Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 20 Jul 2010 18:30
  Rmx1987
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Witam
  Mam mały pomysł w moim życiu chciałbym zbudować pewne urządzenie co zczutuje kod morsa z radiostacji i w druga stronę za pomocą komputera moge sterować ta radiostacja. Istnieje coś takiego jeśli tak jak to zrobić - jakieś wskazówki?!
 • #2 20 Jul 2010 18:57
  sp7mfu
  Level 19  
  Helpful post? (0)
  Istnieją programy CWget i CWtype. Co do sterowania - najpierw musisz ustalić jakim radyjkiem chcesz sterować, potem zdobyć/zbudować interface i stosowny program - i po kłopocie.
 • #3 20 Jul 2010 18:58
  SQ9PXB
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  Ham Radio Deluxe, interfejs mozesz zrobic korzystajac z tego schematu :

  http://www.ke5ema.com/photo/projects/CAT_data_schematic.jpg
 • #4 20 Jul 2010 22:47
  Rmx1987
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  a po wpisaniu określonych znaków do kompa będzie wydobywać się mors w swiat poprzez radiostacje tak?! chciałbym zrobić ten interface do komputera za pomocą złącza USB no i jak kolega wyzej powiedzial stosowny program do sterowania tym
 • #5 21 Jul 2010 13:13
  SQ9PXB
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  W Ham Radio Deluxe wybierasz rodzaje emisji, z kluczowana fala nosna, z modulowana fala nosna, jest jeszcze mozliwosc odbierania/nadawania SSTV. Ale kolego,masz licencje krotkofalarska? czy na CB chcesz moze puszczac ta telegrafie, a moze jeszcze w jakims innym pasmie? :/
 • #6 21 Jul 2010 14:15
  Rmx1987
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  głownie chodzi to o radiostacje wojskowa R 140 jeśli sie orientujesz w temacie dostałem takie polecenie by jakoś opracować taka komunikacje. By za pomoca tej radiostacji wysylac morsa i odbierac a za pomoca komputera cala radiostacja sterowac


  Proszę poprawić swoje posty w tym temacie (regulamin punkt 15) zwracając uwagę na pisownię i interpunkcję.
  Nie kasować wpisu moderatora. /c2h5oh/
 • #7 21 Jul 2010 14:29
  sp5wcx
  Level 33  
  Helpful post? (0)
  Po pierwsze - nie spiesz się tak pisząc. Używaj polskich liter i znaków przestankowych, to niezbyt duży wysiłek w porównaniu z zaprzężeniem 140-ki do komputera.
  Napisz też do której wersji tej radiostacji to ma być. Czy ma to współpracować bezpośrednio z radiostacją czy też ma być wpięte gdzieś w pulpit dowódcy, pulpit wynośny itp ... . Czy Ty masz jakieś doświadczenie z tą radiostacją (dowódca, radiotechnik, radiotelegrafista czy jeszcze ktoś inny ...) czy jesteś "zielony" jeśli chodzi o to urządzenie?
 • #8 21 Jul 2010 17:44
  Rmx1987
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  zupełnie zielony nie jestem!
  Jestem elektromechanikiem a kolega operatorem. Najlepsza wersja było by aby zarządzać wszystkim w tej radiostacji tzn aby za pomocą komputera sterować nadawaniem i odbieraniem. Nie wiem jak zbudować takie urządzenie na port USB aby była komunikacja miedzy R-140 a komputerem i w które miejsce się wpiąć

  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin punkt 6. Na razie tylko przypominam i upominam...

 • #9 21 Jul 2010 19:22
  SQ9PXB
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  Kolego, z taka wiedza jaka prezentujesz - o USB zapomnij, jesli nie ma dostepnego RS-232 w komputerze, zastosuj adapter USB-RS232 - Ham Radio sobie z tym poradzi. Odnosnie radiostacji R-140 wiem tylko jak wygląda, osobiscie na niej nigdy nie pracowałem, polaczenie jednak nie powinno byc az tak trudne - nalezy dobrac odpowiedni poziom sygnalow - radiostacja->komputer, komputer->radiostacja, oraz przy pomocy jakiegos tranzystora sterowanego z RS-232 kluczowac nadajnik.
 • #10 22 Jul 2010 07:23
  sp5wcx
  Level 33  
  Helpful post? (0)
  Możesz skorzystać z gotowego rozwiązania. Jeden z moich Kolegów pisał pracę inżynierską w Zegrzu na dokładnie taki temat. Praca była tylko teoretyczna. Wystarczy wypożyczyć tą pracę z uczelni i na jej podstawie zrobić to w praktyce.
  A jak nie chce Ci się łazić po uczelniach, to jeszcze raz prśba o podanie dokładnego typu radiostacji oraz roku produkcji. Między kolejnymi wersjami 140-tki były różnice, głównie w sposobie wyprowadzania i wprowadzania sygnałów.
 • #11 22 Jul 2010 17:23
  Driver-
  Level 38  
  Helpful post? (0)
  sp5wcx wrote:
  Między kolejnymi wersjami 140-tki były różnice, głównie w sposobie wyprowadzania i wprowadzania sygnałów.
  Różnice były, ale w każdej jest klucz sztorcowy, są słuchawki, głośnik i PR9 ze wszystkimi sygnałami, które można komutować na co się chce.

  Praktycznie możesz:
  1. Do odbioru wyprowadzić sygnał mcz.z gniazda słuchawek lub gniazda głośnika i podać na wejście liniowe karty dźwiękowej komputera. Nie ma znaczenia czy będzie to z pulpitu czy z gniazda na odbiorniku R-155.
  2. Do nadawania wykonać prosty interfejs na transoptorach, którym przejdziesz z RS232(USB) na gniazdo klucza telegraficznego oraz na przełącznik O/N na pulpicie PR-9. Taki interfejs mogę Ci zaprojektować. Potrzebuję tylko informacji ile przewodów dochodzi do przełącznika O/N (Odbiór/Nadawanie) na PR-9, wydaje mi się że dwa, ale tego akurat dokładnie nie pamiętam.

  Radiostacje ustawiasz na pracę w emisji A1 i możesz pracować zarówno w simpleksie jak i w duosipleksie.
  Rmx1987 wrote:
  By...za pomoca komputera cala radiostacja sterowac
  Programem Ham Radio Deluxe, Fldigi lub MixW czy innymi i tak niczym więcej nie będziesz mógł sterować, poza kluczem i O/N, ponieważ nie mają możliwości współpracy z R-140, musiały by mieć algorytm napisany specjalnie pod urządzenie wynośne i musiał byś wykonać dodatkowy dedykowany interfejs zastępujący urządzenie wynośne. Wykorzystanie CAT'a, jak z linku podanego wyżej, na MAX232 nie ma więc sensu bo nim nie wysterujesz klucza a tym bardziej przełączania O/N. Ten CAT jest dedykowany do konkretnych typów radiostacji i do R-140 nigdzie go nie podłączysz.
 • #12 23 Jul 2010 02:32
  Tsmolinski
  Level 11  
  Helpful post? (0)
  Może sprecyzuj kolego, dlaczego chcesz pracować używając tego radia w ten sposób. O ile zamiana tekstu wpisywanego do komputera na tego "morsa" to sprawa trywialna (czy to jako kluczowanie nośnej czy nadawanie "ti-taa" na fonii) to w miarę wierny odbiór i dekodowanie sygnałów CW (to jest ten "mors") przez komputer ciągle kuleje. Zwłaszcza jeśli sygnały są nadawane przez człowieka. Ten sposób kodowania powstał w czasach kiedy o komputerach się nikomu nie śniło i wykorzystuje (jak mniemam) pewne procesy zachodzące w mózgu analogicznie jak podczas słuchania muzyki. Krótko mówiąc wprawny operator wychwyci znaną mu melodię sygnału, a komputer operujący tylko porównaniami algorytmu długości kropek i kresek zgłupieje. Może w tej sytuacji emisja równie wąskopasmowa typu PSK31 byłaby bardziej na miejscu. Ceterum censeo że "titawa" to bardzo efektywna i odporna na zakłócenia emisja pod warunkiem odbioru jej na słuch!
  Search 4 million + Products
Browse Products