Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak namagnesować magnes, innym magnesem?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Jak namagnesować magnes, innym magnesem?
Autor
Wiadomość
godsmoked
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 09 Lip 2010 11:49   

Jak namagnesować magnes, innym magnesem?

Witam. Moja kobieta ma bransoletkę z zapięciem na magnesy. Magnesy są kształtu walca o średnicy 6 mm i wysokości 2 mm. Nie wiem, czy są to magnesy neodymowe czy zwykłe... Kiedyś, dawno temu jeden z magnesików odkleił się od zapięcia. Ktoś kto naprawiał, był na tyle zręczny, że prawdopodobnie przykleił ten magnesik odwrotnym biegunem, tak że zapięcia się odpychały:) Podejrzewam, że kolejnym pomysłem tej osoby było sklejenie tych, że magnesów w jeden trwały element. Zaznaczam, że ta w/w osoba to nie ja:) Ostatnio kobieta poprosiła mnie o naprawienie tej bransoletki ponieważ, przez ciągłe wpychanie jej na rękę zerwała się żyłka... żyłkę zlutowałem i działa. Stwierdziłem, że zrobię i te magnesy. Ponieważ klej nie chciał się rozpuścić w rozpuszczalniku, poddałem go działaniu bardzo wysokiej temperatury (spaliłem go). Magnesy się rozkleiły, tamten przyklejony odszedł także od nasadki i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że magnesy już się nie przyciągają. Podejrzewam, że stało się tak przez to, że przez bardzo długi czas były zetknięte przeciwnymi biegunami, lub ja rozgrzałem je do temperatury wyższej niż temperatura Curie... (taka dygresja ku przestrodze innym "złotym rączkom") ale to nie jest istotne.
Moje pytanie brzmi:
1. Jak w ogóle namagnesować te magnesy?
2. Czy, i w jaki sposób, można je namagnesować przy pomocy innych magnesów i jakie, i jak duże powinny być te magnesy?
3. Może ma ktoś jakieś inne proste rady by zrobić to domowym sposobem?
Z góry dziękuję za KAŻDĄ pomoc:)
Łukasz

[*]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2010 11:49   

Powrót do góry

dar1231
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Częstochowa

Post#2 09 Lip 2010 12:39   

Re: Jak namagnesować magnes, innym magnesem?

Musisz mieć inny magnes o dużej mocy najlepiej neodymowy o średnicy chociaż 5cm i przyłożyć do bransoletki. Niestety trzeba to zrobić kilka razy ponieważ namagnesowanie zmienia się powoli ale skokowo. Najlepiej byłoby zrobić to na gorąco, ale niestety skoro to jest bransoletka to trzeba męczyć się na zimno. Wydaje mi się, że ten sposób powinien poskutkować.
Powrót do góry

godsmoked
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 09 Lip 2010 17:41   

A na jak długo przyłożyć taki magnes? Kilka razy na moment, czy np na godzinę, na dzień, kilka dni? Słyszałem, że można taki magnes położyć na dużym magnesie neodymowym na jakieś 3 dni... to też by coś dało?
Powrót do góry

Olek II
Moderator CB Radio
Moderator CB Radio

Miasto: gdzieś na podkarpaciu

Post#4 09 Lip 2010 18:06   

Witam, nic to nie da, efekt nietrwały.
Tu masz coś na ten temat http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1582784.html#7719344

Tylko żeby Ciebie nie podkusiło przykładać magnesy neodymowe do kobiety! Mogą wpaść oczy do środka. :D
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2010 18:06   

Powrót do góry

godsmoked
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 10 Lip 2010 10:37   

Tak, zanim napisałem swoje pytanie trochę poczytałem, także przytoczony wątek. Jednak tam chodziło o przemagnesowanie większego magnesu, a ja mam takie ociupiny, nie mam pewności czy są neodymowe i w dodatku one nie muszą jakoś bardzo bardzo silnie przyciągać się. Próbowałem znaleźć takie magnesiki gdzieś w Łodzi, ale gdzie nie zadzwoniłem to nikt nie miał pojęcia gdzie coś takiego można zakupić lub naprawić... dlatego staram się coś jeszcze wykombinować, jak mi się nie uda naprawić lub kupić takiego magnesu to po prostu kupię zwykłe zapięcie, ale uznam to za porażkę:) dlatego dalej proszę o jakieś rady. I o wytłumaczenie jak należy przykładać ten magnes (z drugiego postu).
Na czym ma polegać nietrwałość tego magnesowania? Czy po jakimś czasie od namagnesowania wrócą do punktu wyjścia czy może trochę energii w nich zostanie?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lip 2010 10:37   

Powrót do góry

Bula i spula
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 10 Lip 2010 12:27   

Pewnie się mylę, ale jeżeli to jest "zwykły" magnes i nie masz już nic do stracenia to spróbuj go ponownie rozgrzać do jak najwyższej temperatury, następnie postukać młotkiem kilka razy w to samo miejsce (chyba chodzi o to, żeby wszystkie cząsteczki ułożyły się w tym samym kierunku) i dać mu się spokojnie ochłodzić. Daj znać czy pomogło.
pozdrawiam
Powrót do góry

stefanisko
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: poznań

Post#7 11 Lip 2010 09:26   

Można również na magnes nawinąć kilka zwoi drutu (Φ około 0.5mm). Następnie naładować kondensator elektrolityczny - o dużej pojemności, kilka tyś. µF, zastosować regułe prawej ręki i rozładować go przez nawinięte zwoje. Tylko pamietaj żeby kierunek pola magnetycznego wytworzonego przez cewkę był zgodny z kier. naturalnym pola magnesu stałego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lip 2010 09:26   

Powrót do góry

karolark
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Szczecin

Post#8 11 Lip 2010 21:16   

Bula i spula napisał:
Pewnie się mylę, ale jeżeli to jest "zwykły" magnes i nie masz już nic do stracenia to spróbuj go ponownie rozgrzać do jak najwyższej temperatury, następnie postukać młotkiem kilka razy w to samo miejsce (chyba chodzi o to, żeby wszystkie cząsteczki ułożyły się w tym samym kierunku) i dać mu się spokojnie ochłodzić. Daj znać czy pomogło.
pozdrawiam

Noo rewelacja akurat lekko odwrotnie

aby rozmagnesować magnes trzeba:
albo go podgrzać, albo go uderzyć :-)
Powrót do góry

Sokrat58
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Białystok

Post#9 11 Lip 2010 21:57   

No harcerze! Nie robiliście igły magnetycznej?Szkoła podstawowa.Pocieranie! Pocieranie aż do skutku!
Powrót do góry

Olek II
Moderator CB Radio
Moderator CB Radio

Miasto: gdzieś na podkarpaciu

Post#10 12 Lip 2010 08:05   

A Ty harcerzu, ogólne zasady pisowni znasz? Zapoznaj się, aż do skutku. :D
Przez pocieranie ten magnes nie będzie trwały.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Jak namagnesować magnes, innym magnesem?
Strona 1 z 1