Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Jaki miernik do pomiarów elektrycznych
Autor
Wiadomość
dj_mati
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Brynica k/Opola

Post#1 Post autora tematu 27 Maj 2010 22:53   

Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

Witam. W wolnym czasie chciałbym sobie dorobić parę groszy. Posiadam uprawnienia kat. E, D i zapisek o pomiarach elektrycznych. Pomyślałem o zakupie miernika (np. sonel) do pomiaru uziemień. "Fuchy" napewno miałbym. Ojciec znajomego prowadzi dekarstwo. I często klient sobie życzy instalacje odgromową. Znajomy zrobi ale tylko na dachu. Więc moja rola byłaby taka aby wbić pręty, wszystko pomierzyć i jeżeli będzie wszystko ok to wypisać papierek, i parę złoty zgarnąć i za te parę zł kupić dziewczynie ( już przyszłej żonie) np kwiatki):). Jaki polecacie miernik z Sonela?? Na razie mam wybór co do MZC-2 i MZC-200(alledrogo). Który Wy byście wybrali?? Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Maj 2010 22:53   

Powrót do góry

MrMazi
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piekary Śląskie

Post#2 27 Maj 2010 23:19   

Re: Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

To nie są mierniki rezystancji uziemień a z postu wynika, że tylko o to ci chodzi. Z tego co się orientuję, takimi miernikami możesz mierzyć wartość uziomu tylko pośrednio. Mierząc rezystancję pętli zwarcia, pomiędzy fazą a badanym uziomem mierzysz rezystancję: uziomu transformatora, Twojego uziomu oraz przewodu fazowego. Do określenia przybliżonych wartości uziemień się nadaje, lecz raczej sporadycznie. Do pomiaru rezystancji uziemień służą mierniki Sonela serii MRU ale pewnie ich cena Cię nie zadowoli.
Jak bym miał coś polecić, to Sonel MZC-300. Badanie uziomów na takich samych zasadach jak powyżej, ale możesz też nim SWZ sprawdzić a nie wiesz czy takie fuchy się nie trafią.
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 19
Poziom 19

Post#3 Post autora tematu 27 Maj 2010 23:32   

Takie fuchy raczej nie będzie, chociaż kto wie.... Więc jaki miernik wybrać? i stosunkowo jak najtańszy no ale z sonela do pomiaru uziemień. Tak na początek..
Powrót do góry

MrMazi
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piekary Śląskie

Post#4 27 Maj 2010 23:36   

Kolego
Sonel-produkty-mierniki-rezystancja uziemień i masz wszystko. Kupisz którykolwiek ibędziesz zadowolony.
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 Post autora tematu 27 Maj 2010 23:43   

Wiem że na ich stronie można kupić. i to za fajną kasę. Na początek chciałbym coś taniego, używanego. coś poprostu na początek. Nie chcę kombajne i innych.... Bo poprostu mnie teraz na te mierniki nie stać,( zbiórka na wesele, a remont domu trwa) Ojciec znajomego robi odgromy a ja chciałbym wystawić papierek, potrzebuję do tego taniego(chociaż firmowo w miarę dobrego) miernika. A mierników jest tyle... Że z pomocą zwracam się do was.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Maj 2010 23:43   

Powrót do góry

GBW
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: MIELEC

Post#6 28 Maj 2010 08:32   

Mierniki z serii MZC-300 do 303 jako mierniki pętli zwarcia magą dwie wady przy pomiarze uziomów; wynik jest pomiarem pętli, a nie uziomu i dlatego jest większy niż opór samego uziomu.
Drugi problem to konieczność podłączenia miernika do przewodu fazowego.W budynkach jedno rodzinnych nigdy nie ma z tym problemu, natomiast w wielorodzinnych prawie zawsze.
Mierniki MRU są pozbawione tych wad.
Na allegro można kupić używane taniej, ale przeważnie bez świadectwa, które należy załatwić u producenta ( dla MZC około 150 zł)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Maj 2010 08:32   

Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#7 28 Maj 2010 12:24   

Najtańszy sposób na początek to metoda techniczna. Transformator, amperomierz i woltomierz. Oczywiście jeszcze znajomość Prawa Ohma.
Powrót do góry

retrofood
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Stalowa Wola

Post#8 30 Maj 2010 15:06   

dj_mati napisał:
Więc moja rola byłaby taka aby wbić pręty, wszystko pomierzyć i jeżeli będzie wszystko ok to wypisać papierek, i parę złoty zgarnąć

I fajnie, a pomyślałeś, że jak cuś nie zadziała, to na adwokata może nie starczyć (prokurator jest darmowy)? Bo mierzyć trzeba umieć, nie wystarcza sam "papierek". I trzeba wiedzieć jak interpretować wskazania mierników.
I wypisanie papierka to mało, trzeba się jeszcze podpisać!
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Stalinogród

Post#9 30 Maj 2010 17:02   

Łukasz-O napisał:
Najtańszy sposób na początek to metoda techniczna. Transformator, amperomierz i woltomierz. Oczywiście jeszcze znajomość Prawa Ohma.

Ja też myślałem o takiej metodzie. metoda jest dobra. Dla klienta urządzenia - mierniki powinny być legalizowane. Jeżeli podpisuje się protokół.
dj_mati napisał:
Witam. "Fuchy" napewno miałbym. Ojciec znajomego prowadzi dekarstwo. I często klient sobie życzy instalacje odgromową. Znajomy zrobi ale tylko na dachu. Więc moja rola byłaby taka aby wbić pręty, wszystko pomierzyć i jeżeli będzie wszystko ok to wypisać papierek, i parę złoty zgarnąć
Jaki papierek, o jakiej treści ? Dekarz nie ma prawa robić odgromówki. Bo niema uprawnień. Nabijanie klienta w butelkę polega na tym, że kolega podpisuje klientowi całą odgromówkę, pomimo,że tego nie robi. Czy kolega ma praktykę w ogromówkach i dobrze zna wymagania ?
Bronek
Powrót do góry

sq9jjh
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#10 30 Maj 2010 20:05   

Bronek22 napisał:
... Dla klienta urządzenia - mierniki powinny być legalizowane...

Witam. Proszę podać podstawę prawną, albo usunąć bzdury z postu.
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 19
Poziom 19

Post#11 Post autora tematu 01 Cze 2010 17:42   

Tu chodzi o coś takiego. Znajomy dekarz robi odgromy prętem aluminiowym o śr.8mm, jeżeli dach jest zwykły prosty 2-spadowy robi ten odgrom bez przecinania pręta( mi przy gruncie zostawia 2 końce) a "fanki" łączy na zaciskach i wszystkie połączenia na dachu po skręceniu maluje farbą do alu.
Powrót do góry

Elmont
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Rzeszów--Galicya

Post#12 01 Cze 2010 19:51   

Ejże Kolego dj..mati czy dobrze wybrałeś z tymi Twoimi pomysłami na łatwych
Twym zdaniem parę groszy ?. Z tego co czytam przerażenie mnie ogarnia by
Tobie zlecić pomiary odgromówki w wykonaniu Twojego dekarza . No cóż podobno
mamy wolny rynek to i czytamy o takich pomysłach...
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 19
Poziom 19

Post#13 Post autora tematu 01 Cze 2010 21:23   

A co jest złego w aluminium 8mm śr? Co niby jest nie tak. W mojej okolicy są elektrycy którzy wbijają metr pręta zbrojeniowego i piszą że wszystko jest wykonane prawidłowo itd....
Powrót do góry

GBW
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: MIELEC

Post#14 03 Cze 2010 12:39   

Mając D powinneś wiedzieć że podpisując "papierek " dopuszczasz instalację do użytku i to ty ponosisz odpowiedzialność. Znajomy dekarz się wykręci wrazie problemów Ty nie.
Obaj macie nikłe pojęcie o odgromówce; sprwadż minimalny przekrój zwodów i przewodów odprowadzających dla AL, Cu i Fe, to się dowiesz co jest złego w aluminium 8 mm średnicy.
Jeżeli chcesz to robić to odrób zadanie domowe z odgromówki i uświadom znajomego.
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 19
Poziom 19

Post#15 Post autora tematu 12 Cze 2010 21:23   

Wiam po przerwie. chciałem zaznaczyć ze w poprzednich postach podałem błędnie średnicę drutu aluminiowego. Znajomy robi al10mm2.
Teraz drugie pytanie. Na znanym porrtalu alledrogo pojawił się niedawno taki o to kombajn o numerze aukcji 1071280486. Czy jest to dobry miernik jak za taką cenę? I czy to prawda że "Kewtech to samo co Kyoritsu"? Co o nim myślicie? Pozdrawiam

Pod uwagę biorę również miernik 1071221255.
Powrót do góry

emko82
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Malbork

Post#16 13 Lut 2013 21:12   

Witam,
Temat już zapomniany i przez długi czas nie używany. Jednak nastał dzień że i ja potrzebuję rady. W tematyce pomiarów elektrycznych jestem nowy mam zamiar zacząć 'raczkować'. Do rzeczy:
Chodzi mi o miernik 'uniwersalny' znaczy taki aby był w stanie wykonać jak najwięcej różnych pomiarów wymaganych w instalacjach elektrycznych (ochrona przeciwporażeniowa, rezystancja izolacji, instalacje odgromowe i inne które się wykonuje w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, czy użytkowym). Jeśli takowego nie ma to jakaś rada jakie było by najlepiej nabyć, oczywiście aby była to tak zwana półka średnia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2013 21:12   

Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#17 13 Lut 2013 21:15   

Ten temat kolega czytał Link ?
Powrót do góry

emko82
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Malbork

Post#18 13 Lut 2013 21:25   

Na ten nie trafiłem. Dzięki
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Jaki miernik do pomiarów elektrycznych
Strona 1 z 1