Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik S5, wykopki ze zmianą programu.

wradek7 01 Lip 2010 06:29 2062 10
  • #1 01 Lip 2010 06:29
    wradek7
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Chcę dokonac drobnych zmian w programie sterownika s5 w Step5. a mianowicie:
    -Zmieniam adres wyjścia z istniejącego na nowy,nie używany w programie do tej pory.
    -zapisuje zmiany online
    -sprawdzam wszystko jest zgodne ze zmianami, ale do czasu wyłączenia i ponownego załączenia sterownika.W sterowniku znikają zmiany i wykonuje stary program.
    -dodam że w sterowniku jest kość eprom
    -Czy przy każdym uruchomieniu sterownik sciąga program z epromu?
    -a może wyciągnąć eprom, i wtedy bedzie ok?

Z góry dziękuje za odpowiedź

• #2 01 Lip 2010 09:43
    arwit
    Poziom 27  

Witam!
    Pierwsza sprawa to nie piszesz jaki to procesor
    Jeśli jest Eprom to niestety generalnie jest tak jak piszesz, czyli po wyłączeniu i ponownym załączeniu następuje odczyt programu z Epromu.
    Jeśli procesor posiada swój Ram to oczywiscie możesz wyciągnąć eprom i o ile bateria podtrzymująca będzie ok to wszystko będzie w porządku. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest: odczyt programu z epromu dokonanie w nim poprawek, skasowanie epromu i zapisanie go ponownie nowym programem

• #3 01 Lip 2010 10:14
    Maly
    Poziom 27  

Padła bateria w sterowniku i po włączeniu zawsze będzie ściagać program z karty pamięci.
    Należy zmienić baterię i ewentualnie dograć program do eprom-a.

• #4 01 Lip 2010 18:28
    wradek7
    Poziom 10  

Witam.Jest to sterownik 100U CPU103.
    A co z tą baterią, może tu tkwi problem?

• #5 01 Lip 2010 22:50
    arwit
    Poziom 27  

I tak i nie.
    Bateria podtrzymuje RAM. Jeśli zmodyfikujesz program w RAM a pozostawisz eprom to dopóki bateria będzie ok to nie nastąpi kopiowanie zawartości eprom do ram i nie będzie problemu. Jeśli jednak bateria nie podtrzyma ram to po ponownym załączeniu sterownika stwierdzi on iż zawartość ram uległa uszkodzeniu i należy skopiować eprom do ram i dopiero wtedy zacząć wykonywanie programu

• #6 02 Lip 2010 03:00
    Marek31415
    Poziom 31  

Musisz zapisać program w pamięci eprom. Po załączeniu zasilania zawsze jest wczytywany z epromu, bez względu na stan baterii. Jeżeli nie chcesz zapisywać każdej poprawki to musisz wymienić pamięć eprom na ram (taka sama kasetka, ale niestety droższa).

• #7 02 Lip 2010 10:22
    arek.m
    Poziom 21  

Witam
    Koledzy mają racje zmiany zostaną w sterowniku do puki będzie dobra bateria lub włączone zasilanie. Sterownik wczytuje program z eprom do ram w przypadku braku baterii i po włączeniu zasilania.

• #8 02 Lip 2010 21:49
    wradek7
    Poziom 10  

Nie wiem kto ma racje ale przyjmnę łatwiejszą dla mnie. Postaram się zmienić baterie i mam nadzieje że będzie hulać. Epromu nigdy nie programowałem, mam do tego narzędzia ale nie wiem jak to zrobić. Może ktoś ma manual jak się programuje eprom, krok po kroku.

• #9 06 Lip 2010 11:21
    rjacek
    Poziom 14  

Dokładnie - wymień baterięi zapisz sobie datę wymiany - bateria wytrzymuje minimum 5 lat i wgraj poprawiony program a kasetę z epromem możesz wyjąć - bez problemu będzie chodzić.
    Jeżeli chodzi o kopiowanie to aby przepisać zawartość pamięci sterownika do modułu pamięci zewnętrznej można użyć opcji COMPRES MEMORY lub przy włączonym zasilaniu naciskać przełącznik COPY przez minimum 3 sekundy. Jest to notatka z materiałów szkoleniowych z kursu podstawowego S5.

• #10 06 Lip 2010 13:42
    1222722
    Usunięty  
  • #11 08 Sie 2010 16:39
    rt69
    Poziom 13  

Witam kolegów
    Z tego co czytam to do końca nie wiadomo czy kolega ma pamięć typu EPROM czy EEPROM
    Raczej skłaniam się ku drugiej wersji.
    Co do kopiowania zawartości z RAM do EEPROM to kolega [rjacekrjacek] podał dobrą receptę.
    Ja bym to może bardziej wszystko uściślił mianowicie.
    Gdy kolega ma do czynienie z S5 100U (CPU 102) z zainstalowaną pamięcią EEPROM a takie najczęściej spotykamy , to jaka kol wiek próba zmian dokonania zmian w blokach programowych czy organizacyjnych powinna zakończyć się komunikatem ERROR 5129 CPLC
    The Block Cannot be used with this CPU type!
    Jak dokonać zmiany?
    1. Sterownik ustawić w stan STOP
    2. Włożyć sprawną baterię lub podłączyć zasilacz regulowany z ustawionym U=3,6VDC
    3. Wyłączyć zasilanie i wyjąć kartę EEPROM (dzięki podtrzymaniu program mamy w RAM CPU
    4. Załączyć zasilanie połączyć się ze sterownikiem
    5. Uruchomić do edycji dany blok
    6. Dokonać zmian i zapisać go w PLC
    7. Wyłączyć zasilanie pamiętając by pamięć CPU była podtrzymywana (3,6V bateria albo zasilacz
    8. Wsunąć kartę EEPROM załączyć zasilanie i przełącznik RUN/STOP/COPY przytrzymać w pozycji COPY na 3sek(do czasu jak dioda zacznie błyskać) To znak, że program jest wczytywany do EEPROM. Gdy dioda zacznie świecić kopiowanie jest zakończone. Gdy po procedurze kopiowania zacznie mrugać (z częstotliwością 1Hz) to znaczy, że mamy błąd w programie (najczęściej błąd I/O). JEDNAK GDY WSZYSTKO JEST OK.
    9. Wyłączamy zasilanie jak chcemy możemy wyjąć również baterię.
    10. Ustawiamy przełącznik w RUN
    11. Załączmy zasilanie sterownika i cieszymy się zaktualizowanym programem w EEPROM

Pozdrawiam wszystkich
    http://eib.madame-e.eu

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme