświetlacz ma 300x300x30 mm a wykorzystuję go w pokoju dziennym jako zegar :P bo poprostu ładnie wygląda
Powrót do góry

VSS
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Poznań

Post#6 17 Maj 2010 22:18   

Re: Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson

na mój gust bardzo dobry projekt, zapewne większość forumowiczów chętnie by taki zrobiło więc schemacik i wsad do proca obowiązkowy :)

a do czego jest w piątym rzędzie z prawej ABCX ??
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 Post autora tematu 17 Maj 2010 22:23   

VSS napisał:
na mój gust bardzo dobry projekt, zapewne większość forumowiczów chętnie by taki zrobiło więc schemacik i wsad do proca obowiązkowy :)

a do czego jest w piątym rzędzie z prawej ABCX ??

Jak uporządkuję kod to go dorzuce chociaż jak prosiłem o pomoc w znalezieniu błędu to nie było chętnych do pomocy :P
To samo się tyczy schematu jak przerysuję to dodam
Powrót do góry

yenaldushi
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zelów

Post#8 17 Maj 2010 22:26   

Czy tylko mi się wydaje, że światło z diod przebija na sąsiadujące litery? (zwłaszcza przy PIĘTNAŚCIE i DWADZIEŚCIA)

Projekt bardzo ładny. :D
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 Post autora tematu 17 Maj 2010 22:34   

yenaldushi napisał:
Czy tylko mi się wydaje, że światło z diod przebija na sąsiadujące litery? (zwłaszcza przy PIĘTNAŚCIE i DWADZIEŚCIA)

Projekt bardzo ładny. :D

W odpowiedzi na pytanie to światło nie przebija na sąsiednie literki. Na żywo w dzień tego nie widać Natomiast w nocy jak jest 100% ciemno w pokoju to jest lekka poświata ale kontrast liter podświetlonych jest tak mocny że w sumie też jest to nie zauważalne. Na filmie ten efekt jest bardzo mocno widoczny ale to wina aparatu :P
Powrót do góry

daroslav15
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Rio de Świebodzineiro / Poznań

Post#10 17 Maj 2010 22:35   

Ja bym proponował pleksę podkleić może folią np. taką jaką często są przyciemniane szyby w autach. W oryginale tak chyba zostało zrobione, nie widać wtedy tak tych wygrawerowanych literek, które nie są podświetlone. Niemniej żona powinna być zadowolona, odwaliłeś kawał dobrej roboty, tym bardziej, że robiłeś wszystko po pracy, a mogłeś przecież otworzyć zimne piwko i odpocząć w fotelu :). Pozdrawiam
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 Post autora tematu 17 Maj 2010 22:40   

daroslav15 napisał:
Ja bym proponował pleksę podkleić może folią np. taką jaką często są przyciemniane szyby w autach. W oryginale tak chyba zostało zrobione, nie widać wtedy tak tych wygrawerowanych literek, które nie są podświetlone. Niemniej żona powinna być zadowolona, odwaliłeś kawał dobrej roboty, tym bardziej, że robiłeś wszystko po pracy, a mogłeś przecież otworzyć zimne piwko i odpocząć w fotelu :). Pozdrawiam

Za to że robiłem to po pracy to rzeczywiście należy mi się nagroda a co do piwa to lepiej nie będę się wypowiadał bo nie wiem czy już wszystkie puste butelki trafiły do kontenera. A co do uwagi na temat podklejenia folią przyciemnianą to zastanawiałem się nad tym i wydaje mi się że ciekawiej wygląda tablica z widocznymi literkami niż całkiem ciemna. Pierwszy efekt jest taki że nie wiadomo po co jest reszta tych liter. Oczywiście litery są również podklejone folią z tym że do laminowania bardzo ładnie to ustrojstwo rozprasza światło. Jeszcze mi się przypomniało że każdą diodę szlifowałem żeby bardziej rozpraszała światło :P I chyba to było najbardziej upierdliwe
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Maj 2010 22:40   

Powrót do góry

Kuniarz
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 17 Maj 2010 22:47   

Jak rozwiązałeś sterowanie diodami ? Matryca, drivery ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Maj 2010 22:47   

Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#13 Post autora tematu 18 Maj 2010 13:22   

Kuniarz napisał:
Jak rozwiązałeś sterowanie diodami ? Matryca, drivery ?

Cześć

Diody sterowane są multipleksowo przez 2 tranzystory jeden do godzin kolejny do minut. Diody z każdej sekcji (sekcja godzin i sekcja minut) mają wspólną anodę a katody są podłączone do ULN2803. Słowo JEST podłączone do stałe do zasilania. Diody z minut poprzez rezystor bo wyjścia z procesora, najprościej jak się dało.

Zastanawiałem się nad wyświetlaniem sekund tak jak w oryginalnym zegarze jednak odstąpiłem od tego bo przede wszystkim brakowało mi czasu a po drugie to taki mało użyteczny bajer. W najbliższej przyszłości będę robił drugą wersję zegara i znacząca zmianą jaką chce wprowadzić będzie automatyczna regulacja świecenia diod poprzez PWMa i fotorezystor umieszczony gdzieś w obudowie. Bo jak jest ciemno w pokoju to diody mogły by świecić słabiej. Może dodam jest kurant zrobiony po prostu na jakimś buczku piezo sygnalizujący pipnięciem przy każdej godzinie.
Powrót do góry

franz87
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 18 Maj 2010 14:27   

Super projekt.Gratulacje!
Pomyślałem,że mógłbym wykonać taki sam na prezent komuś z rodziny.
I ma pytanie,bo nie mam dostępu do CNC.
Można na plexi nakleić literki,potem pomalować kilka razy sprayem/farbą reszte,zdjąć naklejki i uzyskać podobny efekt.Na końcu pomalować czymś na "błysk".
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#15 Post autora tematu 18 Maj 2010 16:14   

franz87 napisał:
Super projekt.Gratulacje!
Pomyślałem,że mógłbym wykonać taki sam na prezent komuś z rodziny.
I ma pytanie,bo nie mam dostępu do CNC.
Można na plexi nakleić literki,potem pomalować kilka razy sprayem/farbą reszte,zdjąć naklejki i uzyskać podobny efekt.Na końcu pomalować czymś na "błysk".

Myślę że jeśli przykleisz literki pomalujesz a później je zedrzesz to wyjdzie to kiepsko. Lepiej na pewno będzie wglądać jeśli dasz to sobie na ploterze wyciąć i przykleić do peksji podjąłem również taką próbę i wyszło to całkiem dobrze a koszt był 15 zł za wycięcie plus folia transferowa.

Mam jeszcze prośbę o oddanie na mnie głosu jeżeli się komuś podoba moja konstrukcja bo widzę że konkurs DIY w toku :P
Powrót do góry

franz87
Poziom 14
Poziom 14

Post#16 18 Maj 2010 23:05   

Ok,dzięki,ale dalej nie rozumiem trochę zasady działania,bo:

Załóżmy ,że jest godzina 12:33

Więc
DWUNASTA jest w linijce "8"
TRZY - gdzie jest "3" ? Nakłada się z trzydzieści?

Czy zawsze jest tak że od góry jest np. dwunasta_dwadzieścia_trzy
Czy może zdarzają sie takie sytuacje że jest dwunasta_trzy_dwadzieścia

Bo jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić xD
Powrót do góry

maciek_slon
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#17 18 Maj 2010 23:27   

Jak jest 12:33 to pokazuje:

dwunasta
trzydzieści

i zapala dookoła 3 diodki sygnalizujące +3 minuty. Słownie czas pokazuje się co pięć minut.
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#18 Post autora tematu 19 Maj 2010 07:58   

maciek_slon napisał:
Jak jest 12:33 to pokazuje:

dwunasta
trzydzieści

i zapala dookoła 3 diodki sygnalizujące +3 minuty. Słownie czas pokazuje się co pięć minut.

Dokładnie jest tak jak pisze kolega maciek.

Oczywiście można było by dodać każdą minutę jako słowo ale wydaje mi się że to nie o to w tym chodzi :) A chodzi chyba o to żeby ludzie "odkryli" że zegar nie pokazuje tylko co pięć minut tylko właśnie co minutę.

Taką samą sytuacje miałem wczoraj z moim Teściem który mi mówi że ten zegar jest nie dokładny bo pokazuje tylko co pięć minut. I powiem Wam tak zobaczyć jego minę to bezcenne jak został bez słowa :P że jednak zegar jest dokładny ;)
Powrót do góry

utak3r
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Szczecin

Post#19 19 Maj 2010 08:49   

Interesujący pomysł :)
Przydałoby się jeszcze nieco większe odfiltrowanie literek niepodświetlonych, bo dość mocno je widać - ale przy takim kolorze, jaki masz, to ciężko będzie...

No i prezent fajny :) (hmm, zbliża mi się rocznica ;) )
Powrót do góry

GienekS
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tarnowskie Góry

Post#20 19 Maj 2010 13:22   

A ile to pobiera mocy ?
Powrót do góry

retaliato
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 19 Maj 2010 13:24   

A ja mam pytanie odnosnie grawerki, robiles to samemu (tzn. masz dostep do frezarki CNC) czy zleciles to jakiejs firmie i jesli tak to moglbys podac koszt wykonania takiego frezu?
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#22 Post autora tematu 19 Maj 2010 13:46   

retaliato napisał:
A ja mam pytanie odnosnie grawerki, robiles to samemu (tzn. masz dostep do frezarki CNC) czy zleciles to jakiejs firmie i jesli tak to moglbys podac koszt wykonania takiego frezu?

Jeżeli chodzi grawerkę to cena rynkowa przypuszczam za taką powierzchnię może wynieść około 50-60 zł/szt Ja za swoją grawerkę nie płaciłem bo zrobił to dla mnie kolega.

GienekS napisał:
A ile to pobiera mocy ?

Nie wiem nie sprawdzałem tego jeszcze, ale chodzi to z zasilacza transformatorowego Un=12VDC In=200 mA ale sądzę że to dużo przewymiarowany zasilacz po prostu miałem taki pod ręką.
Powrót do góry

me_super
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#23 19 Maj 2010 16:00   

parklinson napisał:

Kiedyś w moim zegarze DIY dałem fototranzystor + elektroniki które regulowała natężenie wyśw. w zależności od oświetlenia. W dzień był max. jasności aby cokolwiek było widać w nocy aby nie razić jasność była mocno skręcana.
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#24 Post autora tematu 20 Maj 2010 10:05   

me_super napisał:
parklinson napisał:

Kiedyś w moim zegarze DIY dałem fototranzystor + elektroniki które regulowała natężenie wyśw. w zależności od oświetlenia. W dzień był max. jasności aby cokolwiek było widać w nocy aby nie razić jasność była mocno skręcana.

Może rzeczywiście będzie to lepsze rozwiązanie niż PWM i sterowanie natężeniem prądu płynącego przez diody. Z drugiej strony zastanawiam się nad zrobieniem tego tak jak jest w oryginale że będzie możliwe manualne nastawienie jasności swiecenia wg upodobań. Muszę się nad tym zastanowić.

Dzisiaj postaram się dołączyć nowe zdjęcia bo wreszcie będę miał statyw do aparatu. Mam nadzieję że uda mi się złapać piękno tego zegara :P
Powrót do góry

utak3r
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Szczecin

Post#25 20 Maj 2010 11:04   

Zawsze możesz dać przełącznik: wejście z fotorezystora/wejście z PWM.
Powrót do góry

19Stach89
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Wrocław

Post#26 02 Cze 2010 22:22   

Zegarek bardzo fajny, można prosić o schemat i kod źródłowy?
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#27 Post autora tematu 04 Cze 2010 18:23   

Zamieszczam nowe zdjęcia.

Jak na razie zegar działa bez zarzutu :)

6:45

Do zastosowania na zewnątrz się nie nadaje bo litery są bardzo słabo widoczne

Procesor i plątanina kabli

Płyta mocująca diody i elektronikę, dość duży bałagan w środku spowodowany brakiem odpowiedniej grubości przewodów.

Opracowuję teraz ulepszony model zegara więc bedzie trzeba poczekać na schematy i wsad do procesora. Poza tym Atmega16 jest tu wykorzystywana jak strzelanie z armaty do komara więc chcę dać coś z rodziny Atiny żeby obniżyć koszty produkcji.

Jeżeli podoba Ci się mój projekt proszę oddaj na mnie głos w konkursie na najlepsze DIY maja i czerwca.

Za każdy oddany głos bardzo dziękuje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Cze 2010 18:23   

Powrót do góry

conaada23
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 19 Cze 2010 10:25   

O matko, ale plątanina. Czemu nie zrobiłeś tego na płytkach PCB, np. wierszami. W ten sposób podwyższasz koszty produkcji bo trzeba ręcznie polutować te przewody. Czy mi się zdaje czy procesor jest zamontowany na uniwersalce?
Powrót do góry

parklinson
Poziom 15
Poziom 15

Post#29 Post autora tematu 22 Cze 2010 19:18   

conaada23 napisał:
O matko, ale plątanina. Czemu nie zrobiłeś tego na płytkach PCB, np. wierszami. W ten sposób podwyższasz koszty produkcji bo trzeba ręcznie polutować te przewody. Czy mi się zdaje czy procesor jest zamontowany na uniwersalce?

Wydaje mi się że jednak mniej pracy (i przy niższych kosztach za płytki bo zegar ma 30x30 cm) jest bez płytek drukowanych bo nie trzeba tego prasować trawić wiercić a dopiero potem lutować, w sumie to polutowanie tego wszystkiego na pająka zajmuje mi jakieś 2 godziny więc tragedii nie ma. A co do płytki procesora to nie jest to płytka uniwersalna tylko zaprojektowana przezemnie.

Pozdrawiam Michał
Powrót do góry

arturchris
Poziom 6
Poziom 6

Post#30 31 Sie 2010 22:36   

A może by tak zastosować taśmy led. Taka moja krótka uwaga. Zegar rewelacyjny .Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zegar Tekstowy jakiego jeszcze nie było by parklinson
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny