Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Autor
Wiadomość
mk64
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: -

Post#1 Post autora tematu 16 Cze 2010 17:36   

Cześć.
Proszę o pomoc, co wybrać do podgrzewania wody, przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Kilka danych:
- rodzina 4 osobowa, w tym 2 nastolatków - rano mycie, wieczorem prysznic,
- 1 łazienka z kabiną prysznicową,
- w łazience 1 umywalka,
- w kuchni zmywarka i zlewozmywak.
Jeśli ktoś coś podpowie - będę wdzięczny :)
Pzdr
Powrót do góry

rafixs
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: INOWROCŁAW

Post#2 16 Cze 2010 17:48   

Re: Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?

Czy pisząc przepływowy podgrzewacz to chodzi ci o Junkers?
Jak tak to bym ci radził junkers. bo w bojlerze zagrzejesz określoną ilość wody i nie starczy do wszystkich.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Cze 2010 17:48   

Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 16 Cze 2010 17:50   

Przepraszam, nie napisałem, że chodzi mi o elektryczny ppw.
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Chorzów

Post#4 16 Cze 2010 17:53   

Jeżeli elektryczny podgrzewacz przepływowy, to wymagana jest instalacja 3-fazowa. Podgrzewacz 27kW.
Na 1 fazie to bojler lub gazowy podgrzewacz.
Powrót do góry

rafixs
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: INOWROCŁAW

Post#5 16 Cze 2010 17:57   

Aha, to już lepiej bojler. te podgrzewacze wody to dużo prądu ciągną (kumpel miał i zrezygnował po rachunku z tego)
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 Post autora tematu 16 Cze 2010 18:00   

Czy wystarczy jeden podgrzewacz, czy dwa, bo kuchnia jest oddalona od łazienki o jakieś 7,5 m? Ponieważ będzie zmywarka, to myślałem, że w kuchni wystarczy jakiś najmniejszy...
Powrót do góry

Zwierzak81
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Piekary Śląskie

Post#7 16 Cze 2010 19:08   

Grzanie wody prądem tak czy tak kosztuje dużo. Dla dwóch osób to koszt ok 200 zł na miesiąc za energię elektryczną w mieszkaniu. 60 litrowy bojler zazwyczaj wystarczał z ilością wody, choć temperatura wody stopniowo spadała podczas prysznicu. Przepływowy ogrzewacz nie ma tej wady, ale potrzeba właściwej instalacji elektrycznej i raczej pozwoli zaoszczędzić trochę energii (grzeje tylko wodę zużywaną na bieżąco), choć zysk może być niewielki. Ciekawe czy był jakieś testy/porównania co bardziej się opłaca ?

Jeżeli chcesz możesz zainstalować dwa podgrzewacze wody, ten w kuchni może być dużo niższej mocy. Jeśli już montujesz solidny podgrzewacz w łazience to wydaje mi się, że raczej nie warto już podwyższać kosztów drugim podgrzewaczem w kuchni.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Cze 2010 19:08   

Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 Post autora tematu 16 Cze 2010 22:00   

MARCIN.SLASK napisał:
Podgrzewacz 27kW.

Czy aż tak duża moc jest potrzebna jeśli zawsze będzie pobór tylko przez jedną baterię?

Dodano po 6 [minuty]:

Zwierzak81 napisał:
Grzanie wody prądem tak czy tak kosztuje dużo.

Obecnie zużywamy około 3 m3 ciepłej wody na miesiąc, czyli, opierając się na wyliczeniach ze strony Kospela, byłoby to ok. 60 zł/mies. Myślę, że jest to do zaakceptowania.
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 17 Cze 2010 08:07   

mk64 napisał:
MARCIN.SLASK napisał:
Podgrzewacz 27kW.

Czy aż tak duża moc jest potrzebna jeśli zawsze będzie pobór tylko przez jedną baterię?

Dodano po 6 [minuty]:

Zwierzak81 napisał:
Grzanie wody prądem tak czy tak kosztuje dużo.

Obecnie zużywamy około 3 m3 ciepłej wody na miesiąc, czyli, opierając się na wyliczeniach ze strony Kospela, byłoby to ok. 60 zł/mies. Myślę, że jest to do zaakceptowania.

Tak, w lato można moc zmniejszyć, ale zimą taka moc wymagana, by uzyskać właściwie ciepłą wodę. Mniejsze moce mogą w zimę powodować, że woda będzie zbyt chłodna. Istotna jest temperatura wody wpływającej do podgrzewacza, długość instalacji za podgrzewaczem, jak duży jest przepływ wody.

Koszt zużycia prądu bardziej tu uzależniona od czasu niż od ilości zużycia wody.
Jeżeli bierzemy prysznic 5 minut to koszt wychodzi około 1.20 zł.
Załóżmy, że 4 osoby piorą prysznic codziennie i każda po 5 minut. Miesięcznie wychodzi 135zł. do tego dochodzi mycie rąk, mycie naczyń...

Oczywiście to dla pełnej mocy 27kW.
Równie dobrze można sobie zamontować 15 - 18kW, ale to zależy czy lubimy prać prysznic w chłodnoletniej wodzie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Cze 2010 08:07   

Powrót do góry

ANDYW6
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: białystok

Post#10 17 Cze 2010 12:42   

18kW wystarczy , posiadam taki od kilku lat. Do większych potrzebne zabezpieczenie powyżej 25A.
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#11 Post autora tematu 17 Cze 2010 13:36   

Czy ktoś mógłby napisać jak długo trwa podgrzanie wody w bojlerze np. 100 litrowym od temp. 10 do 40 stopni? Jak długo taka woda "trzyma" temperaturę? Czy jak np. podgrzeję wodę przez 2 h między 13 a 15, to wieczorem (ok. 22) woda będzie jeszcze ciepła?
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Post#12 17 Cze 2010 18:21   

U mnie w 80 litrowym, to około 2.5 godziny do około 50°C. Po 24 godzinach w chłodne dni potrafi być chłodna, ale jaką ma temperaturę to nie mierzyłem.
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Mszczonów

Post#13 17 Cze 2010 18:48   

MARCIN.SLASK napisał:

Tak, w lato można moc zmniejszyć, ale zimą taka moc wymagana, by uzyskać właściwie ciepłą wodę. Mniejsze moce mogą w zimę powodować, że woda będzie zbyt chłodna.

Temperatura wody z wodociągu niewiele rózni sie pomiędzy latem i zimą - jest to temperatura gruntu na gł. ok 2m, czyli ok. 8 st C.

A do autora:
Zamontuj przyzwoitą termę i ew. ją doizoluj termicznie.Ponadto w takim wypadku w celu zwiększenia wydatku CWU podnieś temp. wody w termie do 60-80 stC i zastosuj na wejściu do instalacji ciepłej wody termostatyczny zawór mieszający , który automatycznie podmiesza Ci wodę gorącą z termy z zimną z wodociągu z zachowaniem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania ( brak spadku/zmian temperatury).
Taki zawór kosztuje poniżej 150zł
Powrót do góry

atlantel
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Świecie

Post#14 17 Cze 2010 20:00   

mk64 napisał:
Czy ktoś mógłby napisać jak długo trwa podgrzanie wody w bojlerze np. 100 litrowym od temp. 10 do 40 stopni? Jak długo taka woda "trzyma" temperaturę? Czy jak np. podgrzeję wodę przez 2 h między 13 a 15, to wieczorem (ok. 22) woda będzie jeszcze ciepła?

Czy dobrze rozumiem z tymi godzinami- masz licznik dwutaryfowy?
Jeżeli tak to polecam boiler będzie taniej i komfortowo.
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#15 Post autora tematu 17 Cze 2010 21:22   

MARCIN.SLASK napisał:
U mnie w 80 litrowym, to około 2.5 godziny do około 50°C. Po 24 godzinach w chłodne dni potrafi być chłodna, ale jaką ma temperaturę to nie mierzyłem.

Z tego, co piszesz widzę, że jak podgrzeję 100 l od 13 do 15, to ok. 22 woda jeszcze będzie się nadawać do kąpieli :)

Dodano po 1 [minuty]:

atlantel napisał:
Czy dobrze rozumiem z tymi godzinami- masz licznik dwutaryfowy?
Jeżeli tak to polecam boiler będzie taniej i komfortowo.

Nie mam, ale ewentualnie mam zamiar mieć ;) Mój dom dopiero się buduje, ale staram się już teraz wybrać sposób ogrzewania go i ogrzewania wody :)
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#16 18 Cze 2010 00:12   

mk64 napisał:

Nie mam, ale ewentualnie mam zamiar mieć ;) Mój dom dopiero się buduje, ale staram się już teraz wybrać sposób ogrzewania go i ogrzewania wody :)

To skuś się na gaz.
A czym chcesz ogrzewać ten dom ?
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 Post autora tematu 18 Cze 2010 09:05   

mirrzo napisał:
To skuś się na gaz.

Bardzo chętnie, ale u mnie nie ma obecnie na to szans i nie wiadomo kiedy będą :(
Cytat:

Prądem. Nie wiem tylko, czy zdecydować się na podczerwień, elektryczną podłogówkę, a może piece akumulacyjne..?
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 18 Cze 2010 17:35   

mk64 napisał:
mirrzo napisał:
To skuś się na gaz.

Bardzo chętnie, ale u mnie nie ma obecnie na to szans i nie wiadomo kiedy będą :(
Cytat:

Prądem. Nie wiem tylko, czy zdecydować się na podczerwień, elektryczną podłogówkę, a może piece akumulacyjne..?

Grzanie prądem jest najdroższe. No chyba, że jest pracownikiem energetyki, bo ci płacą ryczałt (chyba się to nie zmieniło).
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#19 Post autora tematu 18 Cze 2010 19:41   

MARCIN.SLASK napisał:
Grzanie prądem jest najdroższe.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z różnych porównań wynika, że droższy jest olej i gaz propan butan.
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Post#20 18 Cze 2010 20:34   

mk64 napisał:
MARCIN.SLASK napisał:
Grzanie prądem jest najdroższe.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z różnych porównań wynika, że droższy jest olej i gaz propan butan.

Wyczytałem w internecie. Tu przykład. Energia elektryczna najdroższa.

http://www.piece.pl/koszty_ogrzewania.php
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#21 Post autora tematu 18 Cze 2010 20:44   

W Twoim zestawieniu podana jest taryfa całodobowa. Ja chciałbym korzystać głównie z drugiej taryfy (podłogówka albo piece akumulacyjne), więc myślę, że koszt byłby mniejszy. Poza tym koszt początkowy (instalacja) jest niższy dla elektryki.
Powrót do góry

berga
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Katowice

Post#22 18 Cze 2010 21:42   

mk64 napisał:
Z różnych porównań wynika, że droższy jest olej i gaz propan butan.
Przedstaw te porównania i ich autorów.
Jeśli budujesz dom to masz (lub też będziesz musiał dać zrobić) certyfikat energetyczny - tam napisane jest ile kwh energii "pożre" twój dom na ogrzewanie (ciepłą wodę i oświetlenie prawdopodobnie też) w ciągu roku, a przez to poznasz również koszty (chciałbym mieć tą kasę). Jeśli to zaakceptujesz i będziesz grzał tylko prądem to nie instaluj bojlera, tylko odpowiedniej wielkości przepływowe w każdym punkcie odbioru ciepłej wody np: prysznic 18kW, umywalka 3,5kW, zlewozmywak 4kW itp. Takie rozwiązanie oszczędza zarówno energię jak i wodę.
Pozdrawiam.
Natomiast jak będziesz miał 2 taryfy to tylko odpowiedniej wielkości bojler.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Cze 2010 21:42   

Powrót do góry

atlantel
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Świecie

Post#23 18 Cze 2010 21:48   

Tak wyglądają proporcje kosztów ogrzewania w zależności od czynnika grzewczego:
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#24 Post autora tematu 18 Cze 2010 22:02   

berga napisał:
Jeśli to zaakceptujesz i będziesz grzał tylko prądem to nie instaluj bojlera (...) Natomiast jak będziesz miał 2 taryfy to tylko odpowiedniej wielkości bojler.

Nie bardzo kumam to, co powyżej napisałeś... :( Mam zamiar grzać prądem i korzystać z 2 taryf. To czym w końcu mam ogrzewać tę wodę?

Dodano po 49 [sekundy]:

atlantel napisał:
Tak wyglądają proporcje kosztów ogrzewania w zależności od czynnika grzewczego:

No właśnie takie m.in. zestawienie miałem na myśli.
Powrót do góry

berga
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Katowice

Post#25 19 Cze 2010 14:38   

mk64 napisał:

Nie bardzo kumam to, ...

Ja chciałem tylko byś uzmysłowił sobie, że :
1.Prąd elektryczny jest najwygodniejszym ale za to najdroższym nośnikiem energii, co zresztą widać na przedstawionych wyżej wykresach. Pomimo, iż nie wiadomo kto i kiedy i dla kogo je zrobił, (prawdopodobnie jest to porównanie cen nośników energii a nie kosztów ogrzewania, a to są dwie różne sprawy), niewiele odbiegają od rzeczywistości sprzed kilku lat.
2. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak podgrzać wodę na cele cwu, to musisz już wcześniej mieć rozwiązany sposób ogrzewania domu, bo drugie wynika z pierwszego.

Albowiem jeśli zdecydujesz się na grzejniki elektryczne, czy też jakąś tam podczerwień, lub podłogówkę, to do mycia i kąpieli należy instalować ogrzewacze przepływowe.
Natomiast jeśli wybierzesz piece akumulacyjne i nieodzownie z tym licznik 2-taryfowy, to dla celów cwu należy zabudować bojler, bo charakterystyczną cechą obu jest możliwość akumulowania ciepła uzyzskanego z tańszej energii. Musisz też wiedzieć, że na pewno nie uda Ci się w całości pobrać energii na grzanie w 2-giej taryfie, część będziesz musiał pobrać również w 1-szej taryfie, która niestety jest jeszcze droższa niż przy liczniku 1 taryfowym.

3.Są inne, o wiele tańsze (2 a nawet 3 -krotnie) w eksploatacji , sposoby ogrzewania energią elektryczną; należą do nich m.in.: klimatyzatory z funkcją grzania i gruntowe pompy ciepła.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

mk64
Poziom 14
Poziom 14

Post#26 Post autora tematu 19 Cze 2010 17:06   

berga napisał:
Albowiem jeśli zdecydujesz się na grzejniki elektryczne, czy też jakąś tam podczerwień, lub podłogówkę, to do mycia i kąpieli należy instalować ogrzewacze przepływowe.
Natomiast jeśli wybierzesz piece akumulacyjne i nieodzownie z tym licznik 2-taryfowy, to dla celów cwu należy zabudować bojler, bo charakterystyczną cechą obu jest możliwość akumulowania ciepła uzyzskanego z tańszej energii.

Ok teraz kumam. Z tym, że ja chciałbym wykorzystać podłogę do akumulacji ciepła i połączyć ogrzewanie podłogowe z piecami akumulacyjnymi. Rozumiem, że w tej sytuacji do cwu zastosować bojler?
Cytat:
Musisz też wiedzieć, że na pewno nie uda Ci się w całości pobrać energii na grzanie w 2-giej taryfie, część będziesz musiał pobrać również w 1-szej taryfie, która niestety jest jeszcze droższa niż przy liczniku 1 taryfowym.

Mam nadzieję, że tak dobiorę parametry i wysteruję grzanie, że zmieszczę się tylko w 2 taryfie ;)
Cytat:
3.Są inne, o wiele tańsze (2 a nawet 3 -krotnie) w eksploatacji , sposoby ogrzewania energią elektryczną; należą do nich m.in.: klimatyzatory z funkcją grzania i gruntowe pompy ciepła.
Pozdrawiam.

No właśnie - w eksploatacji, ale instalacja jest jednak bardzo droga, co mnie do nich zniechęca.
Powrót do góry

Dirk!
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Łódź

Post#27 20 Cze 2010 14:56   

Witam

Podłącze się do tematu bo chyba uda mi się znaleść odpowiedzi na 2 pytania

W najbliższym czasie przeprowadzam się do mieszkania w kamienicy.
Będzę musiał rozwiązać sprawę grzania wody oraz ogrzania samego mieszkania.

Oczwyiście zależy mi na jak najmniejszych zużyciach energi tak więc szukam najtańszego rozwiązania

Będziemi mieszkać w dwójkę a łazience kabina prysznicowa

I tu moje pytanie jak najlepiej podgrzać wodę(wchodzą rozwiązania tylko elektryczne ponieważ nie ma gazu)

Jeżeli boiler to jakiej firmy i jak duży?

I jeszcze może macie pomysł na ogrzanie całego mieszkania
Całość ok 37m 2.5 m wysokie 1 pokój ok 18m z kuchnią?

Niestety nie mam doświadczenia ani też wiedzy z zakresu budownictwa i wyboru urządzeń tak więc proszę o pomoc

Z góry dzięki
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Strona 1 z 1