Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Projekt i zdjęcia z budowy rębaka do gałęzi.

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Projekt i zdjęcia z budowy rębaka do gałęzi.
Autor
Wiadomość
valdi77
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 26 Maj 2010 20:58   

Projekt i zdjęcia z budowy rębaka do gałęzi.

witam jestem w trakcie budowania rębaka do gałęzi jeszcze mój projekt nie jest ukończony ale na dniach będzie już zrobiony a pod spodem parę fotek, narazie będzie napędzany silnikiem elektrycznym ale w przyszłości planuję zrobić go też na wałek od ciągnika WOM . Do zbudowania posłużyła mi stara sieczkarnia, profil zamknięty miałem, noże zrobiłem z resora od malucha, łożyska kupiłem już w obudowach, wałki kupiłem w skupie złomu i dałem je tokarzowi do przetoczenia, blachę do zabudowania noży, paska od wałka wciągającego gałęzie też mam, jka do tej pory całkowity koszt budowy rębaka wyniósł mnie 200 zł próba już się odbyła wrzuciłem gałąź miała ok 4,5 cm bez problemu rębak sobie z nią poradził. Jak ukończę budowę rębaka wrzucę zdjęcia zrębki i całego gotowego rębaka pozdrawiam.

Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi.
Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi.

witam rębak skończony zdjęcia ponizej i zdjęcie wiórków

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Maj 2010 20:58   

Powrót do góry

.:Proxy:.
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bielsko-B.

Post#2 27 Maj 2010 03:01   

Re: buduję rębak do gałęzi

Fajna i bardzo przydatna maszynka :) Jak się zaopatrzę w spawarkę też zbuduje sobie takie urządzenie ;)

Dlaczego w taki sposób zamocowałeś noże ? Czy nie lepiej byłoby zamocować je pod katem tak jak w oryginalnej sieczkarni ? I dlaczego zrobiłeś nowe noże ? Oryginalnych nie miałeś, czy były zbyt cienkie żeby radzić sobie z gałęziami ?
Powrót do góry

miki1624
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Gózd Lipiński

Post#3 05 Sie 2010 23:27   

Re: Projekt i zdjęcia z budowy rębaka do gałęzi.

Witam!

Czy mógłbyś opisać jak zrobiłeś posów gałęzi.
Powrót do góry

speco
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Jelcz-Laskowice

Post#4 05 Sie 2010 23:44   

Ta maszyna pewnie da sobie radę nawet z grubszymi gałęziami. Wtedy właśnie przydają się grube hartowane noże i mocny silnik spalinowy.
Powrót do góry

Usunięty

Post#5 06 Sie 2010 09:45   

Ładna maszynka. Masz może filmik z pracy?
Powrót do góry

valdi77
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 09 Sie 2010 09:15   

Witam, koło czwartku wrzucę filmik z pracy. Pozdrawiam.
Powrót do góry

emilo880702
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 09 Sie 2010 17:13   

witam
Zastanawiałeś się może nad dodaniem do wału roboczego koła zamachowego w celu zwiększenia momentu?
Powrót do góry

valdi77
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 Post autora tematu 16 Sie 2010 08:27   

witam wrzucam krótki filmik z pracy rębaka
http://filmy.elektroda.net/46_1281939550.flv
posuw gałęzi zrobiłem- to duże koło z tarczy od samochodu opel co jest na wałku co ciągnie gałęzie a to małe to z silnika od pralki, uciągacz z łożyska tylnej piasty reno megane.
emilo880702 napisałeś czy myślałem o tym kole zamachowym - powiem szczerze że nie myślałem ale narazie nie mam czasu na roboty przy maszynie ale wezmę to pod uwagę , dziękuje za sugestie i opinie
pozdrawiam
Powrót do góry

Fulko
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 30 Wrz 2010 15:22   

witam
jakie obroty ma ta maszynka ( silnik i noże ) i jaka jest moc silnika
pozdrawiam :D
Powrót do góry

damiankostrzewa94
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Węgrow

Post#10 03 Paź 2010 13:30   

a gdyby tak zamiast wałka do przesuwania gałęzi dać 2 wałki tnące kręcące się przeciwnie do siebie kierunkach to by zwiększyło średnicę ciętych gałęzi
Powrót do góry

zblesiu
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Karsin

Post#11 14 Paź 2010 16:28   

przy zwykłej sieczkarni to koła tnące są z żeliwa czy z jakiegoś stopu i właśnie one nie pękną przy uderzeniach noży w drewno ??
Powrót do góry

maciekbak
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: wieś

Post#12 01 Lis 2010 11:44   

Jakie jest przełożenie w tym rębaku??? Silnik masz 1400 czy 2800 obrotów oraz jaki stosunek przełożenia. Srednica kola pasowego na silniku i na wale rębaka.
Powrót do góry

valdi77
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 Post autora tematu 01 Lis 2010 20:22   

witam silnik ma 1400 jt to silnik kopalniany którego używam również do krajzegi to na wałku z nożami mam około 4200 1-3 i bez problemu sobie radzi , ostatnio przywiozłem 9 przyczep gałęzi to zciąłem już około 5 i działa bez problemu - poprostu to przełożenie wystarcza jak na moje potrzeby pozdrawiam jeżeli ktoś jest zainteresowany zrobieniem takiego rębaka to zapraszam do obejrzenia tel kont. 601816883 m. Kolonia Raducka koło Osjakowa
Powrót do góry

DDN
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: RaveCity(Walbrzych)

Post#14 02 Lis 2010 16:45   

No jakie fajne diy. Do produkcji biomasy do pieca jak znalazl. Martwi mnie tylko bezpieczenstwo pracy. Ja bym nie stal za blisko podczas pracy,a osoba podajaca galezie do gardzieli to juz naprawde kaskader bo nie daj boze cos sie poluzuje,urwie to moze byc wypadek. Oby panowie z BHP nie zawitali i mandatu nie wstawili. Wiem ze to nie zaklad pracy ale bezpieczenstwo najwazniejsze. Zamocuj tam moze jakies oslony ,siatki by stanowisko podawacza bylo w miare bezpieczne.
Powrót do góry

Kons18
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 03 Gru 2010 23:10   

Ciekawy pomysł,ale ostatnio znalazłem na necie coś takiego:
Link
Ma ktoś pomysł jak może to działać?Fajne kawałki tnie i to wcale nie tak cienkiego drewna.
Powrót do góry

Ad

Post# 03 Gru 2010 23:10   

Powrót do góry

scq
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Kwidzyn

Post#16 07 Mar 2011 11:24   

Witam wszystkich.
valdi77, czy po okresie eksploatacji mógłbyś podzielić się swymi uwagami i spostrzeżeniami. Czy eksploatacja wymusiła jakieś zmiany .
Czy lepiej ciąć drewno mokre i suszyć, czy bez problemu da się ciąć suche.
Czy są jakieś szczególne problemy z rozdrabnianiem sosny.
Czy igły i żywica nie zaklejają bębna?
Czy sprawdza się mocowanie noży-samoczynne odkręcenie i przesuwanie!
Trochę dużo "czy", to dlatego że chciałbym coś takiego zbudować!

Rębak którym interesuje się Kons18 działa na zasadzie dwóch jednakowych walców wyposażonych w noże. Walce są połączone kołami zębatymi o takiej samej ilości zębów. http://obrazki.elektroda.pl/8844096900_1299493519.jpg

pozdrawiam: scq
Powrót do góry

valdi77
Poziom 11
Poziom 11

Post#17 Post autora tematu 08 Mar 2011 06:44   

scq napisał:
Witam wszystkich.
valdi77, czy po okresie eksploatacji mógłbyś podzielić się swymi uwagami i spostrzeżeniami. Czy eksploatacja wymusiła jakieś zmiany .
Czy lepiej ciąć drewno mokre i suszyć, czy bez problemu da się ciąć suche.
Czy są jakieś szczególne problemy z rozdrabnianiem sosny.
Czy igły i żywica nie zaklejają bębna?
Czy sprawdza się mocowanie noży-samoczynne odkręcenie i przesuwanie!
Trochę dużo "czy", to dlatego że chciałbym coś takiego zbudować!

Rębak którym interesuje się Kons18 działa na zasadzie dwóch jednakowych walców wyposażonych w noże. Walce są połączone kołami zębatymi o takiej samej ilości zębów. http://obrazki.elektroda.pl/8844096900_1299493519.jpg

witaj scq od momentu wybudowania tego rębaka jedynie co to poprawiłem wałek który wciaga gałęzie, a tak po za tym to nie ma problemu noże się nie odkręcają no i lepiej jest ciąć gałęzie mokre suche też idą , sosna , brzoza bez problemu zostaje rozdrobniona nawet ostatnio dziadek rąbał gałęzie od gruszki poszły bez problemu, łożyska wytrzymują no i jedynie co pasek musiałem kupić nowy a tak pozatym to wszystko jest ok było już u mnie pare osób i oglądały rębak ponieważ też chciały taki zrobić. Jka masz jakieś pytania jeszcze to śmiało chętnie na nie odpowiem pozdrawiam
Powrót do góry

scq
Poziom 15
Poziom 15

Post#18 09 Mar 2011 13:39   

Dziękuję za odpowiedź,

Wałek podający mam zdobyczny od grubościówki . wałek ten ma 36 zębów o wysokości 2mm. Na początek będę chciał go wypróbować. Jak wygląda twój aktualny wałek.
Dużo poglądowych rysunków i opis rębaka znajduje się na stronie http://e-konstruktor.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=12&lang=pl. Czy Twoje noże pochodzą z sieczkarni? Zastanawiam się nad rozwiązaniem bębna ze strony e-konstruktor, ale wydaje mi się zbyt drogie w wykonaniu. Natomiast Twoje rozwiązanie było by łatwiej wykonać. Podejrzewam że na bębnie masz ponad 1500obrotów, czy nie jest zbyt dużo? Ze zdjęć wynika że posiadasz większe kolo na silniku niż przy bębnie. Czy zdarza się czasem tak, że odcięte drewno nie wypada dołem , lecz wykonuje kilka obrotów razem z bębnem?
Powrót do góry

mirok00
Poziom 4
Poziom 4

Post#19 08 Kwi 2011 13:47   

Mam pytanie jakie są średnice:
bębna
tarczy wałka do uciągu
wałka od bębna
koła pasowego?
Chodzi mi o dobranie prędkości obrotowych bębna i ilości ostrzy na bębnie.
Czy przy tych prędkościach pojawiają się wibracje- jak wyważałeś bęben,czy może zastosować 2 lub 4 ostrza?
Powrót do góry

stanley019
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Kraków

Post#20 10 Kwi 2011 10:02   

Na początek, bezpieczeństwo, ręką dociska się bęben podający gałęzie który nie jest niczym osłonięty od góry, druga rzecz to co się dzieje z tymi zrębkami później? Jeśli mają zostać przetworzone na brykiet to czy aby nie są trochę za duże? A co do koła zamachowego to przy tak małej liczbie noży (doliczyłem się 3) to naprawdę by się przydało. Poza powyższymi świetny pomysł.
pozdrawiam
Powrót do góry

scq
Poziom 15
Poziom 15

Post#21 10 Kwi 2011 21:25   

Witam Wszystkich

valdi77 mam problem, mój wałek podający od grubościówki nie podaje. Ten wałek ma 36 zębów o wysokości 2mm. Wszelkie sugestie mile widziane! Nie wiem jakie rozwiązanie jest poprawne. Pisałeś że zmieniałeś swój wałek. Jak wygląda twój aktualny podajnik? Co w pierwszym twoim wałku było problemem?

Powrót do góry

jump$
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Aalsmeer

Post#22 14 Lip 2011 10:04   

Witam. Ja planuje taki rębak ale mam pytanie czy będzie lepiej jak będzie na silnik elektryczny 7KW, czy może WOM 550?
Odp.
Powrót do góry

asan2003
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: koluszki

Post#23 21 Sie 2011 22:30   

Witam.
Oto mój rebak w czasie budowy.
Rębak jest napędzany z wałka WOM, przekładnia pasowa 1:1,
dwa pasy klinowe 17.
Średnica obwodu noży 300mm.
Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi.
Obecnie rębak jest zbudowany i przetestowany.
Jak znajdę chwilę to dokończe dokumentację i umieszczę na forum.
Powrót do góry

emiliopl
Poziom 4
Poziom 4

Post#24 04 Wrz 2011 18:10   

asan 2003 ciekawią mnie twoje efekty kiedyś już widziałem schemat takiego rębaka. zamówiłeś projekt czy sam robiłeś wszystko?? jakie duże są ścinki??
pozdrawiam
Powrót do góry

asan2003
Poziom 3
Poziom 3

Post#25 04 Wrz 2011 18:41   

Rębak zrobiłem sam bez kupowania dokumentacji, bardziej wzorowałem się na maszynach które są produkowane seryjnie niż na projekcie z E-konstruktora, długość zrębki zależy od rodzaju gałęzi, przy prostych gałeziach to średnio 10cm, ostatnio ciąłem gałezie z wiśni i tutaj to już różnie bywa a wynika to z tego że są bardzo nieregularne.
Jeżeli chcesz zrobic rębak samodzielnie i masz kilka maszyn to napewno się opłaci - taki rębak jak mój to koszt ok 800zł+robocizna ale to w ramach mojego wolnego czasu więc tego nie liczę, koszt zakupu podobnej maszyny to wydatek 4-5tyś PLN.

Poniżej zamieszczam kilka rysunków elementów rębaka, każdy kto chce może z nich skorzystać w celu zbudownia własnej masznyny.

Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi.

Jeżeli masz jakieś pytania to pisz postaram się pomóc.
Powrót do góry

emiliopl
Poziom 4
Poziom 4

Post#26 06 Wrz 2011 19:59   

dzięki za odpowiedź jak znajdę chwile to sie za to wezmę, mam możliwości tylko z czasem gorzej. jakiej grubości ciełeś najgrubsze gałęzie?? mam troche ziemi więc myśle o posadzeniu wierzby. pytania się same nasuną jak zacznę składać.
nóż z resora od renault majora chyba by wytrzymał??
Powrót do góry

ontys
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: strzelin

Post#27 31 Gru 2011 15:04   

Witam. oto mój rębak podczas budowy . Jeszcze go nie skończyłem.
Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi. Projekt i zdjęcia z budowy  rębaka do gałęzi.
Powrót do góry

asan2003
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 31 Gru 2011 19:58   

Witam.

Super. Wygląda porządnie, czekam na efekt końcowy.
Nie wiem jakie grube gałęzie chcesz ciąć ale ja bym dał conajmniej dwa takie pasy w przekładni. Ja mam dwa pasy 17mm i czasami naprawdę nają co robić (jak znajdę jakieś koło na trzy pasy 17mm to zmienię.
W swiom rębaku zastosowałem przekładnię pasową do napedu wałka podającego i wydaje mi się to bardziej korzystne ponieważ uzyskałem efekt przekładni i sprzęgła ciernego. Przy zastosowaniu przekładni łańcuchowej sensownym wydaje mi się zastosowanie jeszcze jakiegoś sprzęgła.
Powrót do góry

ontys
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: strzelin

Post#29 02 Sty 2012 12:28   

Witam. Mialem takie kola pasowe w domowym magazynie i takie założylem.Jeżeli bedzie sie slizgac to bede wymieniał. pasek jest 20mm. Posiadam wałek przekaznika mocy ze sprzęgłem myślę że on wystarczy w razie jakiejś grubszej gałęzi. Mam nadzieje ze pociągnie gałązki do 5cm. Noże są nardzo solidne wiec sobie poradzą. A z czego masz te przekładnie?? Możesz jakieś fotki wyslać?? pozdrawiam
Powrót do góry

zróbtosam
Poziom 1
Poziom 1

Post#30 02 Sty 2012 21:25   

Jeżeli można podzielić się sugestiami na temat Twojego rębaka. Musisz zainwestować w koła pasowe co najmniej na trzy paski, Z tego co widać na zdjęciu to układ napędowy nie ma możliwości naciągu pasków klinowych. Więc po kilku minutach pracy paski się nagrzeją, rozciągną i będą się ślizgały. Wałek podający składa się tylko z czterech płaskowników przyspawanych do ośki. Prawdopodobnie gałęzi nie pociągnie. Tak na mój gust z tego co widać na zdjęciu musisz trochę wzmocnić konstrukcję, szczególnie podstawy wałka tnącego i układu napędowego. Robiłem dla klienta podobny rębak do tego który jest na stronie http://e-konstruktor.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=12&lang=pl. Testowaliśmy go przy różnych kołach pasowych i przy celowo niesymetrycznie wykonanym wałku tnącym. Przy grubszych gałęziach i w chwili kiedy rębak chodził na "sucho" trochę strach było stać obok niego. Po usunięciu celowo popełnionych błędów wszystko było ok. Wytrwałości życzę.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Projekt i zdjęcia z budowy rębaka do gałęzi.
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny