Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400

mariusz.o 18 Lip 2010 17:55 26174 70
  • Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400

Witam wszystkich, chciałbym zaprezentować swoją nową konstrukcje która powstawała jakieś 3 lata. Konstrukcja opiera sie o znany wszystkim na forum wzmacniacz Holton 400 i nieznany głośnik SwansSpeaker HiVi SP10 o głośniku trochę później.

Wzmacniacz- nie ma co się tutaj rozpisywać bo każdy zna tą konstrukcje, zmiany jakie wprowadziłem to 6 zamiast 4 par Mosfetów, umieszczonych kawałek pod płytką drukowaną przykręconych do pół metrowego radiatora. Prąd spoczynkowy ustawiony na 550mA.

Zasilacz Końcówki mocy stanowi transformator toroidalny 0.8kVA, cztery superszybkie diody prostownicze typu FRED DSEI60-06A i 10 kondensatorów elektrolitycznych po 15 000uF/80V każdy. (Zdjęcie wzmacniacza w fazie pierwszych testów odsłuchowych)

Automatyczne sterowanie- całość umieszczona na dwóch płytkach drukowanych na jednej soft start i filtr przeciwzakłóceniowy na drugiej automatyczny włącznik. Jest to projekt z Praktycznego Elektronika nr 11-12/2001 przerobiony pod moje wymagania. Dodałem do niego przełącznik trój pozycyjny (auto/off/on) oraz kilka elementów zmieniających polaryzacje diody Led (on/st by). Zmieniony został zasilacz tego układu oraz wartości kilku elementów ponieważ w wersji "czasopismowej" potrafił włączać i wyłączać się bez "pozwolenia". Sterownik w wersji prototypowej - musiałem mu poświecić więcej czasu, aby zaczął działać tak jak ja chce.

Zabezpieczenie głośnika i wzmacniacza rozmieszczone na dwóch płytkach drukowanych. Dolna to zasilacz +/-15V oraz przekaźniki, górna samo zabezpieczenie zbudowane na wzmacniaczu operacyjnym LM 324. Układ to przerobiony kit Valleman'a. Niepotrzebny był mi w wersji stereo wiec 1/4 układu była wolna i wykorzystałem ją do zabezpieczenia termicznego na KTY 81-120. Zrezygnowałem z osobnego zasilacza do tego układu więc zasilam go z zasilacza końcówki mocy co wymusiło dodanie kilku elementów do szybkiego odłączania przekaźników.

Całość jest przymocowana jest to 5'cio milimetrowej blachy o wymiarach 60cm x 40cm.

Jak już zapewne ktoś zauważył brak filtra aktywnego - jest w fazie testów i poza skrzynią. Za niedługo zrobię nową płytkę i wrzucę go w całość.

Blacha umocowana z tyłu skrzyni.

Cała skrzynia jest zbudowana z płyty MDF o grubości 28mm przedzielona na 2 komory. Głośnik pracuje w 70-litrowej części Strojenie na 22Hz. rura BR o wymiarach 13cm x 45cm .Drugą część zajmuje wzmacniacz. Skrzynia bedzie opatulona sztuczną skórą - jeszcze nie mogę się zdecydować na kolor i fakturę.

Co do głośnika, na początku miały być dwa GDN'y 30/120 ale że był problem z dostępnością to podarowałem sobie i wybór pad na wiele klas wyższy HiVi SP10 zakupiony od niemieckiego sprzedawcy. Próbowałem go kupić w Polsce ale niestety bezskutecznie. Po zakupie w ciągu czterech dni miałem go w rękach - 10 calowy 13 kilogramowy głośnik.

Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400 Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400

Chciałbym pokazać mniej i bardziej doświadczonym konstruktorom że można wytrwale i przez cholernie długi czas dążyć do uzyskania planowanego efektu. Prace nad tym pochłonęły bardzo dużo czasu i pieniędzy.

To chyba na tyle, jeżeli chodzi o samą konstrukcje. Mam tylko jedną proźbę - prosił bym o darowanie sobie wywodów dotyczących mocy transformatora i ilości kondensatorów w zasilaczu.

Podziękowania dla:
    Dariusza Wachola
    Łukasza Janocha
    Jarosława Iwaszkiewicza
    Marka Woźniaka

Fajne!
  • #2 18 Lip 2010 19:52
    rucin_
    Poziom 21  

Wow skrzynia 70 litrów do 10" głośnika i do tego strojenie 22 hZ?
    Ten głośnik działa jak pompka w tej skrzyni xd.

• #3 18 Lip 2010 19:56
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam jaki jest X max tego garnka ?

• #4 18 Lip 2010 20:55
    __FlyMan__
    Poziom 21  

Ciekawy sub może przydało by się jakoś go wykończyć ;D ?

• #5 18 Lip 2010 22:08
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, sub robi wrażenie, zwłaszcza ten pól metrowy radiator i 13kg głośnik :D Jak z odsłuchem, czy wooferek bardziej mruczy sobie coś, czy raczej ma silny cios na klatę?
    Gratuluję udanej konstrukcji, zwłaszcza że włożyłeś w nią sporo czasu i kasy. Pozdrawiam

• #6 18 Lip 2010 22:12
    marti_944
    Poziom 28  

No no... machina do łupania ścian...
    22Hz 8-O. Dość ehm... wypas w każdym razie ;)
    Do jakich temperatur grzeje się ten grzejniczek z tyłu (przez niektórych zwany błędnie radiatorem :D ) ?

Pozdro! \m/ bardzo ładna konstrukcja, +.

@EDIT:
    BTW: nie za cienkie te ścianki do tego ?

• #7 18 Lip 2010 22:17
    Mitur23
    Poziom 23  

Mdf 28mm i za cienkie.. nie no nie przesadzajmy..

• #8 18 Lip 2010 22:35
    mariusz.o
    Poziom 19  

Mitur23- Xmax to +/-1.5cm. Tyle podaje producent - wg mnie jest dużo wiekszy.

flubber.trip- Sub gra bardzo dynamicznie, wykop jest okrutny, a zamruczeć też potrafi.

marti_944- Jak mu przyładuje to 60-70 st.C

• #9 18 Lip 2010 22:38
    __FlyMan__
    Poziom 21  

mariusz.o napisał:

To może warto dać wentylatory załączające się od 60st.C ?

• #10 18 Lip 2010 22:52
    mariusz.o
    Poziom 19  

__FlyMan__ napisał:
    mariusz.o napisał:

Jest zabezpieczenie odłączające obciążenie przy 90st.C nad wentylatorami bede jeszcze sie zastanawiał. Jak już sie zdecyduje to dam od spodu wyciągający gorące powietrze z komory wzmacniacza.

• #11 18 Lip 2010 23:21
    zieluś
    Poziom 18  

Masz zamiar wykończyć tą płytę bo troszkę obdrapana a poza tym cudo :) podziwiam za wytrwałość

• #12 18 Lip 2010 23:26
    mariusz.o
    Poziom 19  

zieluś napisał:
    Masz zamiar wykończyć tą płytę bo troszkę obdrapana a poza tym cudo :) podziwiam za wytrwałość

Tak, myśle że za kilka dni już to zrobie. Nie moge sie zdecydować na kolor i fakture skóry, zwłaszcza że planuje zmienić kolumny i też bedą obite skórą.

• #13 19 Lip 2010 00:01
    Henio94
    Poziom 8  

Jednym słowem cudo!.A tak z ciekawości ile waży całośc?

• #14 19 Lip 2010 00:14
    marti_944
    Poziom 28  

mariusz.o napisał:
    __FlyMan__ napisał:
    mariusz.o napisał:

Jest zabezpieczenie odłączające obciążenie przy 90st.C nad wentylatorami bede jeszcze sie zastanawiał. Jak już sie zdecyduje to dam od spodu wyciągający gorące powietrze z komory wzmacniacza.

Tak w ogóle to witam! (bo się chamsko nie przywitałem)
    Czyli nie jest źle, 60-70*C to jeszcze nieźle ;) zwłaszcza przy dużym wysterowaniu.
    Chociaż dwa wentylatory po 80-92mm załączające się od powiedzmy 65*C i dynamicznie zwiększające obroty (od napięcia 5-6V do 12V) można by wrzucić .
    Taki prosty układzik na termistorku to parę minut roboty, a będzie dużo bezpieczniej :)

Pozdrawiam! \m/

• #15 19 Lip 2010 01:04
    bart1986
    Poziom 17  

Super sprawa 22hz to faktycznie półki wygina.Mogę poznać koszt tego głośnika? Jakie głośniki graja/beda grały z tym potworem?

• #16 19 Lip 2010 11:12
    mariusz.o
    Poziom 19  

bart1986 napisał:
    Super sprawa 22hz to faktycznie półki wygina.Mogę poznać koszt tego głośnika? Jakie głośniki graja/beda grały z tym potworem?

Koszt głośnika 184.50 Euro
    Koszt wysyłki 24.50 Euro
    Koszt prowizji przy wpłacie na konto zagraniczne około 3 Euro

W tej chwili sub wspomaga Altusy 300, w przyszłości powstaną podłogówki z głośnikiem wstęgowym - bardzo fajnie grają i są dużo leprze od tradycyjnych kopułek czy tub.

Co do strojenia 22Hz dla niektórych widzę że jest to szok, jednak gdy głośnik i wzmacniacz na to pozwalają to czemu nie.

Postaram sie niedługo wrzucić jakieś charakterystyki z programu BassBox

• #17 19 Lip 2010 15:46
    kamil_cb
    Poziom 17  

Witam. Powiało HI-edn'em troszkę :) O wagę nie ma co się martwić-w końcu raczej będzie on stał w jednym miejscu a przy takim głośniku lekka obudowa mogła by sama "połzać" po podłodze. Temperatura też całkiem znośna na radiatorze...

A można całkowity kosztorys? bo głośnik z przesyłką etc to ok 230 Euro.

• #18 19 Lip 2010 16:14
    mariusz.o
    Poziom 19  

Za głośnik z wysyłką i prowizją 212 Euro a nie 230 to jednak jest różnica :) pozatym ten głośnik jak i cały subwoofer jest warty swojej ceny.

Waga całego subwooferta to około 80kg (głośnik 13, wzmacniacz 20, buda 45)

Całkowity koszt jest olbrzymi, ale aż tak bardzo tego nie odczułem bo sie to rozłożyło na kilka lat.

Zawiało High-end'em - czy to wstyd że ktoś ma ambicje na więcej?

• #19 19 Lip 2010 16:40
    Mitur23
    Poziom 23  

a masz może Jakies Parametry Ts tego głośnika ?

• #20 19 Lip 2010 16:58
    skaktus
    Poziom 37  

mariusz.o napisał:
    Mitur23- Xmax to +/-1.5cm. Tyle podaje producent - wg mnie jest dużo wiekrzy.

Taki Hi subwoofer a na słownik zabrakło...

Konstrukcja udana, jednak zastanawiam się po co AŻ taka, będziesz tym nagłaśniał sale ? Bo do pokoju nawet dużych gabarytów po prostu moim zdaniem jest za duży.

Bardzo podoba mi się mocowanie kondensatorów - plastikowych obejm, ale z kolei ten potencjometr zalany klejem, identycznie jak w chińskich głośnikach po parę zł.

• #21 19 Lip 2010 19:51
    marti_944
    Poziom 28  

mariusz.o napisał:
    Za głośnik z wysyłką i prowizją 212 Euro a nie 230 to jednak jest różnica :) pozatym ten głośnik jak i cały subwoofer jest warty swojej ceny.

Waga całego subwooferta to około 80kg (głośnik 13, wzmacniacz 20, buda 45)

Całkowity koszt jest olbrzymi, ale aż tak bardzo tego nie odczułem bo sie to rozłożyło na kilka lat.

Zawiało High-end'em - czy to wstyd że ktoś ma ambicje na więcej?

Ad1. 80kg 8-O ... oj, mój motor (skuterek) waży 120kg :D

Ad2. Koszt na pewno wyniósł około 3000 zł, mylę się ?

Ad3. Ależ bardzo dobrze! Mało takich konstrukcji się tu widuje.

Jeszcze raz gratuluję!

Pozdrawiam! \m/

PS. może jakiś filmik jak to wygląda i gra ? Wiem, że nie przedstawi się tego tak jak w realu, ale looknąć na filmie to co innego niż na zdjęciu ;)

• #22 19 Lip 2010 20:40
    gófer
    Poziom 34  

skaktus napisał:
    konstrukcja udana, jednak zastanawiam się po co AŻ taka, będziesz tym nagłaśniał sale ?

A co ma rozmiar obudowy do tego jakie pomieszczenie nagłaśnia? Przecież to tylko 10-cio calowy subwoofer wsadzony do dużej skrzyni po to aby osiągnąć niską częstotliwość graniczną. Głośnik ten w dodatku ma niską efektywność przez co wykorzystanie go do nagłaśniania jakiś sal było by błędem.

• #23 19 Lip 2010 21:45
    TReneR666
    Poziom 12  

Moim zdaniem za duza obudowa do tego glosnika. On swietnie by sie nadawal do obudoway 40l, pasmo co prawda podnioslo by sie o jakies 2-3Hz za to sporo zyskalby na opuznieniu grupowym (ktore i tak ma olbrzymia wartosc - no ale cos za cos).

ps. ale sam glosnik niesamowity!!

• #24 19 Lip 2010 21:53
    mariusz.o
    Poziom 19  

skaktus - taki spostrzegawczy jesteś że mi zabrakło na słownik - a czepiasz sie PIERWSZEJ wersji połączeniowej, w której wszystkie przewody - również potencjometr jest taki jak z chińskich głośników za pare zł.

marti_944 - chciałem uniknąć tego, mylisz sie koszt wykonania od a do z to 3 700zł

gófer - efektywność nie jest aż taka mała jak na głośnik subniskotonowy

Dodaje parametry głośnika w PDF'ie

• #25 20 Lip 2010 17:19
    skaktus
    Poziom 37  

mariusz.o napisał:
    skaktus - taki spostrzegawczy jesteś że mi zabrakło na słownik - a czepiasz sie PIERWSZEJ wersji połączeniowej, w której wszystkie przewody - również potencjometr jest taki jak z chińskich głośników za pare zł.

marti_944 - chciałem uniknąć tego, mylisz sie koszt wykonania od a do z to 3 700zł

gófer - efektywność nie jest aż taka mała jak na głośnik subniskotonowy

Dodaje parametry głośnika w PDF'ie

A skąd miałem wiedzieć że to pierwsza wersja ? Nie opisałeś fotografii, a wróżki na etacie nie posiadam.

• #26 20 Lip 2010 18:13
    gófer
    Poziom 34  

Właśnie, "jak na", ale ogólnie jest niska, to tylko 84db, stąd kolegi pomysł jakoby miałoby to służyć na jakieś sale jest conajmniej kiepski :)

• #27 21 Lip 2010 00:01
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mógłbyś wrzucić charakterystyki częstotliwościowe i opóźnień grupowych tego subwoofera? Coś mi się ta buda wydaje za duża...

Jakie masz napięcie na szynę zasilania końcówki? Czy przy takich mocach nie warto by pokusić się o klasę H albo ręczne przełączanie napięć zasilania? Jak na codzienne słuchanie to kuuuuupa mocy idzie w ciepło.

• #28 22 Lip 2010 11:17
    jaromas
    Poziom 12  

Ponad 2700zł na bude i elektronikę to bardzo dużo, głośnik w tej obudowie wygląda jakby był za mały lub buda za duża - do wyboru ;) Jednym słowem proporcje przedniej scianki są na tą chwilę skopane- można się ratować wstawieniem pierścienia żeby powiększyć pozorną średnicę głośnika. Ciekawi mnie dokładniejszy kosztorys bo aż nie mogę uwierzyć że to wszystko kosztowało aż tyle... przynajmniej nie wygląda

• #29 22 Lip 2010 12:16
    tom3kk
    Poziom 19  

Kurde, z tymi kondami to chyba przesadziłeś. Nie szkoda Ci było kasy? 4 by wystarczyły....

Dwa, nie jestem ekspertem ale ten prąd spoczynkowy to chyba nie potrzebnie taki wysoki, wzmacniacz nic nie robiac będzie dużo prądu pobierał.
    Ja w swoim Holtonie 400 ustawiłem bodajże 30mA/tranzystor (również po zmniejszeniu będzie się mniej grzać)

Tak jak koledzy piszą, wydaje mnie się że buda jest za duża.
    A jeszcze jedno, jakbyś mógł podpiąć w tym wątku płytke do tego holtona z 6-cioma parami tranzystorów.

Aha, jak chciałeś czegoś do łupania to trzeba było kupić głośnik Beymy w elmuzie, jakąs estradówke czy coś ;p
    Zmieściłbyś się w tych ~200euro.

Dzięki.
    Pozdrawiam

• #30 22 Lip 2010 12:42
    mariusz.o
    Poziom 19  

Wrzucam charakterystyki, niestety program opóźnienia nie wygenerował. Prosze sie nie przejmować że charakterystyki idą prosto do samego końca. Jeszcze kilka zdjęć które znalazłem na telefonie i kompie.

Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400 Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400 Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400 Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400 Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400
    Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400 Aktywny subwoofer na SwansSpeaker HiVi SP10 + Holton 400

Dodano po 12 [minuty]:

tom3kk napisał:
    Kurde, z tymi kondami to chyba przesadziłeś. Nie szkoda Ci było kasy? 4 by wystarczyły....

Dwa, nie jestem ekspertem ale ten prąd spoczynkowy to chyba nie potrzebnie taki wysoki, wzmacniacz nic nie robiac będzie dużo prądu pobierał.
    Ja w swoim Holtonie 400 ustawiłem bodajże 30mA/tranzystor (również po zmniejszeniu będzie się mniej grzać)

Tak jak koledzy piszą, wydaje mnie się że buda jest za duża.
    A jeszcze jedno, jakbyś mógł podpiąć w tym wątku płytke do tego holtona z 6-cioma parami tranzystorów.

Aha, jak chciałeś czegoś do łupania to trzeba było kupić głośnik Beymy w elmuzie, jakąs estradówke czy coś ;p
    Zmieściłbyś się w tych ~200euro.

Dzięki.
    Pozdrawiam

Jak na 6 par 550mA to nie jest dużo - owszem grzeje sie, mi to nie przeszkadza.
    To nie jest subwoofer do ŁUPANIA!! (żal) NIE słucham techno ani innej muzyki tego pokroju. Dla mnie sie liczyła dynamika i niskie zejście.
    Buda nie jest za duża.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME