Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

dj_mati 27 May 2010 22:53
 • #1 27 May 2010 22:53
  dj_mati
  Level 23  
  Helpful post? (-1)
  Witam. W wolnym czasie chciałbym sobie dorobić parę groszy. Posiadam uprawnienia kat. E, D i zapisek o pomiarach elektrycznych. Pomyślałem o zakupie miernika (np. sonel) do pomiaru uziemień. "Fuchy" napewno miałbym. Ojciec znajomego prowadzi dekarstwo. I często klient sobie życzy instalacje odgromową. Znajomy zrobi ale tylko na dachu. Więc moja rola byłaby taka aby wbić pręty, wszystko pomierzyć i jeżeli będzie wszystko ok to wypisać papierek, i parę złoty zgarnąć i za te parę zł kupić dziewczynie ( już przyszłej żonie) np kwiatki):). Jaki polecacie miernik z Sonela?? Na razie mam wybór co do MZC-2 i MZC-200(alledrogo). Który Wy byście wybrali?? Pozdrawiam
 • #2 27 May 2010 23:19
  MrMazi
  Level 16  
  Helpful post? (+1)
  To nie są mierniki rezystancji uziemień a z postu wynika, że tylko o to ci chodzi. Z tego co się orientuję, takimi miernikami możesz mierzyć wartość uziomu tylko pośrednio. Mierząc rezystancję pętli zwarcia, pomiędzy fazą a badanym uziomem mierzysz rezystancję: uziomu transformatora, Twojego uziomu oraz przewodu fazowego. Do określenia przybliżonych wartości uziemień się nadaje, lecz raczej sporadycznie. Do pomiaru rezystancji uziemień służą mierniki Sonela serii MRU ale pewnie ich cena Cię nie zadowoli.
  Jak bym miał coś polecić, to Sonel MZC-300. Badanie uziomów na takich samych zasadach jak powyżej, ale możesz też nim SWZ sprawdzić a nie wiesz czy takie fuchy się nie trafią.
 • #3 27 May 2010 23:32
  dj_mati
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Takie fuchy raczej nie będzie, chociaż kto wie.... Więc jaki miernik wybrać? i stosunkowo jak najtańszy no ale z sonela do pomiaru uziemień. Tak na początek..
 • #4 27 May 2010 23:36
  MrMazi
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Kolego
  Sonel-produkty-mierniki-rezystancja uziemień i masz wszystko. Kupisz którykolwiek ibędziesz zadowolony.
 • #5 27 May 2010 23:43
  dj_mati
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Wiem że na ich stronie można kupić. i to za fajną kasę. Na początek chciałbym coś taniego, używanego. coś poprostu na początek. Nie chcę kombajne i innych.... Bo poprostu mnie teraz na te mierniki nie stać,( zbiórka na wesele, a remont domu trwa) Ojciec znajomego robi odgromy a ja chciałbym wystawić papierek, potrzebuję do tego taniego(chociaż firmowo w miarę dobrego) miernika. A mierników jest tyle... Że z pomocą zwracam się do was.
 • #6 28 May 2010 08:32
  GBW
  Level 26  
  Helpful post? (0)
  Mierniki z serii MZC-300 do 303 jako mierniki pętli zwarcia magą dwie wady przy pomiarze uziomów; wynik jest pomiarem pętli, a nie uziomu i dlatego jest większy niż opór samego uziomu.
  Drugi problem to konieczność podłączenia miernika do przewodu fazowego.W budynkach jedno rodzinnych nigdy nie ma z tym problemu, natomiast w wielorodzinnych prawie zawsze.
  Mierniki MRU są pozbawione tych wad.
  Na allegro można kupić używane taniej, ale przeważnie bez świadectwa, które należy załatwić u producenta ( dla MZC około 150 zł)
 • #7 28 May 2010 12:24
  Łukasz-O
  Moderator Elektrycy
  Helpful post? (0)
  Najtańszy sposób na początek to metoda techniczna. Transformator, amperomierz i woltomierz. Oczywiście jeszcze znajomość Prawa Ohma.
 • #8 30 May 2010 15:06
  retrofood
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
  Helpful post? (0)
  dj_mati wrote:
  Więc moja rola byłaby taka aby wbić pręty, wszystko pomierzyć i jeżeli będzie wszystko ok to wypisać papierek, i parę złoty zgarnąć


  I fajnie, a pomyślałeś, że jak cuś nie zadziała, to na adwokata może nie starczyć (prokurator jest darmowy)? Bo mierzyć trzeba umieć, nie wystarcza sam "papierek". I trzeba wiedzieć jak interpretować wskazania mierników.
  I wypisanie papierka to mało, trzeba się jeszcze podpisać!
 • #9 30 May 2010 17:02
  1044571
  Removed  
  Helpful post? (+1)
  Łukasz-O wrote:
  Najtańszy sposób na początek to metoda techniczna. Transformator, amperomierz i woltomierz. Oczywiście jeszcze znajomość Prawa Ohma.

  Ja też myślałem o takiej metodzie. metoda jest dobra. Dla klienta urządzenia - mierniki powinny być legalizowane. Jeżeli podpisuje się protokół.
  dj_mati wrote:
  Witam. "Fuchy" napewno miałbym. Ojciec znajomego prowadzi dekarstwo. I często klient sobie życzy instalacje odgromową. Znajomy zrobi ale tylko na dachu. Więc moja rola byłaby taka aby wbić pręty, wszystko pomierzyć i jeżeli będzie wszystko ok to wypisać papierek, i parę złoty zgarnąć
  Jaki papierek, o jakiej treści ? Dekarz nie ma prawa robić odgromówki. Bo niema uprawnień. Nabijanie klienta w butelkę polega na tym, że kolega podpisuje klientowi całą odgromówkę, pomimo,że tego nie robi. Czy kolega ma praktykę w ogromówkach i dobrze zna wymagania ?
  Bronek
 • #10 30 May 2010 20:05
  sq9jjh
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  Bronek22 wrote:
  ... Dla klienta urządzenia - mierniki powinny być legalizowane...

  Witam. Proszę podać podstawę prawną, albo usunąć bzdury z postu.
 • #11 01 Jun 2010 17:42
  dj_mati
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (0)
  Tu chodzi o coś takiego. Znajomy dekarz robi odgromy prętem aluminiowym o śr.8mm, jeżeli dach jest zwykły prosty 2-spadowy robi ten odgrom bez przecinania pręta( mi przy gruncie zostawia 2 końce) a "fanki" łączy na zaciskach i wszystkie połączenia na dachu po skręceniu maluje farbą do alu.
 • #12 01 Jun 2010 19:51
  Elmont
  Level 23  
  Helpful post? (0)
  Ejże Kolego dj..mati czy dobrze wybrałeś z tymi Twoimi pomysłami na łatwych
  Twym zdaniem parę groszy ?. Z tego co czytam przerażenie mnie ogarnia by
  Tobie zlecić pomiary odgromówki w wykonaniu Twojego dekarza . No cóż podobno
  mamy wolny rynek to i czytamy o takich pomysłach...
 • #13 01 Jun 2010 21:23
  dj_mati
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (0)
  A co jest złego w aluminium 8mm śr? Co niby jest nie tak. W mojej okolicy są elektrycy którzy wbijają metr pręta zbrojeniowego i piszą że wszystko jest wykonane prawidłowo itd....
 • #14 03 Jun 2010 12:39
  GBW
  Level 26  
  Helpful post? (0)
  Mając D powinneś wiedzieć że podpisując "papierek " dopuszczasz instalację do użytku i to ty ponosisz odpowiedzialność. Znajomy dekarz się wykręci wrazie problemów Ty nie.
  Obaj macie nikłe pojęcie o odgromówce; sprwadż minimalny przekrój zwodów i przewodów odprowadzających dla AL, Cu i Fe, to się dowiesz co jest złego w aluminium 8 mm średnicy.
  Jeżeli chcesz to robić to odrób zadanie domowe z odgromówki i uświadom znajomego.
 • #15 12 Jun 2010 21:23
  dj_mati
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (-1)
  Wiam po przerwie. chciałem zaznaczyć ze w poprzednich postach podałem błędnie średnicę drutu aluminiowego. Znajomy robi al10mm2.
  Teraz drugie pytanie. Na znanym porrtalu alledrogo pojawił się niedawno taki o to kombajn o numerze aukcji 1071280486. Czy jest to dobry miernik jak za taką cenę? I czy to prawda że "Kewtech to samo co Kyoritsu"? Co o nim myślicie? Pozdrawiam

  Pod uwagę biorę również miernik 1071221255.
 • #16 13 Feb 2013 21:12
  Altharis
  Level 6  
  Helpful post? (0)
  Witam,
  Temat już zapomniany i przez długi czas nie używany. Jednak nastał dzień że i ja potrzebuję rady. W tematyce pomiarów elektrycznych jestem nowy mam zamiar zacząć 'raczkować'. Do rzeczy:
  Chodzi mi o miernik 'uniwersalny' znaczy taki aby był w stanie wykonać jak najwięcej różnych pomiarów wymaganych w instalacjach elektrycznych (ochrona przeciwporażeniowa, rezystancja izolacji, instalacje odgromowe i inne które się wykonuje w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, czy użytkowym). Jeśli takowego nie ma to jakaś rada jakie było by najlepiej nabyć, oczywiście aby była to tak zwana półka średnia.
 • #17 13 Feb 2013 21:15
  Łukasz-O
  Moderator Elektrycy
  Helpful post? (0)
  Ten temat kolega czytał Link ?
 • #18 13 Feb 2013 21:25
  Altharis
  Level 6  
  Helpful post? (0)
  Na ten nie trafiłem. Dzięki
  Search 4 million + Products
Browse Products