Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przegrywanie kaset VHS na DVD.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Przegrywanie kaset VHS na DVD.
Autor
Wiadomość
viayner
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Oulu

Post#31 08 Lip 2010 11:16   

Re: Przegrywanie kaset VHS na DVD.

Witam,
nie do konca polecam metode zaproponowana przez kolege F1X, zgrywanie po w.cz. dodatkowo znieksztalca sygnal - po co ?
Zastosuj karte z wejsciem video tzw chinch - zolte gniazdo, prawie kazda karta tunera TV to ma a obecnie tez sporo kart graficznych.
Do zgrywania zastosuj dowlny program do obrobki video ja uzywam Ulead Video Studio ale jest sporo darmowych do tzw. edycji video - poszukaj w sieci. Zaproponowana metoda pozwala zgrywac sygnal tzw. m.cz. bez fali nosnej o wiele lepszej jakosci. Oczywiscie do zgrywania dzwieku potrzebujesz karty muzycznej/dzwiekowej ale to posiada chyba kazdy komputer.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Lip 2010 11:16   

Powrót do góry

F1X
Poziom 15
Poziom 15

Post#32 08 Lip 2010 11:39pomocny post - solucja   

magnetowid najzwyklejszy firmy PHILIPS ktory obecnie ma okolo 10 lat. Karta jakiej używałem to Realtek TV Expert 2000. Kolega wyżej ma rację ale ja wykorzystywałem tylko to co miałem na stanie. Kiedyś nie było takich rarytasów :D
Powrót do góry

DiscoLED
Poziom 6
Poziom 6

Post#33 08 Lip 2010 11:41   

Zawsze istnieje możliwość przegrania kasety VHS z magnetowidu na stacjonarną nagrywarkę. Jakość w tym wypadku będzie porównywalna z oryginałem. Jedyną przeszkodą może być, gdy treść kasety jest zabezpieczona (macrovision). Wtedy przegranie kasety (w wymienionej konfiguracji) jest niemożliwe.
Powrót do góry

Veritass
Poziom 2
Poziom 2

Post#34 08 Lip 2010 19:51   

viayner napisał:
Witam,
nie do konca polecam metode zaproponowana przez kolege F1X, zgrywanie po w.cz. dodatkowo znieksztalca sygnal - po co ?
Zastosuj karte z wejsciem video tzw chinch - zolte gniazdo, prawie kazda karta tunera TV to ma a obecnie tez sporo kart graficznych.
Do zgrywania zastosuj dowlny program do obrobki video ja uzywam Ulead Video Studio ale jest sporo darmowych do tzw. edycji video - poszukaj w sieci. Zaproponowana metoda pozwala zgrywac sygnal tzw. m.cz. bez fali nosnej o wiele lepszej jakosci. Oczywiscie do zgrywania dzwieku potrzebujesz karty muzycznej/dzwiekowej ale to posiada chyba kazdy komputer.
Pozdrawiam

+ do tego normalny magnetowid i kabel jaki podał kolega tak ?
Powrót do góry

viayner
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Oulu

Post#35 09 Lip 2010 10:55pomocny post - solucja   

Witam,
dokladnie tak sygnal odbierasz z dowolnego magnetowidu czy innego urzadzenia, np. TV czy tunera - mozna nagrywac dowolny sygnal audio/video. Kabel to zwykly chinch czy euro z przejsciowka na chinch bo karty raczej euro nie posiadaja. No i jeszcze kabel Chinch stereo - jack stereo abu dac audio do karty dzwiekowej.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Sting
Specjalista - kamery
Specjalista - kamery

Miasto: Gdańsk

Post#36 11 Lip 2010 01:13   

DiscoLed Pani Mariola pisze o takiej nagrywarce (czytałeś?). No i co nie wychodzi?
Do Mariola110 proszę się bardziej przyjrzeć instrukcji obsługi lub poczytać coś na ten temat i nie podejmować bezmyślnych prób kopiowana
Powrót do góry

fotokoralowiec
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Radomsko

Post#37 15 Lip 2010 15:06   

Enjay napisał:
Sting napisał:
[...]każesz tej nagrywarce skopiować z HDD na DVD w formacie MPEG2 czyli DVD-bez sensu. Kopiuj od razu z magnetowidu(dobrej jakości) na płytę DVD w możliwie jak najlepszej jakości ustawień.[...]
Płyta wyjęta z nagrywarki będzie gotowa do użycia w każdym innym DVD i nie widzę sensu dalszego pogarszania jakości materiału.

Witam !!!

Wiem, ze tak jest najwygodniej, ale po pierwsze nie wiem jak dużo będzie "ważył" plik z całości kasety VHS a po drugie niektóre fragmenty z tej kasety chciałbym wykasować, niektóre przestawić w kolejności zdarzeń... ot po prostu zrobić nowy montaż.
Jak właściwie mam to zrobić bez większej straty jakości...???
Po prostu spróbuj w Pinacle Studio i tam zrobisz wszystko co zechcesz bez strat

Pozdrawiam...

Powrót do góry

master13s
Poziom 11
Poziom 11

Post#38 16 Lip 2010 21:34   

To jest tzw. digitalizacja niestety nie poprawia ona zbytnio jakości zapisanego obrazu lecz tylko konwertuje do cyfrowego formatu.
Powrót do góry

Sting
Specjalista - kamery
Specjalista - kamery

Miasto: Gdańsk

Post#39 18 Lip 2010 00:28   

Jeżeli masz nagrywarkę to kopiuj za pomocą jej procesora materiał po najprostszej linii i wypalaj materiał na płytę.
Potem tą płytę obrabiaj w komputerze i rób z nią co chcesz. Nie montuj materiału w nagrywarce tylko kopiuj. Montuj w komputerze.

Ktoś napisał, że digitalizacja nie przynosi efektów jakościowych. Oczywiście, że nie to tylko forma zapisu i (z piasku bicza nie ukręcisz).
Powrót do góry

Enjay
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Abu Dhabi

Post#40 18 Lip 2010 07:46   

Witam !!!

Dzięki serdeczne za odzew.
Przekonaliście mnie.Zrobię jak radzą mi fachowcy czyli kopiowanie bezpośrednio na płytę a potem obróbka..

PS. Teraz jeszcze mi coś do głowy weszło....
Jak obrobić płytke wypaloną w formacie DVD..?? Należy ją przekonwertować na .avi a to już strata jakości.. No chyba ,że są jakieś programy, którymi mogę to zrobić z formatem DVD...
Powrót do góry

wachcio
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Rypin (Polska), Flekkefjord (Norwegia)

Post#41 19 Lip 2010 10:11   

Zainteresuj się programem VirtualDub, jest darmowy i potrafi naprawdę dużo. Powstało też kilka jego mod-ów i sporo dodatków. Po montażu możesz wykorzystać jakiś program do łatwego tworzenia menu na DVD.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2010 10:11   

Powrót do góry

Enjay
Poziom 9
Poziom 9

Post#42 19 Lip 2010 14:35   

Witam !!!

Znam VirtualDub, ale wykorzystuję go do obróbki filmów .avi.Nie wiedziałem, że może on również obrabiać DVD.Czy potrzebny jest do tego jakiś specialny filtr..??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2010 14:35   

Powrót do góry

hojlo1
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: "-"

Post#43 20 Lip 2010 07:24   

Nie.
VirtualDub korzysta:z filtrów/kodeków systemowych. ;)
(czyli ....co wgrane w system) ;)
Powrót do góry

Enjay
Poziom 9
Poziom 9

Post#44 20 Lip 2010 08:22   

Witam !!!

Dzięki jeszcze raz, za odzew, wrócimy do tematu jak zacznę obrabiać nagrania z kaset VHS...
Powrót do góry

DiscoLED
Poziom 6
Poziom 6

Post#45 22 Lip 2010 09:00   

Sting napisał:
DiscoLed Pani Mariola pisze o takiej nagrywarce (czytałeś?). No i co nie wychodzi?

Czytałem! Możesz rozjaśnić, co w mojej wypowiedzi jest nie tak? Co ma wychodzić lub nie wychodzić?
Powrót do góry

Bilun
Poziom 2
Poziom 2

Post#46 31 Sie 2010 14:22   

Witam, chciałbym przegrać kilka kaset VHS na płyty dvd. Mam karte TV WinFast TV2000XP Expert i magnetowid Akai VS-R110EDG. Moja karta graficzna do GeForce 8600 GT. Magnetowid łączy się z telewizorem: Do TV podłączam wyjście SCART a do magnetowidu podłączam dwa kable podobne albo takie same jak Chinch tylko ze jeden czerwony drugi bialy. Tak podłączony magnetowid->TV działa bardzo dobrze. Teraz moje pytanie jakie muszę kupić kable aby podłączyć magnetowid z komputerem i zgrać te filmy. Proszę tłumaczyć jak dla chłopa i najlepiej by było gdyby były także zdjęcia kabli i ich nazwy dokładne. Z tego co się orientuje (możliwe ze źle) to moja karta TV posiada wyjście albo wejście VIVO a karta graficzna go nie posiada? Proszę o wyrozumiałość i tłumaczenie jak dla deb*la.
Z góry dziękuje. Szukałem w innych tematach ale nic nie zrozumiałem ;/
Powrót do góry

hojlo1
Poziom 22
Poziom 22

Post#47 04 Wrz 2010 11:18   

Cała instrukcja jest za długa (i ma wiele zmiennych) ale:
- podłączasz magnetowid np. przez kartę TV WinFast TV2000XP Expert tak byś na komputerze :widział i słyszał to co leci z magnetowidu (w instrukcji TV2000... jest opis)
- teraz wybierasz metodę nagrywania (też jest w instrukcji karty) i to najlepiej format DVD-Video.
- nagrywasz na płytę w formacie DVD-Video i sprawdzasz jakość
- jak Ci e zadowala , to już hurtem , jak nie to zmienić kompresję itp (Na Płycie DVDR wchodzi ok 2h przyzwoitej jakości nagrania.
Powrót do góry

Bilun
Poziom 2
Poziom 2

Post#48 08 Wrz 2010 16:10   

To wszystko wiem, ale sedno sprawy tkwi w kablu. Jaki kable powinienem kupić aby to podlaczyc? Jezeli bedzie trzeba to dodam zdjecie jaki kabel mam albo za pomoca jakiego sie z TV lacze
Powrót do góry

MrMajst3r
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Pszczyna

Post#49 08 Wrz 2010 17:35   

Witam.

W sieci znalazłem taką oto rozpiskę wejść na tej karcie:
Cytat:
Gniazda karty: wejścia: Antena TV, antena FM, z reduktorem S-video, Composite cinch RCA, audio L/P 2 x cinch RCA

Czyli obraz możesz przesłać za pomocą kabla s-video (lepsza jakość) lub composite (cinch, gorsza jakość). Sygnał audio natomiast za pomocą dwóch kabli cinch.

Najlepiej jednak gdybyś zrobił zdjęcie tylnej części karty, aby się upewnić czy rzeczywiście takie złącza znajdują się na Twojej karcie.

Pozdrawiam, MrMajst3r.
Powrót do góry

kj1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wrocław

Post#50 08 Wrz 2010 17:40   

Najprawdopodobniej potrzebujesz dwóch kabli:
cinch -cinch dla obrazu łączysz do Winfasta
i cinch - mały jack dla dźwięku łączysz do karty dźwiękowej (wejście liniowe)

Które wyjście jest video, a które audio będziesz miał opisane na magnetowidzie

Co do jakości, nie spodziewaj się za dużo. Rozdzielczość VHS to zdaje się 240 linii
Powrót do góry

hojlo1
Poziom 22
Poziom 22

Post#51 08 Wrz 2010 19:40   

Wszystko się zgadza bo magnetowidy (klasyczne) wysyłały sygnał wyłącznie Composite (i do tego o zaniżonej rozdzielczości) Link, wiec stosowanie innych połączeń mija się z celem. ;)

Generalnie przegrywałem wielokrotnie z VHS na DVD-Video (ale stacjonarną nagrywarką) i na klasycznych TV (CRT) efekt był przyzwoity.
Na nowych, płaskich TV już widać "braki w obrazie".
Powrót do góry

MrMajst3r
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Pszczyna

Post#52 08 Wrz 2010 20:03   

hojlo1 w sumie ma rację. Stosowanie innego połączenia nie da wyraźnej poprawy przy tak niskiej rozdzielczości jaką oferuje VHS. Połączenie kabelkami RCA (lub opcjonalnie dźwięk możesz za pomocą 2xRCA => 1xmini-jack do line-in karty dźwiękowej) będzie najbezpieczniejsze, bo spotkałem się już z nietypowymi wejściami S-VIDEO (wtedy to już wprawdzie nie S-VIDEO ale na pierwszy rzut oka można się pomylić i niepotrzebnie kupić taki kabel).

Kable kup dobrej jakości (albo chociaż 1 do video), polecam firmę Prolink. Ograniczy to zbędne zakłócenia, a kable zapewne przydadzą się wcześniej czy później do podłączenia jakiegoś sprzętu ;)

Pozdrawiam, MrMajst3r.
Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Miasto: Sosnowiec

Post#53 08 Wrz 2010 20:21   

Ponieważ temat przegrywania kaset VHS na DVD bardzo często się powtarza, scaliłem bliźniacze wątki i podwiesiłem temat. Wszelkie kwestie dotyczące tematu kopiowania VHS na DVD proszę poruszać w tym wątku.
Powrót do góry

Bilun
Poziom 2
Poziom 2

Post#54 10 Wrz 2010 20:53   

Witam, zrobiłem zdjęcie tyłu magnetowidu, tyłu karty TV i kabla za pomocą którego łącze się magnetowid-->TV. Mam nadzieje, że to pomoże. Czerwony i biały kabelek podłączam do magnetowidu a czarną końcówkę do TV. A więc jaki kable powinienem kupić?
Przegrywanie kaset VHS na DVD. Przegrywanie kaset VHS na DVD. Przegrywanie kaset VHS na DVD.
Powrót do góry

kj1
Poziom 18
Poziom 18

Post#55 11 Wrz 2010 10:01   

Jeżeli chodzi o magnetowid to wszystko chyba jest jasne podłączasz do gniazd "out" zarówno video jak i audio (dźwięk), natomiast po stronie komputera jest problem, bo nie widać opisu złącz. Najprawdopodobniej wejście video będzie na złączu mini-DIN (powinieneś mieć taką przejściówkę z opisanymi gniazdami cinch). tam też powinny być wejścia audio.
Do podłączenia magnetowidu potrzebujesz więc kabla cinch - cinch (może być dwuprzewodowy - z magnetowidu wychodzi ci sygnał mono. Taki kabel powinien być w zestawie z kartą. No i oczywiście musisz mieć tą przejściówkę.

Nie masz instrukcji do tej karty? Tam powinno to być opisane.

Możesz też skorzystać z toru RF. Potrzebujesz wówczas kabla antenowego (powinien być w komplecie kabli do magnetowidu). Łączysz wówczas gniazdo RFOUT z wejściem antenowym karty i odbierasz jak normalną stację TV (gdyby ci nakładała się na jakąś inną stację możesz zmienić częstotliwość kręcąc trymerem CANAL )
Jakość obrazu po RF może być znacznie gorsza.
Powrót do góry

kris_96
Poziom 1
Poziom 1

Post#56 14 Wrz 2010 12:51   

mam magnetowid sony slv-286EE i chciałbym zgrać moje VHS na dysk do komputera ale nie wiem jak: kupić jakaś kartę TV? jak tak to proszę o jakąś może dobra propozycje zakupu. i potem jak podłącze magnetowid do kompa to jakich programów trzeba używać?? z góry dziękuje. i odrazu jesli kartę mam kupić to jak podłączyć do kompa(zewnętrzną),jakie kable dokupić?
Powrót do góry

fdsafda
Poziom 1
Poziom 1

Post#57 17 Wrz 2010 02:51   

Dzięki za linka. Mam juz większą jasność o temacie....

A przy okazji dopytam jeszcze o coś.
Kopiować będę z VHS na HDD (nagrywarki DVD marki SONY), później mam zamiar wypalić na płytkę DVD i ponownie skopiować na HDD kompa i tu jakimś programem skompresować do pliku .avi
Pytanie jaki program jest najlepszy.Dotychaczas używałem Magic DVD Ripper.
Czy jest coś lepszego..? I czy droga do uzyskania ostatecznej wersji(plik .avi) jest słuszna...?? Czy poprzez te "zabiegi" nie stracę za dużo na jakości..??

Pozdrawiam
nike air rift:!:
Powrót do góry

kj1
Poziom 18
Poziom 18

Post#58 17 Wrz 2010 12:53   

Na płycie dvd jest format mpg2 z tego co pamiętam z rozdzielczością 720x576.
To i tak dużo więcej niż z kasety VHS (tam jest tylko 240 linii) czyli rozdzielczość 320x240.
Powrót do góry

Wuwu70
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Świętochłowice

Post#59 17 Lis 2010 08:49   

kj1 napisał:
Na płycie dvd jest format mpg2 z tego co pamiętam z rozdzielczością 720x576.
To i tak dużo więcej niż z kasety VHS (tam jest tylko 240 linii) czyli rozdzielczość 320x240.

Totalnie pokręciłeś, VHS nagrywa np. w systemie PAL czyli 625 linii w pionie z międzyliniowością (25 pełnych obrazów to 50 półobrazów na przemian linie parzyste i nieparzyste). Część linii jest niewidoczna (dlatego w DVD 576).
240 linii to rozdzielczość w poziomie, magnetowidy SVHS mogą nagrywać nawet do 400linii. Wynika to z ograniczeń jakie daje zapis analogowy na taśmie w kasecie typu VHS (szerokość pasma przenoszenia toru wizyjnego).
Przegranie z VHS na format DVD (MPG2), nie pogorszy jakości i nie poprawi.
Najważniejsze by magnetowid podczas zgrywania pracował poprawnie i dawał jak najlepszy źródłowy materiał. Zapis w nagrywarce DVD w jakości HQ czy SP, da pewność że, nie będzie dużych strat i utraty jakości (kompresja stratna). Jeśli sygnał jest lepszej jakości to można do digitalizacji wykorzystać kamerę miniDV z wejściem analogowym, a po zgraniu materiału pobrać do komputera poprzez FireWire. Po zmontowaniu wysłać tj. nagrać na tą samą kamerę przez to samo złącze FireWire (nie wszystkie kamery to potrafią) na taśmie miniDV - bezstratnie.

Najwygodniejszą metodą zgrywania według mnie to korzystanie z nagrywarki DVD z twardym dyskiem. Zgrywamy materiał na twardy dysk. Montujemy przez dzielenie, dodawanie markerów, ukrywanie niepotrzebnych partii, a następnie wypalamy na DVD.
Podczas nagrywania z dysku twardego na płytę DVD nie tracimy jakości bo materiał nie podlega rekompresji i jest zapisany w takiej postaci jak został zgrany z materiału źródłowego.

Stosowanie kart przechwytujących analogowy sygnał AV w komputerze rzadko daje lepsze rezultaty i jest dużo bardziej pracochłonne. Daje więcej możliwości przy montażu. W zastosowaniach amatorskich często kończy się zniechęceniem.
Formułując wniosek końcowy - najwygodniejszą metodą zgrywania według mnie to korzystanie z nagrywarki DVD z twardym dyskiem.
Powrót do góry

nero-15
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Toruń

Post#60 20 Lis 2011 22:13   

też to robię. 20zł/h plus tytuł, podział na sceny i podstawiwa obróbka.... w małym mieście wyżyć z tego sie nie da ale zawsze to jakiś dodatkowy grosz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lis 2011 22:13   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Przegrywanie kaset VHS na DVD.
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  123  Następny