Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy plazma 42" nie będzie za duża do małego pokoju? HEL

EMdoWU 07 Cze 2010 16:03 6689 30
  • #1 07 Cze 2010 16:03
    EMdoWU
    Poziom 14  

Witam, właśnie postanowiłem wymienić swój stary dobry CRT 21" na coś większego.
    Pokój mam dosyć małych wymiarów bo 4m/2.50m. Odległość oczu od tv to równo 2m. (+-20cm).
    Od razu powiem że LCD odpada bo byłem w kilku/kilkunastu sklepach i w każdym lcd obraz był o WIELE gorszy niż na plazmie. (LCD o wiele droższe a obraz o wiele gorszy). Mam taki dylemat bo najbardziej bym chciał plazmę Panasonica 42". - i tu pytanie czy do takiego w miarę małego pokoju i odległości ok 2 m gały nie wyskoczą z orbit? Proszę o podpowiedź przeważnie użytkowników którzy mieli taki problem wcześniej i jak go rozwiązali...//
    Jeśli okaże się że za duży inną opcją będzie płaski CRT 32" panorama Panasonica/JVC lub coś w miarę markowego. (No bo 32" to chyba już by pasowało?)

Co jeszcze mogę dodać - Tv będzie na odbiorze z normalnej 'dachowej' anteny, ale bardziej będzie używany do grania na ps2 i ps3.

Przeszukałem forum i właśnie najwięcej osób poleca plazmy Panasonica co najmniej 42", planuję przeznaczyć 2000-2500zł za ten tv, który model/modele byście polecili? ostatnio pojawiły się x20 i x25 czy są o wiele lepsze od x10? Bo ceny podobne. I na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie plazmy. Jak mówiłem LCD odpadają wiec proszę nie przekonywać bo sam widziałem jaki to ma obraz. (Poza tym mieszkałem rok gdzie był LCD i rok gdzie była Plazma - tak że wszystko jasne!!)

Z góry dziękuję za każdą pomoc/ muszę szybko podjąć decyzję bo już nie mogę się doczekać.

Dodano po 1 [minuty]:

w tytule miało być HELP ale zjadło ostatnią literkę/to jakby ktoś zastanawiał się o co chodzi....

• #2 07 Cze 2010 16:43
    hojlo1
    Poziom 35  

1. Są plazmy 37' (też Panasonica, bo 2m to trochę mało przy analogowym sygnale).
    2. Przy konsolach "lepiej" spiszą się LCD (nie boją się długiego grania w jedną grę, czyli statycznych obrazów....).
    3. Żaden płaski CRT nie grał dobrze (kłopoty ze zbieżnością w rogach i nie tylko).
    4. Testy sklepowe maja się "nijak" do testów domowych.
    5. itp. itd. .............

By było ciekawiej to znajomym na pytanie "co wybrać" (bo coś tam kumam) polecam plazmę, ale warunki i preferencje maja inne. ;)

• #3 07 Cze 2010 18:12
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant
  • #4 07 Cze 2010 19:08
    EMdoWU
    Poziom 14  

Dzięki ale nadal nie wiem czy takie wymiary pokoju i odległość od tv spiszą się dla plazmy 42 cale...

• #5 07 Cze 2010 19:52
    hojlo1
    Poziom 35  

Na analogu 42' PDP spieszę się lepiej od 42" LCD (choćby z natury wyświetlacza) , ale nadal uważam że przy 2m efekt może być "nieciekawy".

Trochę tego "poinstalowałem" i często spotykałem się z opinią - "jak dobrze że większego nie wziąłem/wzięłam".
    (oczywiści o analogu "mówię" - dlatego sporo już ma "cyfrowe pudełka"). ;)

• #6 07 Cze 2010 20:02
    EMdoWU
    Poziom 14  

Czyli co polecasz w mojej sytuacji, przypominam że tv będzie w połowie albo nawet więcej służył do gier ps2 i ps3.
    Całkiem możliwe że w najbliższym czasie wezmę sobie cyfrę+ albo coś w tym stylu (cyfrową tv).
    Chciałbym tą plazmę 42" ale nie wiem czy mi oczy nie wypłyną z 2m.

• #7 07 Cze 2010 21:44
    hojlo1
    Poziom 35  

Pobaw się "kanapą":
    Link
    (TV CRT traktuj jako sygnał SD i już wiesz dlaczego odległość "krytyczna" przy SD)
    Polecam całą stronkę - wyważona. ;)
    -------------------------
    Jak Cię stać to ...LCD (lepszy do gier...). ;)

• #8 07 Cze 2010 22:50
    EMdoWU
    Poziom 14  

Witam, czy z tymi grami jesteś przekonany w 100%
    nie grałem wiele na lcd, ale jak mieszkaliśmy w kilka osób kiedyś i mieliśmy podpięte ps3 pod plazmę LG 50 cali no i gry prezentowały się przecudownie, a u moich znajomych mieli ps3 pod jakimś lcd już nie pamiętam marki i gry wyglądały jakoś tak sucho/plastikowo/sztywno nie wiem jak to określić, wyglądały pięknie ale nie jak w przypadku plazmy - przepięknie. Głębia kolorów w przypadku plazmy po prostu jest nie do opisania.
    Po 3 latach jak tv był używany do gier i telewizji nie zauważyłem jakichkolwiek wypaleń ekranu i takich tam.

A co do ceny to widzę że jest sporo lcd w okolicach 2,5 tys zł.
    (to odnośnie tego że napisałeś - jak cię stać to lcd)

Nadal czekam na pomoc w sprawie odległości 42"

Dodano po 2 [minuty]:

do hojlo 1 ;;
    kanapą nei mogę się zbytnio pobawić bo to jest 'narożnik' i jest w optymalnym miejscu(swoją drogą zajmuje prawie pół pokoju) także nie łatwo tym manewrować:)

Dodano po 9 [minuty]:

Dzięki za link, sprawdziłem sobie ale wiesz teoria teorią, a ja chciałbym poznać opinie osób które się z tym zetknęły...

• #9 08 Cze 2010 07:29
    Iceman31
    Poziom 20  

Ja śmigam PS3 na LCD-ku Samsunga. Model LE40A656. Pasuje mi to bardzo ale to już wiesz bo pisałem, że wole LCD-ki.
    Co do odległości to patrzę w 40" z odległości 2 - 2,30m w zależności gdzie siąde. Jet OK. To nie to samo co CRT od którego bolą oczy. Przy LCD nie ma mowy o zmeczeniu oczu no chyba, ze ktoś sam to sobie zafunduje gapiąc siecały dzień ale tak to można zmęczyć gały patrząc sienawet w akwarium. :-)

• #10 08 Cze 2010 07:46
    hojlo1
    Poziom 35  

EMdoWU napisał:
    ....

Dzięki za link, sprawdziłem sobie ale wiesz teoria teorią, a ja chciałbym poznać opinie osób które się z tym zetknęły...

Masz rację - ja tez już wolę opuścić ten temat.
    Szkoda że nie "policzyłem zetknięć z problemem" przy instalacjach/ustawieniach itp. które także robiłem przez kilkadziesiąt lat np. praktyki zawodowej (do dnia wczorajszego, a i dzisiaj tez mam w planie 1ną zabawę w konfigurację...).

Przepraszam za zamieszanie.:cry:

• #11 08 Cze 2010 10:10
    EMdoWU
    Poziom 14  

dzięki, to już wiem że lcd na 2m jest ok, dzięki, a czy ktoś może wie jakby to było w przypadku plazmy 4"??

do hojlo1 -
    dzięki za wszelką pomoc ale mnie głównie chodzi o kogoś kto używa plazmy 42" z odległości 2m i mi napisze - bez obaw można tak ustawić i będzie ok nawet na długie godziny grania/oglądania albo po prostu - nie rób tego bo sam tak zrobiłem i oczy bardzo bolą.

dzięki i czekam na pomoc.

• #12 08 Cze 2010 21:19
    tomjey
    Poziom 16  

Będzie ok, ja od stolu mam 2,20-2,30m i czasem stamtąd oglądam plazme 50cali i jest ok. Więc 2m dla 42 cali to w sam raz. Zresztą u kolegi wiele meczy ogladalem na 42 calach a on kanapę ma jakies 1.8m (jak nie mniej) od tv.

• #13 08 Cze 2010 21:35
    EMdoWU
    Poziom 14  

ok wielkie dzięki -mój wybór padł na2 plazmy 42''
    Panasonic TX-P42X20E (1999zł) lub
    LG 42PJ350 (1599zł)

parametry bardzo podobne prawie te same tylko co wybrać?
    bo każdy kto ma Panasonica bardzo go zachwala i tak samo LG
    i bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze.
    tak czy inaczej dzięki za pomoc pozdrawiam.

• #14 08 Cze 2010 21:53
    hojlo1
    Poziom 35  

Jest wątek obok (sam tam byłeś) i parametry nie są identyczne.

Model Panasonica jest 100Hz (i zapewne faktycznie bez wejścia VGA), LG jest 600Hz i ma takowe wejście.

To 600Hz także sprawia że i kontrast większy i rozdzielczość ruchomego obrazu będzie lepsza (także odtwarzanie z BD , bo film 24fps ładniej wyjdzie gdy mnożysz przez liczby całkowite, czyli klatki wstawiasz, a przy 100Hz to się nie uda).

Itp. itd.

Wybór Twój, ale masz już kolejną opinię (za którą może kiedyś podziękujesz/klikniesz - jak pomogłem/pomogliśmy i nie ma co się spierać ...tylko czytać). ;)

I jeszcze jedna uwaga - znam przypadek ze oddano 42' TV PDP ze względu na "migotanie" przy oglądaniu z bliska (ale preferowali ustawienia b.nasycone, nie nie przekonano nich do naturalności odbioru). :(

• #15 09 Cze 2010 04:20
    EMdoWU
    Poziom 14  

z opisów widzę że obydwa tv mają odświeżanie 100Hz
    A jeśli chodzi o filtry to Lg ma 600 Hz Sub Field Drive
    a Panasonic 100 Hz Double Scan, 3D Colour Management, Deep Colour,
    x.v. colour.

Pytanie teraz czy ten jeden filtr lg pokonuje 4 filtry Pansonica?...

• #16 09 Cze 2010 08:50
    hojlo1
    Poziom 35  

Już mnie rozbroiłeś dokumentnie. ;)
    (filtr w Hz - znowu poza slogan wyjść nie możesz)

Kolejny mój błąd w stosunku do tego tematu (chęć pomocy).

Wiesz "swoje", więc szkoda do prawdy przekonywać.

Może kiedyś dojdziesz do prawdziwej wiedzy (dlaczego na jednym TV jest tak a na drugim inaczej)..., ale to już Twój problem.

Życzę trafnego wyboru (choćby na Twoich, fałszywych przesłankach..."a nóż się uda"). :D

• #17 09 Cze 2010 19:25
    EMdoWU
    Poziom 14  

JA Tego nie wymyśliłem poniżej masz porównanie ;

Dodano po 5 [minuty]:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1633001.html

Dodano po 5 [godziny] 22 [minuty]:

do hojlo1
    oczywiście w wątku obok jest mowa o LG PJ550 która ma 600Hz
    ja cały czas w tym wątku mówię o 42PJ350 która jest niestety 100Hz

• #18 14 Cze 2010 14:18
    EMdoWU
    Poziom 14  

na razie 2 dni jadę na 1,80 m od ekranu i oczy trochę bolą, mam nadzieję że kwestia przyzwyczajenia.

• #19 14 Cze 2010 18:00
    hojlo1
    Poziom 35  

Miejmy nadzieję.

Z Żoną po przesiadce z CRT: 29' 4:3 na 32' 16:9 (przy ok 2 m) mieliśmy ze 2 dni kłopoty z przyzwyczajeniem się do obrazu.

Przesiadka z 32' CRT na 42' PDP (proporcje te same) = już kłopotu nie było.
    (teraz przemeblowane i mamy ok 2,5 m do TV)

• #20 15 Cze 2010 12:02
    einkillahertz
    Poziom 12  

Przyzwyczaić może i się można do wszystkiego, tylko pytanie: Czy to że się przyzwyczaisz do oglądania 42 cali z odległości 2 metrów to znaczy, że to nie wpłynie negatywnie na Twój wzrok? Ja nie mam aż tak dużego tv a jednak telewizor mam trochę dalej - no ale to już jakie kto ma możliwości. Jednak polecałbym mniejszą plazmę - ze względu na zdrowie.

• #21 15 Cze 2010 14:56
    Iceman31
    Poziom 20  

einkillahertz napisał:
    Przyzwyczaić może i się można do wszystkiego, tylko pytanie: Czy to że się przyzwyczaisz do oglądania 42 cali z odległości 2 metrów to znaczy, że to nie wpłynie negatywnie na Twój wzrok? Ja nie mam aż tak dużego tv a jednak telewizor mam trochę dalej - no ale to już jakie kto ma możliwości. Jednak polecałbym mniejszą plazmę - ze względu na zdrowie.

A co masz na myśli pisząc o negatywnym wpływie na wzrok? Bo jak pisałem powyżej mam 2 - 2,30 m do telewizora. Mam LCD-ka i każde źródło gdzie szukałem potwierdza, że LCD-ki nie mają negatywnego wpływu na wzrok. Co do plazm nie będę się wypowiadał bo nie mam pojęcia i szczerze mnie to nie interesowało nigdy.
    Jeśli masz na myśli negatywność pod kątem wielkości to ci co chodzą do kina powinni po seansie wychodzić z zezem rozbieżnym :-)
    A tak już na marginesie to negatywny wpływ każdy telewizor będzie miał na wzrok jak się będzie w niego gapić cały dzień....., jazda autem cały dzień też powoduje zmęczenie wzroku... i tak wymienić można jeszcze kilka rzeczy. Wszystko z umiarem a będzie OK. :-)

• #22 16 Cze 2010 09:38
    tomjey
    Poziom 16  

Nic tak nie popsuje wzroku jak czytanie malutkich znaczków na ekranie komputera na który kazdy z nas gapi sie kilka godzin dziennie. No chyba że ktoś pracuje fizycznie.
    Takie oglądanie plazmy czy LCD nawet ogromnej to w porównaniu ze śledzeniem tekstu na malutkim ekraniku komputera to już wakacje dla oczu.

• #23 16 Cze 2010 14:36
    EMdoWU
    Poziom 14  

bardzo możliwe........

• #24 23 Cze 2010 16:08
    einkillahertz
    Poziom 12  

Iceman31 napisał:
    A tak już na marginesie to negatywny wpływ każdy telewizor będzie miał na wzrok jak się będzie w niego gapić cały dzień....., jazda autem cały dzień też powoduje zmęczenie wzroku... i tak wymienić można jeszcze kilka rzeczy. Wszystko z umiarem a będzie OK. :-)

Wiem, że nie emitują takiego promieniowania jak kineskopowe, myślałem raczej o wielkości ekranu. Nie jest wygodnie chyba patrzeć na taka duży ekran z odległości 2 - 2,5 metra. (no i jednak w kinie siedzimy od ekranu nieco dalej i generalnie masz wzrok ogarnia cały ekran) - i raczej o takie zmęczenie wzroku (oczu) mi chodziło.
    Obejrzenie 2 godzinnego filmu bez przerwy może już zmęczyć. Ale nie chcę się tu wykłócać bo nie o to chodzi :-)

• #25 23 Cze 2010 19:19
    Dandre
    Poziom 13  

Cytat:
    Nie jest wygodnie chyba patrzeć na taka duży ekran z odległości 2 - 2,5 metra. (no i jednak w kinie siedzimy od ekranu nieco dalej i generalnie masz wzrok ogarnia cały ekran) - i raczej o takie zmęczenie wzroku (oczu) mi chodziło.

Myślę podobnie.
    U siebie w pokoju 25 m2 mam tv 29 cali kineskopowy. Ekran od moich oczu oddalony jest ok. 3,6 metra i ogląda mi się komfortowo.
    Kilka dni temu poszedłem do kolegi zobaczyć jego nowy TV LCD 37 cali FullHD w akcji i przeżyłem szok w pierwszym momencie. Wydało mi się że zajmuje prawie pół ściany, pokoju identycznego z moim. Obraz ogromny, mimo że oglądany z większej odległości, bo u niego TV stoi tuż przy scianie. Możliwe że bardzo średnia jakość obrazu, wynikająca z analogowego odbioru za pośrednictwem zwykłego kabla antenowego, miała tu swój udział, ale po 1,5 godziny, gdy tam byłem, miałem dość oglądania. Oczy mnie bolały, jakbym założył dużo za mocne okulary.
    Trochę jestem tym zaniepokojony, bo już nie da się kupić odbiornika kineskopowego, a na dodatek dla mnie kupno LCD FullHD nie ma zupełnie uzasadnienia. Tymczasem plazma zaczyna się - póki co - od 37 cali i zwyczajnie obawiam się czy telewizor nie zdominuje pokoju-salonu ?!

• #26 23 Cze 2010 20:11
    hojlo1
    Poziom 35  

Dandre - zapewne masz zdrowe oczy . ;)

Gwarantuję ze praktyka wykazuje co innego (poczytaj już chyba tysiące postów , jak to duży TV po czasie... robi się mały...- wszystkie fora HD...).

Jak będzie sygnał HD (prawdziwy HD) - to po pewnym czasie człowiek się orientuje ze z bliska widać więcej, a przy odpowiednich nastawach i TV nie będzie męczył wzroku.

Oczywiście wszystko z umiarem. ;)

Ps - przeliczyć sobie ekran kinowy i okazuje się że sporo osób siedzi bliżej w kinie m niż w domu przy TV.

• #27 23 Cze 2010 21:49
    patrykabpa
    Poziom 9  

Powiem Ci że ja mam u
    siebie 42 cale pokoik średni 12m2

• #28 24 Cze 2010 12:57
    tomjey
    Poziom 16  

37 cali duży??? śmieszne :) Taki tv to max do 1,5m Wszystko powyżej to już 42 i więcej. 16/9 tymbardziej w HD to nie jest stare 4/3 na CRT.

• #29 24 Cze 2010 18:06
    Dandre
    Poziom 13  

Każdy ma swój punkt widzenia kol. tomjey. Jeśli kogoś interesuje ilość piegów na cm2 , albo czy ktoś ma wydepilowana skórę na nosie, to niech siedzi 1,5 m od ekranu. Osobiście uważałbym to za zboczenie, realnie niebezpieczne przy wielogodzinnym uprawianiu.
    Jedynym realnym zastosowaniem dla takiej odległości jest wykorzystanie takiego TV do pracy, jako monitora komputerowego, gdzie mamy obrazy statyczne i nie jest konieczne ogarnięcie jednym spojrzeniem całego ekranu.
    A latać po ekranie oczami przy oglądaniu filmu, to czysty idiotyzm.

• #30 24 Cze 2010 18:17
    tomjey
    Poziom 16  

Widzisz piszesz tak bo nie masz na codzien do czynienia z plaskimi telewizorami 16/9 tylko z crt4/3. Po tygodniu z plazmą nawet 42 calową z odleglosci 2m uważałbyś ją za jakaś taką małą. Każdy tak ma, przerabiałem to już na kilkunastu znajomych i całej rodzinie ktorzy stopnowo wymieniają crt na płaskie ekrany.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme