Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Naprawa głośników

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Głośniki i Zestawy Głośnikowe -> Naprawa głośników
Autor
Wiadomość
tic tac
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 02 Wrz 2004 17:55   

Naprawa głośników

Witam wszystkich. Mam mały dylemat. Dostałem kolumienki od kumpla tylko z małym problemikiem.Resorki w głośnikach się rozleciały.Chciałbym się dowiedzieć czy warto je regenerować czy dać sobie spokój.Szukałem coś na ten temat ale jeszcze się w tym wszystkim malo łapie(nowicjusz na necie)Głośniki to GDN25\60\1 8ohm i GDM12\60\4 8ohm.Proszę poradzcie coś.Przybliżona cena,gdzie tego szukać .Za zainteresowanie z góry dziękuje.
Pozdrawiam :cry:
Powrót do góry

piotrus220370
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Lublin

Post#2 02 Wrz 2004 21:22   

Re: Naprawa głośników

Są dwie możliwości -kupno nowych głośników,takich samych lub o podobnych parametrach,lub też jeśli kosze są OK. wymiana membran.Można je samemu wkleić i wtedy koszt to ok.30zł\głośnik
Powrót do góry

Nap5teR
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kluczbork

Post#3 02 Wrz 2004 21:45   

Naprawa głośników

Witam!
Jeśli nie wiesz jak to się za to nie bież. Krzywo przykleisz, cewka się przechyli i zacznie trzeć o magnes lub coś innego nie wypali. Radzę oddać to w ręce specjalisty, albo kupić nowy. nie zawsze się opłaca regeneracja.
Pozdrawiam i powodzenia (jeśli zdecydowałeś się na własnoręczne klejenie)
Powrót do góry

DJ Max
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#4 02 Wrz 2004 22:30   

tu masz wszystko http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=106690&highlight=regeneracja+g%B3o%B6nik%F3w

sam się wachałem no i źle zrobiłem za pierwszym razem, ale nie popełnia się dwa razy tego samego błedu. zresztą nie masz nic do stracenia oprócz w najgorszym wypadku 30zł bo tyle mnie kosztowały części do wszystkich 4 głośników w Altonach 80 - GDN25/60/1 + GDM12/60/4 o ile dobrze pamiętam ostatnie cyfry
Powrót do góry

LCD85
Poziom 9
Poziom 9

Post#5 02 Wrz 2004 22:34   

Witam !
O ile mi wiadomo są to głosniki stosowane w kolumnach altus110, osobiscie przeprowadziłem renowacje tych kolumn, i to całkiem niedawno...
Czy sie oplaca?! Osobiscie mysle ze tak
koszt renowacji pary sredniotonowych i pary niskotonowych głosników wyniósł mnie około 70 zł (ale z tego co wiem mozna zmieścić się nawet w 50-60zł).
Renowacje przeprowadzałem razem z kolegą, przede wszystkim duzo dokładnosci i nieco cierpliwości trzeba włozyc, natomiast całkowicie w warunkach domowych.
Efekt, jest idealny. Nie mozna w sumie odróznic czy sa one nowe czy też po renowacji (zarownie optycznie jak i w brzmieniu , nie ma tarcia o cewke i tym podobnych efektów ubocznych).
Czesci jakie nelazy zakupic to: nowe membramy (niektózi wymieniaja same resory, ja nie polecam, gdyz moze skonczyc sie to zlym wywazeniem, czego nastepstwem moze byc tarcie cewki), nowe krążki, kleje (2), (butapren i soudal biały), oraz Skansol- srodek do oczyszcenia starego kleju z kosza głosnika po usunieciu resoru.
Osobiscie zamawiałem je na alegro, ale sa dostepne takze w wiekszości sklepów zajmujacych sie rozprowadzaniem głosników, i ich elemntów.
Instrukcje jak nalezy przeprowadzic udostepniam.
Jedyne co wprowadziłem "innego" (jak bedziesz czytac instrukcje) to sposob przyklejania na koniec krążków... Osobiście zrobiłem to w ten sposób iz zassałem przy pomocy odkurzacza krązek posmarowany klejem(po wczesniejszym odrysowaniu na membramie jego obowdu) , po czym przyłozyłem , a kumpel wyłączył odkurzacz. Mniej sie nameczyłem, i otrzymałem zamierzony efekt .
Życze powodzenia
:roll:

Załączniki:
Powrót do góry

Kwaczor
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Leszno Poznań

Post#6 03 Wrz 2004 16:19   

mozna sie z naprawa zmiescic w 10zł za oba niskotonowe!! Membranki do średnich są droższe wiec, koszt to 18zł
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Wrz 2004 16:19   

Powrót do góry

diablotomus
Poziom 3
Poziom 3

Post#7 24 Wrz 2004 22:17   

Naprawa głośników

Też mam w takim stanie kilka takich kąpletow głosniczkow 25/40/1,25/40/3,25/60 i jakos tak tanio mębranek do nich nie mogę znaleść , a chciałbym je usprawnić . Jak ktos by wiedzial gdzie mogę tak tanio je dostać to prosze o kontakt ( gadu gadu-1401647)<hehehehe>dzieki z gory , a i ja bym obstawil regeneracje głosniczkow jak kupno to tylko pieniadze wyzucone w bloto a mamy ten sam efekt za mniejsze pieniadze!!!POZDRAWIAM !!!
Powrót do góry

DJ Max
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 24 Wrz 2004 23:20   

Przyjedź do włocławka na zielony rynek do TODAX-u. Teraz podrożyli i membrany do 25 są po 6zł/szt. Ale i tak w miare niska cena. Ewentualnie www.stx.pl ale nie wiem jak teraz z cenami (produkty->akcesoria->do głośników)
Powrót do góry

chaka
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#9 25 Wrz 2004 00:15   

Naprawa głośników

sam wymienilem juz z 10 takich membran. Nie jest to trudne i calkowicie wykonalne domowymi sposobami. najwiecej problemow przysprawia usuniecie starego kleju z karkasu cewki(uwaga na sama cewke ktora nie biegnie od punktow lutowniczych w dol lecz do gory - mozna jej nie zauwazyc i wyciac razem z klejem) i z kosza w mijescu gdzie przyklejony byl resor gorny. Ja polecam najpierw przyklejac karkas cewki do membrany a pozniej resor do kosza(jest wtedy mozliwosc malek korekty przy zlym wklejeniu membrany) w razie pytan.... pytaj:))
Powrót do góry

Jogesh
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Warszawa - Indie

Post#10 25 Wrz 2004 05:19   

Cześć
Ja bym radził taka kolejność. Najpierw wkładamy cewkę, do jej środka dookoła rdzenia wkładamy 3 paski starej kliszy fotograficznej, albo podobnego tworzywa, żeby wyśrodkować cewkę. Ustawić ją na odpowiedniej wysokości, a następnie założyć resor. Potem dopiero membranę.
Pozdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2004 05:19   

Powrót do góry

Banasiewicz02
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Goleniów

Post#11 27 Wrz 2004 16:03   

Regenaracja głośników zawsze sie opłaca gdyż jak zrobi sie to dobrze to mamy identyczny głośnik o identycznych parametrach jak oryginał.Ja zajmuje sie już regeneracją głośników już od kilku lat i głośniki regenerowane przeze mnie wyglądają identycznie jak oryginalne.Ja części do głośników zamawiam u DSPEAKERa i moge powiedzieć że facet solidna firma! zawsze wszystko na czas i elegancko zapakowane :)
Powrót do góry

Nap5teR
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kluczbork

Post#12 27 Wrz 2004 20:30   

Naprawa głośników

Nie zawsze jest opłacalne regenorowanie głośników. No jeśli chodzi tylko o naprawe resora czy membrany to spox, ale według mnie nie jest tak łatwo zregenerować inne uszkodzenia typu cewka.
Pozdro dla regenerantów :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Wrz 2004 20:30   

Powrót do góry

toadi
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Żabno

Post#13 27 Wrz 2004 23:48   

Kilka razy kupowalem juz membrany w Pablu www.pabel.pl i maja spoko ceny zwlaszcza jak sie bierze wiecej poza tym mozna u nich kupic oryginalne membrany tonsila ale sa dosc drogie.

Mam za soba naprawy ok 30 par roznych kolumn tonsila (3 nastepne czekaja na swoja kolej) zwykle mozna sie zmiescic w 10 zł za glosnik.
Powrót do góry

LCD85
Poziom 9
Poziom 9

Post#14 12 Lis 2004 13:35   

Jesli chodzi o kwestie kolejnosci przyklejania, to nalezy najpierw szczeline miedzy rdzeniem a cewka "wypchac" . Moga byc to piapery (wyciac paski) bądz tak jak kolega wyzej napisal klisza foto. Kolejne przykleic resor zewnetrzny do kosza. co do regeneracji głosników to owszem koszty (w porównaniu do tego co otrzymujemy) sa niewielkie. Nalezy jednak pamietac ze jak zabieramy sie po raz pierwszy za "renowacje" to moga nieco wzrosnac ; ). Osobiscie wicinalem i "formowalem" .. dolna czesc memramy niskotonowego glonika i nie nalezy to do najprostrzych zajec.. przynajmniej tak zrobic aby lekko weszla na cewke a zarazem kable, nie wadzily no i dodatkowo aby nie wyciac za duzego otwory (tak aby pozniej szceline wypelnil klej). strasznie czasochlonne zajecie. :yes:
Jesli chodzi o kolumny Alt 110 , to wprowadziłem pare zmian, które znacznie poprawiły ich "jakosc" przenoszenia dzwieków. Co do samych kolumn z tego co czytałem sa rozne opinie, jedni krytykuja jako "PRL-owskie kolumny" ktore zamiast tub bass-r. miału blyszczace sie aluminiowe swiecidelka, glosnik wysokotonowy wrecz "krzyczy" i jest zle dobrany, a obudowa ma zbyt mala pojemnosc w stosunku do niskotonowca (co sie zgadza, bo osobiscie obliczalem i wyszlo ze brakuje jakies 4 cm szerokosci). Osobiscie uwazam ze to kwestia tego jakiej muzyki sie slucha : ). Mnie one calkiem "zaspakajaja" (w senie muzycznym). mozna wprowadzic pare prostych zmian, ktore znacznie poprawiaja "brzmienie" . Po za tym dla ludzi "audiofilow-amatorow" mozna zrobic zwrotnice 3-rzedu, i wymiane wysokotonwego głosnika. Chetnei podziele sie moimi wiadomosciami na temat tychkolumn i jesli ktos sam sie tym interesuje to prosze pisac :roll: . Pozdrawiam
Powrót do góry

jurkcz
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Rzeszów

Post#15 19 Lis 2004 11:49   

cze chodzi mi o podkljenie głosnika niskotonowego poniewaz mam głośniki z papierową membrama i na łączeniu z resorkiem wembrama ma tak jakby wybranie - jest cieńsza - i właśnie na tym odcinku zaczyna mi sie łamać niewiem czymby to podkleic czy coś żeby sie nie urwała całkiem
Powrót do góry

PS123
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: wielkopolska

Post#16 19 Lis 2004 14:03   

Jesli chodzi o podklejanie membrany to raczej odradzam. Zwłaszcza jesli jest to na dłuższym odcinku, ponieważ wzrosnie waga membrany przez dodanie kleju i materiału podklejonego i głosnik nie bedzie juz tak pracował jak przed klejeniem. Lepiej już wymienic całą membrane.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

chaka
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#17 19 Lis 2004 14:22   

PS123 napisał:
Jesli chodzi o podklejanie membrany to raczej odradzam. Zwłaszcza jesli jest to na dłuższym odcinku, ponieważ wzrosnie waga membrany przez dodanie kleju i materiału podklejonego i głosnik nie bedzie juz tak pracował jak przed klejeniem. Lepiej już wymienic całą membrane.
Pozdrawiam.

Wsszystko zalezy od tego ile kleju sie da. W zasadzie taki resor wymienia sie od razu z cala membrana ale sprobowac nigdy nie zaszkodzi bo koszty znikome. Sprobuj i zobacz jak bedzie gralo. ja bedzie zle to dopiero wymienisz membrane.
Powrót do góry

timon125
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#18 19 Lis 2004 14:24   

Mam kolumny midlton 80W I WŁASNIE TAKIE GŁOSNIKI.Nowiuteńkie prosto od tonsila kosztuja ok.130zl a na giełdzie 125zl basowy i 50zl sredniotonowy.Ja za regeneracje basowego dałem 50zl za sztuke ale koleś wymienił mi cewki na 80watowe.Naprawa sredniaka to ok 20zl ale lepiej daj to profesjonaliscie bo łatwo jest zpartolic ta robote!Możesz też prubować sam to bedzie taniej ale nie opisze ci tego bo to kupa tekstu
-----------------
wejdż na stronke elektroakustyka.tk tam opisali wszystko czarno na białym

Powrót do góry

PS123
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: wielkopolska

Post#19 19 Lis 2004 16:18   

Jesli chodzi o naprawe głośników to zawsze można sie samemu pobawic, albo dać komus ktoś kto robi to niby fachowo.
Ale ja znam lepsze rozwiazanie.
Proponuje wysłać te głosniki do Tonsilu gdzie zregenerują ja fachowo wstawijac oryginalne membrany i cewki i sprawdzajac kazdy naprawiony głośnik.
Musze dodać ze jest to bardzo tanio- na GDN25/80- cena około 30 zł!!!!!!!
Powrót do góry

Grzelaspace
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zaczernie (Rzeszów)

Post#20 19 Lis 2004 16:58   

Naprawa głośników

Wymieniałem resory w GDN 25/60/1, kupiłem je na allegro. Wszystko zrobiłem idealnie, żadnego tarcia cewki, żadnych trzasków i innych efektów ubocznych. Włożyłem w to dużo wysiłku, ale było warto. Grają prawie jak oryginały, nieznacznie zmniejszyła się głośność niskich tonów, ale to prawie niesłyszalne. A co do regeneracji, mnie to wyniosło 40 zł z przesyłką. Można spróbować samemu, albo dać do jakiejś firmy zajmującej się tym fachowo, całkowita regeneracja kosztuje około połowę katalogowej ceny głośnika. Pozdrawiam!
Powrót do góry

DJ Max
Poziom 22
Poziom 22

Post#21 19 Lis 2004 21:52   

Witam
niedługo kupuję parę mildtonów 80 - wszystkie głośniki do naprawy.
mam zamiar dać za to 50zł, naprawie kosztem 20 czyli za piękne mildtony z podstawkami i maskownicami dam 70zł (w porywach do 100 bo może się coś zdarzyć nieoczekiwanego).
Powrót do góry

000andrzej
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków

Post#22 19 Lis 2004 22:30   

timon125 napisał:

wejdż na stronke elektroakustyka.tk tam opisali wszystko czarno na białym

Dokładnie tu http://diyaudio.pl/articles.php?id=14&PHPSESSID=2272a9059f58cdfcb5a921b9b3c291ff
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lis 2004 22:30   

Powrót do góry

Banasiewicz02
Poziom 22
Poziom 22

Post#23 20 Lis 2004 23:53   

Dj Max masz racje! kupuj mildtony gdyż są to dobre kolumny (sam takowe posiadam) dzwięk przepiękny a basik jaki przyjemny... :)
Powrót do góry

DJ Max
Poziom 22
Poziom 22

Post#24 21 Lis 2004 00:17   

Wiem :] bo mam Altony 80 - tyle że różnią się głośnikami sopranowymi, ale to nic większego :D
Tylko z kasą ojjj uupss ała skąd tyle wziąść wydałem wszystko co miałem w portfelu :P
Ale jeszcze 4 dni coś się znajdzie :)
Powrót do góry

Banasiewicz02
Poziom 22
Poziom 22

Post#25 21 Lis 2004 00:32   

taa wiem bo sam specjalnie sobie zakupiłem 2 komplety czyli 1 para altonów i 1 para mildtonów i zostały mildtony ze względu na o wiele lepsze głośniki wysokotonowe (nie lubie skrzeczących tubek znanych z altusów,sopran to ma byc sopran)aha i jeszcze jedno co zauważyłem przynajmniej w moich kolumnach: w altonach przednia ścianka była pokryta laminatem od tylnej strony przez co po przyklejeniu w fabryce zaraz odpadła a w midtonach z kolei przednia ścianka jest z normalnej surowej płyty wiurowej i trzyma sie dzielnie do dzis a te kolumny przeżyły bardzo wiele i w wielu miejscach już grały :)

pozdro dla wszystkich posiadaczy MILDTONÓW i ALTONÓW :)
Powrót do góry

DJ Max
Poziom 22
Poziom 22

Post#26 21 Lis 2004 15:34   

A moje Altony od środka są czyste czyli wiórówka.
Z zewnątrz "wielobok" pokryty folią poliwinylową, przód folią na bazie papieru, a tył malowany farbą. Zauważyłem że były one chyba kiedyś w kolorze wiśnia czy orzech - nie wiem co to było, ale ten drugi oprócz czarnych :) Jak? Z przodu na rogach po prostu zobaczyłem podkład w tym drugim kolorze.
Aha obudowy Altonów lekko poniszczone po prostu koleś o nie nie dbał.

Myślę nad kupieniem drugiego wzmacniacza dla Mildtonów, żeby było 4x100W :D

Pozatym myślę czy np. nie wykorzystać głośników w jakichś własnych kolumnach np. wys/szer/gl 150/30/40 albo jakiekolwiek inne duże kolumny :D
Powrót do góry

Banasiewicz02
Poziom 22
Poziom 22

Post#27 21 Lis 2004 15:47   

A po co się bawić jak tu już masz całkiem niezłe skrzynie wiec nic tylko korzystać :) (na to wygląda że akurat mi się trafiły akurat takie 2 sztuki altonów że płyty przednie były odzyskane z jakiś mebli i wklejone przez co wypadły)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Głośniki i Zestawy Głośnikowe -> Naprawa głośników
Strona 1 z 1