Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po wymianie płyty głównej komputer wolno chodzi.

Turbinka 25 Cze 2010 19:30 3212 12
  • #1 25 Cze 2010 19:30
    Turbinka
    Poziom 7  

Witam!

Po awarii (uszkodzony chipset) moja płyta główna wymagała wymiany. Po jej wymianie (przez serwis) i zasilacza (przeze mnie) mój komputer wolno reaguje, wolno otwiera programy i foldery, kursor myszy czasem zacina się, komputer długo włącza się i wyłącza. Serwis nie instalował Windowsa na nowo, dokonał jego "naprawy" z zastrzeżeniem, że niektóre programy będą wymagały ponownej instalacji. Po automatycznych aktualizacjach Windowsa mam problem z zainstalowaniem przeglądarki Internet Explorer 8, wyskakuje błąd podczas pobierania aktualizacji. IE7, którego używałam, w ogóle nie uruchamia się.

Antywirus (Comodo i Eset) nie znalazły wirusów. Sterowniki od płyty głównej i grafiki są zainstalowane. Użycie procesora bez włączonych programów oscyluje w granicach 1 %. Uruchom-msconfig - uruchamia się tylko kilka aplikacji. Tryb DMA jest włączony.

Parametry:

Płyta główna: ASRock 775Dual-880Pro

Procesor: Intel Pentium 4 540, 3183 MHz

Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7600 GT

Zasilacz Modecom ATX 350W FEEL 350 (PF)

System operacyjny: Microsoft Windows XP Home Edition

Pamięć 1 GB RAM

Proszę o rady.

P.S. Jestem laikiem

• #2 25 Cze 2010 19:51
    zearid
    Poziom 15  

1. Uważaj na zasilacz.
    2. Coś mi dziwnie wygląda ta "naprawa systemu". Najprawdopodobniej powinieneś zainstalować system na nowo. Niestety przy wymianie MB przeważnie trzeba przeinstalować system. Radze zabezpieczyć ważniejsze dane i zabrać się za instalację. Oczywiści powinieneś wcześniej skontaktować się z owym serwisem i zapytać dlaczego tak jest, że system "muli" a podstawowe jego składniki odmawiają posłuszeństwa. A i jeszcze pytanko - masz taką samą płytę główną czy wstawiono ci inną ?

• #3 25 Cze 2010 20:58
    Turbinka
    Poziom 7  

Wstawiono mi inną płytę główną. Innymi słowy gdybym zrobiła format załatwiłoby to sprawę? Czy można popróbować innych rozwiązań (jeżeli takie są)?

• #4 25 Cze 2010 21:04
    zearid
    Poziom 15  

Podejrzewam, że spróbowano nałożyć nowy system na stary lub użyć jakiejś opcji przywracania. Możesz albo zrobić format albo ręcznie usunąć system (jeżeli masz 1 partycję to polecam ręcznie przy użyciu jakiegoś systemu typu LiveCD/LiveDVD). I tak to powinno pomóc. Niestety nowe systemy (od XP sp2) mają problem z wymianą sprzętu, czasem działają jak twój czasem (zazwyczaj) wcale. Zmiana płyty jest najbardziej odczuwalna dla systemu. Polecam reinstalacje na czysto systemu i wgranie sterowników/programów od nowa.

• #5 26 Cze 2010 00:44
    smoq35
    Poziom 28  

Nie musisz usuwać systemu. Usuń w managerze urządzeń z zakładki "kontrolery ide ata/atapi" kontrolery PCI / IDE, po czym uruchom komputer ponownie. Powinno zadziałać. Oczywiście nie zapomnij o instalacji sterowników chipsetu.

• #6 28 Cze 2010 18:42
    Turbinka
    Poziom 7  

Które konkretnie pozycje mam usunąć (podstawowy kanał IDE, pomocniczy kanał IDE, Kontroler VIA Bus Master IDE)? Na jakiej stronie znajdę sterowniki do chipsetu?

• #8 28 Cze 2010 19:58
    346789
    Usunięty  
  • #9 28 Cze 2010 21:00
    Turbinka
    Poziom 7  

Niestety nie mogę zainstalować HD Tune, pojawia się komunikat "You must be logged in as an administrator when installing this program".

• #10 28 Cze 2010 21:11
    zearid
    Poziom 15  

Odpal w trybie awaryjnym.
    Uruchamiając komputer naciśnij F8.
    Powinno Cię zalogować jako administratora, tam w panelu sterowania zmień uprawnienia użytkownika lub utwórz nowy profil a reszta jak zawsze.

• #11 29 Cze 2010 08:34
    smoq35
    Poziom 28  

Turbinka napisał:
    Które konkretnie pozycje mam usunąć (podstawowy kanał IDE, pomocniczy kanał IDE, Kontroler VIA Bus Master IDE)? Na jakiej stronie znajdę sterowniki do chipsetu?

Wszystkie. Sterowniki chipsetu na stronie producenta płyty.

• #12 29 Cze 2010 09:39
    zearid
    Poziom 15  

Usuń wszystko w zaznaczonej kategorii:
    Po wymianie płyty głównej komputer wolno chodzi.

• #13 29 Cze 2010 10:50
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Niby można usuwać sterowniki etc. etc., ale lepiej po prostu zrobić kopię danych strzelić reinstal systemu. Wystarczy sformatować dysk systemowy (C:\ ).

Wypadałoby też sprawdzić zasilacz, bo raczej najmocniejszy to on nie jest ;).
    Wnioskuję, że to FEEL III, więc już znośnie, ale sprawdzić na innym nie zaszkodzi.

Pozdrawiam! \m/

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme