Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TONSIL DIY SYSTEM 5.1

toopcool 04 Cze 2010 12:33 15441 19
  • TONSIL DIY SYSTEM 5.1

Witam wszystkich.
    Posiadając kilka ciekawych głośników naszego rodzimego producenta postanowiłem że wykonam z nich małe monitorki które zagrają w stereo a dalej zostaną częścią zestawu 5.1 .
    Monitorki powstały.
    OBUDOWA :
    WEWNĄTRZ 5,7L
    13,5cm x 26cm x 21cm
    17,5cm x 29,5cm x 23cm

BR :
    FI 3,4cm x L 13cm

Głośniki to :
    GTC 11/35
    GDWK 8/50/3
    Cewki z AKKUSA i kondensatory MKP oraz rezystory metalizowane.
    Do zwrotnic wykonałem płytki na laminacie.
    Podział na 4000Hz góra 18db/okt dół 12db/okt.

Monitorki grają zaskakująco. Mały woferek a potrafi zagrać. Głośnik wysokotonowy zastosowano oryginalnie w TONSIL PREMIUM SAT które posiadam i jego brzmienie mi odpowiada.
    TONSIL DIY SYSTEM 5.1 TONSIL DIY SYSTEM 5.1 TONSIL DIY SYSTEM 5.1

Kolejnym krokiem były fronty.
    OBUDOWA :
    WEWNĄTRZ 13,3L
    13,5cm x 76cm x 13,5cm

BR :
    FI 5,0cm x L 10,5cm
    Głośniki to :
    GTC 15/40/1
    Gdwk 8/50/3
    Podobnie jak wcześniej zwrotnica oparta na elementach z Akkus , na laminacie .

Po złożeniu frontów nadszedł na ostatni element i zarazem najbardziej skomplikowany - stolik rtv.
    Koncepcja była mi nie obca gdyż już kilka lat temu wykonałem podobną konstrukcję.

Jako centralka pracowały głośniki użyte wcześniej w monitorkach tylko z zmodyfikowaną zwrotnicą i w większej komorze.
    Natomiast jako subwoofer pracuje para głośników GDN 13/50/1.
    Pracują one w dwóch komorach , każda strojona inaczej. Objętości komór to 9l/32/l . Pasmo od około 40Hz.
    Zasilane są z wzmacniacza opartym na TDA9274.
    Wzmacniacz pracuje z obciążeniem 4ohm. Jednak zastanawiam się nad wykonaniem wzmacniacza na elementach dyskretnych aby uzyskać większą moc i lepszą kontrolę subwoofera.
    TONSIL DIY SYSTEM 5.1 TONSIL DIY SYSTEM 5.1 TONSIL DIY SYSTEM 5.1 TONSIL DIY SYSTEM 5.1

Wszystkie elementy oklejone okleiną HEBAN.
    Jak to gra?
    Sprzęt odsłuchiwałem na trzech amplitunerach w dwóch pomieszczeniach.
    Amplitunery to SONY , PANASONIC , DENON.
    Pomieszczenia to 22m2 i około 15m2.
    W większym pomieszczeniu jest niedosyt. Nie jest to zestaw do takich pomieszczeń. Niezależnie od amplitunera brakuje mocy.
    Powodem tego są fronty które mają tylko jeden nisko-średnio tonowy głośnik.
    Jednak w mniejszym pomieszczeniu jest dobrze. Fronty dają już zadowalający poziom nagłośnienia. W stereo grają dobrze rozciągniętym basem i dość nisko, jednak bas jest troszkę spowolniony. Przyczyną tego jest objętość obudowy która wynosi 13l. Monitorki w stereo spisują się świetnie. Jednak powierzchnia membrany powoduje słabszy bass. Wysokie tony w całym zestawie są poprawne, delikatne i szczegółowe. Może czasem brakuje trochę ostrości. Średnie tony to kwestia dyskusyjna, szczególnie przy GTC 15/40/1 . Kilka osób stwierdziło że są " klaskacze". Osobiście również chwilami odnoszę wrażenie że głośnik pewną część pasma eksponuje zbyt natarczywie.

Ogólnie jestem zadowolony.
    System budowałem kilka miesięcy. W każdym elemencie eksperymentowałem z objętością i strojeniem BR i z podziałem na zwrotnicy. Przy ograniczonym budżecie można zbudować oryginalny system 5.1 metodą gospodarczą.
    Zachęcam wszystkich do takich konstrukcji.

I krótki film:

Link

Fajne!
  • #2 04 Cze 2010 18:48
    Mitur23
    Poziom 23  

a Czy nie przypadkiem Głosnik centralny pownien byc na wysokości słuchu ? chyba że słuchasz tego na podłodze.. to ok ;)
    i Poza tym nie znam Koncówki która podałeś.. Chyba Tda 7492 tak?
    Filtr jaki masz w subie ?

• #3 04 Cze 2010 19:04
    toopcool
    Poziom 13  

Fakt TDA7294 . Filtr , przełącznik fazy i regulacja wzmocnienia subwoofera oparty na TL072 . Z tym że centralka powinna być na wysokości głowy słuchacza to trochę naciągane.
    Nie spotkałem się aby ktoś miał tak ulokowaną centralkę gdyż przeważnie na tej wysokości znajduje się ekran.

• #4 04 Cze 2010 19:08
    basstec
    Poziom 34  

Mi się podoba wykonanie i konsekwentny wygląd całego zestawu. Trzeba przyznać, że się przyłożyłeś i jeżeli brzmienie zadowala to pogratulować tylko.

Z tym centralnym to się zgodzę z autorem, też nie widziałem żeby ktoś miał centralny do środka ekranu przymocowany :)

• #5 04 Cze 2010 22:02
    Mihas66
    Poziom 22  

Może i chęci były ale widzę że kolega wszystko od początku zaprojektował sam nawet zwrotnice co jest największym błędem bo raczej wątpię żebyś robił liczne odsłuchy przy różnych podziałach itp, nie wspominam tu o przesunięciach fazach do których trzeba dopasować zwrotnice. Podobnie sub to chyba czysta abstrakcja owszem ten gdn 13 nawet zagra basem ale bez przesady do suba to on średnio się nadaje szczególnie do kina gdzie czasami wybuchy, strzelaniny itp potrzebują głośnika który żuci mięsem a 13 po prostu jest za mała a aplikacja jej w 32l trąci głupotą bo jaka to ma wytrzymałość mocową i jaka szybkość szczególnie w 22m2... Wg mnie projekt z wizualnego pkt widzenia ok ale akustycznego nie przemyślany, można było zastosować sprawdzone projekty na tym gdnie ze sprawdzonymi zwrotnicami a nie strzelać na oko... Myślę że lepszy efekt da dobre, sprawdzone 3way plus pożądany sub na 12' czy 10' niż ta piekielna rodzinka...

basstec mało widziałeś... albo w kinie nie byłeś prawdziwym, tam głośników nie ma za ekranem?

• #6 04 Cze 2010 22:20
    Jap
    Poziom 28  

Mihas66 - za ostro! Kurcze, inni się zniechęcą... Mi się zestaw podoba. Jak gra tego się nie dowiemy. Pomysł ze stolikiem - świetna sprawa. Z tym, że jeśli jest tam wbudowany niewielki sub możesz mieć po jakimś czasie (a może już masz) problemy z odtwarzaczem CD / DVD.

• #7 04 Cze 2010 22:31
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Zestaw wizualnie ładny, nawet bardzo. Świetny pomysł z subwooferem, jednak Mihas66 ma rację, bo ładne wykonanie nie zmienia tego faktu, że:

1. Zwrotnice pewnie spod kalkulatora- przy tej jakości zestawie, to nieporozumienie.
    2. Głośniki na subwoofer totalnie źle dobrane- 13 cm, chociażby nie wiem jakie dobre było, to się stosuje najwyżej w 2.1 komputerowym. Poza tym 2 głośniki w różnych obudowach i strojeniach tak blisko siebie, to nie wiem, czy dobry pomysł, ale to niech się inni, bardziej doświadczeni wypowiedzą.

I tu nie chodzi o to, że ktoś się zniechęci, czy żeby chwalić konstrukcję tylko za to, bo jest ładna wizualnie i starannie wykonana. Konstruktywne uwagi są po to, żeby autor wiedział co poprawić, jakich błędów na przyszłość uniknąć.

• #8 04 Cze 2010 22:36
    basstec
    Poziom 34  

Michas66 i wisnia_lwa - nie wiem czy jesteście na tyle spostrzegawczy (pewnie tak bo nawet wiecie jak autor robił zwrotki), że obudowa subwoofera to konstrukcja pasmowo-przepustowa :)

• #9 04 Cze 2010 22:42
    toopcool
    Poziom 13  

Zapewne filtry można wykonać znacznie lepsze do zastosowanych głośników . Ale to konstrukcja amatorska. Subwoofer to zgodnie z tym co przedmówca napisał obudowa dwu komorowa czyli pasmowo przepustowa. I 13 mają powierzchnię membran porównywalną z powierzchnią głośnika o średnicy 20 cm.

• #10 04 Cze 2010 23:10
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    Zapewne filtry można wykonać znacznie lepsze do zastosowanych głośników

Jak widzisz basstec, jednak wiemy jak robił :D Jakby były projektowane na podstawie pomiarów, nie wierzę, że by się nie pokusił o wklejenie przebiegu charakterystyk, albo zdradzenie rąbka tajemnicy skąd ma schematy :)
    Jednak nie ukrywam, że pisząc o zwrotnicach spod kalkulatora- tylko się domyślałem :)

Z obudową BP, przyznaję się do błędu, nie zauważyłem, sugerowałem się tylko opisem. Rozumiem, że jeden BR "stroi" pierwszą komorę, a drugi "przebija" ściankę z głośnikami i kończy się wewnątrz drugiej komory?

Cytat:
    I 13 mają powierzchnię membran porównywalną z powierzchnią głośnika o średnicy 20 cm.

Powierzchnię może i mają, ale nie mają fs dwudziestki, ani takich możliwości mechanicznych (oczywiście nie mówię o porównaniu z 8" firmy 888 czy extreme :) )

• #11 04 Cze 2010 23:35
    toopcool
    Poziom 13  

Oczywiście FS :-)
    Podam przykład GDN 20/80/2 obudowa 36l strojona na około 36Hz f3 42Hz . Otrzymałem również 42 Hz z tych 13 przy obudowie pasmowo - przepustowej.

• #12 05 Cze 2010 19:10
    skaktus
    Poziom 37  

Jak dla mnie trochę głupi pomysł z subwooferem i centralnym w jednym "opakowaniu" i dodatkowo jako stolik.

Subwoofer wytwarza różnego typu drgania, które mogą skutecznie wprawiać w rezonans to co na nich stoi, tj DVD, wzmacniacz, telewizor, a jak wiadomo, elektronika nie lubi drgań itp na dłuższą metę.

13 cm potrafi całkiem przyzwoicie zagrać, o ile to band-pass. Posiadam takowy sub w niewielkiej obudowie i gra to całkiem przyzwoicie, ale do porządnego suba do kina i do odsłuchu to jeszcze mu bardzo daleko.

Jak na początek to wygląda ciekawie, jak gra, nie mam pojęcia bo nie mam możliwości odsłuchu. Myślę jednak że dużo lepszym rozwiązaniem będzie osobny sub na głośniku 20 cm + osobny centralny.

• #13 05 Cze 2010 21:58
    toopcool
    Poziom 13  

Jak stawiam na stoliku TV 28 cali ważący 40 kg to jest ok.
    Sprzęt jest dość sztywny i drgania są znikome.

• #14 05 Cze 2010 23:00
    skaktus
    Poziom 37  

toopcool napisał:
    Jak stawiam na stoliku TV 28 cali ważący 40 kg to jest ok.
    Sprzęt jest dość sztywny i drgania są znikome.

Jak sam piszesz, są znikome, ale są. Nie wiadomo jak to wpływa na dłuższą "metę" na elektronikę w twoim odbiorniku, a może negatywnie. TV czy inne sprzęty nie są przystosowane do drgań i często pisze o tym w gwarancji itp.

Wybór należy do ciebie. Ja bym całość zmienił i pozostawił jedynie centralny w stoliku, a suba wpakował w osobną obudowę obok całego zestawu, z znacznie większym głośnikiem, dla lepszego i głębszego basu, który w przypadku filmów podnosi wrażenia z oglądania. Osobiście byłem zadowolony z 13 cm band pass przez ok 5 filmów, potem miałem okazję oglądania ten sam film na subie 25 cm, skrzynia zamknięta i było to całkowicie co innego niż 13 cm, nie do porównania.

• #15 05 Cze 2010 23:58
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Kilka osób stwierdziło że są " klaskacze". Osobiście również chwilami odnoszę wrażenie że głośnik pewną część pasma eksponuje zbyt natarczywie.

Z mojego doświadczenia wiem, że podobnym efektem objawia się zwykle górka w okolicach miejsca podziału (coś koło 5 khz). Jedyną radą jest zrobienie porządnych zwrotnic bo szkoda, by tak ładny zestaw nie grał na 100% swoich możliwości.
    Zerknij do tematu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1667927.html - pomiary za pomocą arty są naprawdę proste i tanie (również piszę na podstawie własnego doświadczenia).
    No i faza, zgrać to wszystko (razem z subwooferem) by faza głośników byłą ok to też wyzwanie.

Ogólnie konstrukcja mogłaby ciut bardziej przemyślana. Intryguje mnie jeszcze obudowa frontów - ile ma litrów skoro BR jest na samym dole? GDN nie ma osobnej komory? Ile ważą poszczególne kolumny? Ile subwoofer? W kolumnach są jakieś wzmocnienia? Dlaczego kolumny nie stoją na kolcach?

Przy okazji - zamieszczanie filmików niczemu nie służy, wyraźne zdjęcia pokażą więcej, a jeśli ktoś chce w ten sposób żebyśmy się odwiedzili jak gra zestaw - to już totalne nieporozumienie.

I postarałbym się o jakieś podkładki antywibracyjne pod sprzęt elektroniczny. A w ogóle to najlepiej byłoby zrezygnować z tych 13/50/9 i zrobić porządny subwoofer. Przecież jednym z fundamentów KD jest niski (20-30 hz!) i przeciągły bas. Wymiana wzmacniacza zasilającego obecny subwoofer to tylko półśrodek, tu trzeba co najmniej 22 cm głośnik który "zatrzęsie" pokojem.

Mimo wszystko lepiej byłoby również, by wszystkie głośniki były takie same. Nawet te najmniejsze, bo niskimi tonami powinien zająć się subwoofer. Przy okazji małą dygresja - ciekawi mnie dlaczego wszyscy upierają się w KD na obudowy BR, skoro niskie zejście w kolumnach nie jest niezbędne (abstrahując od omawianej konstrukcji, która stanowi niejako wyjątek od tej reguły). I druga rzecz do rozważenia - koncepcja KD na małych, porządnych szeropasmówkach (chociażby tangbandach jak tu http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=16953 ) i do tego 30 25-30 cm subwoofer. Wysokich tonów mimo wszystko nie powinno zabraknąć, a pasmo w najważniejszym zakresie byłoby maksymalnie spójne. Ale to taki lekki offtopic.

Pochwalić natomiast należy dążenie do maksymalnego zbliżenia centr akustycznych głośników. Jeżeli nie zrobiłeś tego tylko ze względów wizualnych - duży plus dla Ciebie. Jest też podfrezowanie pod wysokotonówki - to również się chwali.

I na koniec jeszcze jedna mała, osobista dygresja - wrzeszczcie "coś normalnego" w dziale DIY, a nie kolejny "sub na powerbasssssmadeinchina" ;)

• #16 06 Cze 2010 00:25
    skaktus
    Poziom 37  

Tomq napisał:
    Ile ważą poszczególne kolumny? Ile subwoofer?

A po co ci waga ? Widziałem już takich co oceniali suby po wadze, co do niczego nie prowadziło. To czy lżejszy nie cięższy nic nie znaczy, ważna jest budowa. Pośrednio waga nieco odzwierciedla zastosowany głośnik, budowę kolumny, ale na "dłuższą metę" znaczy tyle co moc PMPO w kolumnach noname. Znam konstrukcje "lekkie" grające znacznie lepiej niż "kloce" za dużo większe pieniądze. Jak wspomniałem, budowa, tu tkwi całość. Co z tego że zrobisz subwoofer na 13 cm z płyt 20 mm MDF, jak tak samo zagra subwoofer z płyty MDF 5 mm, a waga tego pierwszego będzie prawie 4 razy większa niż tego drugiego.

• #17 06 Cze 2010 00:30
    toopcool
    Poziom 13  

W subwooferze są GDN 13/50/1 .Właściwie mam GDN 20/80/2 i GDN 20/100/3 jednak zdecydowałem się na wykorzystanie właśnie GDN 13/50/1. Zestaw docelowo do małego pokoju więc myślę że w zupełności wystarczy .
    Środki są celowo maksymalnie zbliżone do siebie.
    Fronty mają komorę 13l , wewnątrz jest pionowa przegroda nachylona pod kątem kilku stopni i dodatkowo jest jeszcze wzmocnienie w około połowie wysokości kolumny.
    Do zwrotnicy zapewne jeszcze wrócę , szczególnie właśnie w kolumienkach frontowych. Ale to temat na jesienne popołudnia :-).
    Stolik waży około 40 kg :-)
    Ze sprzętem co na zdjęciach.

• #18 06 Cze 2010 12:22
    kborowiec
    Poziom 17  

Fronty i głośniki tylne podobają mi się, ale zamiast GDWK 8/50 zastosowałbym lepszy głośnik.
    Centralny, jak większośc centralnych w układzie symetrycznym położony poziomo jest nieporozumieniem pod względem akustycznym. Lepiej byłoby dac głośniki w pionie jak w głośnikach przednich, co pozwoliłoby zachowac jednakowe charakterystyki częstotliwościowe we wszystkich głośnikach przednich. Symetria układu głośników w KD służy głównie ograniczeniu odbic od sufitu i podłogi.
    Robiąc podobny do Twojego stolik zrobiłbym głośnik centralny, jak opisałem wyżej, natomiast obok tak ustawionych głośników dałbym po bokach dwa głośniki niskotonowe np. STX GDN-17-200-SW, które dzięki niewielkiej wymaganej objętości obudowy i dużemu wychyleniu liniowemu umożliwiłyby efektywne wspomaganie głośników przednich.
    Ponadto w takim ustawieniu nie byłoby większego problemu z utworzeniem wymaganego dla tego głośnika długiego tunelu.
    Popatrz na topowe głośniki centralne dobrych marek (B&W, Visaton, itd.), tam najczęściej głośniki są ustawione w proponowany przeze mnie sposób, choc głośniki basowe nie są tam subami.

• #19 07 Cze 2010 10:28
    livex21
    Poziom 22  

Mihas66 napisał:
    basstec mało widziałeś... albo w kinie nie byłeś prawdziwym, tam głośników nie ma za ekranem?

Jak ktoś nie ma projektora to nie umieści głośnika za TV, bo to głupi pomysł - się kolega popisał!!!

Druga sprawa: czy w kinie głośniki centralne są na całej wysokości ekranu? Ludzie siedzą na różnych poziomach wysokości ekranu.

Pozdrawiam!

• #20 11 Cze 2010 22:27
    IMEX
    Poziom 20  

Wiśnia

Dla przykładu podam że mam suba aktywnego pionnera i ma glośniczek o wielkości 16 cm ale ciakawostka jest to że membrana pracuje aż gdzieś tak na oko 10 cm licząc w dwie strony - pierwszy raz w życiu widziałem taki głośnik - a magnes ma wielkości jak - 1 kg margaryny Delma z marketu - bez reklamy - aż taki wielki - zalość waży ze 20 kg - małe a gra niesamowicie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME