Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
Autor
Wiadomość
Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Leżajsk/Rzeszów

Post#1 Post autora tematu 12 Lip 2010 16:00   

Witam wszystkich użytkowników. Dziś zaprezentuję konstrukcję, której na wykonanie poświęciłem 2 ostatnie tygodnie. Pomysł powstał już w styczniu ale z powodu braku czasu, wykonanie urządzenia ciągle odkładałem na potem :). Sterownik ma za zadanie włączać pompę na czas około 5-7 minut i wyłączać na czas 15-17 min. Oczywiście dobrałem tak wartości elementów żeby w razie czego można było zwiększyć lub zmniejszyć poszczególne czasy.

Założenia:
- Sterownik analogowy
- Regulacja czasów włączenia i wyłączenia
- Czas wyłączenia większy niż czas włączenia
- Tani koszt

Schemat układu:

Opis działania układu:
Napięcie sieciowe podane na uzwojenie pierwotne transformatora (u mnie TS6/63) zostaje zmniejszone do wartości skutecznej około 12V. Diody prostownicze D1, D2, D3, D4 to mostek Graetza, w którym następuje pełnookresowe prostowanie prądu i spadek napięcia zasilającego wynikający z polaryzacji złącz p-n diod. Układ scalony 7809 stabilizuje napięcie do wartości 9V, kondensatory C1, C2, C3, C4 służą do filtracji napięcia. Rezystor R1 ogranicza prąd diody LED1, która informuje nas o włączonym sterowniku. Głównym elementem sterownika jest układ scalony NE555 (timer). Można zauważyć, że w tym projekcie jest przystosowany do pracy astabilnej. Kondensatory C6, C10 są ładowane przez rezystory R4, R2, P1, P2, więc czas wyłączenia w tym przypadku będzie zależny od wartości obydwu rezystorów nastawnych. Kiedy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 2/3 napięcia zasilającego (w tym przypadku 6V) to zacznie się proces rozładowania przez R2 i P2, będzie trwać do momentu gdy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 1/3 napięcia zasilającego (3V), ponieważ nóżka 2 NE555 jest zwarta z 6 nóżką.
Wykres prądu w czasie na nóżce 3 ( wyjście ) wygląda tak:
Elementy R5, D5, R6, Q1 pełnią funkcję negatora (w założeniach dłuższym czasem jest czas wyłączenia), którego przebieg wyjścia wygląda następująco:
Wartość rezystora R7 ustala wartość prądu bazy tranzystora Q2. R8 ogranicza prąd diody LED2, która informuje nas o włączonej pompie. D6 jest podłączona zaporowo do cewki przekaźnika, w celu utrzymania ciągłości prądu cewki i zabezpieczenia przed pojawieniem sie wysokiego napięcia.

Zdjęcia:
Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Wykonanie:
Płytka pcb została wykonana metodą termotransferu, dodatkowo cynowana. Najmniejszy otwór 0,8mm, największy 3mm.
Użyłem dość starych kondensatorów 90r. :), nie mają już pewnie takich wartości jak od nowości :P. Gniazdo sieciowe z odysku, prawie jak większość elementów. Opis (front panel) został zaprojektowany w Autocad R14 :
Płytka pcb zaprojektowana w eagle. Nie umieszczę pliku z płytką, ponieważ użyłem starych elementów, które mogą być już nie dostępne. W razie czego służę pomocą do zaprojektowania płytki. Sterownik działa zgodnie z założeniami :)

Pozdrawiam.

Schemat w .pdf:

Załączniki:
Powrót do góry

arturavs
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: podlasie

Post#2 12 Lip 2010 18:53   

Re: Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Czy modulacja czasu pracy pompy wpłynie na instalację ? Jeżeli tak , to w jaki sposób? Oszczędności paliwa? Szybsze nagrzewanie wody w instalacji?
Powrót do góry

kamilsos
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Lublin

Post#3 12 Lip 2010 19:12   

Dlaczego zastosowane zostały tak duże kondensatory? Czy było to konieczne?
Powrót do góry

michalm
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Zakopane

Post#4 12 Lip 2010 20:49   

Z tego co widze to jest to odpowiednio zmodyfikowany projekt generatora PWM. Kodensatory muszą być tu duże, żeby wygenerować odpowiednio długie czasy przełączeń. Równie dobrze można by spróbować dać potencjometry o większym oporze
Powrót do góry

Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 Post autora tematu 12 Lip 2010 20:55   

arturavs napisał:
Czy modulacja czasu pracy pompy wpłynie na instalację ? Jeżeli tak , to w jaki sposób? Oszczędności paliwa? Szybsze nagrzewanie wody w instalacji?

Co do nagrzewania to nie ma raczej nic wspólnego. Celem jest to aby w zimie woda nie zamarzła w rurkach pcv, ponieważ są puszczone poddaszem, nie w murze.
kamilsos napisał:
Dlaczego zastosowane zostały tak duże kondensatory? Czy było to konieczne?

Stała czasowa równa jest iloczynowi rezystancji i pojemności ( jednostki SI), potencjometry które miałem mają 47k więc użyłem owych kondensatorów.
Pozdrawiam :)
Powrót do góry

guuciek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: -

Post#6 12 Lip 2010 20:56   

Tak , są one konieczne takie duże ponieważ to na ich podstawie oraz dzielników napięcia określany jest czas włączenia / wyłączenia się układu .
Polecam zajrzeć do noty lub jednego z tysięcy schematów wraz z opisami jakie są dostępne w sieci (ne555 generator astabilny - pierwszy pdf jaki wyrzuci google) .

Jeśli chodzi o mnie to jednak użyłbym większych potencjometrów zamiast takich kondensatorów. Wychodzi mniejszy układ i pewnie tańszy .

Pozdrawiam

Oczywiście jeśli leżą po szafach jakieś niewykorzystane części to nawet wypadało by je wykorzystać :D , ale jeśli się takich nie ma to lepiej wsadzić większe potencjometry i mniejsze kondy .
Powrót do góry

Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 Post autora tematu 12 Lip 2010 21:19   

guuciek napisał:

Jeśli chodzi o mnie to jednak użyłbym większych potencjometrów zamiast takich kondensatorów. Wychodzi mniejszy układ i pewnie tańszy .

Pozdrawiam

Te 20 letnie kondensatory aż się prosiły żeby je gdzieś wcisnąć :) ,ale oczywiście tu ma kolega racje, ja ciąłem koszty :P
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lip 2010 21:19   

Powrót do góry

403563
Gość

Post#8 12 Lip 2010 23:23   

Podoba mi się płytka drukowana. Wygląda niemal profesjonalnie. Mam nadzieję że po pocynowaniu ścieżek i polutowaniu całego urządzenia zmyłeś odpowiednim środkiem pozostałości kalafonii? W sumie w tak prostym urządzeniu nie jest to konieczne, ale w bardziej złożonych, czy pracujących na dużych częstotliwościach jest to bardzo istotny szczegół.

Pochwalam również wykorzystanie starych elementów. Lepiej wykorzystać je "jakoś" niż wyrzucić. Zawsze oszczędność pieniędzy konstruktora.
Powrót do góry

androot
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków

Post#9 13 Lip 2010 08:16   

Pierwszy błąd jaki zauważyłem to stabilizator. W jakim celu?
NE555 jest tak zaprojektowany, że zmiana napięcia zasilania nie ma wpływu na częstotliwość pracy.

:arrow: qba_rozpruwacz nie zaniżaj poziomu.
Widziałem duuuużo płytek na Elektrodzie, które wyglądały niemal "profesjonalnie". Ta na pewno się do nich nie zalicza. Otwory nietrafione w pad (pewnie wiercone przed naniesieniem ścieżek). Już sama jakość laminatu pozostawia wiele do życzenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2010 08:16   

Powrót do góry

mariansq
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zielona Góra

Post#10 13 Lip 2010 09:49   

Pogratulować prostoty wykonania - dobra elektronika.
Cieszy mnie fakt , ze do tak prostego zadania kolega nie użył żadnego AVR-ka, które ostatnimi czasy wykorzystywane sa naprawdę do banalnych rzeczy.

Co do wykonania - myślę że to kwestia gustu i zdolności manualnych - jak umiesz tak zrobisz. Ważne , że urządzenie działa i spełnia oczekiwania swojego konstruktora.

Apropo stabilizatora - jego obecność nie przeszkadza co najwyżej podraża o 1,50 PLN wraz z kondensatorami układ. Układ nie jest seryjnie produkowany wiec obecność tych elementów jak dla mnie nie ma żadnego niekorzystnego wpływu choćby z tytułu kosztów:-) wytwarzania.

Ale najbardziej jestem zadowolony z braku AVR'a:)

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2010 09:49   

Powrót do góry

bobo
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 13 Lip 2010 10:25   

Jeżeli kolega stosuje gniazdo z bolcem zerujacym to wypada to "zero" podać od źródła. Czołówka jakoś marnie, nie za bardzo przemyślana. 1- nie lepiej było zamiast time "OFF" , napisać "PAUSE"; 2- nie bardzo daje wiare że, skala potencjometrów jest liniowa; 3- fatalnie umieszczone diody "ON" , "POWER"; 4- opis gniazda sieciowego ...lepiej nie pisać.
Ten cały układ można było kapitalnie rozwiazać na kostce 556, nie potrzeba wtedy kitować urządzenia starociami które i tak diabli wezmą po czasie, oszczędzanie na kondesatorach po 2zł było dobre 25 lat temu. Co do płytki, jest jaka jest ale jeszcze kolega musi dużo popracować nad projektowaniem i zasadami projektowania, o rysowaniu schematów nie wspomne.
Pozdrówka
Powrót do góry

Maticool
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Lublin

Post#12 13 Lip 2010 12:54   

Ja też przyczepię się do płytki - dużo tam "wolnej" powierzchni. Na Twoim miejscu zamalowałbym przed trawieniem te puste obszary. Wówczas szybciej się wytrawia i mniej się marnuje wytrawiacza (tzn. można go użyć więcej razy).

Pomijając to, ścieżki wyglądają na podtrawione - zarówno z brzegów (nierówne krawędzie), jak i z góry (dziurki - przynajmniej tak to wygląda na tych zdjęciach). Pomijając estetykę (nikt tego przecież nie musi oglądać), takie wady mogą okazać się bardzo niebezpieczne w ścieżkach które przewodzą duże prądy (obwód pompy). Dobrze, że Kolega pocynował całość :)
Powrót do góry

krystian08
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Rzeszów

Post#13 13 Lip 2010 15:51   

mariansq napisał:

Ale najbardziej jestem zadowolony z braku AVR'a:)
Pozdrawiam

Zastosowanie AVR daje dużo korzyści. Raz wykonany układ może służyć do różnych celów, wystarczy modyfikacja programu. Nie wspomnę nawet o ile zmniejszyłoby to gabaryty (brak kondensatorów itd.)
Konstrukcja prosta, zastanawia mnie tylko obecność tak dużych kondensatorów (można było je zmniejszyć kosztem zwiększenia rezystancji) i 6W transformatora (po co aż tyle?). Poza tym zbędny jest stabilizator jeśli napięcie po wyprostowaniu nie przekracza 15V. No ale z drugiej strony, dobrze że wykorzystałeś te starocie zamiast je wyrzucać.
Powrót do góry

januszc
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kielce

Post#14 13 Lip 2010 16:25   

Sterowanie pompa cyrkulacyjną CWU jest skomplikowaną czynnością nie ze względu na skomplikowanie sterownika a wykluczające się wymagania: woda gorąca od razu i oszczędność ciepła. W proponowanym urządzeniu spełniony jest jeden ważny aspekt : woda nie może zamarznąć w zimie w rurach które biegną w nieogrzewanym pomieszczeniu. Innych zalet trudno się dopatrzeć. Woda jest chłodzona przez cyrkulację w czasie gdy się z niej nie korzysta, np w nocy w lecie.
Ja jestem zwolennikiem układu który kiedyś był proponowany na elektrodzie.
Cyrulację uruchamia się krótkim odkręceniem kranu i zakręceniem co powoduje skok temperatury na rurze cyrkulacji i załączenie na kilka minut pompy. Po ok 0,5-1 min mamy już ciepłą wodę bez jej niepotrzebnego spuszczania.
Powrót do góry

pawelo220v
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Warszawa

Post#15 13 Lip 2010 23:45   

Witam ,temat jest bardzo ciekawy co do sterowania.
Ja w swoim układzie zastosowałem czujnik przepływu łopatkowy który pod wpływem odkręcenia kranu jak pisał przedmówca włacza czujnik a ten z kolei automat schodowy, na 1.5 min. wg. mnie to jest bardzo dobre rozwiązanie o bez strat kiedy to pompa nie musi działac a woda szybko stygnie w rurach.
Powrót do góry

elmo25
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Płock

Post#16 14 Lip 2010 11:50   

Ja w domu do tego celu zastosowałem automat schodowy skręcony na minimalny czas (ok 2 min) i przycisk dzwonkowy z podświetleniem.
Działa w ten sposób że klikam przycisk kiedy potrzebna jest ciepła woda a podświetlenie przycisku sygnalizuje pracę pompki cyrkulacji.

Moim zdaniem jest to wystarczające. Natomiast praca pompki co 15 min jest stratą energii elektrycznej i cieplnej.
Powrót do góry

Ibuprom
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: -

Post#17 14 Lip 2010 12:10   

Projekt sam w sobie jest ok, niemniej jednak zastosowanie - no cóż, nie wiem do czego w C.O. można by tego użyć. Sterowanie czasowe (niezależnie od warunków jakie panują w instalacji) jest po prostu nieekonomiczne. Gdy źródło ciepła ma mało energii to go tylko wychłodzimy i w zasadzie nie będzie czuć różnicy na odbiornikach, gdy zaś będzie miało dużo energii wówczas jej nie wykorzystamy. Myślę że lepszy byłby zwykły komparator z 2 diodami jako czujnikami rozmieszczonymi w odp. miejscach, a co za tym idzie włączanie pompki tylko wówczas gdy jest to konieczne. Przy okazji nieco przyoszczędzimy na prądzie....
Powrót do góry

Rzizel89
Poziom 9
Poziom 9

Post#18 14 Lip 2010 20:39   

Jak dla mnie to pomysł jest całkiem dobry. Układ ten dobrze nadawałby się do dmuchawy w piecu. Można nastawić czas przedmuchu i wyłączenia.
Powrót do góry

harnasx
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: okolice Krakowa

Post#19 14 Lip 2010 21:22   

koledzy CZYTAJCIE co pisze autor tematu! zaoszczedzi to Waszych miernych komentarzy i zapytań! Układ ma zapobiegać zamarznieciu wody w rurkach - wiec raczej nie na miejscu są wywody o wyższości "patentu" z chwilowym odkręceniem kurka czy też przyciskiem z lampką .
Powrót do góry

walek33
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łazy

Post#20 15 Lip 2010 13:47   

harnasx napisał:
Układ ma zapobiegać zamarznieciu wody w rurkach - wiec raczej nie na miejscu są wywody o wyższości "patentu" z chwilowym odkręceniem kurka czy też przyciskiem z lampką .

A moim zdaniem rozwiązania alternatywne też są w cenie. Być może autor wybierze inne, bardziej odpowiednie dla siebie rozwiązanie, o którym wcześniej np. nie pomyślał? W ramach dyskusji proponowałbym rozpatrzenie ocieplenia rur. Pozwoli uniknąć budowy dodatkowych urządzeń i da wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia energii. :D
Powrót do góry

excray
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: z globalnej wioski

Post#21 16 Lip 2010 22:07   

Po co jest D5 na schemacie? Po co na wyjściu masz 2 tranzystory? Nie mogłeś podłączyć przekaźnika bezpośrednio pod pierwszy tranzystor BC337 i tylko zamienić miejscami wyprowadzenia na przekaźniku PK-1 z PK-3?
Powrót do góry

Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Post#22 Post autora tematu 17 Lip 2010 11:34   

excray napisał:
Po co jest D5 na schemacie? Po co na wyjściu masz 2 tranzystory? Nie mogłeś podłączyć przekaźnika bezpośrednio pod pierwszy tranzystor BC337 i tylko zamienić miejscami wyprowadzenia na przekaźniku PK-1 z PK-3?

W takim przypadku gdyby uszkodził się sterownik, pompa będzie cały czas załączona.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lip 2010 11:34   

Powrót do góry

adass
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: ''-''

Post#23 18 Lip 2010 11:34   

Czy sterownik może działać jako opóźniacz? tzn. po pierwszym podaniu napięcia zasilania 230V przekaźnik włączy się dopiero po 1min-15min (regulowany czas opóźnienia).
Powrót do góry

Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Post#24 Post autora tematu 18 Lip 2010 12:02   

adass napisał:
Czy sterownik może działać jako opóźniacz? tzn. po pierwszym podaniu napięcia zasilania 230V przekaźnik włączy się dopiero po 1min-15min (regulowany czas opóźnienia).

Tak. Można to zobaczyć na wykresie.
Powrót do góry

faster99
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Jasło

Post#25 21 Lip 2010 12:53   

Chciałbym sobie zrobić takie coś, tyle że chciałbym wydłużyć czasy. Wyłączone do 25-30min, załączone do 10-15min. Jakie wartości muszą mieć P1 i P2. Czy tylko od nich jest to zależne. Czy mogę zastosować transformator TS4/49, taki tylko mam, a nie chce kupować nowego, chce ten do czegoś wykorzystać.
Powrót do góry

Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Post#26 Post autora tematu 21 Lip 2010 14:14   

Można użyć ale trzeba zrobić układ ograniczający napięcie do 12V. Czasy są proporcjonalne do stałej czasowej R*C, możesz zastosować potencjometry o większych wartościach.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

faster99
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Jasło

Post#27 08 Lis 2010 16:37   

Jaki jest prąd pobierany przez układ???
Powrót do góry

Radzio M.
Poziom 20
Poziom 20

Post#28 Post autora tematu 08 Lis 2010 21:18   

Dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem, ale w okolicach kilku dziesiątek mA.
Powrót do góry

adass
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: ''-''

Post#29 30 Sty 2011 00:19   

Jakim programem był rysowany schemat ?. Wydrapałem rysikiem czerwone linie i płytka gotowa (bez trawienia). :D Jak zmodyfikować układ tak żeby po zwłoce czasowej przekaźnik chwycił i trzymał cały czas. Przez zwarcie styku przekaźnika podtrzyma się sam i jest ok ale jak zrobić bez wykorzystania styku przekaźnika. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1