Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 04 Cze 2010 22:28
    Bubi Bu
    Poziom 10  

Witam.
    Mam pytanie odnośnie sposobu podłączenia włączników schodowych.
    Wszędzie gdzie szukałem, znajdowałem tylko jeden schemat podłączenia.
    Ja natomiast podłączyłem owe włączniki wg schematu jak na obrazku.

Nietypowy (?) sposób podłączenia włącznika schodowego

Czy znawcy tematu mogą się wypowiedzieć, czy taki sposób podłączenia jest akceptowalny? Czy może wyniknąć z tego podłączenia jakaś usterka, awaria itp?
    Bo wiem, że układ taki działa (sprawdzone empirycznie:)

• #2 04 Cze 2010 22:37
    kkas12
    Poziom 39  

Witam!

Jest to tak zwany układ brandenburski. Niestety dzisiejsze klawiszowe wyłączniki mogą powodować zwarcie w momencie (najczęściej) w momencie gaszenia oświetlenia. Im większa moc zainstalowanych źródeł światła tym większe prawdopodobieństwo jego wystawienia. Powodem jest zbyt mała odległość pomiędzy stykami dzisiejszych wyłączników.
    Układ ten pochodzi z czasów wyłączników bębenkowych w których zjawisko to nie występowało.

• #3 04 Cze 2010 23:48
    worw
    Poziom 21  

Poza tym możliwe jest, że na żarówce w stanie "wyłączonym" jest faza na obydwu zaciskach, co jest nie wskazane.

• #4 05 Cze 2010 03:46
    kamyk2701
    Poziom 9  

Tylko się powtórzę ale zwarcie nastąpi prędzej czy później.
    Zauważ jak czasem przy zapalaniu lub wyłączaniu zwykłej żarówki zaiskrzy w włączniku a w tym podłączeniu będzie to już ryzyko zwarcia jak zauważył kolega kkas12.
    A po wyłączeniu może się znajdować faza na odbiorniku a brak N co jest nie bezpieczne.
    Proponuje wykuć trochę tynku i przerobić to na schodowy z prawidłowym podłączeniem lub zrezygnować z takiego sposobu i pozostawić pojedynczy włącznik.

• #5 08 Lip 2010 01:13
    Bubi Bu
    Poziom 10  

Problem się wyjaśnił. Wykonałem połączenia wg "normalnego" schematu. Po podpowiedziach i analizie uznałem, że koledzy z forum mają racje.
    Temat zamykam. Dzięki za pomoc.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty