Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Grzejnik żeliwny - jak rozkręcić żeberka?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Grzejnik żeliwny - jak rozkręcić żeberka?
Autor
Wiadomość
gauden19
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: choszczno

Post#1 Post autora tematu 31 Maj 2010 21:21   

Witam!
Mam następujący problem: posiadam stary duży żeliwny grzejnik i ostatnio się dowiedziałem, że jest możliwość aby wykręcić z niego żeberka.
Nie wiem jakim to kluczem zrobić i czy ten klucz będzie pasował do każdego grzejnika żeliwnego.
Pomóżcie!
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#2 31 Maj 2010 22:18   

Re: Grzejnik żeliwny - jak rozkręcić żeberka?

Jeżeli zrobisz sobie klucz, to będzie pasował do wszystkich żeliwnych grzejników. Ale to "wyższa" szkoła jazdy - bez urazy.
Powrót do góry

kemot55
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#3 31 Maj 2010 23:04   

Do rozkręcenia starego grzejnika oprócz klucza trzeba też sporo siły (albo odpowiednia przekładnia). Ja to kiedyś robiłem. Klucz prymitywny -> sklepany pręt zbrojeniowy (fi 15mm) :-), ale zadziałał. Najlepiej kupić jedną "złączkę", obejrzeć i odpowiednio dorobić "urządzenie". Tylko zwróć uwagę na kierunek rozkręcania wewnętrznych złączek (wydaje mi się że tam są lewe gwinty-nie pamiętam) i gwinty na korkach->proponuję podejście "z uczuciem" (nie wiem czy da się określić, który jest lewy a który prawy:-)).
Powrót do góry

mirrzo

Post#4 31 Maj 2010 23:24   

kemot55 napisał:
Do rozkręcenia starego grzejnika oprócz klucza trzeba też sporo siły (albo odpowiednia przekładnia). Ja to kiedyś robiłem. Klucz prymitywny -> sklepany pręt zbrojeniowy (fi 15mm) :-), ale zadziałał. Najlepiej kupić jedną "złączkę", obejrzeć i odpowiednio dorobić "urządzenie". Tylko zwróć uwagę na kierunek rozkręcania wewnętrznych złączek (wydaje mi się że tam są lewe gwinty-nie pamiętam) i gwinty na korkach->proponuję podejście "z uczuciem" (nie wiem czy da się określić, który jest lewy a który prawy:-)).

Właśnie to jest ta "wyższa" szkoła jazdy :)
Powrót do góry

MarudaP
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Józefów

Post#5 01 Cze 2010 07:07   

Można próbować na dwa sposoby: podgrzać palnikiem miejsce połączenia i dopiero kluczem, albo przeciąć piłką łącznik (żeby nie uszkodzić płaskich powierzchni, ząbki piłki zeszlifować).
Powrót do góry

cirrostrato
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#6 01 Cze 2010 07:57   

A jak już nic nie da rady zrobić (jeśli staroć solidnie zaszła kamieniem i rdzą) to idź na złom, nawet fabrycznie nowe grzejniki żeliwne znajdziesz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Cze 2010 07:57   

Powrót do góry

mirrzo

Post#7 01 Cze 2010 08:48   

MarudaP napisał:
Można próbować na dwa sposoby: podgrzać palnikiem miejsce połączenia i dopiero kluczem, albo przeciąć piłką łącznik (żeby nie uszkodzić płaskich powierzchni, ząbki piłki zeszlifować).

Ani jedno, ani drugie. Oba sposoby mają wady. Grzanie palnikiem "nadwyręża" żeliwo, a przy nieumiejętnym operowaniu palnikiem zniszczysz kilka sąsiadujących ze sobą żeberek. Przecinanie piłką ? Już masz gotowe do wywózki na złom 2 sąsiadujące żeberka.
Czy nie lepiej potłuc młotkiem i stracić tylko JEDNO żeberko ? Jak pęknie od uderzenia, to tracisz właśnie tylko jedno. Sposób pewny i sprawdzony. Za to, odzyskane żeberka NIE.
Powrót do góry

gauden19
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: choszczno

Post#8 Post autora tematu 01 Cze 2010 15:34   

kemot55 napisał:
sklepany pręt zbrojeniowy (fi 15mm)

Czyli wystarczy płaska końcówka tak jak w śrubokręcie?? W sklepie z narzędziami powiedział mi, że potrzebny jest jakiś imbus.
Powrót do góry

kemot55
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 01 Cze 2010 18:41   

To raczej będzie śrubokręt gigant :-) Ale z grubsza to tak. Ja rozkręcałem wersję 30-letnią i jakoś nic nie zniszczyłem. A imbus może też by pasował, ale będzie drogi bo musi mieć niezłe wymiary.
Powrót do góry

mirrzo

Post#10 01 Cze 2010 23:17   

kemot55 napisał:
A imbus może też by pasował, ale będzie drogi bo musi mieć niezłe wymiary.

Nie będzie pasował; nie spotkałem takiej złączki

kemot55 napisał:
To raczej będzie śrubokręt gigant

Właśnie coś takiego. Złączka ma wewnątrz 2 płetwy i za nie należy pokręcać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Cze 2010 23:17   

Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 02 Cze 2010 19:49   

Odkręć korek i będziesz wiedział jakie są gwinty lewe czy prawe.

Tak mniej więcej wygląda ten klucz.

Sory za rysunek robiony na szybko ale mam nadzieję że będziesz miał obraz jak mniej więcej wygląda ten klucz.Pozdrawiam.
Powrót do góry

mirrzo

Post#12 02 Cze 2010 23:13   

krisi3 napisał:
Odkręć korek i będziesz wiedział jakie są gwinty lewe czy prawe.

Możesz podać który w którą stronę kręcić ? Poza tym, że lewy w prawą, a prawy w lewą stronę ;)
Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 03 Cze 2010 09:57   

Należy kręcić w odpowiednią stronę do momentu rozkręcenia. :spoko:
Powrót do góry

tob53
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 03 Cze 2010 17:13   

Witam
Też dotychczas jeden raz byłem zmuszony zdemontować żeberka, 10- elementowy grzejnik "zaszperowałem" w drzwiach w piwnicy, zrobiłem klucz z pręta zbrojeniowego Φ20 dł. 65cm, ramię 55cm rozklepany na końcu 3x3x1cm, trochę siły i poszło. Kierunek rozkręcania ustaliłem doswiadczalnie, nie szło w jedną to spróbowałem w drugą, a potem to już z "górki".
Zdjęcia tego klucza w załączeniu.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Cze 2010 17:13   

Powrót do góry

Usunięty

Post#15 03 Cze 2010 19:16   

Typowo jest z tyłu grzejnika (korek pełny) gwint lewy a to znaczy że wkładając klucz w otwór po tylnym korku odkręcamy w prawo.(lewy gwint oznacza kierunek dokręcania)
Z przodu grzejnika typowo jest gwint prawy.
To z kolei oznacza że odkręcamy w lewo.
Dotyczy to także złączek (uprzedzam pytania) bo złączki mają gwinty po połowie - prawy i lewy.
Cały "bajer" to właśnie ten klucz (własnej roboty) a robota najlepiej dla dwóch osób.
Zdarza się że złączki są tak zapieczone że druga osoba musi stanąc na grzejnik żeby go "dociążyć".
Bo czasem grzejnik chce "skakać" za kluczem.
ps. zdarza się że trzeba jedno żebro "poświęcić" i walnąć je młotkiem ale to już napisał jeden z kolegów.
Żadne cięcie miedzy żebrami - jak to mówią , nic na siłę - tylko młotkiem. :-)
Powrót do góry

wodyn
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: warszawa

Post#16 05 Cze 2010 21:25   

Klucz na zdjęciu śliczny , a z drugiej strony na gorąco robiono "oczko" /przyspawane końcem do klucza/ i takie żeby można w nie wsadzić rury kawałek ok.1,2 m o śr. 1,25 cala-nią najlepiej się kręciło .Onegdaj instalatorzy z dużą ilością takich prac przy grzejnikach robili takie klucze z gryfów do sztang.
Powrót do góry

czyzyk64
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: gdynia

Post#17 14 Kwi 2012 08:49   

pytanko czy dobrze rozumuję.
chce dołozyc kilka żeber żeliwnych do juz zamontowanego grzejnika żeliwnego, mam do dolożenia te trzy żebra juz w komplecie jako całość( inny stary grzejnik), czy aby go dolożycdo starego , musze go całego rozkręcic( te trzy żebra ) i pokolei dokładac po jednym żeberku, czy mogę od razu dołozyc w calości trzy ?
Powrót do góry

mirrzo

Post#18 14 Kwi 2012 09:28   

Oczywiście, że trzy. Wykręcasz tylko korki i dokładasz swoje w całości.
Powrót do góry

andk1eltd
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: pieścirogi

Post#19 14 Kwi 2012 09:34   

Możesz skręcać/rozkręcać w dowolnej konfiguracji, musisz jedynie trafić kluczem na konkretną złączkę. Przy dokładaniu żeberek to żaden problem bo widzisz złączkę i (przynajmniej przez chwilę) koniec klucza. Przy rozkręcaniu przykłada się klucz do grzejnika, zaznacza się na kluczu odległość do interesującej nas złączki, wkłada się do środka klucz na zaznaczoną głębokość - i rozkręca.
Powrót do góry

czyzyk64
Poziom 3
Poziom 3

Post#20 14 Kwi 2012 11:49   

aaaaaaa, to chyba rozumiem, czyli np. mam skręcony grzejnik żeliwny z trzech żeberek i te trzy żeberka che dołączyc do juz zamontowanego grzejnika np z 10 zeberkami, to wtedy odkrecam korki te końcowe na tej 10-e i dokładam te trzy, a od srodka tych trzech odpowiednio wewnatrz dokrecam złączke. . Kurcze jakość to zagmatfane ,. Ale i tak z góry dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#21 14 Kwi 2012 17:06   

Dodając te 3 żeberka trzeba pamiętać o odpowiednich uszczelkach założonych pomiędzy już istniejące żeberka a dodatkowe. Oczywiście, gdy się po dołązeniu tych żeberek wkręci korki grzejnikowe, to też trzeba pamiętać o założeniu nowych uszczelek. Jak się już robi taki remont, to warto założyć odpowietrznik nabowy (górny korek na ostatnim żeberku zamienić ze ślepego na taki z otworem 1/2'' i do tegoż otworu wkręcić odpowietrznik).
Zarówno te dodatkowe żeberka, jak i korki grzejnikowe należy SILNIE dokręcić (by uniknąć nieszczelności).
Powrót do góry

kemot55
Poziom 20
Poziom 20

Post#22 14 Kwi 2012 19:39   

To ja też dodam od siebie: odpowietrznik musi być porządny (nie jakiś "chiński plastik") i dokręcasz nie "złączkę" a złączki i to na przemian - trochę góra, trochę dół.
A w ogóle nie lepiej poprosić kogoś kto się na tym zna?
Powrót do góry

czarny_1963
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: śląsk

Post#23 14 Kwi 2012 19:58   

Cytat:
Zbigniew Rusek
Jak się już robi taki remont, to warto założyć odpowietrznik nabowy (górny korek na ostatnim żeberku zamienić ze ślepego na taki z otworem 1/2'' i do tegoż otworu wkręcić odpowietrznik).

Po co ?
Mam centralne już ponad 20lat i mam 240 żeberek żeliwnych rozłożonych na 10 pomieszczeń i na żadnym nie mam odpowietrznika, i nigdy żaden z nich się nie zapowietrzył.
Grzejniki powinny być lekko pochylone w kierunku ; zasilanie lekko wyżej niż koniec grzejnika.
Największy panel to 30 żeberek.

A z rozkręcaniem i skręcaniem też nie ma żadnego problemu , trzeba mieć tylko taki klucz jak kilka postów wyżej , tylko trzeba użyć nieco siły jak żeberka mają nieco lat eksploatacji , a uszczelki trzeba za każdym razem wymieniać na nowe to jest standard.
Przy skręcaniu trzeba tylko pamiętać żeby dokręcać na przemian po parę obrotów raz góra a raz dół aż do całkowitego dokręcenia.
Tak samo się postępuje zresztą z aluminiowymi grzejnikami .
To cała filozofia grzejników żeliwnych żeberkowych, i nie trzeba do tego żadnych wykwalifikowanych fachowców, nie róbcie śmiechu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2012 19:58   

Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Post#24 14 Kwi 2012 21:22   

Teoretycznie powinno wszystko chodzić bez odpowietrzników, ale bywają wyjątki. Przykładowo, instalacja zostaje napełniana rurociągiem zasilającym a nie powrotnym (czyli nie tak, jak trzeba), zwłaszcza, gdy woda puszczana jest zbyt gwałtownie. Wtedy grzejniki ulegają zapowietrzeniu. Inna przyczyna, to np. zakręcone grzejniki wtedy, gdy akurat spółdzielnia napełnia instalację (zakręcony grzejnik wtedy pozostanie zapowietrzony, choćby wodę puszczano prawidłowo, czyli przez powrót i powoli) a często je zakręcamy choćby po to, by nie mieć upału we wrześniu (często instalację napełniają od razu gorącą wodą). Oznacza to, że czasem odpowietrznik się przydaje. Co do grzejnika 30-żeberowego, to można sobie "dośpiewać" jaki jest ciężki. Chyba jest w jakimś bardzo dużym pokoju (np. o powierzchni 50 m2), gdyż przy mniejszej powierzchni tak duży grzejnik spowodowałby wewnątrz"Arabię Saudyjską".
Powrót do góry

czyzyk64
Poziom 3
Poziom 3

Post#25 14 Kwi 2012 21:33   

wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam No to teraz do dzieła.....
Powrót do góry

mirrzo

Post#26 14 Kwi 2012 22:09   

Ale najpierw spuść wodę z instalacji.
Powrót do góry

czarny_1963
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: śląsk

Post#27 14 Kwi 2012 22:31   

Cytat:
Zbigniew Rusek
Teoretycznie powinno wszystko chodzić bez odpowietrzników, ale bywają wyjątki. Przykładowo, instalacja zostaje napełniana rurociągiem zasilającym a nie powrotnym (czyli nie tak, jak trzeba)

Właśnie,,, ale powinno się napełniać od strony kotła , po to tam jest króciec, do spuszczania i napełniania i jak są odpowiednie spadki na grzejnikach to nie ma problemu.

Cytat:
Inna przyczyna, to np. zakręcone grzejniki wtedy, gdy akurat spółdzielnia napełnia instalację

A to już jest problem spółdzielni , jak ci grzejniki nie grzeją to zgłaszasz do spółdzielni i oni się mają martwić , płacisz za czynsz i nic cię nie powinno interesować .
Kolega pytał o dokręcenie 3 żeberek , czyli wniosek z tego że mieszka w domu prywatnym bo w bloku nie można na własną rękę takich rzeczy robić.

Cytat:

Co do grzejnika 30-żeberowego, to można sobie "dośpiewać" jaki jest ciężki. Chyba jest w jakimś bardzo dużym pokoju (np. o powierzchni 50 m2)

Zgadzam się jest ciężki jak cholera , a stoi na holu i klatce schodowej otwartej z parteru aż na piętro , jest duży metraż i w dodatku kubatura i raczej nie jest jak w Arabii. Pozdrawiam.
Powrót do góry

bob770
Poziom 6
Poziom 6

Post#28 18 Kwi 2012 09:11   

Witam serdecznie. Co sądzicie o grzejnikach żeliwnych? Lepiej grzeją od płytowych? Bo każdy sprzedawca, czy producent swoje chwali. Co sądzicie o takich stylizowanych: http://www.instalo.com.pl/grzejnik-zeliwny-viadrus-styl.html
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Post#29 18 Kwi 2012 14:05   

Czy grzeją lepiej od płytowych - rzecz względna. Teoretycznie lepiej powinny grzać płytowe, ale ... przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego nieco lepiej mogą grzać żeliwne. W ogóle to mają zupełnie inne właściwości. Płytowe mają bardzo małą pojemność wody a żeliwne dużą, przez co płytowe bardzo szybko się nagrzewają, ale też po zakręceniu szybko stygną a żeliwne nagrzewają się nieco dłużej, ale stygną też WIELOKROTNIE dłużej i częto po zakręceniu grzejnik przez długi czas pozostaje gorący. Utrudnia to regulację temperatury. Gdy jest np. regulator pogodowy, to znacznie lepiej sprawdzają się grzejniki płytowe, gdyż szybciej wystygną a z racji małej pojemności szybciej wystygnie instalacja, gdy regulator wyłączy, a jednocześnie szybciej się nagrzeje, gdy regulator włączy ogrzewanie. Natomiast przy zastosowaniu indywidualnego kotła, moga być lepsze żeliwne, gdyż na skutek bezwładności cieplnej (duża pojemność) nie będzie tak często wystepować "taktowanie" kotła.
Powrót do góry

bob770
Poziom 6
Poziom 6

Post#30 19 Kwi 2012 07:52   

Dzięki, czyli takim mocnym atutem żeliwnych jest pewnie tylko ich wytrzymałość. Choć na grzejnik płytowy Brugman jest 10 lat gwarancji.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Grzejnik żeliwny - jak rozkręcić żeberka?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny