Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 29 Jun 2010 05:47
  wogotto
  Level 13  
  Helpful post? (0)
  Witam.Mam kilka pytań w związku ze zmianą na aluminiowe żeberka.Ile 1 żeberko żeliwne ma watt,i ile żeberek powinno przypadać na przypuśćmy 10m2 powierzchni mieszkania lub ile watów,i czy w zapotrzebowaniu podaje się m2 czy m3.Dalej czy połączenie lub przedłużenie instalacji stalowej [rury czarne] rurkami miedzianymi ma jakiś negatywny wpływ na działanie systemu.Czy zamontowanie grzałki elektrycznej którą mocuje się do kaloryfera będzie wystarczało aby osiągnąć odpowiednią temp.kaloryfera i tym samym ogrzać mieszkanie gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone jeżeli tak to jaka moc powinna być tej grzałki.
 • Helpful post
  #2 29 Jun 2010 16:22
  pdarek2
  Level 11  
  Helpful post? (0)
  Tu warto poczytać
  Quote:
  Często wymienia się stare grzejniki żeliwne na stalowe płytowe. W starych instalacjach z lat 70. dobierano je do instalacji centralnego ogrzewania o parametrach 90/70°C. Jeden człon (żeberko) grzejnika żeliwnego nr 1 ma powierzchnię grzejną około 0,25 m² i moc cieplną 110 kcal/h (130 W). W przypadku grzejnika nr 4 jest to odpowiednio 0,48 m² i 200 kcal/h (230 W). Jeśli nie dysponuje się innymi obliczeniami, można dobierać nowe grzejniki, przyjmując podane wartości mocy cieplnej. W katalogu trzeba odszukać grzejniki o podanej mocy, ale z uwzględnieniem nowych parametrów pracy instalacji. Nie popełni się wtedy zbyt dużego błędu.
  Code:
 • Helpful post
  #3 29 Jun 2010 20:22
  Removed
  Helpful post? (+3)
  Żeberka aluminiowe mają zazwyczaj 110 W.
  Żeberka żeliwne bardzo podobnie mają od 100 do 130 W.
  Bardzo stare żeberka bez radiatora tzw. "S" miały 100 W. Następnie model "T1" to 110 W. były z małym radiatorem.
  W końcu żeberka o rozstawie 10 cm i szerokim radiatorze tzw. "TA1" to 130 W.(dotyczy to żeberek żeliwnych o wysokości 60 cm).
  Istnieją dwie metody :
  Podawanie w zapotrzebowaniu metrów sześciennych powierzchni grzewczej jak i metrów kwadratowych.
  Obie metody są prawidłowe lecz metry sześcienne powinno się podawać w odniesieniu do pomiszczeń wyższych niż standard.
  W zasadzie nie powinno się łączyć instalacji stalowej z miedzianą (temat rzeka) lecz ...
  stosuje się takie połączenia i są ludzie którzy na to nie narzekają twierdząc że jest to dmuchanie na zimne.(ja nie mam zdania)
  Co do ostatniego pytania - grzałki elektryczne w grzejnikach stosuje się zazwyczaj w łazienkach (w grzejnikach drabinkowych) i to nie po to żeby one grzały lecz po to żeby latem w chłodne dni było gdzie ręcznik wysuszyć.
  Dodatkowo nadmienię że trzeba taki grzejnik "odciąć" od instalacji żeby grzałka ogrzewała wodę tylko w grzejniku a nie w całej instalacji bo wtedy nic z tego nie będzie.
  Search 4 million + Products
Browse Products