Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Dodatkowy grzejnik jaki i jak podłączyć

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Dodatkowy grzejnik jaki i jak podłączyć
Autor
Wiadomość
waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lublin

Post#1 Post autora tematu 28 Lip 2010 18:45   

Dodatkowy grzejnik jaki i jak podłączyć

Witam.
Przed sezonem grzewczym chcę zamontować dodatkowy grzejnik.Sytuacja dotyczy
mieszkania w bloku.Obecnie mam na ścianie długości 3m założony grzejnik żeliwny.Wszystko byłoby ok,gdyby nie fakt,że zamontowali go w zasadzie przy jednym z rogów ,bo było najbliżej do pionu.Moje ,,spanie" jest w przeciwległym rogu i tam to czasami ładnie ,,liże"(jakby zimne powietrze)po grzbiecie.Na całej długości ściany jest okno,sprawdzane i raczej szczelne.Dlatego mój pomysł to dołożenie dodatkowego grzejnika(jakiś mały),aby zniwelować różnicę temperatur w ragach.Dodam,że w tej części z grzejni kem ,niema takiego problemu.Jaki mógłbym zastosować grzejnik?Czy w takiej instalacji z żeliwnymi grzejnikami może pracować zwykły blaszak?Czy podłączenie w szereg,czyli zasilanie górą ,powrót dołem (oczywiście od istniejącego grzejnika),to jest dopuszczalne?Mógłbym jeszcze dołożyć żeberek do tego co mam i umiejscowić go centralnie na ścianie,ale to naprawdę ostateczność ponieważ nie mam żeberek i zdecydowanie dużo więcej bałaganu i roboty
Pozdrawiam
Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 28 Lip 2010 20:16   

Re: Dodatkowy grzejnik jaki i jak podłączyć

A ile masz założonych żeberek?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lip 2010 20:16   

Powrót do góry

waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Post#3 Post autora tematu 28 Lip 2010 20:54   

11 żeberek,ale to nie problem w jakości grzania,tylko problem z niedogrzaniem jednego miejsca(w poście wyżej).
Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#4 29 Lip 2010 19:43   

11 żeberek to ponad metrowy grzejnik.Podłączenie w szereg nie jest dobrym pomysłem,nie lepiej zainwestować w cieplejszą pierzynę.A jaka jest różnica temperatur między tymi rogami?
Powrót do góry

waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Post#5 Post autora tematu 29 Lip 2010 21:39   

Nigdy nie mierzyłem temp. w narożnikach .Co może przydarzyć się przy takim podłączeniu?
Głównie chodzi mi o minimalną (dodatkową) ilość ciepła,która spowoduje równą wymianę powietrza.
Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#6 30 Lip 2010 18:07   

Grzejniki zawsze łączymy równolegle, gdyż tylko wtedy można uzyskać równomierny rozdział ciepła.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lip 2010 18:07   

Powrót do góry

waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 Post autora tematu 30 Lip 2010 20:27   

Witam.
Równolegle tzn. będę musiał zastosować trójniki za zaworami przy obecnym grzejniku.Jaka orientacyjnie może być różnica dostarczonego ciepła między połączeniem szer.i rów.?
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lip 2010 20:27   

Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 30 Lip 2010 21:17   

To zależy jakie masz np. przekroje rur,wielkość grzejnika,odległość grzejnika od rur idących w pionie itp,tak czy inaczej czeka cię normalne zainstalowanie grzejnika i lepiej nic nie kombinuj jak chcesz mieć ciepło w tym kącie ale dostawienie paru żeberek lub przesunięcie tego grzejnika na pewno oszczędzi ci parę złotych.A bałaganu i tak nie ominiesz remont to remont.Pozdrawiam.
Powrót do góry

waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 Post autora tematu 30 Lip 2010 21:52   

bałagan to i tak będzie.Chcę zrobić jak najmniejszy i wydaje się ,że właśnie blaszak połączony w szereg to spełni,tylko czy da to zamierzony efekt? :?:
Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 31 Lip 2010 10:01   

Coś tam na pewno będzie grzał ten mały grzejnik ale w jakim stopniu to nie mam pojęcia ponieważ nigdy się nie spotkałem z takim podłączeniem w blokowej instalacji.A tak na marginesie to blaszaka możesz wstawić.
Powrót do góry

Ryszard49
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bydgoszcz

Post#11 31 Lip 2010 10:43   

Witam.
Na wstępie taka informacja, praktycznie dołożenie żeberek lub innego, większej mocy grzejnika to prawie niemożliwa operacja w mieszkaniach typu blok.
Miałem taką sytuację, wymiana grzejnika na inny typ. Dostałem wytyczne z administracji co do mocy. Do tego momentu wszystko ok. Niestety grzejnik który mi odpowiadał był mniejszej mocy i niby wszystko w porządku, jednak pozornie w porządku. Opłaty za dostarczone ciepło i tak miałbym naliczane według normy przewidzianej przez projektanta mimo że miałbym założony grzejnik o mniejszej mocy.
A tak na marginesie nie spotkałem się z opcją nie dogrzania mieszkania, ponieważ przyjęte normy gwarantują utrzymanie temperatury na optymalnym poziomie.
Przy grzejnikach żeliwnych 11 żeberek to norma na 12m² powierzchni na parterze.
Jeżeli grzejnik nie rozgrzewa sie do maksymalnej temperatury, przyczyny trzeba szukać gdzie indziej.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Lip 2010 10:43   

Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 31 Lip 2010 14:42   

Po pierwsze,może niema administratora tego budynku,a po drugie to niema rzeczy niemożliwych jak znam życie to jedni dokładają żeberka a drudzy odejmują,inni jeszcze wymieniają grzejniki na nowe (panelowe)np.Pozdrawiam.
Powrót do góry

waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Post#13 Post autora tematu 31 Lip 2010 18:22   

Witam.
Panowie spokojnie))))).Ja nie zmieniam ,nie wymieniam grzejnika żeliwnego.Chcę tylko wprowadzić dodatkowe źródło ciepła w postaci dodatkowego grzejnika i niema mowy tu o tym ,że obecnie słabo grzeje.Problem jest tylko i wyłącznie w ,,martwym" punkcie jednego pokoju tak więc jakikolwiek grzejnik myślę ,że sprawę załatwi.A to ,że będzie być może słabiej grzał jako podłączony w szereg nie stanowi problemu.
Powrót do góry

Ryszard49
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bydgoszcz

Post#14 31 Lip 2010 18:38   

Mam pytanie w jakim celu Chcesz dokonać zmian. Grzejnik zamontowany obecnie ma i tak nadwyżkę mocy grzewczej.
Powrót do góry

waldik41
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 Post autora tematu 31 Lip 2010 19:16   

Patrz pierwszy mój post
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#16 23 Maj 2011 17:55   

Ja zrobiłbym coś innego. Mianowicie zostawiłbym ten sam grzejnik (o 11 żebrach), natomiast możnaby przedłużyć gałązki (rurki) zasilania i powrotu, by przemieścić tenże grzejnik dalej. Gałązki mozna przedłużyć zarówno poprzez dokręcenie rurek o odpowiedniej długości (taka sam do gałązki zasilającej i powrotnej) lub - jeśli mamy takie możliwości - przyspawanie tych rurek. Warto też zwrócić uwagę na to, jaką średnicę mają te gałązki, i jak długie są one (jaka jest odległość grzejnika od pionu). Czasem przesinięcie grzejnika, np. o 50 cm., może zapewnić bardziej równomierne grzanie. Także trzeba zwrócić uwagę na to, czy ten już istniejący grzejnik nie jest przypadkiem "opatulony" grubymi zasłonami lub przywalony jakimiś gratami. 11 żeberek to jest dużo, jak na 12 m2 (nawet na parterze). Może to być dobre na parterze w pokoju narożnym.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Dodatkowy grzejnik jaki i jak podłączyć
Strona 1 z 1