Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

giętarka do rur - jak zrobić

barteqqq 05 Jul 2010 13:19
 • #1 05 Jul 2010 13:19
  barteqqq
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  Witam. Wczoraj wszedłem do kanału pod mojego Opelka VIKI B i zobaczyłem że tłumik jest jak sito i na początku troszkę zwątpiłem że czeka mnie spory wydatek ale po dokładniejszych oględzinach stwierdziłem że wystarczy wymienić tylko rury bo " baniaczki " są OK i ani śladu rdzy ( wydech bossal ) ;) Obecnie mam rury w wydechu mam średnicy 50mm ale po namyśle i rozeznaniu się w cenach rur stwierdziłem że wsadzę 70mm. No i teraz zaczynają się schody , a mianowicie jak wyginać rury żeby jakoś to wyglądało ( np na przeglądzie kiedy koleś się uprze i każe na podnośnik wjechać ) bo jest kilka sposobów żeby prostej ruże nadać odpowiedni kąt np wyciąć " klin " zgiąć i zaspawać ale nie jest to za bardzo profesjonalne i estetyczne, więc moje pytanie jest takie: czy ktoś już robił własne wydechy i wyginał rury? jak tak to w jaki sposób i jak to wychodziło? a może skonstrułować jakąś giętarkę na 2 lub 3 rolki? A może ma ktoś jakieś zdjęcia z budowy wydechu lub coś takiego? Bardzo proszę o pomoc w tym temacie a przy okazji mojej wymiany postaram się zrobić kilka fotek i opisać jak co robiłem i jak wyglądało przed i po wymianie ;)
 • #2 05 Jul 2010 13:38
  rastabiba
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Ja wyginałem rurki, tylko nie od wydechu, mniejszej średnicy ;]
  Robiłem to tak, że do środka wlewałem wodę z mydłem i do zamrażarki :)
  I potem wyginałem :) Rurka zachowywała wewnętrzną średnicę, a mydło zapewniało, że lód nie był taki kruchy ;]
  Moje rurki miały średnice 2 cm, nie wiem czy ta metoda sprawdzi się przy tak dużej średnicy ;]
 • #3 05 Jul 2010 20:26
  barteqqq
  Level 21  
  Topic author Helpful post? (0)
  też słyszałem o tej metodzie i nawet widziałem jak kolega wyginał tak rurki miedziane do centralnego ogrzewania, ale jakoś nie wyobrażam sobie 2 metrowej rury w zamrażarce ;P tak więc ta metoda odpada i bardziej mnie interesuje jak zrobić fajną i zgrabną giętarkę ... no chyba że są jakieś inne pomysły?
 • #4 05 Jul 2010 20:33
  LiutenetMaria
  Level 28  
  Helpful post? (0)
  oddaj to do jakiegoś zakładu, wygną Ci to na ciepło na giętarce, albo nawet na zimno
  Np na takiej giętrace
  http://www.eurotech.opole.pl/oferta/obrabiarki_narzedzia/gietarka.htm
  http://www.youtube.com/watch?v=SovPSjJHKMM&feature=related
 • #5 05 Jul 2010 20:35
  Removed
  Helpful post? (0)
  Ubij mocno wilgotny piasek wewnątrz i zaczopuj rurę z obu stron. Przydało by się podgrzewanie w trakcie gięcia. Można też zalewać ołowiem, ale to chyba też nie wchodzi w grę.
  P.S. To, że "baniak" cały nie znaczy że dobry. W środku może być pusty i faktycznie, dobrze to określiłeś, masz sam "baniak".:D
 • #6 05 Jul 2010 20:47
  barteqqq
  Level 21  
  Topic author Helpful post? (0)
  ... i każą troszkę zapłacić a poza tym nie mam żadnego takiego zakładu w pobliżu więc nic z tego. Wiem że w takim zakładzie zrobili by to bardzo fajnie ... no ale pozostaje mi pytać dalej . A może zrobił ktoś z Was taką giętarkę domowej roboty z tego co było pod ręką , tak na szybko?

  Dodano po 9 [minuty]:

  z tymi " baniakami " jest tak jak pisałem czyli są OK z zewnątrz i wewnątrz też raczej dobrze bo nic w nich nie lata nic się nie sypie więc chyba dobrze, ale dla porównania wjechałem na kanał autem matki ( Fiat Uno 1997rok , z resztą moja VIKI też z tego roku) i w tym fiaciku wydech to , ... hmmm zastanowiłbym się czy to jeszcze nawet wydech jest ;D Mamy go od nowości i jak się nie wymieni końcowego tłumika raz na 3-4 lata to dowodzik może polecieć więc śmiem twierdzić że w moim wydechy natura zaczęła wchłaniać tylko rury a " baniaczki " są jeszcze nie naruszone. A tak z innej strony czy firma bosal jest coś warta?
 • #7 05 Jul 2010 21:25
  LiutenetMaria
  Level 28  
  Helpful post? (0)
  barteqqq wrote:
  ... i każą troszkę zapłacić a poza tym nie mam żadnego takiego zakładu w pobliżu więc nic z tego. Wiem że w takim zakładzie zrobili by to bardzo fajnie ... no ale pozostaje mi pytać dalej


  Za przysłowiową połowę zrobią z pocałowaniem reki...
  A szukaj tego w zakładach gdzie robią płoty, konstrukcje spawane itd...
 • #8 05 Jul 2010 21:33
  Removed
  Helpful post? (0)
  Taka górna półka. Chociaż mam wrażenie, że od pewnego czasu jakość znacznie spadła. Z tych tańszych ja mam dobre zdanie o Płócienniku. Teraz to chyba POLMOstrów się nazywa.
 • #9 07 Jul 2010 15:44
  barteqqq
  Level 21  
  Topic author Helpful post? (0)
  plany na prowizoryczną giętarkę już są ;) teraz szukam powoli części do jej budowy i nie pytajcie jak to będzie wyglądać bo od górne założenie jest takie że będą 2 rolki jedna będzie umieszczona na łożysku i na stałe przymocowana tak żeby się nie przesuwała a druga też będzie na łożysku ale będzie się ona poruszała po ustawionym wcześniej łuku, ro tej ruchomej rolki przymocuję jakoś pręt lub rurkę o długości powiedzmy ok 60cm żeby można było giąć rure i ot wszystko aha no i oczywiście te rolki będą umieszczona na jakimś stole - tak to ma wyglądać a jak wyjdzie ... tego nawet najstarsi górale nie wiedzą ;D

  Ale mam kilka innych zmartwień:
  1) jak wszedłem pod auto żeby zmierzyć długość rury jaką mam kupić zobaczyłem że bliżej silnika na rurze jest taki oplot, siateczka - no nie wiem jak to nazwać - do czego jest to ustrojstwo i co ma robić?
  2) obecnie mój wydech ma średnicę 50cm a u wujka znalazłem rurę nierdzewną ale o średnicy 65cm i tu pytanie czy jak założę taką rurę nie zwiększy się spalanie , nie będzie się osadzała sadza czy coś takiego?
  Bo na necie czytałem już kilka razy że przy wymianie wydechu lub lekkim podrasowaniu auta ludzie wymieniają stare rury na nowe o większej średnicy ale czy to coś daje bez poszerzenia kolektora wydechowego???
 • #10 07 Jul 2010 19:01
  LiutenetMaria
  Level 28  
  Helpful post? (0)
  tą 3 rolkę dociskową zrób na śrubie tylko takiej mocniejszej jak np w wycinarkach:
  http://pronar.com.pl/katalog/?page=showProductDetails&ref=3070E2C
  oczywiście większej średnicy.
 • #11 07 Jul 2010 19:30
  cirrostrato
  Level 35  
  Helpful post? (0)
  barteqqq wrote:
  plany na prowizoryczną giętarkę już są ;) teraz szukam powoli części do jej budowy ..
  Jak byłem młodszy to też chciałem własnoręcznie wszystko sam...wychodziło różnie, powodzenia. A na giełdzie samochodowej na Płochocińskiej (tę znam ale i i na innych też na pewno ) jest gość, co sprzedaje za grosze kawałki (nowe) rur , wygnie dowolnie i na długość, tłumiki, inne do skompletowania dowolnego układu wydechowego. Ale baw się dalej, czasu młodemu nie szkoda...
 • #12 08 Jul 2010 22:52
  barteqqq
  Level 21  
  Topic author Helpful post? (0)
  cirrostrato wrote:
  Jak byłem młodszy to też chciałem własnoręcznie wszystko sam...wychodziło różnie, powodzenia. ...


  no właśnie o to się rozchodzi , bo zależy i żeby to było tylko i wyłącznie moje dzieło bez żadnych pomocy. ;D A z tą średnicą to jak to jest?
  Search 4 million + Products
Browse Products