X

Jaki miernik sygnału tv i dvb-t?

25 May 2010 21:14 ANandpol 33
  • #1 25 May 2010 21:14
    andpol 33
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Poszukuję miernika sygnału tv dla instalatora, który obsłuży również dvb-t.
    Macie jakieś typy?
    Kiedyś chyba widziałem odpowiednik TM-3000 z dvb-t, ale coś nie mogę znaleźć.
  • #2 26 May 2010 07:51
    irekr
    Moderator
    Helpful post? (0)
    http://www.kathrein.de/servicede/produktsuche.cfm?id=878&sprache=gb
    Miałem w rękach i polecam, tani nie jest....
  • #3 26 May 2010 21:15
    Elmont
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    Czy miernik TSM 2003 Cię nie zadowoli ?
  • #4 27 May 2010 11:38
    andpol 33
    Level 29  
    Topic author Helpful post? (0)
    Czy ktoś może miał styczność z DTA500 Mezon. Niby to też dvb-t, ale coś enigmatycznie napisane. TSM 2003? Wujek Google nie znajduje nic o takim symbolu. Jest miernik VS-2003. Jego właśnie szukałem, bo mialem styczność z jego starszym bratem. Jestem ciekawy, jak wyglądają pomiary cyfrowe na nim.
  • #5 29 May 2010 23:27
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Link
    Vector Gdynia.
    Mam taki w robocie, ale cyfrowych kanałów nie mierzyłem.
  • #6 30 May 2010 19:22
    ducia
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Wszystkie z tej półki cenowej działają podobnie ja korzystam na co dzień z TM-3000 i spisuje się ok.
  • #7 06 Sep 2011 21:49
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Polecam miernik NEON, szybki, intuicyjne memu i do tego w języku polskim.
    Wczoraj kupiłem super sprawa.

http://www.abovio.vector.com.pl/neon-miernik-sygnalow-dvb-t/

Regulamin pkt 3.1.18 .
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    [SP5ANJ]
  • #8 15 Sep 2011 21:19
    darek_n
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam.A czy ten miernik NEON ma możliwość zasilenia wzmacniacza antenowego ? Zastanawiam się nad nim ale nie znalazłem nigdzie tej informacji .
  • #9 16 Sep 2011 17:53
    czajnik23
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    andpol 33 wrote:
    Poszukuję miernika sygnału tv dla instalatora, który obsłuży również dvb-t. Macie jakieś typy? Kiedyś chyba widziałem odpowiednik TM-3000 z dvb-t, ale coś nie mogę znaleźć.
    Ja używam Digi Air Pro bardzo fajny i prosty.
  • #10 18 Sep 2011 08:57
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    czajnik23 wrote:
    andpol 33 wrote:

kolego a nie przeszkadza ci w tym mierniku że maxymalny mierzony poziom sygnału to 80 dBuV.
    Przecież taki poziom jest na antenie bez wzmacniacza. A co dopiero z wzmacniaczem.
  • #11 19 Sep 2011 18:22
    czajnik23
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    genek75 wrote:
    czajnik23 wrote:
    andpol 33 wrote:

kolego a nie przeszkadza ci w tym mierniku że maxymalny mierzony poziom sygnału to 80 dBuV.
    Przecież taki poziom jest na antenie bez wzmacniacza. A co dopiero z wzmacniaczem.
    Digiair PRO

Częstotliwości wejściowe [MHz] 48-860
    Poziom wejściowy [dBuV] 30-80
    Tłumik [dB] -20
    Napięcie zasilania przedwzmacniacza ant. [DC V] 0, 5, 12, 24
    Zabezpieczenie przeciw zwarciowe Tak
    Metoda pomiaru tryb cyfrowy preBER
    postBER
    MER
    SNR
    diagram konstelacji
    tryb analogowy poziom sygnału w dBuV
    pomiar 6 kanałów
    analizator widma
    sygnał dźwiękowy
    Zasilanie [DC V] 10-15
    Pobór prądu [mA] max 500
    Akumulatorki 8x AA (1200mA)
    Wyświetlacz 128x64px LCD
    Wymiary [mm] 185x115x50
    Masa [kg] 0.30
    Akcesoria Zasilacz 12V DC, 1A
    Gumowa osłona
    Ładowarka samoch.

To sa dane z ulotki co do pomiaru to jest tłumik wbudowany,włączany w menu.
  • #12 02 Oct 2011 22:08
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Widziałeś kolego jak w tym mierniku wygląda diagram konstalacji.
    To jakaś ściema, w Polsce przy transmisji DVB-T jest używany QAM64.
    A w mierniku Digiair PRO widać tylko jeden punkt i nie wiadomo czy za środka czy może skrajny.
    Ten wykres jest bardzo istotny aby ocenić przyczynę ewentualnych problemów.
    W mierniku NEON widać wszystkie punkty i w razie potrzeby można wybrane sobie powiększyć.
  • #13 04 Oct 2011 21:55
    InstalacjeTV
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Czyli mówicie, że w chwili obecnej ten NEON to jeden z lepszych mierników?
    Powoli rozglądam się za czymś sensownym do pomiarów naziemnej cyfrowej.
  • #14 05 Oct 2011 09:56
    forestx
    Helpful post? (0)
    genek75 wrote:
    To jakaś ściema, w Polsce przy transmisji DVB-T jest używany QAM64.
    - czy kolega jest pewien tego co pisze? Mnie się zawsze wydawało, że DVB-T nadawana jest w COFDM.
    QAM'y stosuje u siebie - w kablówce.
  • #15 05 Oct 2011 10:22
    _cheetah_
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    W COFDM stosowanym w DVB-T, w modulacji podnośnych używana jest, w zależności od kraju, modulacja QPSK lub QAM
  • #16 05 Oct 2011 10:49
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Modulacja COFDM to odrobinę zmodyfikowany QAM
    W Polsce spotkałem dwie modulacje:
    -QAM16 w Warszawie idzie POLSAT HD
    -QAM64 MUX2 i MUX3 w całym kraju

W DVB-T2 będzie używany QAM256
  • #17 08 Oct 2011 22:02
    telbod
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    DIGIAIR-PRO zasila wzmacniacze napięciem 5V, 12V, 24V kosztuje 1200zł, NEON chyba dwa razy tyle. to nie ta sama pólka .... Kolorowy wyświetlacz mi się podoba , ale cena nie koniecznie.
  • #18 09 Oct 2011 16:52
    lancet
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam. Od pewnego czasu użytkuję'' Neona.'' Jak dla instalatora do znakomity miernik. Przede wszystkim obsługujesz go jedną ręką , dużym palcem. Bardzo czytelny wyświetlacz, duże wygodne przyciski nawigacyjne. Co do parametrów elektrycznych to nie ma się co rozpisywać, bo wszystko jest w ''necie''. A tak z praktyki to - super skaner. Przelatujesz pasmo, i już widzisz co się dzieje w eterze. Wykrywa i pokazuje poziom stacji radiowych , telewizyjnych, i ''obcych'' cyfrówek ( 466 MHz ). Fajną sprawą jest oglądnięcie kształtu sygnału cyfrowego, od razu widać czy jest prawidłowy, czy '' poszarpany'' , '' powyginany'' i co z nim się dzieje.

Co do wad ,moim skromnym zdaniem to :
    - brak odczytu poziomu sygnału w postaci linijki (inni nazywają to bargrafem).
    - brak zasilania przedwzmacniaczy
    - brak wyłącznika czasowego , jak się człowiek wkurzy to zapomni wyłączyć .

To tak z praktyki, pozdrawiam.
  • #19 17 Oct 2011 23:07
    iwi1
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Już ktoś wyżej pytał, ale nie ma żadnej konkretnej odpowiedzi
    Co myślicie do DVB-T model VS-2003 albo MS1400. W obu napisane, że mierzą sygnał cyfrowy
    Potrzebuję do prostych (kilkanaście gniazdek) instalacji.
  • #20 18 Oct 2011 00:25
    telbod
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Wszystkie mierzą. Ale tylko niektóre mierniki mierzą parametry które w DVB-T są ważne np. BER, MER... .
  • #21 18 Oct 2011 08:50
    iwi1
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Zgadza sie - wszystkie mierzą poziom sygnału, ale w opisie VS-2003 jest napisane:
    - Pomiar mocy sygnału cyfrowego DVB-T (zakres 40 do 110 dBμV)
    - Wykres konstelacji sygnału cyfrowego DVB-T
    - Pomiar mocy kanałów cyfrowych (QAM)

a w MS1400 napisane jest, że mierzy sygnał cyfrowy metodą DigiCheck (cokolwiek by to znaczyło)

Więc te mierniki są albo lepsze od zwykłych analogowych, albo to jest chwyt marketingowy
  • #22 18 Oct 2011 09:09
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Miernik VS-2003 mierzy tylko poziom sygnału cyfrowego ale QAM używanego w kablówkach.
    Porównywałem jego pomiary z NEON-em i (oraz droższymi miernikami) i zaniża pomiary o jakieś 5 -10 dB. Druga sprawa nie mierzy ważnych dla sygnałów cyfrowych parametrów takich jak BER, MER i wykres konstalacji.
    Te parametry są ważniejsze od poziomu, gdyż odebrany sygnał musi być czysty i dobrej jakości a nie koniecznie najsilniejszy.

Dodano po 15 [minuty]:

Kto pisze takie głupoty w opisie miernika VS 2003?

Oto oryginał karty katalogowej dystrybutora na Polskę:

http://www.abovio.vector.com.pl/wp-content/uploads/2010/12/100208_VS_2003_pl.pdf

Nie ma tam nic o DVB-T!!!
  • #23 18 Oct 2011 09:29
    iwi1
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    genek75 wrote:

Kto pisze takie głupoty w opisie miernika VS 2003?

np
    VS-2003
    ok. Dzieki za info - chyba juz wszystko jasne.
  • #24 18 Oct 2011 12:10
    SP5ANJ
    Helpful post? (0)
    iwi1 wrote:
    Dzieki za info - chyba juz wszystko jasne.

Chyba jednak nie do końca jest OK.

Zobacz, że w modelu " MIERNIK SYGNAŁU DVB-T DIGIAIR-PRO " jest mowa o :
    cytat z linku :
    Quote:
    możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER).

http://sklep.delta.poznan.pl/miernik-sygnalu-dvb-t-digiair-pro_c243_p4375.html?ps_session=dcd566f31a2cfa8c05048863c9d42f71

W modelu VS-2003 mówią tylko o poziomie sygnałów, ale nic nie piszą o (BER) i (MER).

PANOWIE [prośba do wszystkich zainteresowanych]- warto by dokładnie ujednolicić "poglądy" , które modele mierników - co "potrafią" .

Będzie to dość interesująca i potrzebna informacja ( sprawdzona informacja :!: ) dla większości osób, które potrzebują takie mierniki i bardzo pomocna szczególnie w tym dziale .

Pozdrawiam.
    PS. Bardzo proszę o wypowiedzi specjalistów, którzy mają bezpośrednią styczność z pomiarami tzw. DVB-T . Z góry dziękuje.
  • #25 18 Oct 2011 16:31
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    W tych sprawach to nawet najwięksi nie wiedzą co piszą.
    Przykład: Digi air wykres konstalacji.

Jaki miernik sygnału tv i dvb-t?

Nie znam modulacji której wykres tak wygląda.
    Ale zawsze dodatkowa opcja pomiarowa.
  • #26 21 Oct 2011 12:25
    iwi1
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Mam takie pytanie odnośnie kanałów i częstotliwości
    W Krakowie z Chorągwicy MUX2 ustawiony jest na 818MHz kanał 64
    MUX3 jest na kanale 48 690MHz

wg wykazu ze strony DIPOLa wychodzi, że kanały te mieszczą się w zakresie częstotliwości, ale częstotliwość nośna wizji jest na innej częstotliwości niż podana dla DVB-T i tak dla kanału
    48 - 687,25
    64 - 815,25

Ponieważ mam tylko miernik analogowy to teraz mierząc ogólny poziom sygnału TV mam mierzyć na częstotliwości 818Mhz czy 815,25Mhz
    Domyślnie dla kanału 64 miernik podpowiada tą drugą częstotliwość.
    Czy w ogóle przy DVB-T występuje coś takiego jak częstotliwość nośna wizji i fonii?
  • #27 21 Oct 2011 12:42
    _cheetah_
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    iwi1 wrote:
    Czy w ogóle przy DVB-T występuje coś takiego jak częstotliwość nośna wizji i fonii?

nie, w DVB-T nadawanym w Polsce jest ponad 8000 podnośnych rozmieszczonych równo w paśmie kanału (8MHz). O tak: Link

iwi1 wrote:
    Ponieważ mam tylko miernik analogowy to teraz mierząc ogólny poziom sygnału TV mam mierzyć na częstotliwości 818Mhz czy 815,25Mhz

jak Ci wygodniej, choć powinno się wg. częstotliwości środkowej. W przypadku idealnym to będzie takie samo wskazanie, zaś w rzeczywistości wskazania mogą się różnić, czasami nawet sporo, w zależności jak wygląda transmisja i odbiór.

Najlepszy jest miernik z widmem kanału, bo wtedy widać, na ile zniekształcony jest odbiór, albo, że coś niepożądanego 'siedzi' w środku pasma kanału i zakłóca...
  • #28 21 Oct 2011 15:50
    genek75
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    [quote="_cheetah_"]
    iwi1 wrote:

Najlepszy jest miernik z widmem kanału, bo wtedy widać, na ile zniekształcony jest odbiór, albo, że coś niepożądanego 'siedzi' w środku pasma kanału i zakłóca...

Ale co w przypadku jeśli amplituda tego co siedzi w środku kanału będzie niższa od sygnału cyfrowego to na analizatorze widma tego nie zobaczysz.
    Jedynie właściwa interpretacja wykresu konstalacji może ci pomóc.
  • #29 21 Oct 2011 16:05
    _cheetah_
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    genek75 wrote:
    Ale co w przypadku jeśli amplituda tego co siedzi w środku kanału będzie niższa od sygnału cyfrowego to na analizatorze widma tego nie zobaczysz.
    Jedynie właściwa interpretacja wykresu konstalacji może ci pomóc.

może. Ale takie zakłócenie (jak i to o amplitudzie wyższej od użytecznego) wyjdzie też na BER.

Jasne, że najlepiej mieć miernik z analizatorem widma i konstelacji, bo to bardzo ułatwia i przyspiesza pracę. Z tym, że jedno nie zastępuje drugiego. Ale iwi1 pytał o kwestie związane z poziomami.
  • #30 21 Oct 2011 16:17
    kreslarz
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    iwi1 wrote:
    Mam takie pytanie odnośnie kanałów i częstotliwości
    W Krakowie z Chorągwicy MUX2 ustawiony jest na 818MHz kanał 64
    MUX3 jest na kanale 48 690MHz

wg wykazu ze strony DIPOLa wychodzi, że kanały te mieszczą się w zakresie częstotliwości, ale częstotliwość nośna wizji jest na innej częstotliwości niż podana dla DVB-T i tak dla kanału
    48 - 687,25
    64 - 815,25

Domyślnie dla kanału 64 miernik podpowiada tą drugą częstotliwość.

Kanały analogowe mają nośną wizji na xxx,25 MHz, natomiast cyfrowe, to "całe" MHz. Jak koledzy opisali wyżej nie ma tu częstotliwości nośnej wizji, jako "odnośnika" poziomu sygnału. W TV DVB-T mamy 8000 równouprawnionych podnośnych wypełniających pasmo 8 MHz.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products