Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje ->Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu 
Autor
Schowaj lewą kolumnę
Pokaż lewą kolumnę Wiadomość
Radzio M.
Poziom 27
Miasto: Leżajsk/Rzeszów
Ocena postów: 205
Radzio M.
Poziom 27
Post#1 12 Lip 2010 16:00Pozytywne oceny  Autor tematu   

Witam wszystkich użytkowników. Dziś zaprezentuję konstrukcję, której na wykonanie poświęciłem 2 ostatnie tygodnie. Pomysł powstał już w styczniu ale z powodu braku czasu, wykonanie urządzenia ciągle odkładałem na potem :). Sterownik ma za zadanie włączać pompę na czas około 5-7 minut i wyłączać na czas 15-17 min. Oczywiście dobrałem tak wartości elementów żeby w razie czego można było zwiększyć lub zmniejszyć poszczególne czasy.

Założenia:
- Sterownik analogowy
- Regulacja czasów włączenia i wyłączenia
- Czas wyłączenia większy niż czas włączenia
- Tani koszt

Schemat układu:

Opis działania układu:
Napięcie sieciowe podane na uzwojenie pierwotne transformatora (u mnie TS6/63) zostaje zmniejszone do wartości skutecznej około 12V. Diody prostownicze D1, D2, D3, D4 to mostek Graetza, w którym następuje pełnookresowe prostowanie prądu i spadek napięcia zasilającego wynikający z polaryzacji złącz p-n diod. Układ scalony 7809 stabilizuje napięcie do wartości 9V, kondensatory C1, C2, C3, C4 służą do filtracji napięcia. Rezystor R1 ogranicza prąd diody LED1, która informuje nas o włączonym sterowniku. Głównym elementem sterownika jest układ scalony NE555 (timer). Można zauważyć, że w tym projekcie jest przystosowany do pracy astabilnej. Kondensatory C6, C10 są ładowane przez rezystory R4, R2, P1, P2, więc czas wyłączenia w tym przypadku będzie zależny od wartości obydwu rezystorów nastawnych. Kiedy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 2/3 napięcia zasilającego (w tym przypadku 6V) to zacznie się proces rozładowania przez R2 i P2, będzie trwać do momentu gdy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 1/3 napięcia zasilającego (3V), ponieważ nóżka 2 NE555 jest zwarta z 6 nóżką.
Wykres prądu w czasie na nóżce 3 ( wyjście ) wygląda tak:
Elementy R5, D5, R6, Q1 pełnią funkcję negatora (w założeniach dłuższym czasem jest czas wyłączenia), którego przebieg wyjścia wygląda następująco:
Wartość rezystora R7 ustala wartość prądu bazy tranzystora Q2. R8 ogranicza prąd diody LED2, która informuje nas o włączonej pompie. D6 jest podłączona zaporowo do cewki przekaźnika, w celu utrzymania ciągłości prądu cewki i zabezpieczenia przed pojawieniem sie wysokiego napięcia.

Zdjęcia:
Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Wykonanie:
Płytka pcb została wykonana metodą termotransferu, dodatkowo cynowana. Najmniejszy otwór 0,8mm, największy 3mm.
Użyłem dość starych kondensatorów 90r. :), nie mają już pewnie takich wartości jak od nowości :P. Gniazdo sieciowe z odysku, prawie jak większość elementów. Opis (front panel) został zaprojektowany w Autocad R14 :
Płytka pcb zaprojektowana w eagle. Nie umieszczę pliku z płytką, ponieważ użyłem starych elementów, które mogą być już nie dostępne. W razie czego służę pomocą do zaprojektowania płytki. Sterownik działa zgodnie z założeniami :)

Pozdrawiam.

Schemat w .pdf:

Załączniki:

Pomocny post? + +31
Powrót do góry

Google Adsense
Google

Powrót do góry
arturavs
Poziom 35
Miasto: podlasie
Ocena postów: 144
arturavs
Poziom 35
Post#2 12 Lip 2010 18:53    

Re: Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Czy modulacja czasu pracy pompy wpłynie na instalację ? Jeżeli tak , to w jaki sposób? Oszczędności paliwa? Szybsze nagrzewanie wody w instalacji?

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google

Powrót do góry
kamilsos
Poziom 13
Miasto: Lublin
kamilsos
Poziom 13
Post#3 12 Lip 2010 19:12    

Dlaczego zastosowane zostały tak duże kondensatory? Czy było to konieczne?

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
michalm
Poziom 11
Miasto: Zakopane
Ocena postów: 10
michalm
Poziom 11
Post#4 12 Lip 2010 20:49    

Z tego co widze to jest to odpowiednio zmodyfikowany projekt generatora PWM. Kodensatory muszą być tu duże, żeby wygenerować odpowiednio długie czasy przełączeń. Równie dobrze można by spróbować dać potencjometry o większym oporze

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Radzio M.
Poziom 27
Radzio M.
Poziom 27
Post#5 12 Lip 2010 20:55  Autor tematu   

arturavs napisał:
Czy modulacja czasu pracy pompy wpłynie na instalację ? Jeżeli tak , to w jaki sposób? Oszczędności paliwa? Szybsze nagrzewanie wody w instalacji?

Co do nagrzewania to nie ma raczej nic wspólnego. Celem jest to aby w zimie woda nie zamarzła w rurkach pcv, ponieważ są puszczone poddaszem, nie w murze.
kamilsos napisał:
Dlaczego zastosowane zostały tak duże kondensatory? Czy było to konieczne?

Stała czasowa równa jest iloczynowi rezystancji i pojemności ( jednostki SI), potencjometry które miałem mają 47k więc użyłem owych kondensatorów.
Pozdrawiam :)

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
guuciek
Poziom 14
Miasto: -
Ocena postów: 23
guuciek
Poziom 14
Post#6 12 Lip 2010 20:56    

Tak , są one konieczne takie duże ponieważ to na ich podstawie oraz dzielników napięcia określany jest czas włączenia / wyłączenia się układu .
Polecam zajrzeć do noty lub jednego z tysięcy schematów wraz z opisami jakie są dostępne w sieci (ne555 generator astabilny - pierwszy pdf jaki wyrzuci google) .

Jeśli chodzi o mnie to jednak użyłbym większych potencjometrów zamiast takich kondensatorów. Wychodzi mniejszy układ i pewnie tańszy .

Pozdrawiam

Oczywiście jeśli leżą po szafach jakieś niewykorzystane części to nawet wypadało by je wykorzystać :D , ale jeśli się takich nie ma to lepiej wsadzić większe potencjometry i mniejsze kondy .

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Radzio M.
Poziom 27
Radzio M.
Poziom 27
Post#7 12 Lip 2010 21:19  Autor tematu   

guuciek napisał:

Jeśli chodzi o mnie to jednak użyłbym większych potencjometrów zamiast takich kondensatorów. Wychodzi mniejszy układ i pewnie tańszy .

Pozdrawiam

Te 20 letnie kondensatory aż się prosiły żeby je gdzieś wcisnąć :) ,ale oczywiście tu ma kolega racje, ja ciąłem koszty :P

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
403563
Usunięty
403563
Usunięty
Post#8 12 Lip 2010 23:23    

Podoba mi się płytka drukowana. Wygląda niemal profesjonalnie. Mam nadzieję że po pocynowaniu ścieżek i polutowaniu całego urządzenia zmyłeś odpowiednim środkiem pozostałości kalafonii? W sumie w tak prostym urządzeniu nie jest to konieczne, ale w bardziej złożonych, czy pracujących na dużych częstotliwościach jest to bardzo istotny szczegół.

Pochwalam również wykorzystanie starych elementów. Lepiej wykorzystać je "jakoś" niż wyrzucić. Zawsze oszczędność pieniędzy konstruktora.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google

Powrót do góry
androot
Moderator
Miasto: Kraków
Ocena postów: 333
androot
Moderator
Post#9 13 Lip 2010 08:16    

Pierwszy błąd jaki zauważyłem to stabilizator. W jakim celu?
NE555 jest tak zaprojektowany, że zmiana napięcia zasilania nie ma wpływu na częstotliwość pracy.

:arrow: qba_rozpruwacz nie zaniżaj poziomu.
Widziałem duuuużo płytek na Elektrodzie, które wyglądały niemal "profesjonalnie". Ta na pewno się do nich nie zalicza. Otwory nietrafione w pad (pewnie wiercone przed naniesieniem ścieżek). Już sama jakość laminatu pozostawia wiele do życzenia.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
mariansq
Poziom 15
Miasto: Zielona Góra
mariansq
Poziom 15
Post#10 13 Lip 2010 09:49    

Pogratulować prostoty wykonania - dobra elektronika.
Cieszy mnie fakt , ze do tak prostego zadania kolega nie użył żadnego AVR-ka, które ostatnimi czasy wykorzystywane sa naprawdę do banalnych rzeczy.

Co do wykonania - myślę że to kwestia gustu i zdolności manualnych - jak umiesz tak zrobisz. Ważne , że urządzenie działa i spełnia oczekiwania swojego konstruktora.

Apropo stabilizatora - jego obecność nie przeszkadza co najwyżej podraża o 1,50 PLN wraz z kondensatorami układ. Układ nie jest seryjnie produkowany wiec obecność tych elementów jak dla mnie nie ma żadnego niekorzystnego wpływu choćby z tytułu kosztów:-) wytwarzania.

Ale najbardziej jestem zadowolony z braku AVR'a:)

Pozdrawiam

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
bobo
Poziom 28
Ocena postów: 411
bobo
Poziom 28
Post#11 13 Lip 2010 10:25    

Jeżeli kolega stosuje gniazdo z bolcem zerujacym to wypada to "zero" podać od źródła. Czołówka jakoś marnie, nie za bardzo przemyślana. 1- nie lepiej było zamiast time "OFF" , napisać "PAUSE"; 2- nie bardzo daje wiare że, skala potencjometrów jest liniowa; 3- fatalnie umieszczone diody "ON" , "POWER"; 4- opis gniazda sieciowego ...lepiej nie pisać.
Ten cały układ można było kapitalnie rozwiazać na kostce 556, nie potrzeba wtedy kitować urządzenia starociami które i tak diabli wezmą po czasie, oszczędzanie na kondesatorach po 2zł było dobre 25 lat temu. Co do płytki, jest jaka jest ale jeszcze kolega musi dużo popracować nad projektowaniem i zasadami projektowania, o rysowaniu schematów nie wspomne.
Pozdrówka

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google

Powrót do góry
Maticool
Poziom 19
Miasto: Lublin
Ocena postów: 12
Maticool
Poziom 19
Post#12 13 Lip 2010 12:54    

Ja też przyczepię się do płytki - dużo tam "wolnej" powierzchni. Na Twoim miejscu zamalowałbym przed trawieniem te puste obszary. Wówczas szybciej się wytrawia i mniej się marnuje wytrawiacza (tzn. można go użyć więcej razy).

Pomijając to, ścieżki wyglądają na podtrawione - zarówno z brzegów (nierówne krawędzie), jak i z góry (dziurki - przynajmniej tak to wygląda na tych zdjęciach). Pomijając estetykę (nikt tego przecież nie musi oglądać), takie wady mogą okazać się bardzo niebezpieczne w ścieżkach które przewodzą duże prądy (obwód pompy). Dobrze, że Kolega pocynował całość :)

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
krystian08
Poziom 16
Miasto: Rzeszów
Ocena postów: 135
krystian08
Poziom 16
Post#13 13 Lip 2010 15:51    

mariansq napisał:

Ale najbardziej jestem zadowolony z braku AVR'a:)
Pozdrawiam

Zastosowanie AVR daje dużo korzyści. Raz wykonany układ może służyć do różnych celów, wystarczy modyfikacja programu. Nie wspomnę nawet o ile zmniejszyłoby to gabaryty (brak kondensatorów itd.)
Konstrukcja prosta, zastanawia mnie tylko obecność tak dużych kondensatorów (można było je zmniejszyć kosztem zwiększenia rezystancji) i 6W transformatora (po co aż tyle?). Poza tym zbędny jest stabilizator jeśli napięcie po wyprostowaniu nie przekracza 15V. No ale z drugiej strony, dobrze że wykorzystałeś te starocie zamiast je wyrzucać.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
januszc
Poziom 15
Miasto: Kielce
Ocena postów: 7
januszc
Poziom 15
Post#14 13 Lip 2010 16:25    

Sterowanie pompa cyrkulacyjną CWU jest skomplikowaną czynnością nie ze względu na skomplikowanie sterownika a wykluczające się wymagania: woda gorąca od razu i oszczędność ciepła. W proponowanym urządzeniu spełniony jest jeden ważny aspekt : woda nie może zamarznąć w zimie w rurach które biegną w nieogrzewanym pomieszczeniu. Innych zalet trudno się dopatrzeć. Woda jest chłodzona przez cyrkulację w czasie gdy się z niej nie korzysta, np w nocy w lecie.
Ja jestem zwolennikiem układu który kiedyś był proponowany na elektrodzie.
Cyrulację uruchamia się krótkim odkręceniem kranu i zakręceniem co powoduje skok temperatury na rurze cyrkulacji i załączenie na kilka minut pompy. Po ok 0,5-1 min mamy już ciepłą wodę bez jej niepotrzebnego spuszczania.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
pawelo220v
Poziom 11
Miasto: Warszawa
Ocena postów: 2
pawelo220v
Poziom 11
Post#15 13 Lip 2010 23:45    

Witam ,temat jest bardzo ciekawy co do sterowania.
Ja w swoim układzie zastosowałem czujnik przepływu łopatkowy który pod wpływem odkręcenia kranu jak pisał przedmówca włacza czujnik a ten z kolei automat schodowy, na 1.5 min. wg. mnie to jest bardzo dobre rozwiązanie o bez strat kiedy to pompa nie musi działac a woda szybko stygnie w rurach.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
elmo25
Poziom 9
Miasto: Płock
Ocena postów: 1
elmo25
Poziom 9
Post#16 14 Lip 2010 11:50    

Ja w domu do tego celu zastosowałem automat schodowy skręcony na minimalny czas (ok 2 min) i przycisk dzwonkowy z podświetleniem.
Działa w ten sposób że klikam przycisk kiedy potrzebna jest ciepła woda a podświetlenie przycisku sygnalizuje pracę pompki cyrkulacji.

Moim zdaniem jest to wystarczające. Natomiast praca pompki co 15 min jest stratą energii elektrycznej i cieplnej.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Ibuprom
Poziom 24
Miasto: -
Ocena postów: 3
Ibuprom
Poziom 24
Post#17 14 Lip 2010 12:10    

Projekt sam w sobie jest ok, niemniej jednak zastosowanie - no cóż, nie wiem do czego w C.O. można by tego użyć. Sterowanie czasowe (niezależnie od warunków jakie panują w instalacji) jest po prostu nieekonomiczne. Gdy źródło ciepła ma mało energii to go tylko wychłodzimy i w zasadzie nie będzie czuć różnicy na odbiornikach, gdy zaś będzie miało dużo energii wówczas jej nie wykorzystamy. Myślę że lepszy byłby zwykły komparator z 2 diodami jako czujnikami rozmieszczonymi w odp. miejscach, a co za tym idzie włączanie pompki tylko wówczas gdy jest to konieczne. Przy okazji nieco przyoszczędzimy na prądzie....

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google

Powrót do góry
Rzizel89
Poziom 9
Rzizel89
Poziom 9
Post#18 14 Lip 2010 20:39    

Jak dla mnie to pomysł jest całkiem dobry. Układ ten dobrze nadawałby się do dmuchawy w piecu. Można nastawić czas przedmuchu i wyłączenia.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
harnasx
Poziom 22
Miasto: okolice Krakowa
Ocena postów: 28
harnasx
Poziom 22
Post#19 14 Lip 2010 21:22    

koledzy CZYTAJCIE co pisze autor tematu! zaoszczedzi to Waszych miernych komentarzy i zapytań! Układ ma zapobiegać zamarznieciu wody w rurkach - wiec raczej nie na miejscu są wywody o wyższości "patentu" z chwilowym odkręceniem kurka czy też przyciskiem z lampką .

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
walek33
Poziom 28
Miasto: Łazy
walek33
Poziom 28
Post#20 15 Lip 2010 13:47    

harnasx napisał:
Układ ma zapobiegać zamarznieciu wody w rurkach - wiec raczej nie na miejscu są wywody o wyższości "patentu" z chwilowym odkręceniem kurka czy też przyciskiem z lampką .

A moim zdaniem rozwiązania alternatywne też są w cenie. Być może autor wybierze inne, bardziej odpowiednie dla siebie rozwiązanie, o którym wcześniej np. nie pomyślał? W ramach dyskusji proponowałbym rozpatrzenie ocieplenia rur. Pozwoli uniknąć budowy dodatkowych urządzeń i da wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia energii. :D

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
excray
Poziom 36
Miasto: z globalnej wioski
Ocena postów: 83
excray
Poziom 36
Post#21 16 Lip 2010 22:07    

Po co jest D5 na schemacie? Po co na wyjściu masz 2 tranzystory? Nie mogłeś podłączyć przekaźnika bezpośrednio pod pierwszy tranzystor BC337 i tylko zamienić miejscami wyprowadzenia na przekaźniku PK-1 z PK-3?

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Radzio M.
Poziom 27
Radzio M.
Poziom 27
Post#22 17 Lip 2010 11:34  Autor tematu   

excray napisał:
Po co jest D5 na schemacie? Po co na wyjściu masz 2 tranzystory? Nie mogłeś podłączyć przekaźnika bezpośrednio pod pierwszy tranzystor BC337 i tylko zamienić miejscami wyprowadzenia na przekaźniku PK-1 z PK-3?

W takim przypadku gdyby uszkodził się sterownik, pompa będzie cały czas załączona.
Pozdrawiam.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
adass
Poziom 25
Miasto: ''-''
Ocena postów: 42
adass
Poziom 25
Post#23 18 Lip 2010 11:34    

Czy sterownik może działać jako opóźniacz? tzn. po pierwszym podaniu napięcia zasilania 230V przekaźnik włączy się dopiero po 1min-15min (regulowany czas opóźnienia).

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Radzio M.
Poziom 27
Radzio M.
Poziom 27
Post#24 18 Lip 2010 12:02  Autor tematu   

adass napisał:
Czy sterownik może działać jako opóźniacz? tzn. po pierwszym podaniu napięcia zasilania 230V przekaźnik włączy się dopiero po 1min-15min (regulowany czas opóźnienia).

Tak. Można to zobaczyć na wykresie.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google

Powrót do góry
faster99
Poziom 13
Miasto: Jasło
faster99
Poziom 13
Post#25 21 Lip 2010 12:53    

Chciałbym sobie zrobić takie coś, tyle że chciałbym wydłużyć czasy. Wyłączone do 25-30min, załączone do 10-15min. Jakie wartości muszą mieć P1 i P2. Czy tylko od nich jest to zależne. Czy mogę zastosować transformator TS4/49, taki tylko mam, a nie chce kupować nowego, chce ten do czegoś wykorzystać.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Radzio M.
Poziom 27
Radzio M.
Poziom 27
Post#26 21 Lip 2010 14:14  Autor tematu   

Można użyć ale trzeba zrobić układ ograniczający napięcie do 12V. Czasy są proporcjonalne do stałej czasowej R*C, możesz zastosować potencjometry o większych wartościach.
Pozdrawiam.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
faster99
Poziom 13
Miasto: Jasło
faster99
Poziom 13
Post#27 08 Lis 2010 15:37    

Jaki jest prąd pobierany przez układ???

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Radzio M.
Poziom 27
Radzio M.
Poziom 27
Post#28 08 Lis 2010 20:18  Autor tematu   

Dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem, ale w okolicach kilku dziesiątek mA.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
adass
Poziom 25
Miasto: ''-''
Ocena postów: 42
adass
Poziom 25
Post#29 29 Sty 2011 23:19    

Jakim programem był rysowany schemat ?. Wydrapałem rysikiem czerwone linie i płytka gotowa (bez trawienia). :D Jak zmodyfikować układ tak żeby po zwłoce czasowej przekaźnik chwycił i trzymał cały czas. Przez zwarcie styku przekaźnika podtrzyma się sam i jest ok ale jak zrobić bez wykorzystania styku przekaźnika. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu     Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
Strona 1 z 1