Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa owadobójcza-pytanie

dj_mati 16 Lip 2010 19:55 4076 12
  • #1 16 Lip 2010 19:55
    dj_mati
    Poziom 23  

Witam. Mam zamiar zrobić sobie lampę owadobójczą. Wielkość tej lampy będzie około 65cm x 40cm. Świecić będą 2 świetlówki 20W. Pytanie mam odnośnie zasilania siatki. Mam 4 płytki z transformatorem HV prawdopodobnie z ksera lub podobnego urządzenia. Które trafo będzie lepsze czym je zasilić? Poniżej fotki:
    Lampa owadobójcza-pytanie Lampa owadobójcza-pytanie

• #2 16 Lip 2010 20:31
    goldi74
    Poziom 43  

A po co tak komplikować tą lampę? Wystarczy tutaj prosty podwajacz lub potrajacz napięcia sieciowego.

• #3 16 Lip 2010 20:38
    dj_mati
    Poziom 23  

Napięcie tego większego trafa to 5,6kV DC i 4kV AC więc napięcie jak z bajki tylko nic nie pisze jakie panuje natężenie na wtórnym.

Wyczytałem w googlach że w fabrycznych lampach panuje napięcie około 600V, ale większe muchy i inne latające robactwa po strzale dalej żyją lub się smażą na siatce.

• #4 17 Lip 2010 00:18
    Piotr59mb
    Poziom 19  

goldi74 napisał:
    A po co tak komplikować tą lampę? Wystarczy tutaj prosty podwajacz lub potrajacz napięcia sieciowego.

Tak, w takich lampach używa się tylko i wyłącznie powielaczy napięcia, ze względu na niski koszt i prostotę budowy. Zazwyczaj 4 lub 5 par "dioda+kondensator". Dlatego sądzę, że byłoby to o wiele lepsze rozwiązanie niż zabawy z transformatorami WN

• #5 18 Lip 2010 11:50
    dj_mati
    Poziom 23  

A można prosić o schemat takiego powielacza napięcia? Siatka rażąca ma wymiary 36x 62cm i będą świeciły 2 świetlówki.

• #7 18 Lip 2010 16:10
    dj_mati
    Poziom 23  

Jaki schemat najlepiej zastosować? Dużo ich w internecie.

• #8 19 Lip 2010 13:58
    wieswas
    Poziom 32  

Ja mam fabryczną lampę owadobójczą na balkonie, ale owady jakoś nie mogą zrozumieć, że to dla nich i zamiast wlatywać do lampy, lecą prosto do mieszkania.
    Skuteczność praktyczna jest bliska zeru.

• #9 19 Lip 2010 15:04
    mateuszj14
    Poziom 14  

Ja tez miałem tą lampę, ale ją rozwaliłem, była do niczego.
    Tak jak pisał ci "Piotr59mb" nie ma żadnego transformatora. Jak chcesz dam ci fotke układu.

• #10 19 Lip 2010 17:20
    dj_mati
    Poziom 23  

Owady reagują na światło UVA a tanie marketowskie lampki mają albo niebieską żarówkę albo zwykłą UV. Moja lampa już praktycznie gotowa, jedyne co mi zostało to powielacz napięcia zamontować do puszki, siatki aby nikt tam paluchów nie wcisł no i włożyć odpowiednie świetlówki. Ma ktoś schemat 'mocnego" powielacza napięcia?? W sieci jest ich dużo i niewiem który czym się różni. Pozdrawiam

• #11 19 Lip 2010 18:02
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Możesz spróbować zrobić na takim schemacie:
    Lampa owadobójcza-pytanie
    Trzeba pamiętać aby wyjście pod żadnym pozorem nie miało zwarcia, oraz żeby nie dotykać wyjścia, ponieważ panuje tam niebezpieczne napięcie!
    Ja korzystam z tego rozwiązania i sprawuje się dobrze.

Dodano po 1 [minuty]:

To nie jest powielacz napięcia. Tylko jak się nie mylę potrajacz.

• #12 19 Lip 2010 21:16
    Zygaqra
    Poziom 34  

Potrajacz to też powielacz. Powielenie to zwielokrotnienie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme