Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nowy darmowy program DesignSpark PCB

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie PCB -> Programy EDA -> Nowy darmowy program DesignSpark PCB
Autor
Wiadomość
AdeBe
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 09 Lip 2010 12:34   

Nowy darmowy program DesignSpark PCB

Witam

Przeglądając internet trafiłem na tą stronę: http://www.designspark.com/pcb
Producent chwali się tam, że udostępnia za darmo program do projektowania schematów i PCB, który jest wg. niego potężniejszy niż darmowa wersja Eagle'a.
Wśród zalet wymienia między innymi brak praktycznych (czyli teoretyczne pewnie są :-P ) ograniczeń na wielkość płytki, ilość elementów czy warstw, możliwość generacji plików Gerbera i Bill of Materials oraz import projektów i bibliotek z Eagle'a.
Na razie wersja na Windowsa, ponoć prace nad wersją linuksową są w trakcie.

Nie żebym reklamował ten program, ale po prostu stwierdziłem, że warto się podzielić taką informacją z ludźmi. Może ktoś chętny przetestuje to cudo i podzieli się wrażeniami?

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2010 12:34   

Powrót do góry

janjjw
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Gdynia

Post#2 14 Lip 2010 09:19   

Re: Nowy darmowy program DesignSpark PCB

Moje uszanowanie,
to jest prawie wierna kopia PCB-Artist.
http://www.4pcb.com/free-pcb-layout-software/
Z poważaniem
Powrót do góry

Wawrzo.
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Radom, i inne....

Post#3 14 Lip 2010 11:27   

To jest produkt OEM (EASY-PC) ale w przeciwieństwie do DesignSpark ma zablokowane funkcje generujące gerbery i inne niezbędne do produkcji pliki.
DesignSpark wypada całkiem nieźle i rzeczywiście właściwie niema istotnych ograniczeń!!!
Wawrzo.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 14 Lip 2010 14:30   

Na DesignSpark'a natknęłam się jakoś dwa tygodnie temu, ale nie miałam jeszcze okazji przetestować. Chętnie poczytam jakieś opinie, jesli ktoś miał już sposobność do pobawienia się.
Powrót do góry

Christophorus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Lubcza

Post#5 21 Lip 2010 12:50   

Trochę zapoznałem się z tym programem. Na początku sprawił on dobre wrażenie, ale odmienny sposób jego obsługi wymaga przyzwyczajenia się do nowego programu. Czasami program też sprawia wrażenie jakby błędnie działał, znikają elementy przy przemieszczaniu na planszy schematu, itp. Może to być też wina konfiguracji programowej i komputerowej mojego komputera Dell GX270.

Na początku po zainstalowaniu programu trzeba się zarejestrować, aby w programie tym były aktywne opcje zapisu projektu. Klucz rejestracyjny jest prawdopodobnie generowany na podstawie konfiguracji sprzętowej / programowej komputera. Prawdopodobnie po przeinstalowaniu systemu konieczna będzie kolejna rejestracja lub tłumaczenie się u producenta programu co i jak aby otrzymać kolejny klucz aktywacyjny programu. Jak na razie rejestracja jest darmowa.

DesignSpark PCB sprawia dobre wrażenie ilością różnorodnych opcji konfiguracyjnych. Trochę jednak jest to wymieszane początkowo trzeba trochę poklikać w programie aby nabrać orientacji co gdzie jest. Pewne opcje są ukryte w zagmatwany sposób i trudno ich szukać w głównym menu konfiguracji programu. Przykładowo jeśli wyłączymy wszystkie paski narzędziowe w programie, to na próżno szukać opcji ich ponownego włączenia w menu programu. Trzeba prawym klawiszem myszki kliknąć na pasku menu i dopiero z menu kontekstowego myszki można ponownie włączyć paski narzędziowe. Jednak każdy program posiada swoją filozofię obsługi, którą trzeba opanować jeśli chce się korzystać z danego programu.

Skupmy się więc na utworzeniu prostego projektu. Po wybraniu opcji tworzenia nowego projektu pojawia się okno prostego kreatora, który ułatwia utworzenie nowego projektu. Następnie korzystając z wspomnianego kreatora tworzymy arkusz schematu. Umieszczanie elementów na schemacie i trasowanie połączeń nie jest szczególnie skomplikowane. Jednak przesuwanie elementu na planszy schematu jest możliwe po naciśnięciu klawisza M z klawiatury lub menu kontekstowego myszki Place powiązanego ze wspominaną listerą M. Jak widać trochę to zostało przez producenta programu "namieszane". Elementy na schemacie można też przesuwać myszką metodą "przeciągnij i upuść". Trzeba jednak uważać, aby przesunąć cały element, a nie oznaczenie lub numer pinu np. układu scalonego.

Mając gotowy schemat można przejść do projektu płytki. W tym celu z menu Tools wybieramy opcję Translate To PCB... i otworzy się okno kolejnego kreatora. Tym razem jest to kreator tworzenia płytki drukowanej, gdzie w kilku krokach możemy zdefiniować parametry projektowanej płytki, ilość warstw, jednostki miary, wymiary płytki itp. Na uwagę zasługują gotowe szablony płytek drukowanych, np. komputerowych kart PCI. Jest nawet możliwość iż po utworzeniu płytki DesignSpark PCB sam automatycznie rozmieści elementy i wytrasuje ścieżki. Tutaj jednak jak w większości programów tego typu działanie automatów pozostawia trochę do życzenia. Mając gotowy projekt płytki można wyeksportować go w postaci danych potrzebnych do przemysłowego wykonania płytki drukowanej lub innym formacie, np. PDF. Eksport rysunku płytki (także schematu) w postaci pliku PDF nie wymaga stosowania dodatkowego narzędzia, np. PDF Creatora, bo DesignSpark PCB ma wbudowane narzędzie do tworzenia plików PDF. Jednak PDF Creator rozszerza możliwości eksportu projektu z DesignSpark PCB i innych programów Windows.

Biblioteki DesignSpark PCB są dość obszerne, ale zapewne nie sprostają one wymaganiom wszystkich użytkowników tego programu. W razie czego można samodzielnie utworzyć potrzebne biblioteki schematowe i płytkowe. Ułatwieniem w tworzeniu tych bibliotek są wbudowane dwa kolejne kreatory tworzenia elementów schematowych i płytkowych! W razie potrzeby można w programie DesignSpark PCB skorzystać z bibliotek programu Eagle. Niestety DesignSpark PCB nie potrafi bezpośrednio skorzystać z tych bibliotek. Biblioteki Eagle trzeba "ręcznie" przekonwertować korzystając ze skryptów ULP w programie Eagle. Skrypty te dostępne są wraz z programem DesignSpark PCB, ale trzeba też mieć zainstalowany program Eagle (w wersji darmowej). Dopiero potem biblioteki te trzeba zaimportować do programu DesignSpark PCB. Niestety nie udało mi się uzyskać zadowalających rezultatów jeśli idzie i eksport i import bibliotek Eagle do programu DesignSpark PCB. Może coś źle ustawiłem?

Podobnie jak biblioteki można do programu DesignSpark PCB zaimportować schematy i płytki zaprojektowane w programie Eagle. Oczywiście tak jak i poprzednio trzeba za pomocą odpowiedniego skryptu ULP pliki te wyeksportować z programu Eagle a potem je zaimportować do programu DesignSpark PCB. Jednak u mnie po wczytaniu schematu z programu Eagle do DesignSpark PCB okazało się iż przy konwersji zniknęły wartości elementów na schemacie. Także zgubione zostały trzy węzły połączeń. Co prawda węzły te w programie Eagle zostały narysowane "trochę nieprawidłowo" co mogło być powodem ich zagubienia.

Generalnie DesignSpark PCB sprawia wrażenie programu o dużych możliwościach, przewyższających wiele znanych mi darmowych programów jak Eagle (w wersji darmowej), czy KiCAD. Oczywiście trzeba się nauczyć obsługi tego programu i przyzwyczaić do filozofii jego obsługi, ale to już w gestii użytkowników. Jedni preferują Protela, Altiuma, Eagle, czy CadStara innym może do gustu przypaść darmowy (jak na razie) DesignSpark PCB.

Przeglądając zawartość katalogu instalacyjnego programu DesignSpark PCB znalazłem w nim bibliotekę View3D.dll, wiec program ten może mieć większe możliwości niż po nim widać. Być może pojawią się nowe funkcje tego programu w kolejnych wersjach programu. tylko czy wówczas DesignSpark PCB będzie dalej darmowy?
Powrót do góry

gmp
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wroclaw

Post#6 01 Sie 2010 14:13   

Po przejrzeniu opisów programu i po kilku godzinach klikania tu i tam zrobiłem pierwsza płytkę w tym programie. Jak na razie bardzo pozytywne wrażenie.
Czasami wydaje się ze przy przesuwaniu elementów grafik nie odświeża się poprawnie, ale myślę ze to kwestia ustawień 'wydajności' albo ten typ tak ma- ruszenie kołkiem przywraca widok do normy.
Jest to chyba najlepszy darmowy program bez ograniczeń. Wspiera go firma Radionics wiec wydaje się ze będzie darmowy, co najwyżej będzie podpowiadał co można kupić w firmie RS.
Moja rada: wydrukujcie sobie skróty klawiaturowe - co ułatwi znacznie korzystanie z niego.

Może można by było założyć jakiś oddzielny watek odnośnie tego programu, z trikami co jak i gdzie... Powinniśmy wspierać i propagować darmowe , dobre rozwiązania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Sie 2010 14:13   

Powrót do góry

ZbeeGin
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: 50°19'N 18°55'E

Post#7 03 Sie 2010 17:56   

gmp napisał:
Powinniśmy wspierać i propagować darmowe , dobre rozwiązania.

Owszem. Jednak wolałbym propagować program KiCAD niż coś pod czym podpisuje się jakakolwiek firma. Darmowość tego programu może się szybko skończyć, jak tylko będzie zainteresowanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sie 2010 17:56   

Powrót do góry

jayx
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Włodawa

Post#8 10 Sie 2010 22:54   

Albo wręcz odwrotnie, może nie być zainteresowania dalszym sponsorowaniem/rozwojem programu ze względu na brak zainteresowania ze strony użytkowników. Natomiast w przypadku programów z dostępnym kodem źródłowym jak KiCAD można sobie nawet samemu dokonać zmian czy poprawek.
Powrót do góry

atom1477
Poziom 25
Poziom 25

Post#9 15 Sie 2010 14:05   

Czy jest możliwość wstawiania przelotek z palca i dowolnego edytowania ich parametrów? Czyli sieci, średnicy i położenia? Np. w KiCADzie nie ma :/
Czy jest możliwość zaznaczania elementów? Np. zaznaczenia kilku ścieżek i kilku elementów w celu ich przesunięcia? Ale samego zaznaczenia, a nie od razu przesunięcia. Np. w KiCADzie nie ma. Jak zaznaczamy to od razu przesuwamy a do tego wcześniej nie widać które elementy zostaną przesunięte. No i nie można dowolnie wybrać elementów.
Powrót do góry

Przem188
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Głuchołazy

Post#10 25 Sie 2010 10:09   

Bawię się tym programem ostatnio. Przekonwertowałem biblioteki z Eagla ( część, bo to jednak żmudna praca ), działają doskonale. Ogólnie edytor partów, czyli moduł odpowiedzialny z powiązanie symbolu schematowego z footprintem "żywcem" przypomina tego w Cadstarze, więc poczułem się swojsko.

Nowy darmowy program DesignSpark PCB Nowy darmowy program DesignSpark PCB

Program o wiele bardziej rozbudowany od prymitywnego Eagla, w którym ostatnio szukałem prostej linijki ekranowej, którą chciałem pomierzyć footprinta. Spoglądanie na wskażnik pozycji kursora zniechęciło mnie skutecznie.

Wbudowany export i import DXF-a, zintegrowanie wszystkich okien w jednym programie powoduję, że nauka programu jest łatwa, choć przyznam niektóre rzeczy są nieco "dziwne". Ale ogólnie ok.

Fajny program, tylko jak długo będzie darmowy? Bo nie wydaję się, by firmie zależało na jego rozwoju bez dochodu z tego, tym bardziej, że program może stać się lepszą alternatywą dla Eagla.
Powrót do góry

wmaker
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 06 Paź 2010 10:48   

Pytanie amatora, początkującego laikonika.

Mam schemat układu, przerysowałem go do DESIGNSPARKa i chciałbym zmienić kształt płytki z kwadratu na prostokąt.
Gdy przesuwam elementy to nie wszystkie ścieżki trzymają się ścieżek/punktów montażowych.
Jak powiązać na stałe ścieżkę z elementem/punktem? (szperam bez powodzenia)

Pytanie może dla wyjadaczy na parterowym poziomie jednak już brak mi innych pomysłów.
Powrót do góry

blue_17
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kornatka

Post#12 08 Sie 2011 00:17   

Kliknij na obrys płytki i naciśnij del usuniesz obrys płytki a potem z paka wybierz add board i narysuj jaka tam chcesz płytkę

Jak chcesz powiązać dwa elementy to je zafixuj w property mają ustawienie fix
Powrót do góry

felixd
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Gniezno

Post#13 14 Cze 2013 12:53   

Mijają trzy lata, program nadal darmowy :)
Właśnie instaluję v5 u siebie.
Aktywować na konto można 6 darmowych licencji.

Prosił bym o opinie aktulanie użytkujących. Jakie wrażenia? Uwagi?
Powrót do góry

markosik20
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Będzin

Post#14 16 Cze 2013 09:11   

Z racji że standardowe biblioteki jakie się instalują są ubogie ściągnij sobie paczkę jaką blue_17 prze konwertował z Eagla. I staraj się nie korzystać z bibliotek online ściąganych ze strony RS'a.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Cze 2013 09:11   

Powrót do góry

blue_17
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kornatka

Post#15 17 Cze 2013 17:26   

Panowie miło mi że chcecie skorzystać z mojej pracy :)

Powstanie jeszcze parę części na temat programu w tym jak tworzyć własne elementy i każdy zobaczy jakie to proste i szybkie

Na razie zapraszam do pobierania bilotek niebawem kolejne odcinki
a po skończeniu może wideo kurs jakiegoś komercyjnego systemu EDA w sumie jestem otwarty na propozycje

Link do bibliotek

http://www.blue17.elektroda.eu/design-spark-pcb/373

Serdecznie pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie PCB -> Programy EDA -> Nowy darmowy program DesignSpark PCB
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.084 seconds

elektroda.pl temat RSS