Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9

PZ IX 28 Cze 2010 21:48 7235 18
  • Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9

Witam
    Jakiś czas temu dostałem zlecenie wykonania niezbyt drogiego subwoofera do Smarta Fortwo. Miał on uzupełniać kiepsko odtwarzane niskie tony przez prawdopodobnie oryginalne głośniki.
    Niemal od razu odrzuciłem typowe głośniki Car-Audio, gdyż często parametry są przekłamane, a efektywnością mało które powalają. Zastanawiałem się nad jednym ARN 226-07/4, ale po pierwsze - nie były zbyt tanie, po drugie - można przecież go podłączyć tylko pod jeden kanał wzmacniacza, co nie jest zbyt ekonomiczne: jeden kanał "wisiałby" w powietrzu, a mostkowanie nawet niezbyt mocnego pieca to zabójstwo dla ARN 226, znając sposób słuchania muzyki przez młodych ludzi.
    Inne marki raczej nie odgrywały roli:
    - Tonsil - wiadomo, cena duża, a pianka i/lub nielakierowana celuloza to wątpliwa sprawa w samochodzie.
    - STX - tez niezbyt tanie i nie nadające się do samochodu.
    Więc wybór padł na TVM Tesla ARN 165-05/4 w ilości dwu sztuk. Cena dość ludzka, ale trochę nosem kręciłem - bo 82 zł, z wysyłką 105.
    Płyty zakupione i docięte w Castoramie - MDF 1 cm. Otwory były wycinane wiertarką (wykonanie małego otworu na brzeszczot), a następnie wyrzynarką. Potem robiłem w podobny sposób otwór na terminal. Najpierw w ściankę przednią i tylną wkręciłem wkrętami do płyt karton-gips kantówki, do których z kolei przykręcałem resztę ścianek. Potem całość rozkręciłem, posmarowałem klejem kauczukowym w tubie (też z Castoramy) miejsca styku płyt i znów poprzykręcałem. Później jeszcze poprawiłem gniazda niektórych wkrętów, by mniej wystawały z płyty. Obiłem całość wykładziną samochodową klejąc butaprenem. To nie był zbyt dobry wybór, więc straciłem tutaj mnóstwo czasu, a efekt i tak nie jest w 100% dobry. Jako bass-reflex pracują dwie rury od umywalki z kielichami przycięte na długość ok. 10 cm i polakierowane na czarno. Przód też jest lakierowany czarnym sprejem.
    Co do terminalu - został on wykonany z tekstolitowej płyty z sześcioma zaciskami. Wyciągnąłem to z jakiegoś urządzenia sterującego. O dziwo -
    utrzymuje przewody znakomicie. :)

A jak subik gra?

W domu pod harman/kardon hk570i nie było szczególnej rewelacji, zapewne dlatego, że nie wkładałem im dużo mocy. Szkoda by było je spalić. Bądź co bądź brzmienie miały dość szybkie.
    Włożyłem go próbnie do Forda Fiesty Mk IV. Podłączyłem pod wyjścia z 6000 CD na tył. I... zamurowało mnie. 8-O To tylko ok. 2x16W, a przy totalnie zamkniętych drzwiach bas jest bardzo mocny. Co prawda klaty nie wgniata ani nie wygina szyby, tylko drżenie wstecznego lusterka. Ale do mocniejszego słuchania starczy. Bezproblemowo rezonuje zderzak tylny i pobliska brama garażowa, a bas wydobywający się z samych otwartych drzwi przednich bardzo ładnie niesie na niemałą odległość. ;) Generalnie to jest to! Martwi mnie tylko, że ARNy mają dość duży wychył, ale jak dyskutowałem z Joker'em 1992 - to zapewne urok większości współczesnych głośników, maksymalnie męczone mechanicznie.
    Na życzenie klienta maskownicy nie ma, ale był pomysł by zrobić ze szprych rowerowych. :)
    Co do parametrów obudowy: Bass-reflex, wymiary 30x40x30 cm, objętość ok. 33 litry, strojone na ok. 45 Hz. Wytłumienie - kawałek gąbki ok. 2 cm z materaca na tylnej ścianie zachodzący nieco w dół oraz płat na jednym boku.
    Takie strojenie jest celowe - według symulacji na WinIsd daje kilkudecybelową górkę na 50-100 Hz, co w przypadku samochodu ma wpływ na ilość basu.
    Kosztorys:
    - głośniki - 105 zł z wysyłką
    - płyty wiórowe 3 m² (spoooro zostało ;) ) - 38 zł
    - Butapren, rury, wykładzina - ok. 34 zł
    - wkręty, gąbka, terminal - miałem

Zdjęcia finalne:
    Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9 Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9 Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9 Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9 Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9
    Subwoofer do samochodu na 2X ARN 165-05/4 by Panzer 9

Fajne!
  • #2 28 Cze 2010 22:09
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam.
    Ho ho ładnie to wygląda, mniemam grać też gra ładnie, jedyne co mi się nie podoba to te gniazda...bardzo specyficzny sposób ich zamontowania :)
    Pomysł z wykorzystaniem dwóch kanałów z wzmacniacza też trafny.
    Skrzynia będzie w bagażniku ? :)

Pozdrawiam. DJ JOKER

• #3 28 Cze 2010 22:17
    max391
    Poziom 12  

Wszystko pięknie tylko czy to się w tym smarcie zmieści ?? Jak wiadomo smarty bagażnikiem nie grzeszą. A co do konstrukcji podoba mi się wszystko prócz tych rur.

• #4 28 Cze 2010 22:26
    Dj Joker
    Poziom 26  

max391 napisał:
    Wszystko pięknie tylko czy to się w tym smarcie zmieści ?? Jak wiadomo smarty bagażnikiem nie grzeszą.

Odnośnie tego było moje pytanie czy będzie w bagażniku :)

• #5 28 Cze 2010 22:30
    PZ IX
    Poziom 32  

Tak, w tym miniaturowym bagażniku będzie umieszczony. Już przymierzaliśmy i pasuje w sam raz, nawet na jeszcze jeden taki subik jest miejsce. :) A mocować nie trzeba, faktura dywaniku w aucie i na subie stwarza bardzo dobre "mocowanie".
    Rurki średnio estetyczne dla niektórych, to trochę niskobudżetowy akcent, ale na czarno jak dla mnie są ładne. W sumie kwestia gustu. ;)
    Terminale miały być domowe, ale skoro zaciski się kurzyły to czemu nie wykorzystać? Lubię odzysk. :)
    Dzięki za pochlebne opinie.

• #6 29 Cze 2010 10:41
    skaktus
    Poziom 37  

Tak czytam i czytam i :

"Bezproblemowo rezonuje zderzak tylny i pobliska brama garażowa, a bas wydobywający się z samych otwartych drzwi przednich bardzo ładnie niesie na niemałą odległość. "

Gdyby rezonowanie zderzaka i bramy było najwazniejsze...to wówczas był by wieś subwoofer... A co do konstrukcji. Głośniki niczym nie są osłonięte, budową bardziej przypominają kolumnę estradową. Zewnętrznie mi się nie podobają. Do tak małęgo auta pewnie wystarczył by porządny głośniki 25 - 30 cm a nie zabawa w 2.

• #7 29 Cze 2010 11:07
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Wzmacniacz nie może pracować jako monoblok?
    2. Posiadasz pasywny filtr? (Podłączenie w domu pod wzmacniacz stereofoniczny).

Ja raczej robił bym na jednym lepszym głośniku. Chociażby GDN-22-140-8-SCX.

• #8 29 Cze 2010 11:33
    PZ IX
    Poziom 32  

skaktus napisał:
    Gdyby rezonowanie zderzaka i bramy było najwazniejsze...to wówczas był by wieś subwoofer... A co do konstrukcji. Głośniki niczym nie są osłonięte, budową bardziej przypominają kolumnę estradową. Zewnętrznie mi się nie podobają. Do tak małęgo auta pewnie wystarczył by porządny głośniki 25 - 30 cm a nie zabawa w 2.

W samochodzie jest bardzo mocny i niski bas, tylko dudniący. A w CA też się nieco liczy jak to słychać. No i bardziej zaimponował mi ten sub właśnie mocnym graniem. ;)
    Tak, chciałem dwie albo jedną sztukę GDN 25/40/3, ale nie dość, że 8R to na dodatek ta pianka... :? Chyba, że regenerowane na gumie i lakierowanej membranie, ale to nie to samo.
    Co do maskownicy to nie doczytałeś - miała być, ale na życzenie zleceniodawcy jej nie będzie póki co.
    przemo-lukas - może wzmacniacz pracować jako monoblok, ale jak wspomniałem - dla jednego ARN 226 wiele wzmacniaczy zmostkowanych zabiłoby ten głośnik przy mocnym basie. Chyba, że jakiś nowszy, dość mocny i na jednym kanale - ale kurczę druga strona ma grać bez obciążenia? Bez sensu moim zdaniem.
    Pasywnego filtru nie miałem (tylko sopran ustawiłem na minimum), i też go w aucie nie będzie.
    Ten STX 22-140-8-SCX wydaje się ciekawy, ale znów impedancja nie zachęca. A ten sub ma grać przez jakiś albo długi czas z mega-badziewnym wzmacniaczykiem, więc pod jeden kanał ledwo by to grało...
    Więc konstrukcja jest zrobiona tak, by grała w miarę dobrze na dość szerokim zakresie mocy wejściowej.

• #9 29 Cze 2010 12:40
    markovip
    Poziom 34  

skaktus napisał:
    Głośniki niczym nie są osłonięte, budową bardziej przypominają kolumnę estradową.

Widziałeś kiedyś kolumnę estradową?

• #10 29 Cze 2010 13:19
    Mitur23
    Poziom 23  

Głupi alphard Lw800 krytykowany wielce w 30 litrach Br u kolegi w Golfie 4 3D Potrafi poruszyć lusterkami
    Nawet dać Stx gdn 22/200/4 Sc
    No ale ważne, że jesteś zadowolony
    Może pochwalisz się co to za wzmacniacz ?

• #11 29 Cze 2010 16:47
    Mihas66
    Poziom 22  

Konstrukcja średnia, można było postawić na typowe głośniki do auta typu STX AA/AP czy SW lub jeśli budżet by pozwolił to na MDS08... AA można dać w closed 30l i wtedy niezłą szybkość ma ale MDS był by najlepszym rozwiązaniem patrząc po gabarytach autka...

• #12 29 Cze 2010 17:22
    skaktus
    Poziom 37  

markovip napisał:
    skaktus napisał:
    Głośniki niczym nie są osłonięte, budową bardziej przypominają kolumnę estradową.

Widziałeś kiedyś kolumnę estradową?

Ja napisałem że przypomina, nie każdemu musi.

Czy widziałem ? Nie jedną.

• #13 29 Cze 2010 23:30
    PZ IX
    Poziom 32  

No te STXy, co przytacza Mihas66 nieatpliwie zapewniają naprawdę mocne uderzenie, ale trzeba je jeszcze nakarmić.
    I kolega chciał te ARN napędzać Voice Kraftem B-238. Ale dziś odradziłem mu to - niech wciśnie go komuś i tyle. Poleciłem w zamian którąś starszą Alpine - do 2x40W/4R. Więcej naprawdę nie potrzeba.
    Wiem, że łomotu wspomniane większe głośniki narobią podobnej ilości.
    Tylko mnie to trochę zdziwiło - dwa głośniki 16 cm wyglądają bardzo niepozornie. ;) No i pozbyłem się podniet, kiedy to waszmościowie otwierając drzwi modyfikowanych aut kompaktowych wylewają nań dużo basu na ulicę. Teraz obnoszenie się podobnym uderzeniem skwitować mogę nieco ironicznym uśmiechem.
    Nad LW800 też myślałem, ale membrana nie jest lakierowana, choć mogłem to samemu zrobić. Ale... efektywne nie są.

Wypada dodać, że z wyglądu tylko przypomina paczkę estradową - konstrukcja zgoła inna.

• #14 30 Cze 2010 09:53
    kamil_cb
    Poziom 17  

Witam. Właśnie od jakiegoś czasu sam myślę nad jakimś ARN'kiem do auta żeby to wyszło nie drogo i napęd nie drogi i grało przyjemnie, i chyba się zdecydowałem że jednak to bd arn a nie jakieś GDN bo drogie i mocożerne.

Co do paczki, wygląd hmmm, sprawa gustu a o gustach się nie dyskutuje, ale mi się tak średnio podoba połączenie koca i lakieru, sam spróbuje może z skajem i pianką od paneli do obicia przodu :) Skrzynka nie potrzebuje za wiele mocy-kolejny plus ekonomiczny bo kupowanie mocnego wzmacniacza plus kondensator plus kable to ok 600zł min... Jak byś zmienił te br na profilowane wyglądało by to lepiej troszkę już ale reasumując dobra robota jak do smarta :)

Ps a voice crafta to posolić popie...i za okno wyrzucić, już wole piździnga albo buschmenna chyba po własnych doświadczeniach z made in czaina town

• #15 30 Cze 2010 12:14
    Mitur23
    Poziom 23  

Kondensator To z reguły na zawody żeby było .pier.. i nie było spadków napięcia.. też stosuje sie Konda do mocnych zestawów.. tak d osłuchania na co dzień lepiej Grubsze kable dać i na pewno nie będzie spadków

• #16 30 Cze 2010 21:52
    kamil_cb
    Poziom 17  

Mitur23 napisał:
    Kondensator To z reguły na zawody żeby było .pier.. i nie było spadków napięcia.. też stosuje sie Konda do mocnych zestawów.. tak d osłuchania na co dzień lepiej Grubsze kable dać i na pewno nie będzie spadków

Fakt też wyznaje taką szkołę i dlatego wole mniej wat a skuteczniej. Autor może zamieścić jakieś zdjęcia jak to się prezentuje w aucie już?

• #17 30 Cze 2010 22:01
    PZ IX
    Poziom 32  

Bass-reflexy to taka tania wersja, więc są jakie są. :)
    Co do kondensatorów to nie mam zdania, ślepy odsłuch i jeszcze oscyloskop ze sztucznym obciążeniem ukazują wszystko. Ale nie o tym mowa tu.
    Auto już pojechało i zapewne długo go nie zobaczę, a a fotek nie zrobiłem niestety...

• #18 02 Lip 2010 01:10
    nowy.na.forum.
    Poziom 11  

Witam!

Jak dla mnie konstrukcja ciekawie wykonana, nisko budżetowa i co najważniejsze spełnia oczekiwania użytkownika :D A może mam śmieszne pytanie ale to gra tak całym pasmem? (czy nie doczytałem tego)

pozdro

• #19 02 Lip 2010 10:12
    PZ IX
    Poziom 32  

Tak całym pasmem, nie miałem nawet zamiaru robić filtru - być może kolega będzie miał już we wzmacniaczu. Ale o tym pomyślimy jak już kupi jakiś. ;)
    A pies tak jakoś się wtrynił w kadr. :D

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme