Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sprawdzenie regulatora napięcia

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Sprawdzenie regulatora napięcia
Autor
Wiadomość
Usunięty

Post#1 Post autora tematu 22 Lip 2010 19:39   

Witam
Czy ktoś wie jak sprawdzić regulator napięcia w alternatorze?
Alternator jest tak zabudowany przy silniku, że jakiekolwiek pomiary mogę zrobić tylko po wymontowaniu alternatora.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lip 2010 19:39   

Powrót do góry

GRISZA14
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: BIAŁYSTOK

Post#2 22 Lip 2010 20:01   

Re: Sprawdzenie regulatora napięcia

co to za auto
Powrót do góry

Usunięty

Post#3 Post autora tematu 22 Lip 2010 21:38   

Renault laguna I alternator Bosch, ale co to ma do rzeczy?
Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#4 22 Lip 2010 21:59   

Ale w czym problem regulator możesz sprawdzić po wymontowaniu z alternatora.P
Powrót do góry

Usunięty

Post#5 Post autora tematu 22 Lip 2010 22:08   

No właśnie tylko jak, nie mam wielkiego doświadczenia z alternatorami samochodowymi.
To jest dokładnie taki regulator jak na obrazku

Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#6 22 Lip 2010 22:12   

Ale dlaczegoś się uczepił regulatora jaki masz problem.P
Powrót do góry

Usunięty

Post#7 Post autora tematu 22 Lip 2010 22:13   

Kompletny brak ładowania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lip 2010 22:13   

Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#8 22 Lip 2010 22:16   

Niestety te regulatory są kiepskie i często wysiadają nawet szczotek w nich się nie wymienia. Tego regulatora jak nie masz wiedzy nie sprawdzisz.ap
Powrót do góry

Usunięty

Post#9 Post autora tematu 22 Lip 2010 22:18   

A mozesz mi napisać jak sprawdza się taki regulator? Może jednak to nie jego wina.
Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#10 22 Lip 2010 22:20   

Raczej jak wymontujesz alternator to łatwiej sprawdzisz pozostałe elementy.P
Powrót do góry

Dławik81
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Malbork

Post#11 22 Lip 2010 22:39   

jest jedyna metoda sprawdzenia regulatora napięcia to pomiar na zacisku D+ i +prądowy napięcie prądnicy wzdlędem masy powinno wynosić 13,8 do 16 woltów niższe lub wyższe wartości będą wskazywały na uszkodzenie regulatora a najlepiej jeśli jak pisali wyżej koledzy wymontuje się alternator rozbierze i sprawdzi po koleji diody dodatnie i ujemne obwodu głównego oraz oraz obwodu wzbudzenia mogą być to już diody zenera niestety trochę elektroniki trzeba alternator wyciągnąć i rozebrać. pomierzyć multimetr w dłoń i do dzieła.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lip 2010 22:39   

Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#12 23 Lip 2010 07:53   

Dławik81 napisał:
jest jedyna metoda sprawdzenia regulatora napięcia to pomiar na zacisku D+ i +prądowy napięcie prądnicy wzdlędem masy powinno wynosić 13,8 do 16 woltów niższe lub wyższe wartości będą wskazywały na uszkodzenie regulatora a najlepiej jeśli jak pisali wyżej koledzy wymontuje się alternator rozbierze i sprawdzi po koleji diody dodatnie i ujemne obwodu głównego oraz oraz obwodu wzbudzenia mogą być to już diody zenera niestety trochę elektroniki trzeba alternator wyciągnąć i rozebrać. pomierzyć multimetr w dłoń i do dzieła.

Proszę nie pisz bo nawet nie widziałeś takiego alternatora nie mówiąc o budowie.P
Powrót do góry

Usunięty

Post#13 Post autora tematu 23 Lip 2010 08:15   

Dzisiaj rozbiorę alternator i posprawdzam co się da, jeżeli nie znajdę przyczyny braku ładowania to trzeba będzie przyjąć że uszkodzony jest regulator.
Dziękuję za odpowiedzi.
Tematu jeszcze nie zamykam bo może jeszcze ktoś coś ciekawego napisze.
Powrót do góry

janusz2008
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Zach. pomorskie

Post#14 23 Lip 2010 08:36   

Nic mądrzejszego, kto to robi nie napisze. Bo nie ma takiej metody, jeśli parametry nie wykażą zwarcia, lub rozwarcia. Nie ma pewnosci co do uszkodzenia. Sprawdza się pozostałe elementy, choć jest to nie raz uciążliwe i pracochłonne.
Powrót do góry

Doktorr
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków

Post#15 23 Lip 2010 09:53   

Metoda jest , została opisana np w instrukcji obsługi do testera Transpo i wymaga albo takowego testera albo ustrojstwa samoróbki od podania sygnału aby regulator zaczął pracować. Reasumując: z praktyki człowiek skłania się do metod prostszych ,jak napisał Janusz oblukać wszystko jak nic nie zostanie to regler ( ja mam taki zastępczy na półce podkładam i już).
Powrót do góry

mpietras
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: sieradz

Post#16 23 Lip 2010 13:36   

viper555 napisał:
Niestety te regulatory są kiepskie i często wysiadają nawet szczotek w nich się nie wymienia. Tego regulatora jak nie masz wiedzy nie sprawdzisz.ap

Mało wiesz kolego. Orginalne F00My Boscha nie są złe. Problemem jest połączenie linek szczotek w aluminiowymi wyprowadzeniami regulatora. Szczotki wymienia są poprzez odseparowanie coverka po przeciwnej stronie niż szczotki i dalej odcięcie linek szczotek, wyszlifowanie płaskowników do których były przygrzane, przygrzanie nowych szczotek i przyklejenie osłonki.

Sprawdzenie regulatora:

Zasilacz regulowany podłączony między plus a masę regulatora, miedzy B+ a D+ żarówka 2W 12V, w miejsce gdzie przychodzi faza z mostka (oczko wystające z mostka) trzeba dać prostokąt ~50% ~8V, między szczotki jakaś żarówka 12V. Zmieniając napięcie na zasilaczu trzeba znaleźć takie przy którym żarówka będzie świeciła z połową intensywności (ok. 14,3V). To będzie napięcie ładowania. Poniżej tej wartości żarówka będzie świeciła z pełną mocą, a powyżej nie będzie świeciła wcale bądź bardzo lekko. Inne zachowanie regulatora wskazuje na jego uszkodzenie.

Jeśli potrzebujesz mogę podać jeszcze sposoby na sprawdzenie D+ i DFM'a. Ten ostatni nie wiem czy w tym alternatorze występuje (ew. podaj nr alternatora).

Wyszła pewna partia regulatorów w których odklejały się chipy od radiatorów co powodowało oberwanie połączeń chipa z obudową regulatora, może to być taki przypadek.
Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#17 23 Lip 2010 14:06   

mpietras napisał:
viper555 napisał:

Mało wiesz kolego.

I dobrze że pojawiają się takie osoby jak Ty ,bo mnie się już naprawdę nie chce czytać tych bzdur jakie piszecie.P
Powrót do góry

mpietras
Poziom 14
Poziom 14

Post#18 23 Lip 2010 14:53   

viper555 napisał:
mpietras napisał:
viper555 napisał:

Mało wiesz kolego.

I dobrze że pojawiają się takie osoby jak Ty ,bo mnie się już naprawdę nie chce czytać tych bzdur jakie piszecie.P

Oczywiście chodziło mi tylko o wymianę szczotek... nie oceniam absolutnie Twojej wiedzy, kiepsko to napisałem.
Powrót do góry

Z.B.
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: POLSKA B/C

Post#19 23 Lip 2010 19:12   

U mnie w mieście jest jeden punkt gdzie sprawdzają altki i inne takie tam,prowadzą też sklep więc mają od razu na wymianę podzespoły.Sprawdzenie zajmuje kilka minut na stanowisku badawczym i kosztuje niewiele(nie warto czasem rozbierać całego na kawałki,żeby znaleźć,a wiadomo czas tu jest najważniejszy).Kilka razy zdarzyło się,że ktoś się upierał,że alternator niedobry,bo mechanik z dużym młotkiem tak powiedział,no i wolałem podjechać z klientem i alternatorem i obejrzeć jego zdziwioną minę,że jednak to będzie co innego(czasem głupstwo jakieś).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lip 2010 19:12   

Powrót do góry

Usunięty

Post#20 Post autora tematu 23 Lip 2010 19:35   

Po sprawdzeniu wszystkiego padło jednak na regulator. Zdjąłem dekielek z regulatora i okazało się że odpadło połączenie między miejscem gdzie przychodzi faza z mostka a nazwijmy to chipem. Drucik jest bardzo cieniutki i do tego aluminiowy, miejsce jego połączenia też jest aluminiowe. Lutować się nie da (ktoś to nieźle wymyślił), wszystko zalane przezroczystą galaretą.
Próbowałem to docisnąć kawałkiem stwardniałego sylikonu na miernik przejście było, ale po złożeniu pewnie nie. Zamontowałem alternator do auta u dalej nie działał, więc kupiłem drugi alternator używany bo sam regulator był droższy od całego alternatora.
Z tym uszkodzonym może jeszcze powalczę jak będzie czas.
Jeszcze jedno, jak miałem zamontowany ten uszkodzony alternator to kontrolka ładowania w ogóle się nie świeciła (myślałem że spaliła mi się żaróweczka), jak założyłem ten sprawny to kontrolka zaczęła działać.
Mam kilka różnych regulatorów, ale za dużo kombinacji w przerabianiu, aby coś dopasować do tego alternatora.
Swoją drogą to myślę że konstrukcja tego regulatora to jednak przerost formy nad treścią.
Powrót do góry

ociz
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Zełwągi

Post#21 23 Lip 2010 19:37   

Dupa nie sprawdzenie w kilka minut. Niedawno znajomy przyniósł mi alternator żebym go sprawdził bo wydaje mu się jakby słabiej ładował. Miał rację, sprawdziłem diody główne i 3 z 8 były spalone(tak 8, to nie pomyłka) ale że w zwykłym sklepie motoryzacyjnym tego nie dostanę to wysłałem go z tym do poważnej firmy zajmującej się naprawą alternatorów. Tam bez zaglądania do środka stwierdzili że altek jest 100% sprawny. Najlepsze jeszcze to że dostali ten alternator ze wszystkimi śrubkami zaśniedziałymi i dokręconymi tylko palcami. :D
Powrót do góry

mpietras
Poziom 14
Poziom 14

Post#22 23 Lip 2010 21:07   

Cytat:
Jeszcze jedno, jak miałem zamontowany ten uszkodzony alternator to kontrolka ładowania w ogóle się nie świeciła (myślałem że spaliła mi się żaróweczka), jak założyłem ten sprawny to kontrolka zaczęła działać.

Przy braku sygnału ze stojana lampka powinna świecić się na stałe więc coś jeszcze z nim jest nie tak, naprawić nie da rady. Podróbki regulatorów wykonane są na PCB zamiast chipa ale jakość jest tragiczna.

BTW ile kosztuje taki regulator w detalu?
Powrót do góry

Usunięty

Post#23 Post autora tematu 23 Lip 2010 21:18   

Znalazłem go tylko w jednym sklepie w Szczecinie w cenie 140zł.
Na Allegro można dostać ten sam za 100zł.
Alternator używany kupiłem za 80zł.
Powrót do góry

janusz2008
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Zach. pomorskie

Post#24 23 Lip 2010 21:23   

Też tak kupuje, gdy regulator jest tylko w orginale ok.300zł. Cały za ok.250zł, zależy od marki, rocznika i auta.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Sprawdzenie regulatora napięcia
Strona 1 z 1