Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Cewka koszykowac na małym karkasie - jak nawijać?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Radiotechnika Początkujący -> Cewka koszykowac na małym karkasie - jak nawijać?
Autor
Wiadomość
Atlantis86
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#1 Post autora tematu 09 Lip 2010 15:13   

Pytanie wyda się może niektórym banalne, ale nigdzie nie udało mi się znaleźć jasnej instrukcji nawijania uzwojenia koszykowego na małych karkasach. Wiem jak wygląda gotowa, ale mam problem z odtworzeniem czegoś takiego.
W sieci znalazłem jedynie skany ze starych książek, opisujące wykonanie cewek koszykowych, ale w starym wydaniu (na "szpuli" z preszpanu w formie wielokąta foremnego, tudzież za pomocą "wzornika" w postaci drewnianego wałka z powbijanymi szpilkami).

Potrzebuję tej informacji na potrzeby TEGO projektu, konkretnie chodzi o dławik DŁ1 w obwodzie detektora FM.
Powrót do góry

sp3ots
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Poznań

Post#2 09 Lip 2010 15:44   

Re: Cewka koszykowac na małym karkasie - jak nawijać?

Witam !
Idź do sklepu i kup dławik 20uH i po kłopocie.
W tamtych czasach trzeba było dławiki nawijać, teraz są w sklepie.
Powodzenia życzę w budowie. Stefan
Powrót do góry

Atlantis86
Poziom 17
Poziom 17

Post#3 Post autora tematu 09 Lip 2010 16:46   

W opisie jest mowa o tym, że ten dławik ma być nawinięty na karkasie z wkręcanym rdzeniem i możliwością regulacji podczas strojenia detektora.
Poza tym jest mowa uzwojeniu koszykowym i licy w.cz. (mam kawałek "z odzysku", akurat powinien wystarczyć na 40 zwojów).
Wątpię, żeby udało mi się kupić coś spełniającego te wymogi...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2010 16:46   

Powrót do góry

sq6ade
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Południowo-zachodnia Pomroczna

Post#4 09 Lip 2010 17:07   

W starej książce widziałem sposób nawijania "koszyka" - taka szpulka z promieniście zamocowanymi sztyftami. Amatorzy raczej nawijali masowo - kto by się z tym tak pierniczył ;)
Powrót do góry

Olek II
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: gdzieś na podkarpaciu

Post#5 09 Lip 2010 17:22   

Licę zostaw w spokoju, jeśli już to nawijaj zwykłym DNE.
Trudno Tobie będzie każdy drucik licy odizolować i pobielić wszystko cyną.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

SP5ANJ
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#6 09 Lip 2010 17:34   

Witam.

Daj dławik 20uH a strojenie będziesz miał i tak w F1.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Atlantis86
Poziom 17
Poziom 17

Post#7 Post autora tematu 09 Lip 2010 18:36   

sq6ade napisał:
W starej książce widziałem sposób nawijania "koszyka" - taka szpulka z promieniście zamocowanymi sztyftami. Amatorzy raczej nawijali masowo - kto by się z tym tak pierniczył ;)

To znaczy ja doskonale wiem jak to wygląda. Problem leży w tym, że nie wiem jak nawijać, żeby wyszło podobnie - równo i ładnie. Opisu nigdzie nie znalazłem, poza tymi starymi cewkami, wyglądającymi jak te z odbiorników wyprodukowanych jeszcze w latach dwudziestych. ;)

Olek II napisał:
Licę zostaw w spokoju, jeśli już to nawijaj zwykłym DNE.
Trudno Tobie będzie każdy drucik licy odizolować i pobielić wszystko cyną.

Mam szpulę DNE 0,15mm. Nada się?

SP5ANJ napisał:
Daj dławik 20uH a strojenie będziesz miał i tak w F1.

Zwykły dławik osiowy? Zastanawia mnie w takim razie tylko czemu w oryginalnym projekcie taką uwagę poświęcono temu elementowi - karkas z wykręcanym rdzeniem, lica w.cz., uzwojenie koszykowe...
No i jednak wyraźnie napisano, że ten dławik bierze udział w procesie strojenia detektora.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2010 18:36   

Powrót do góry

sq6ade
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Południowo-zachodnia Pomroczna

Post#8 09 Lip 2010 21:05   

Cewy nawijane licą mają niezłą dobroć - natomiast co do koszyka to nie wiem na pewno - może taki sposób nawijania minimalizuje np. pojemność międzyzwojową poprawiając dobroć ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2010 21:05   

Powrót do góry

dipol
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: R OM / KO 02 WT

Post#9 09 Lip 2010 22:32   

OlekII-aspiryna pięknie lakier schodzi to ty o tym nie wiesz !!!??? hihi.Zawsze w jak w ZURiT pracowałem najpierw aspiryna i lutownica (zapach dymu zwalał z nóg hi) potem umoczyć w roztworze kalafonii i poprawić lutownicą.SQ6ADE-masz rację.
73!
Powrót do góry

c2h5oh
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: WOŁOMIN

Post#10 09 Lip 2010 22:53   

Uzwojenie koszykowe lub cewka koszykowa – uzwojenie wykonane przez nawinięcie cewki tak, aby przewody w sąsiadujących warstwach przebiegały pod największym, jak najbardziej zbliżonym do 90 stopni kątem.

Uzwojenie takie pozwala na uzyskanie małej pojemności pasożytniczej w porównaniu z innymi typami uzwojeń o takiej samej liczbie zwojów. Efektem ubocznym jest większa indukcja rozproszenia, z uwagi na większe wymiary takiego uzwojenia.

Z uwagi na zastosowanie w obwodach elektronicznych wielkiej częstotliwości, cewki koszykowe nawijane są zazwyczaj licą lub przewodem izolowanym bawełną lub jedwabiem. Izolacja przewodu ma znaczenie również z mechanicznego punktu widzenia, ponieważ emaliowany drut nawojowy nie zapewnia wystarczającego tarcia do utrzymania kolejnych zwojów pod dużym kątem podczas nawijania.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/uzwojenie_koszykowe
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#11 09 Lip 2010 23:42   

Poszukaj na stronie; podawałem opis nawijarki ręcznej do koszyków i komórek.
Nie musisz robić maszyny, ale wystarczy na chwilę się wgłębić w jej pracę, i na pewno znajdziesz rozwiązanie.
Powrót do góry

Olek II
Poziom 24
Poziom 24

Post#12 10 Lip 2010 08:00   

dipol napisał:
OlekII-aspiryna pięknie lakier schodzi to ty o tym nie wiesz !!!??? hihi.!

Dipol nie podejrzewasz mnie chyba o to, że nie znam "tajemnicy" z aspiryną. :D
Chciałem tylko uniknąć niepotrzebnych dalszych pytań typu: czy tabletką po przewodzie?, czy na grot posypać aspiryną? - chociaż w tym jedynym przypadku to pytanie ma sens, zapytasz dlaczego?
Aspirynę kiedy zażywamy? jak mamy wysoką temperaturę. :D
A grot nie ma? Wszystko na temat.

W dzisiejszych czasach licy się nie stosuje. Są nawet gotowe dławiki które można stosować zamiast cewek, pewnie że nie wszędzie, ale w większości jest to idealne rozwiązanie.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

rysta
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Bielsko-Biała

Post#13 10 Lip 2010 11:08   

Atlantis86 napisał:
Pytanie wyda się może niektórym banalne, ale nigdzie nie udało mi się znaleźć jasnej instrukcji nawijania uzwojenia koszykowego na małych karkasach.

konkretnie chodzi o dławik DŁ1 w obwodzie detektora FM.

Nawijanie koszykowe na małych średnicach do 10mm nie jest trudne. Nie jest potrzebny żaden wzornik, szpilki i inne wynalazki. Cewkę nawijamy litzą lub miękkim drucikiem najlepiej w jedwabiu lub bawełnie.

'Patent" jest taki:
Na karkasie zaznaczamy przewidywaną szerokość cewki (ołówkiem lub oklejając paseczkiem taśmy samoprzylepnej.
Są dwie metody uzwajania: z przesunięciem punktu przegięcia 180stopni i przesunięciem 360stopni, łatwiej nawijać jest tym drugim sposobem ale pojemność szkodliwa wychodzi wtedy nieznacznie większa.
Na średnicy zaznaczamy ołówkiem punkty zgięcia drutu, wystarczą 2 - jeden na początku i drugi w górnej części obwodu cewki w zależności od wybranej metody uzwajania: po przeciwnej stronie (dla przesunięcia 180st) lub po tej samej stronie jak początek dla przesunięcia 360st.
Karkas smarujemy lakierem do paznokci lub rozpuszczonym polistyrenem, klejem szybkoschnącym itp środkiem klejącym co do którego mamy pewność, że nie pogorszy dobroci nawijanej cewki. Czas schnięcia kleju 2-3min jest zupełnie wystarczający. Zaczynamy nawijac cewkę prowadząc drut pod kątem od zaznaczonego punktu początkowego obracając karkas (nie drut!) tak aby w trafić w punkt zgięcia znajdujący się u góry cewki. Tu korzystając np z paznokcia zaginamy prowadzony drucik i obracając karkas dochodzimy do punktu od którego zaczynaliśmy nawijać cewkę i ponownie zaginamy drut do góry przekraczając punkt początkowy. Prowadzimy drucik wzdłuż połóżonego pierwszego zwoju do punktu drugiego przegięcia itd aż do wyczerpania. Nie należy się przejmować klejem który zapewne już zdążył wyschąć :|, jest niezbędny tylko do poprowadzenia pierwszego zwoju, pozostałe będą trzymac się same. Ostatnią warstwę zwojów gotowej cewki korzystnie jest jednak polakierować.
Metoda wymaga pewnej wprawy ale za to jaka satysfakcja - wyglądają nie gorzej niż fabryczne!
Powrót do góry

Olek II
Poziom 24
Poziom 24

Post#14 10 Lip 2010 12:00   

To nie jest uzwojenie koszykowe, tyklo krzyżowe, a to różnica. Jak znajdę cewkę nawiniętą koszykowo to zrobię zjęcie i wrzucę tutaj. Mam wrażenie, że niektórzy koledzy nawet takiej cewki nie widzieli.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

rysta
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Bielsko-Biała

Post#15 10 Lip 2010 15:54   

"Kak zwał, tak zwał", cewka będzie wygladać tak jak na załączonym wyżej obrazku.
Powrót do góry

Atlantis86
Poziom 17
Poziom 17

Post#16 Post autora tematu 10 Lip 2010 17:23   

Hmm... Okazuje się, że ta moja lica jest jednak bardzo kiepskiej jakości - miejscami izolacja już zeszła zostawiając wiązkę drucików na wierzchu. Hmm... Nie ma jakiejś innej opcji jeśli chodzi o ten dławik? Może jednak da się coś kupić? Osiowy raczej odpada - po pierwsze brak regulacji, po drugie z tego co wiem one mają raczej słabe parametry. W tym obwodzie chodzi o ważniejsze zadanie niż filtrowanie zasilania...

Hmm... Zajrzałem jeszcze raz do kart katalogowych UL1200 i uA3089PC (właśnie tą wersję układu posiadam) i zauważyłem, że tam dławik jest zaznaczony jako stały. W karcie UL1200 jest to 18uH, w uA3089PC - 22uH. Na schemacie aplikacyjnym UL1200 pokazano co prawda wersję z dwoma obwodami rezonansowymi w detektorze, ale w tym drugim już znajduje się dodatkowo schemat uproszczony "typical FM subsystem (...) using single tuned detector coil".

Przyjrzałem się opisom wyprowadzeń i widzę, że ten dławik siedzi między wyjściem wzmacniacza p.cz. a wejściem demodulatora. Może faktycznie autor publikacji w MT zrobił z igły widły i tak naprawdę nie jest to krytyczny element, nad którym warto byłoby się męczyć?
Powrót do góry

Olek II
Poziom 24
Poziom 24

Post#17 10 Lip 2010 18:58   

Atlantis86 napisał:
Nie ma jakiejś innej opcji jeśli chodzi o ten dławik?

Odpowiedź masz w drugim poście i nie przeciągaj tematu, nie ma takiej potrzeby.
Powrót do góry

Atlantis86
Poziom 17
Poziom 17

Post#18 Post autora tematu 10 Lip 2010 19:02   

Dobrze - rozumiem. Po prostu zdziwił mnie fakt, iż temu dławikowi autor poświęcił aż tyle uwagi - lica, uzwojenie koszykowe, strojenie naprzemiennie z filtrem 211 - to wszystko wskazywało na jakiś kluczowy element.
BTW wartość 20uH jest kluczowa? Pod ręką mam 22uH, niebawem powinienem dostać przesyłkę w której będzie m.in. kilka dławików 18uH. Po 20uH muszę się wybrać do sklepu, a to dopiero po niedzieli.
Powrót do góry

mkpl
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Mysłowice

Post#19 10 Lip 2010 22:25   

Możesz zastosować i 22uH powinno działać ;) a przynajmniej nic się nie uszkodzi. Ten dławik jest tylko po to aby był i większej roli w układzie nie odgrywa podstawa to zestrojenie detektora kwardaturowego za pomocą tej drugiej cewki
Powrót do góry

Atlantis86
Poziom 17
Poziom 17

Post#20 Post autora tematu 11 Lip 2010 10:22   

Aha, przyszło mi na myśl jeszcze jedno pytanie odnośnie tego projektu - za małe, żeby zakładać osobny temat.

Mianowicie czy w tym zespole wskaźników mogę zastosować jakieś inne tranzystory? Nie wiem czy znajdę BC158. BC107/108/109 na dzień dzisiejszy już nie tak łatwo kupić, więc byłoby dobrze, gdyby dało się wykorzystać coś bardziej powszechnego (np. BC547).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lip 2010 10:22   

Powrót do góry

c2h5oh
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: WOŁOMIN

Post#21 11 Lip 2010 10:22   

Temat był wielokrotnie raportowany.
Odpowiedź została udzielona w drugim poście. Zamykam.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Radiotechnika Początkujący -> Cewka koszykowac na małym karkasie - jak nawijać?
Strona 1 z 1