Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Agregat od lodówki/zamrazarki

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Agregat od lodówki/zamrazarki
Autor
Wiadomość
heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Krosno

Post#1 Post autora tematu 12 Lip 2010 22:17   

Agregat od lodówki/zamrazarki

Witam chciałem sie dowiedzieć

ile atm nabije agregat z lodówki
czy dało by sie nim malować??

oczywiscie po zamontowaniu odolejacza i reduktora

ii czy taki agregat w jakich granicach może otrzymywac powietrze

ile bedzie utrzymywał na manometrze w czasie malowania
Powrót do góry

romoo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Małopolska

Post#2 12 Lip 2010 22:25   

Re: Agregat od lodówki/zamrazarki

Dobre do aerografu.
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 13 Lip 2010 09:52   

aa może tak coś konkretniej??

skoro z agregatu sie nie nadaje
to z czego to zrobić???
Powrót do góry

tpl
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 13 Lip 2010 10:17   

Mam agregacik z lodówki połączony ze starą butlą samochodową od LPG 60l.
20 atm ładuje bez problemu, ale w czasie ok. 2godzin.
Bez dodatkowego zbiornika do malowania się nie nadaje, ze względu na małą wydajność.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 13 Lip 2010 10:17   

Powrót do góry

kaziowichura
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: xxx

Post#5 13 Lip 2010 12:30   

O ile zwykłe kompresory warsztatowe można by okreslić jako nisko ciśnieniowe ale o dużej wydajności to lodówkowe (i chłodnicze) są przeciwieństwem - tj. są w stanie wytworzyć wyskoie ciśnienie ale wydajność (l/m) jest relatywnie niska

praktyczne ciśnienie to tak 20 atm... w zasadzie da radę wiecej bo do ponad 35 atm, ale licz się wtedy ze spadkami obrotów - no i wogóle to mało praktyczne o ile nie wymagasz wysokiego ciśnienia

Takie agregaty są używane do budowy czegośco określa się mianem cichych kompresorów.

Przyjrzyj się ->Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

To tylko taki sam agregat plus oprzyrządowanie. Rzuć okiem na moce urządzeń i porównaj je ze swoim agregatem - będziesz miał jakotakie rozeznanie jesłi chodzi o wydajność

To co mi się w nich podoba to użebrowane obudowy (poprawiają oddawanie ciepła) i dostępność modeli w większych mocach. W polsce ciężko dostać takie np. 1kW agregaty chłodnicze/ od klimy... w stanach tego sprzętu jest na potęge więc nawet potężne kilku kW kompresory chodzą po przysłowiowe grosze
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 13 Lip 2010 17:15   

moze coś jeszce

a moze jak by dac takie 2 agregaty od lodówki
i do tego butle mam 2 jedna 50l i 2 taka duza 150l:P
do tego reduktor i odolejacz wyłącznik cisnieniowy
zdało by to egzamin do lekkiego malowania pistoletem oczywiscie nie bede malował samochodu:P jakieś małe coś do podmalowania .. ii coś tam przedmuchac:)
Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 13 Lip 2010 17:28   

heeler11 napisał:
moze coś jeszce

a moze jak by dac takie 2 agregaty od lodówki
i do tego butle mam 2 jedna 50l i 2 taka duza 150l:P
do tego reduktor i odolejacz wyłącznik cisnieniowy
zdało by to egzamin do lekkiego malowania pistoletem oczywiscie nie bede malował samochodu:P jakieś małe coś do podmalowania .. ii coś tam przedmuchac:)

Za duże butle, nawet 2 agregaty będą to nabijać w nieskończoność.
Agregat nie nadaje się do malowania normalnym pistoletem i tyle.
Do przedmuchania wystarczy butla zrobiona z małej gaśnicy samochodowej.
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#8 Post autora tematu 13 Lip 2010 18:28   

to co proponujecie??

tylko nie żeby iść do sklepu i kupić:P
Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 13 Lip 2010 20:07   

Kupić używaną :D
Chyba że masz złom pod domem, stare silniki z motorów i silniki elektryczne to sobie zrób sprężarkę z "klocków lego".
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 Post autora tematu 13 Lip 2010 20:44   

silnik mam :)
butle mam 150l
wyłacznik cisnieniowy tez mam
reduktora mi brakuje
ii

panowie jak zrobić sprężarkę chce to używać do malowania
Powrót do góry

kaziowichura
Poziom 14
Poziom 14

Post#11 14 Lip 2010 10:53   

Skorzystaj z tego linku co podalem i porównaj z wymaganiami pistoletów do malowania. Mnie nabija 10L do 7 bar w mniej niż 10 minut. żeby nabić 200L do 7bar potrzeba by 20 razy tyle czasu. Przy dwóch kompresorach 10 razy tyle czasu - tj. około 1.5 godziny.

Na siłe dało by radę ale musiałbyś robić długie przerwy. Nie wiem co rozumiesz przez malowanie małych elementów ?? równie dobrze możesz sobie zrobić na butli 50 L z jednym kompresorem i malować aeorgrafem :D
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 14 Lip 2010 10:53   

Powrót do góry

tpl
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 15 Lip 2010 01:15   

:arrow: heeler11 gdybyś tutaj o to mnie poprosił miałbyś odpowiedź znacznie szybciej. Na "pocztę" wchodzę średnio 2 razy w tygodniu.
Wybacz, że tu odpowiem: Butla z LPG z oryginalnym wielozaworem starszego typu pozbawionym pływaka i rurki (tej sięgającej do dna) Rurki od wlewu i wylotu skrócone do 15 cm. w zasadzie nie ma znaczenia gdzie jest wlew, a gdzie wylew, w wielozaworze tylko pozostały elementy pozwalające zamknąć/zakręcić dolot i wylot.
Z agregatem połączone wężem wysokociśnieniowym na opaski . Po drodze jest trójnik do ciśnieniomierza. Taki układ ma wadę: Agregat nie wystartuje gdy na jego wylocie panuje ciśnienie większe niż 3 atm.
Czas potrzebny na naładowanie tej 60 litrowej butli do 10 atm to jakieś 60 min. i w takie upalne dni jak obecnie agregat się ugotuje (czyt. przegrzeje)

Spotkałem się z agregatem od lady chłodniczej znacznie wydajniejszym ale z trójfazowym zasianiem.
Powrót do góry

motyl22
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: brzesko

Post#13 15 Lip 2010 19:24   

Witam! Ja swego czasu zrobiłem taki kompresor z dwóch agregatów i dwóch butli z kolejek każda po 30L. 6 atmosfer pompuje ok 10minut. I to że się przegrzeje to chyba nie prawda bo mój kolega agregatem z lodówki natlenia staw i chodzi mu to po kilka godzin non stop.
Powrót do góry

kybernetes
Poziom 24
Poziom 24

Post#14 15 Lip 2010 20:55   

Agregat się nie przegrzeje o ile nie będzie przekroczona jego moc znamionowa (co można wyliczyć). Twój pewnie tej mocy nie przekroczył.
Natomiast spotkałem się w internecie z modyfikacją agregatu zastosowanego do ciągłej pracy przy ciśnieniu ~18-20 bar. Mianowicie korpus został rozcięty a do wnętrza wstawiona wężownica chłodząca, przez którą przepuszczono wodę. Tak zmodyfikowany kompresor służył do zasilania malej instalacji przetwarzającej gaz ziemny w metanol (domowym sposobem, link pochodził z Ukrainy przedjuszczenkowskiej, kiedy ta miała jeszcze niemal darmowy gaz z Rosji).
Powrót do góry

kaziowichura
Poziom 14
Poziom 14

Post#15 16 Lip 2010 09:44   

Kompresor nagrzewa się w wyniku kompresji powietrza... im wyższe ciśnienie tym szybciej się nagrzewa

Link

To co tu widzisz to moje rozwiązanie które miało chłodzić kompresor... działa nieźle ale niestety gorzej w upalne dni. Zastanawiam się nad wersją chłodzoną wodą

Nie chciałbym tu łamać jakiś zasad ale dziś znalazłem to ->Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Myślę że nie warto kupować... Ale jeśli nowe chodzą po tyle to starsze mógłbyś zdobyć po znacznie lepszej cenie... jeśli chodzi o moc i wydajność to ten model z powodzeniem mógłby zastąpić ci typowy kompresor
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 16 Lip 2010 09:44   

Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#16 16 Lip 2010 10:32   

Jak ktoś chce chłodzić agregat to nie trzeba go rozcinać, wystarczy zanurzyć jego spód na głębokość kilku cm w pojemniku z "czynnikiem chłodzącym". Wcześniej zabezpieczyć farbą odpowiednią do zastosowanego chłodziwa. (olej, woda, glikol..)
Będzie to działać o ile jest w agregacie odpowiedni poziom oleju.

Dmuchanie w agregat to trochę lipa, za mała powierzchnia oddawania ciepła, chyba żeby podoklejać radiatory.
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 16 Lip 2010 11:11   

aaa jak zrobic kompresor.. mam silnik coś typu od hydroforu mocy to on ma wystarczajaco:)

nie wiem jaka sprężarkę zastosować.. co poradzicie w miare tanio:P

ii butle mam 150 l:)

wyłacznik/włącznik cisnieniowy tez mam
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#18 16 Lip 2010 11:36   

heeler11 napisał:
nie wiem jaka sprężarkę zastosować.. co poradzicie w miare tanio:P\

Jedź na najbliższy złom i szukaj. Pisz jak coś znajdziesz, coś się poradzi.
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 Post autora tematu 16 Lip 2010 11:52   

ale jakiej spręzarki szukac??
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 16 Lip 2010 12:39   

Napewno nie z lodówki. Jakiejkolwiek tłokowej.
Powrót do góry

kaziowichura
Poziom 14
Poziom 14

Post#21 16 Lip 2010 13:18   

Jeśli znajdziesz gdzieś działający agregat chłodniczy w dobrym stanie o mocy od ok 800-1000 W w wzwyż to kupuj. Gdybyś miał taki jak z tego mojego linka to miałbyś prawie idealny kompresor - cichy i wydajny zarazem. Jakbyś dorobił do tego chłodzenie to już miodzio.
Istotne tylko byś wiedział że sprzęt jest w dobrym stanie.

No i nie oszukujmy się - istotna jest kwestia ceny, ale to nie jest tak że ze zwykłymi kompresorami jest lepiej. Sprawdź na allegro tam często używany kilkudziesięcioletnie pordzewiałe kompresory z ursusa, stara itp. również osiągają ceny po 200 - 250 zł a stan jest nieraz opłakany.

Jeśli nie da rady zdobyć agregatu to zdobądź jakiś zwykły kompresor, wtedy też będziesz potrzebował silnika 3 fazowego, więc to nie jest tak że trójfazowe agregaty są w jakimś stopni gorsze. Przy większych mocach po prostu nie da rady inaczej

Cytat:
Jak ktoś chce chłodzić agregat to nie trzeba go rozcinać, wystarczy zanurzyć jego spód na głębokość kilku cm w pojemniku z "czynnikiem chłodzącym". Wcześniej zabezpieczyć farbą odpowiednią do zastosowanego chłodziwa. (olej, woda, glikol..)
Tak właśnie zamierzam zrobić. Co więcej cały kompresor jest hermetyczny - gdyby tylko uszczelnić to 3 pinowe złącze jakim trafia prąd do jego wnętrza mógłby on być całkowicie zanurzony w wodzie.
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#22 Post autora tematu 16 Lip 2010 14:17   

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

jest to warte??
Powrót do góry

kaziowichura
Poziom 14
Poziom 14

Post#23 16 Lip 2010 14:45   

Czy warte 40zl ? Pewnie. Jeśli faktycznie jest sprawne.

Nawet dziwie się że takie tanie znalazłeś bo sam bym sie na to może pokusił.
Zagadaj z gościem i spytaj ile by chciał za koło pasowe bo potem dorabiać to zawsze problem.
Powrót do góry

heeler11
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 Post autora tematu 16 Lip 2010 15:00   

koło pasowe dodaje takie małe pisze w opisie aukcji ..
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 16 Lip 2010 15:00   

Powrót do góry

kybernetes
Poziom 24
Poziom 24

Post#25 16 Lip 2010 16:21   

kaziowichura napisał:
Kompresor nagrzewa się w wyniku kompresji powietrza... im wyższe ciśnienie tym szybciej się nagrzewa

No, niestety, ale akurat te hermetyczne agregaty lodówkowe to się nagrzewają głównie od silnika, który nie jest przeznaczony do takiej pracy (ciągłej). Nie dają tam większego jak 200-250W.

W kwestii chłodzenia: nie polecam zanurzać toto w wodzie bo o nieszczęście nie trudno, już lepiej wywiercić dwa otwory, wlutować rurki i dorobić zewnętrzne chłodzenie z obiegiem oleju.
Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#26 16 Lip 2010 19:08   

Konektor można zalać żywicą epoksydową. O malowaniu wspominałem z tego względu że często stare agregaty są pordzewiałe i różnie to może z nimi być.
Zanurzyć można w oleju transformatorowym, nie przewodzi prądu i idealnie odbiera ciepło, jest niepalny itd ;). Agregaty od zamrażarek z funkcją "frost" (-35st.) są przystosowane do pracy ciągłej, po włączeniu tej "funkcji" agregat zaiwania 24h/dobę.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#27 16 Lip 2010 19:39   

kybernetes napisał:
No, niestety, ale akurat te hermetyczne agregaty lodówkowe to się nagrzewają głównie od silnika, który nie jest przeznaczony do takiej pracy (ciągłej). Nie dają tam większego jak 200-250W.

I tu się nie zgadzam bo nie jest problemem znalezienie producenta oferującego sprężarki hermetyczne z silnikiem o mocy 3.5kW.
Powrót do góry

kybernetes
Poziom 24
Poziom 24

Post#28 16 Lip 2010 21:30   

kivors napisał:
I tu się nie zgadzam bo nie jest problemem znalezienie producenta oferującego sprężarki hermetyczne z silnikiem o mocy 3.5kW.

Oczywiście, ale przecież mowa była o urządzeniach "z odzysku" a konkretnie z lodówek domowych i zamrażarek, których cale góry można znaleźć na każdym miejscowym złomie.
Powrót do góry

Janadamis
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Częstochowa

Post#29 16 Lip 2010 21:48   

Ja też miałem taki problem z taką właśnie sprężarką przyczyną był zbyt mały otwór do beczki i dlatego się grzeje, teraz wogule ciepła nie jest;)
Sprawdź może coś przytkało otwór:)
Powrót do góry

kaziowichura
Poziom 14
Poziom 14

Post#30 17 Lip 2010 10:01   

Cytat:
Nie dają tam większego jak 200-250W
Dają, ale generalnie przy większych mocach stosowane są kompresory rotacyjne...
I sam silnik nie powodowałby takiego przegrzania... To kwestia ciepła powstałego w trakcie kompresji. Kiedy kompresor pracuje bez obciążenia to się praktycznie nie grzeje. Jeśli pracuje pod obciążeniem to się grzeje.

tu macie porównanie typowych tłokowych agregatów i rotacyjnych (facet je rozciął i omawia budowę)

Link

Tutaj animacja typowego kompresora tłokowego i lodówki. Warto zobaczyć.

Link

Cytat:

W zasadzie to sam zapoznałem ludzi na amerykańskim forum z tematem kompresorów lodówkowych/chłodniczych. Wcześniej ich nie znali - co mnie nie dziwi bo kompresory warsztatowe są u nich dużo tańsze niż u nas więc mało komu opłaca się kombinować. Obecnie około 15-20 osób za moim przykładem takie zbudowało.

Tu macie przykład kompresora, który znajomy ze stanów kupił za 20$ z ebay ->Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

U nich są łatwo dostępne i przeważnie tanie bo tam prawie każdy ma klimę w domu więc stare agregaty są niemal tak dostępne jak u nas lodówkowe.

Cytat:
już lepiej wywiercić dwa otwory, wlutować rurki i dorobić zewnętrzne chłodzenie z obiegiem oleju.
No z tym mógłby być problem... Bo nie wiadomo czy przy wierceniu jakieś małe kawałki metalu nie oderwą się i nie wpadną do środka po to by potem zniszczyć jakiś element.

Dodatkowo, te rzeczy są smarowane rozbryzgowo i z tego co wiem mają określony poziom oleju jaki ma być w kompresorze. Trochę trzeba by się na kombinować by poziom był identyczny a jednocześnie by olej przepływał na zewnątrz
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Agregat od lodówki/zamrazarki
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny