Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inNowy darmowy program DesignSpark PCB


  Main Page -> Forum Index -> PCB Designing -> EDA Programs ->Nowy darmowy program DesignSpark PCB Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
AdeBe
Level 13
Location: Warszawa
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 103
Helped: 1
Post rating: 2
AdeBe
Level 13
Post#1 09 Jul 2010 12:34  Topic author   

Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Witam

Przeglądając internet trafiłem na tą stronę: http://www.designspark.com/pcb
Producent chwali się tam, że udostępnia za darmo program do projektowania schematów i PCB, który jest wg. niego potężniejszy niż darmowa wersja Eagle'a.
Wśród zalet wymienia między innymi brak praktycznych (czyli teoretyczne pewnie są :-P ) ograniczeń na wielkość płytki, ilość elementów czy warstw, możliwość generacji plików Gerbera i Bill of Materials oraz import projektów i bibliotek z Eagle'a.
Na razie wersja na Windowsa, ponoć prace nad wersją linuksową są w trakcie.

Nie żebym reklamował ten program, ale po prostu stwierdziłem, że warto się podzielić taką informacją z ludźmi. Może ktoś chętny przetestuje to cudo i podzieli się wrażeniami?

Pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
janjjw
Level 9
Location: Gdynia
Joined: 05 Nov 2007
Posts: 5
janjjw
Level 9
Post#2 14 Jul 2010 09:19    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Moje uszanowanie,
to jest prawie wierna kopia PCB-Artist.
http://www.4pcb.com/free-pcb-layout-software/
Z poważaniem

Helpful post? + 0
Back to top
Wawrzo.
Level 17
Location: Radom, i inne....
Joined: 09 Apr 2001
Posts: 243
Helped: 14
Post rating: 1
Wawrzo.
Level 17
Post#3 14 Jul 2010 11:27    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


To jest produkt OEM (EASY-PC) ale w przeciwieństwie do DesignSpark ma zablokowane funkcje generujące gerbery i inne niezbędne do produkcji pliki.
DesignSpark wypada całkiem nieźle i rzeczywiście właściwie niema istotnych ograniczeń!!!
Wawrzo.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Removed
Removed
Post#4 14 Jul 2010 14:30    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Na DesignSpark'a natknęłam się jakoś dwa tygodnie temu, ale nie miałam jeszcze okazji przetestować. Chętnie poczytam jakieś opinie, jesli ktoś miał już sposobność do pobawienia się.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Christophorus
Level 39
Joined: 13 Dec 2003
Posts: 4093
Helped: 512
Post rating: 212
Christophorus
Level 39
Post#5 21 Jul 2010 12:50    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Trochę zapoznałem się z tym programem. Na początku sprawił on dobre wrażenie, ale odmienny sposób jego obsługi wymaga przyzwyczajenia się do nowego programu. Czasami program też sprawia wrażenie jakby błędnie działał, znikają elementy przy przemieszczaniu na planszy schematu, itp. Może to być też wina konfiguracji programowej i komputerowej mojego komputera Dell GX270.

Na początku po zainstalowaniu programu trzeba się zarejestrować, aby w programie tym były aktywne opcje zapisu projektu. Klucz rejestracyjny jest prawdopodobnie generowany na podstawie konfiguracji sprzętowej / programowej komputera. Prawdopodobnie po przeinstalowaniu systemu konieczna będzie kolejna rejestracja lub tłumaczenie się u producenta programu co i jak aby otrzymać kolejny klucz aktywacyjny programu. Jak na razie rejestracja jest darmowa.

DesignSpark PCB sprawia dobre wrażenie ilością różnorodnych opcji konfiguracyjnych. Trochę jednak jest to wymieszane początkowo trzeba trochę poklikać w programie aby nabrać orientacji co gdzie jest. Pewne opcje są ukryte w zagmatwany sposób i trudno ich szukać w głównym menu konfiguracji programu. Przykładowo jeśli wyłączymy wszystkie paski narzędziowe w programie, to na próżno szukać opcji ich ponownego włączenia w menu programu. Trzeba prawym klawiszem myszki kliknąć na pasku menu i dopiero z menu kontekstowego myszki można ponownie włączyć paski narzędziowe. Jednak każdy program posiada swoją filozofię obsługi, którą trzeba opanować jeśli chce się korzystać z danego programu.

Skupmy się więc na utworzeniu prostego projektu. Po wybraniu opcji tworzenia nowego projektu pojawia się okno prostego kreatora, który ułatwia utworzenie nowego projektu. Następnie korzystając z wspomnianego kreatora tworzymy arkusz schematu. Umieszczanie elementów na schemacie i trasowanie połączeń nie jest szczególnie skomplikowane. Jednak przesuwanie elementu na planszy schematu jest możliwe po naciśnięciu klawisza M z klawiatury lub menu kontekstowego myszki Place powiązanego ze wspominaną listerą M. Jak widać trochę to zostało przez producenta programu "namieszane". Elementy na schemacie można też przesuwać myszką metodą "przeciągnij i upuść". Trzeba jednak uważać, aby przesunąć cały element, a nie oznaczenie lub numer pinu np. układu scalonego.

Mając gotowy schemat można przejść do projektu płytki. W tym celu z menu Tools wybieramy opcję Translate To PCB... i otworzy się okno kolejnego kreatora. Tym razem jest to kreator tworzenia płytki drukowanej, gdzie w kilku krokach możemy zdefiniować parametry projektowanej płytki, ilość warstw, jednostki miary, wymiary płytki itp. Na uwagę zasługują gotowe szablony płytek drukowanych, np. komputerowych kart PCI. Jest nawet możliwość iż po utworzeniu płytki DesignSpark PCB sam automatycznie rozmieści elementy i wytrasuje ścieżki. Tutaj jednak jak w większości programów tego typu działanie automatów pozostawia trochę do życzenia. Mając gotowy projekt płytki można wyeksportować go w postaci danych potrzebnych do przemysłowego wykonania płytki drukowanej lub innym formacie, np. PDF. Eksport rysunku płytki (także schematu) w postaci pliku PDF nie wymaga stosowania dodatkowego narzędzia, np. PDF Creatora, bo DesignSpark PCB ma wbudowane narzędzie do tworzenia plików PDF. Jednak PDF Creator rozszerza możliwości eksportu projektu z DesignSpark PCB i innych programów Windows.

Biblioteki DesignSpark PCB są dość obszerne, ale zapewne nie sprostają one wymaganiom wszystkich użytkowników tego programu. W razie czego można samodzielnie utworzyć potrzebne biblioteki schematowe i płytkowe. Ułatwieniem w tworzeniu tych bibliotek są wbudowane dwa kolejne kreatory tworzenia elementów schematowych i płytkowych! W razie potrzeby można w programie DesignSpark PCB skorzystać z bibliotek programu Eagle. Niestety DesignSpark PCB nie potrafi bezpośrednio skorzystać z tych bibliotek. Biblioteki Eagle trzeba "ręcznie" przekonwertować korzystając ze skryptów ULP w programie Eagle. Skrypty te dostępne są wraz z programem DesignSpark PCB, ale trzeba też mieć zainstalowany program Eagle (w wersji darmowej). Dopiero potem biblioteki te trzeba zaimportować do programu DesignSpark PCB. Niestety nie udało mi się uzyskać zadowalających rezultatów jeśli idzie i eksport i import bibliotek Eagle do programu DesignSpark PCB. Może coś źle ustawiłem?

Podobnie jak biblioteki można do programu DesignSpark PCB zaimportować schematy i płytki zaprojektowane w programie Eagle. Oczywiście tak jak i poprzednio trzeba za pomocą odpowiedniego skryptu ULP pliki te wyeksportować z programu Eagle a potem je zaimportować do programu DesignSpark PCB. Jednak u mnie po wczytaniu schematu z programu Eagle do DesignSpark PCB okazało się iż przy konwersji zniknęły wartości elementów na schemacie. Także zgubione zostały trzy węzły połączeń. Co prawda węzły te w programie Eagle zostały narysowane "trochę nieprawidłowo" co mogło być powodem ich zagubienia.

Generalnie DesignSpark PCB sprawia wrażenie programu o dużych możliwościach, przewyższających wiele znanych mi darmowych programów jak Eagle (w wersji darmowej), czy KiCAD. Oczywiście trzeba się nauczyć obsługi tego programu i przyzwyczaić do filozofii jego obsługi, ale to już w gestii użytkowników. Jedni preferują Protela, Altiuma, Eagle, czy CadStara innym może do gustu przypaść darmowy (jak na razie) DesignSpark PCB.

Przeglądając zawartość katalogu instalacyjnego programu DesignSpark PCB znalazłem w nim bibliotekę View3D.dll, wiec program ten może mieć większe możliwości niż po nim widać. Być może pojawią się nowe funkcje tego programu w kolejnych wersjach programu. tylko czy wówczas DesignSpark PCB będzie dalej darmowy?

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
gmp
Level 19
Location: Wroclaw
Joined: 12 Jun 2003
Posts: 342
Helped: 27
gmp
Level 19
Post#6 01 Aug 2010 14:13    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Po przejrzeniu opisów programu i po kilku godzinach klikania tu i tam zrobiłem pierwsza płytkę w tym programie. Jak na razie bardzo pozytywne wrażenie.
Czasami wydaje się ze przy przesuwaniu elementów grafik nie odświeża się poprawnie, ale myślę ze to kwestia ustawień 'wydajności' albo ten typ tak ma- ruszenie kołkiem przywraca widok do normy.
Jest to chyba najlepszy darmowy program bez ograniczeń. Wspiera go firma Radionics wiec wydaje się ze będzie darmowy, co najwyżej będzie podpowiadał co można kupić w firmie RS.
Moja rada: wydrukujcie sobie skróty klawiaturowe - co ułatwi znacznie korzystanie z niego.

Może można by było założyć jakiś oddzielny watek odnośnie tego programu, z trikami co jak i gdzie... Powinniśmy wspierać i propagować darmowe , dobre rozwiązania.

Helpful post? + 0
Back to top
ZbeeGin
Level 38
Joined: 22 Apr 2002
Posts: 3537
Helped: 472
Post rating: 91
ZbeeGin
Level 38
Post#7 03 Aug 2010 17:56    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


gmp wrote:
Powinniśmy wspierać i propagować darmowe , dobre rozwiązania.

Owszem. Jednak wolałbym propagować program KiCAD niż coś pod czym podpisuje się jakakolwiek firma. Darmowość tego programu może się szybko skończyć, jak tylko będzie zainteresowanie.

Helpful post? + 0
Back to top
jayx
Level 10
Location: Włodawa
Joined: 25 Jul 2002
Posts: 7
jayx
Level 10
Post#8 10 Aug 2010 22:54    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Albo wręcz odwrotnie, może nie być zainteresowania dalszym sponsorowaniem/rozwojem programu ze względu na brak zainteresowania ze strony użytkowników. Natomiast w przypadku programów z dostępnym kodem źródłowym jak KiCAD można sobie nawet samemu dokonać zmian czy poprawek.

Helpful post? + 0
Back to top
atom1477
Level 43
Joined: 14 Jul 2005
Posts: 10248
Helped: 961
Post rating: 152
atom1477
Level 43
Post#9 15 Aug 2010 14:05    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Czy jest możliwość wstawiania przelotek z palca i dowolnego edytowania ich parametrów? Czyli sieci, średnicy i położenia? Np. w KiCADzie nie ma :/
Czy jest możliwość zaznaczania elementów? Np. zaznaczenia kilku ścieżek i kilku elementów w celu ich przesunięcia? Ale samego zaznaczenia, a nie od razu przesunięcia. Np. w KiCADzie nie ma. Jak zaznaczamy to od razu przesuwamy a do tego wcześniej nie widać które elementy zostaną przesunięte. No i nie można dowolnie wybrać elementów.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Przem188
Specjalista EDA
Location: Głuchołazy
Joined: 07 Feb 2005
Posts: 1324
Helped: 132
Post rating: 4
Przem188
Specjalista EDA
Post#10 25 Aug 2010 10:09    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Bawię się tym programem ostatnio. Przekonwertowałem biblioteki z Eagla ( część, bo to jednak żmudna praca ), działają doskonale. Ogólnie edytor partów, czyli moduł odpowiedzialny z powiązanie symbolu schematowego z footprintem "żywcem" przypomina tego w Cadstarze, więc poczułem się swojsko.

Nowy darmowy program DesignSpark PCB Nowy darmowy program DesignSpark PCB

Program o wiele bardziej rozbudowany od prymitywnego Eagla, w którym ostatnio szukałem prostej linijki ekranowej, którą chciałem pomierzyć footprinta. Spoglądanie na wskażnik pozycji kursora zniechęciło mnie skutecznie.

Wbudowany export i import DXF-a, zintegrowanie wszystkich okien w jednym programie powoduję, że nauka programu jest łatwa, choć przyznam niektóre rzeczy są nieco "dziwne". Ale ogólnie ok.


Fajny program, tylko jak długo będzie darmowy? Bo nie wydaję się, by firmie zależało na jego rozwoju bez dochodu z tego, tym bardziej, że program może stać się lepszą alternatywą dla Eagla.

Helpful post? + 0
Back to top
wmaker
Level 8
Joined: 23 Feb 2009
Posts: 12
wmaker
Level 8
Post#11 06 Oct 2010 10:48    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Pytanie amatora, początkującego laikonika.

Mam schemat układu, przerysowałem go do DESIGNSPARKa i chciałbym zmienić kształt płytki z kwadratu na prostokąt.
Gdy przesuwam elementy to nie wszystkie ścieżki trzymają się ścieżek/punktów montażowych.
Jak powiązać na stałe ścieżkę z elementem/punktem? (szperam bez powodzenia)

Pytanie może dla wyjadaczy na parterowym poziomie jednak już brak mi innych pomysłów.

Helpful post? + 0
Back to top
blue_17
Level 32
Location: Kornatka
Joined: 14 Mar 2006
Posts: 2402
Helped: 168
Post rating: 303
blue_17
Level 32
Post#12 08 Aug 2011 00:17    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Kliknij na obrys płytki i naciśnij del usuniesz obrys płytki a potem z paka wybierz add board i narysuj jaka tam chcesz płytkę

Jak chcesz powiązać dwa elementy to je zafixuj w property mają ustawienie fix

Helpful post? + 0
Back to top
felixd
Level 11
Location: Gniezno
Joined: 06 Feb 2008
Posts: 39
felixd
Level 11
Post#13 14 Jun 2013 12:53    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Mijają trzy lata, program nadal darmowy :)
Właśnie instaluję v5 u siebie.
Aktywować na konto można 6 darmowych licencji.

Prosił bym o opinie aktulanie użytkujących. Jakie wrażenia? Uwagi?

Helpful post? + 0
Back to top
markosik20
Level 33
Location: Będzin
Joined: 27 Mar 2003
Posts: 2141
Helped: 199
Post rating: 89
markosik20
Level 33
Post#14 16 Jun 2013 09:11    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Z racji że standardowe biblioteki jakie się instalują są ubogie ściągnij sobie paczkę jaką blue_17 prze konwertował z Eagla. I staraj się nie korzystać z bibliotek online ściąganych ze strony RS'a.

Helpful post? + 0
Back to top
blue_17
Level 32
Location: Kornatka
Joined: 14 Mar 2006
Posts: 2402
Helped: 168
Post rating: 303
blue_17
Level 32
Post#15 17 Jun 2013 17:26    

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB


Panowie miło mi że chcecie skorzystać z mojej pracy :)

Powstanie jeszcze parę części na temat programu w tym jak tworzyć własne elementy i każdy zobaczy jakie to proste i szybkie

Na razie zapraszam do pobierania bilotek niebawem kolejne odcinki
a po skończeniu może wideo kurs jakiegoś komercyjnego systemu EDA w sumie jestem otwarty na propozycje

Link do bibliotek

http://www.blue17.elektroda.eu/design-spark-pcb/373

Serdecznie pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> PCB Designing -> EDA Programs -> Nowy darmowy program DesignSpark PCB
Page 1 of 1

Similar topics to nowy darmowy program DesignSpark PCB

Wideo Kurs Design Spark PCB - darmowy program do tworzenia PCB (11)
PCB ARTIST - darmowy program do projektowania PCB (16)
Następny darmowy program PCB (1)
Darmowy program - do tworzenia projektów PCB (17)
Projektowanie PCB - jaki najlepszy, darmowy program? (7)
[DesignSpark PCB] Rozstaw pinów/Rozmiary obudowy (2)
DesignSpark 5 - Nowe funkcje w DesignSpark 5 (5)
DARMOWY SYSTEM EDA (SCH+PCB) (7)
EDA - Jaki jest najlepszy darmowy soft do projektowania PCB pod Linux\'a Ubuntu? (6)
sprawdzenie pcb - program ekspres pcb (8)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.085 seconds