X

Nabijanie butli turystycznych

kamyl88 03 Jul 2010 18:55
  • #1 03 Jul 2010 18:55
    kamyl88
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Witam zamierzam kupić taką butle i chciałem zapytać czy można ją nabić na CPNie czy są te same zawory?
    Nabijanie butli turystycznych
  • #2 03 Jul 2010 19:30
    krzysiek1959
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (+2)
    Na terenie Łodzi na żadnej stacji nie nabijesz takiej butli .są do tego wyznaczone dwa punkty.(chyba że znajdziesz że po ciuchu jakaś stacja to robi)
    Sprawdż przed zakupem legalizację -a jest to okres 10letni
  • #3 03 Jul 2010 19:34
    wiertacz
    Level 32  
    Helpful post? (+1)
    Druga sprawa, że butla nie może być czerwona. Ten kolor zastrzeżony jest dla gaśnic.
    Butla pewnie jest już stara i dlatego jest jeszcze czerwona i ma przepadniętą legalizację.
  • #4 03 Jul 2010 19:38
    JARO_17
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    U mnie w małym mieście kiedyś był człowiek, który napełniał ją z innej, większej butli. Ale teraz już go nie ma. Teraz jest tak że na jednej małej stacji benzynowej oddajesz mu pustą butlę, a on Ci daje inną napełnioną, a Ty tylko płacisz za gaz.
    Napełniać tak butli z drugiej chyba nawet nie wolno robić.
    A o ile się nie mylę to butle sprzedawane w sklepach są zawsze zalegalizowane i nie stoją tam tak długo, by legalizacja się przeterminowała.

Dam Ci radę - nie kupuj nowej. Ja kupiłem sobie nową w sklepie, poszedłem by wymienili i dostałem druga, ale nie była najnowsza - było widać oznaki początkowego rdzewienia. Kup sobie gdzieś używaną - bo prawdopodobnie i tak ja oddasz, a nówki mnie dostaniesz - a kasa w błoto.

Kolory tych butli są różne - ja dostałem kiedyś butle białą, a teraz użytkuje zieloną. Niebieskie to są chyba tylko w sklepach.:D
  • #5 03 Jul 2010 19:56
    kamyl88
    Level 19  
    Topic author Helpful post? (0)
    a czy zawór będzie pasował, bo mam znajomego, który pracuje na CPNie i myślę, że nie byłoby z napełnieniem żadnego problemu
  • #6 03 Jul 2010 20:18
    JARO_17
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Nie. Butla ta ma inny kruciec wylotowy niż butla 11kg, a nie wiem jakie są zawory w samochodach, ale na pewno jej nie nabijesz jak to Ty określiłeś. Jedynie da się z innej butli przez wąż giętki, ale wcześniej trzeba ją odpowietrzyć w razie gdybyście nie wiedzieli..
  • #7 03 Jul 2010 20:22
    Rbertzc1
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Kolego żeby nabić tą butle to trzeba zamontować na nią specjalną końcówkę twój kolega jak pracuje na cpn będzie wiedział o co chodzi a jak nie będzie jej miał to możesz ją sobie kupic na jakiejś ze stacji , pamiętaj tylko o tym że nabijanie takich butli jest zabronione
  • #8 03 Jul 2010 23:00
    wiertacz
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    JARO_17 wrote:

A o ile się nie mylę to butle sprzedawane w sklepach są zawsze zalegalizowane i nie stoją tam tak długo, by legalizacja się przeterminowała.

Kolory tych butli są różne - ja dostałem kiedyś butle białą, a teraz użytkuje zieloną. Niebieskie to są chyba tylko w sklepach.:D

Na pewno jak kupisz nową butlę to będzie miała ważną legalizację. Tylko że nie kupisz nowej z ważną legalizacja która ma kolor czerwony. Teoretycznie każdy kolor jest dopuszczony byle nie był on czerwony. Obecnie małe butle turystyczne są koloru niebieskiego. Tak jest już co najmniej od 8 lat. Ja swoją tak samo musiałem przemalować.
    Chyba, że masz swojego znajomego który napełni ci butlę to wtedy nie ma znaczenia ani kolor ani ważność legalizacji.
  • #9 03 Jul 2010 23:26
    gabik001
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Parę lat temu "przelewałem" kilka razy z butli 11kg (tych od zasilania m.in. piecyków grzewczych) do turystycznych butli 2 i 3 kg. Ale jak mi sie trochę gazu wydostalo na zewnątrz i najadłem sie strachu (że o gazie nie wspomnę) to dałem se siana...
  • #10 04 Jul 2010 01:37
    ociz
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    U mnie na jednej ze stacji z LPG jest wielki napis "nie napełniamy butli gazem płynnym" i zgadnij na którą jeżdżę z takimi butlami. :D
  • #11 04 Jul 2010 13:30
    Removed
    Helpful post? (0)
    Nie dość, że o nielegalne sprawy tu pyta to jeszcze bezczelnie zerżnął mój awatar.:D
  • #12 04 Jul 2010 13:58
    Removed
    Helpful post? (0)
    No nie, co to się dzieje na tym forum :lol:
  • #13 04 Jul 2010 14:53
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Co do napełniania butli to jest to nielegalne, tylko rozlewnia gazu.
    Jeśli nielegalne to dlaczego stacje mają przetoczki.
    Mam taką i czasami napełniam.
    Zresztą jak byś skołował sobie przetoczke to z butli 11kg lub samochodowej sam przelejesz.
  • #14 25 Jul 2010 22:32
    kamyl88
    Level 19  
    Topic author Helpful post? (0)
    Byłem u tego kolegi miał taka przejsciówke i spokojnie mi nabił butle.
  • #15 17 Nov 2010 21:47
    elektryku5
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Temat stary ale muszę wtrącić coś od siebie, napełniając butle nie można przekroczyć jej 85% objętości gdyż po podwyższeniu temperatury butla będzie eksplodować.

Właśnie między innymi dlatego jest to zabronione.

Więc gdy ktoś decyduje się na napełnianie butli powinien zważyć najpierw pustą, a potem pełną i sprawdzić czy ilość gazu jest odpowiednia. (mniej może być)
  • #16 18 Nov 2010 19:42
    ogur3k
    Level 33  
    Helpful post? (-2)
    A żeby tak was przy tym nielegalnym procederze poparzył gaz!
  • #17 18 Nov 2010 19:52
    Removed
    Helpful post? (0)
    ogur3k wrote:
    A żeby tak was przy tym nielegalnym procederze poparzył gaz!

I co w tym nielegalnego dzieciaku ? Po za tym za takie życzenia to należy Ci się przerwa w pisaniu...
  • #18 18 Nov 2010 20:14
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (-1)
    Gaz może mi co najwyżej odmrozic a nie poparzyć.
  • #19 18 Nov 2010 20:48
    ogur3k
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    WD53:
    bacz na swe słownictwo, prosiłbym o edycję tudzież usunięcie tego 'dzieciaka', gdyż nie masz zielonego pojęcia ile mam lat.
    Nielegalne jest jak pan Miecio z panem Józkiem sobie wyspawa przejściowkę i będą napełniać butle nie mając na to licencji.
    Za taką niewiedze należy Ci się przerwa od elektrody :) co za dużo to niezdrowo...
    Romoo:
    czym się różni poparzenie zimnem od poparzenia ciepłem? Oprócz czynnika, oczywiście...
    To takie czepianie się słówek.
  Search 4 million + Products
Browse Products