Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE

bakteria221 29 Lip 2010 14:26 5101 7
  • Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE

Witam!

Na wstępie wielkie podziękowania dla kolegi Dynamiks za pomoc w szukaniu odpowiednych skrzyń i doradztwo podczas budowy.
    Podkreslam że w tej dziedzinie jestem laikiem i dopiero zdobywam doświadczenie.

A więc: Przedstawiam wam dziś kolumny jakie wykonałem na małe imprezki okolicznościowe, 18-tki, domówki no i czasem do remiz.

*O Projekcie:

Prawie 2 lata temu nie mając zbytniego pojęcia o budowie kolumn złożyłem 2 Paczki, bez żadnych wyliczeń czy czego kolwiek, wymiary z kosmosu, wszystko ''miało poprostu grać"-no i grało, bass jakiś tam był, wystarczało na sale 50m2 lecz to nie było to co powinno być. Głośniki grały całym pasmem, brakowało średnich tonów i dynamiki.
    Dlatego oglądając zestawy estradowe na elektrodzie doszedłem do wniosku że bardziej profesjonalnie i lepiej będzie zrobić zestaw na 2 Dołach i 2 Nadstawkach.

*Założenia:

-Miało być tanio
    -Zestaw powinien grac poprawnie (Brak dziur w paśmie)
    -Bass miał ''kopać w klatę''
    -Mowa przez mikrofon powinna być w miarę wyraźna i dobrze słyszalna
    -Sprzęt miał być mobilny, ze względu na różnorodność imprez (a przedewszystkim miał wchodzić do golfa 3) :)

*Budowa:

-Basy:

Wiem że nie znajdę tu nikogo kto ma dobre zdanie o Firmie Voice Kraft, lecz takie przetworniki kupiłem przed 2-ma laty za 170zł sztuka i pomimo ich chińskiego pochodzenia gra mnie zadowala. :)

Przetworniki to:
    -2x VK15p140 15'' -300 RMS

Paczki wykonane są z płyty 18mm (front i tył 22mm) , wkręty co 5-7cm, Bass reflex strojony w granicach 48 Hz, pojemnośc ok 100L. Projekt pochodzi ze strony B&C Speakers. Przód i tył pochodzi ze starej kolumny, podobnie jak Bass reflex, góra i boki wycięte w Lerloy Merlin na wymiar. Wszystko uszczelnione sylikonem uniwersalnym, tylna ściana wytłumiona resztką koca.
    Wymiary (wys.szer.głęb) - 60cm x 43cm x 65cm -przednia ściana cofnięta o 5 cm.

-Nadstawki:

Przetworniki:
    -2x GDS-30-200-8-SE 12''
    -2x dibeisi f29 (Tniemy koszty)

W tym przypadku budowa trapezowa, ten głośnik miał grac dobrze w tej paczce, projekt pochodzi też ze strony B&C Speakers. Front jak i tył, płyta 18mm, boki ze starej konstrukcji 22mm (dlatego ma te duże uchwyty), góra i dół to jakiś odzysk.
    Wymiary (wys.szer.głęb) - 67cm (przód 40cm, tył 18) x 40cm
    Narazie w środku są tylko kondensatory a na wysokich jeszcze tłumik z rezystorów.
    Wszystkie 4 kolumny obite szarym kocem.

*Plany na przyszłość:

-Zrobić 2 drożną zwrotnice do nadstawek
    -Zbudować Crossover odcinający basy (i tu mała prośba o pomoc)- nie moge znaleźć schematu z regulacja odcięcia
    -Zakupić 2 oddzielną końcówkę lub wzmacniacz

*Odsłuch:

Jak dla mnie i otoczenia, zestawik robi hałas, (hobbystycznie tworzę muzykę), więc jako taki słuch mam, kolumny grają dobrze, bass jest przyzwoity (kopie w klate :)), nie słychać żadnych przedźwięków,na dworze jest dość fajnie, co do sali nie miałem narazie przyjemności ich wytestować w tej wersji. -osobiście jestem pozytywnie zaskoczony, w tych paczkach głośniki grają znacznie lepiej, a jak będe miał crossover i 2 wzmak dopiero je wytestuje na 100% :)

Tak naprawdę posiadam tylko wzmacniacz firmy Renkforce WLA-8200(nikomu to pewnie nic nie mowi), z pomiarów zasilania i tranzystorków końcowych wychodzi że ma te 4x 150W, daję rade ale potrzebuje wsparcia na nadstawki, no i nie podziele nim pasma na górę i dół.

*Koszty:

-Głosniki 540zł
    -Płyty 160zł
    -Wkręty, klej 50zł
    -Koc 60zł
    -Kable,wtyki, narożniki, grile i reszta ok 200zł

Razem: ok 1000 zł.

Przepraszam jeśli za dużo się rozpisałem.

Poniżej kilka fotek gotowych kolumn i z prac, jest ich mało, ponieważ nie miałem początkowo aparatu.

Stare kolumny:
    Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE
    Nowe:
    Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE
    Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE Mini zestaw na Estrade VK15p140 i GDS-30-200-8-SE

Fajne!
  • #2 29 Lip 2010 15:21
    Mitur23
    Poziom 23  

Szkoda Ze w basie jest taka padaczka..wymien to na 38/550.. wtedy zobaczysz.. reszty nie oceniam jedynie stx GDS w miarę dobry wybór :)
    a Co do Crossovera.. To nie lepiej dać Zwykły filt subwooferowy.. i puszczać na suby i tak sygnał w mono ?
    i tak wg to ten wzmacniacz to domowa integra.. wiec raczej nie ma tyle mocy..

• #3 29 Lip 2010 16:54
    bydlak
    Poziom 20  

Ja tak samo jak Ty popełniłem błąd konstrukcyjny zrobilem dwie paczki na 15"-kach eminenca,beymy i jednym gdwt12/19-150 i będę to przerabiał też tak jak Ty bo starciło to na dynamice i mam dziurę w paśmie ,projekt całkiem ok tylko powymieniaj te głośniki oprócz tych gds-ów bo tarcisz na efektywnośći a to jest nieporozumienie grając na imprezach.

• #4 29 Lip 2010 18:00
    bakteria221
    Poziom 14  

Na te chwile brak funduszy na cokolwiek, ani końcówki nie kupie, ani lepszych głośników. Jak się pozbieram to w przyszłości...

Czekam na dalsze opinie

• #5 29 Lip 2010 19:57
    maniak elektro
    Poziom 12  

A mógłby kolega napisać coś więcej o zwrotnicy w nadstawkach?

• #6 29 Lip 2010 21:15
    398216
    Usunięty  
  • #7 29 Lip 2010 21:23
    bakteria221
    Poziom 14  

Wysokotonowiec to dibeisi f29, 50W, piezoelektryczny. -chiński :)
    Co do zwrotnicy, w nadstawkach nie ma narazie nic po za kondensatorem zabezpieczajacym przed niskimi częstotliwościami 2,2 uF - czyli standard.

Dj Matyas, pytanie do Ciebie: To jak, nie robić żadnej zwrotnicy do tych nadstawek??
    Myślałem o takim układzie:Filtr aktywny na bass, cięcie ok 200Hz, No i 2 wzmacniacz na nadstawki, pasmo powyzej 200hz no i zwrotnica w nadstawkach. Ludzie polecają na wysokotonowy filtr III rzędu 18db/okt, ma to sens?? Jaki rezystor dac w szereg z wysokotonowym jako tłumik??

• #8 29 Lip 2010 22:27
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME