| Author |
Message
|
rrreeexxx Poziom 13

Joined: 11 Feb 2007 Posts: 149 Location: Tarnów
|
#1
23 Jul 2010 23:31 Fiat 126p - Głowica - Zawory - Sprężyny |
|
|
|
Witam. Zerwał mi się gwint w głowicy do świecy. Posiadam już drugą głowicę i znalazłem różnice między nimi. Na mojej zawory miały po 2 sprężyny a na tamtej, po jednej, dlaczego? Które zawory są lepsze z 2 sprężynami, czy z 1 sprężyną? Jeśli z 2, to czy mogę przełożyć te zawory do tej głowicy, co było po 1 sprężynie? Z góry dzięki, czekam na odpowiedzi.
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
23 Jul 2010 23:31 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
cezars65 Poziom 10

Joined: 12 Sep 2009 Posts: 55 Location: bydgoszcz
|
#2
24 Jul 2010 17:49 Re: Fiat 126p - Głowica - Zawory - Sprężyny |
|
|
|
Witam. Jeśli by chodziło o liczbę sprężyn zaworowych w silniku 126p ( na jeden zawór ) to jak mnie pamięć nie zawiodła , ( spojrzałem dla pewności w książkę ) to widać wyrażnie że występują po dwie sprężyny na jeden zawór. Być może pojedyncze sprężyny to efekt niefachowej naprawy..... , w każdym bądż razie ,, porozpinaj " zawory i załóż te brakujące.... Pozdrawiam.
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
24 Jul 2010 17:49 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
RobertLodz09 Poziom 21

Joined: 29 Dec 2009 Posts: 1104 Location: Łódż
|
#3
25 Jul 2010 00:20 Re: Fiat 126p - Głowica - Zawory - Sprężyny |
|
|
|
Tak jak kolega napisał powyżej! Sprężyny są podwójne. Przełóż sprężyny ze swojej na tą "nowo-kupioną" Pozdrawiam!
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
25 Jul 2010 00:20 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
rrreeexxx Poziom 13

Joined: 11 Feb 2007 Posts: 149 Location: Tarnów
|
#4
25 Jul 2010 20:26 Re: Fiat 126p - Głowica - Zawory - Sprężyny |
|
|
|
Dzisiaj pytałem się znajomego, który pracował w fiacie. I on powiedział mi że jeżeli mam głowicę z pojedynczymi sprężynami na zaworach to jest ona dużo lepsza od głowicy z podwójnymi sprężynami na zaworach. Okazało sie nawet że głowica z pojedynczymi sprężynami ma uszczelniacze na zaworach bo głowica z podwójnymi sprężynami nie ma. A i jeszcze wrócę do sprężyn sprężyny pojedyncze są dużo twardsze niż te podwójne. Głowice w maluchach zostały wymienione właśnie gdzieś w latach 90 powyżej lat 90 na te z pojedynczymi sprężynami na zaworach. I właśnie znajomy kazał mi założyć pojedyncze sprężyny no i oczywiście nowe uszczelniacze zaworów.
Ps.
Poszukałem po necie czemu zostały głowice zmienione i okazało się że od lipca 1992 głowice w wersjach FL zostały przystosowane do benzyny bezołowiowej, od numeru silnika 6621475 i dlatego zawory i sprężyny zostały zmienione na sprężyny pojedyncze utwardzone tak samo zawory są utwardzone oraz zastosowano uszczelniacze na zaworach ssących.
|
|
| Back to top |
|
 |
sloop Poziom 7

Joined: 27 Aug 2009 Posts: 21 Location: K-ce
|
#5
17 Sep 2010 19:31 Re: Fiat 126p - Głowica - Zawory - Sprężyny |
|
|
|
Pojedyncze sprężyny to efekt modernizacji konstrukcji głowicy, jak to opisano powyżej. Nowsze głowice mają pojedyncze sprężyny, które są twardsze (tak, aby zrównoważyć dwie we wcześniejszych modelach) Jednak nowsze głowice często uszkadzały się poprzez pęknięcia między zaworami. Nie wiem czy z przyczyny pojedynczej, zbyt twardej sprężyny, ale można mieć takie przypuszczenia. Na marginesie: w silnikach lotniczych stosowano aż 3 sprężyny na zawór, gdyż lepiej tłumiły drgania, co poprawiało niezawodność konstrukcyjną głowicy.
Ja po awarii, głowicę zmieniłem na starszy model i spisuje się świetnie.
|
|
| Back to top |
|
 |