Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier

Woytek130 02 Sie 2010 12:50 6807 22
  • Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier

Witam, pragnę przedstawić Moje wykonanie tego efektu.

Budowa
    Obudowa jest z plastiku - robiła za kieszeń na baterie do kolejki elektrycznej..Zaekranowana na próbę lakierem grafitowym ,(Dostałem za bezcen :D
    ) później wygrzanym pod żarówką. Może nie jest to rozwiązanie najszczęśliwsze z powodu dużej rezystancji tej powłoki, ale nie słyszę aby efekt brumiał. powłoka w jednym punkcie dołączona do masy. Naklejka zaprojektowana w paintcie,bez fatygowania specjalnych programów (Nie śmiać się :P ). Wydrukowana na papier kredowy i przyklejona na klej polimerowy,potem wszystko zabezpieczone lakierem bezbarwnym - to jest drugi punkt po ekranowaniu,za który zapewne Ktoś się przyczepi, jednak wszystko spełnia swoje zadanie.
    Płytka - wzór znaleziony w google, przerobiona wg moich potrzeb w Paintcie - zamienione G z D. było to konieczne ,gdyż używam oryginalnych J201 z Vishay w SMD ,które mają inne wyprowadzenia. Nie pomyślałem od razu żeby zrobić pola lutownicze do smd bezpośrednio na płytce,więc tranzystory są zamontowane na płytkach-przejściówkach, które wchodzą do gniazd precyzyjnych w pcb.
    Potencjometry ze sklepu ZURiT w Opolu (1pln/sztuka , w Nysie - 6.5 pln/sztuka..)

Przełącznik nożny 3pdt z Alledrogo, kupiony za około 20 pln z przesyłką.

Wrażenia

Po uruchomieniu trzeba jeszcze chwilę spędzić nad peerkami przy drenach- sugerowane 4.5v na każdy dren to w moim przypadku nieporozumienie, brumienie i przydźwięk jest tak głośne jak dźwięk gitary. Gdy już ustawiłem kompromis między brumieniem a obcięciem sustainu (Może to wina gitary? Słaby singiel) zaczęło mnie denerwować,że w stanie bypass słyszę przydźwięk,który znikał po skręceniu gainu do zera. Jak temu zaradziłem ? Zastosowałem true bypass, który zwiera wejście do masy po wyłączeniu efektu - Dokładnie taki jak w legendarnych "Snippets" Tima Escobedo. Teraz już nic mi nie brumi,nie szumi, sustain zadowalający.
    Brzmienie zupełnie mi odpowiada.Nagrałem aparatem próbkę ,ale się jej wstydzę..tzn swojej gry. Więc pozostawię wam do ocenienia tylko efekt.

Btw.Konkluzja po przejrzeniu Diy .. " Proszę o wyrozumiałość,mam 15 lat" Ja też tyle mam. Można ? Można.

Na koniec zdjęcia i pozdrowienia :)

Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier

Fajne!
  • #2 02 Sie 2010 13:30
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Co robi na tym ustrojstwie logo Mesa Engeneering? Nie rozumiem tego trendu, żeby umieszczać na swoich "samodziałkach" loga znanych firm... Dzięki temu lepiej gra?
    Pomijam kwestię, że w razie sprzedaży tego efektu popełniłbyś przestępstwo wykorzystania zastrzeżonego znaku towarowego, bo z tego co widzę zrobiłeś go dla siebie.

• #3 02 Sie 2010 14:00
    Woytek130
    Poziom 16  

Podstawowym powodem było,iż efekt ten jest symulacją wzmacniacza Mesy. Raczej nikt się nie upomni o prawa autorskie. Ale jest krytyka, to nie jest źle. Mam własne logo,ale nijak mi ono tam nie pasowało - jest bardziej pionowe.

• #4 02 Sie 2010 18:42
    KubeqZ
    Poziom 16  

Na zdjęciu widzę też drugi efekt - ten żółty - do niego skąd wziąłeś obudowę ?

• #5 02 Sie 2010 18:45
    karnak
    Warunkowo odblokowany

A jak oceniasz brzmienie,jak "chodzi" to "ustrojstwo"?

• #6 02 Sie 2010 19:14
    qba3
    Poziom 12  

obudowy takie sa do kupienia choćby na allegro za około 35 zł

• #7 02 Sie 2010 21:24
    Woytek130
    Poziom 16  

KubeqZ napisał:
    Na zdjęciu widzę też drugi efekt - ten żółty - do niego skąd wziąłeś obudowę ?

To mxr dist+. Puszka pochodzenia Krasnoarmiejskiego pomalowana lakierem..

karnak napisał:
    A jak oceniasz brzmienie,jak "chodzi" to "ustrojstwo"?

"Chodzi" bardzo ładnie eq daje dość spory zakres brzmień,myślałem że trochę zmodyfikuję tonestack,ale w zupełności mi odpowiada :)

• #8 02 Sie 2010 22:00
    Optimus Prime
    Poziom 13  

Niedolutowane elementy i ogólnie sajgon wewntarz. Jak już dajesz kropki stosując skrót, to niech będą wszędzie tam gdzie powinny. Jakie są napięcia na drenach poszczególnych tranzystorów?

• #9 03 Sie 2010 00:15
    ambor
    Poziom 11  

uzywasz tego na singlu? to jakim cudem ma nie brumić, nawet dobry singiel mocno brumi (w porównaniu do humbuckera) tak już wada tego rodzaju przetwornika, zeby nie brumił na dużym gainie to trzeba bramke szumów ustawic tak wysoko że można sobie od razu dać spokój z graniem, a jak sie chcesz pobawić to możesz wsadzić tego singla w mosiężną puszke lub coś podobnego, powinno się trochę poprawić, ale cudów i tak nie oczekuj.

Optimus Prime, śmiem twierdzić że niektóre tranzystory tam pracują w klasie C, autor w ten sposób (nieświadomie) poradził sobie z przydźwiękiem jego przetwornika...

• #10 03 Sie 2010 12:24
    Woytek130
    Poziom 16  

Singiel jest w metalowej obudowie ,z której wystają tylko nabiegunniki. Napięcia wiele razy były zmieniane - najwięcej zabawy jest przy pierwszym i ostatnim peerku.
    Sajgon ? Twierdzisz,że za długie kable ? Są skrócone maksymalnie(No, nie wszystkie :P ),gdyby były krótsze nie miałbym możliwości regulacji napięć na drenach.

ambor napisał:

Optimus Prime, śmiem twierdzić że niektóre tranzystory tam pracują w klasie C, autor w ten sposób (nieświadomie) poradził sobie z przydźwiękiem jego przetwornika...

Co to zmienia, skoro Brzmi zadowalająco ?

• #11 03 Sie 2010 15:43
    ambor
    Poziom 11  

wydaje ci się że brzmi zadowalająco na dużym gainie bo pewnie dopiero się uczysz grać, przy mniejszym wzmocnieniu tak na crunch clean (niewiem czy sie da uzyskać nie znam tego układu) pewnie ładnie "pierdzi" i obcina sygnał poniżej pewnej głośności, sorry ale moje zdanie jest takie że na tym sie nie da grać (przy takim ustawieniu napięć), pograsz jeszcze troche i sam stwierdzisz to samo

• #12 03 Sie 2010 16:34
    Woytek130
    Poziom 16  

Śledząc wideo z youtube, zauważyłem że w większości układ na małym gainie działa gorzej. Mój ma tak samo,jednak nie pierdzi.
    Napięcia będą jeszcze raz ustawione jak skołuję lepszą gitarę ..;)

• #13 05 Sie 2010 00:03
    36810
    Usunięty  
  • #14 05 Sie 2010 19:28
    Woytek130
    Poziom 16  

Zobacz i oceń. Czego się spodziewasz po tranzystorach ?...

Ustawiłem dziś wszystkie Vd na około 4,5v. Faktura obcięcia trochę się zmieniła, słyszalny przydźwięk i to głośno :D Nie sądze że to wina przetwornika,bo brum nie ustaje po skręceniu Vol w gitarze na zero. Po skręceniu gainu na zero słychać lekki przydźwięk.

Może by tak zmienić definicję działu DIY ?

• #15 05 Sie 2010 20:43
    36810
    Usunięty  
  • #16 05 Sie 2010 20:55
    Kucerman
    Poziom 12  

Czy mógłbyś podejść z tym pod oscyloskop i przebadać dokładniej?
    Mógłbym prosić schemat?
    Jak oceniasz ogólnie - warto, czy nie warto?
    Płytka to gotowy projekt czy sam projektowałeś? (jeśli można to ew. linki :))

Jeśli chodzi o konstrukcję - ładna, ale logo to przesada, mesa tego nie zrobiła. Jeśli efekt końcowy jest faktycznie dobry, zainwestowałbym w metalową obudowę (choćby z jakichś ceowników).

• #17 05 Sie 2010 22:06
    Woytek130
    Poziom 16  

MuLdEr napisał:
    Woytek130 napisał:
    Zobacz i oceń. Czego się spodziewasz po tranzystorach ?...

Dr Boogie vs Mesa DR 0:4 :|

Woytek130 napisał:
    Ustawiłem dziś wszystkie Vd na około 4,5v. Faktura obcięcia trochę się zmieniła, słyszalny przydźwięk i to głośno :D Nie sądze że to wina przetwornika,bo brum nie ustaje po skręceniu Vol w gitarze na zero. Po skręceniu gainu na zero słychać lekki przydźwięk.

Powodem przydźwięku może być brak uziemienia. Innym często popularnym powodem są pętle mas (także te lokalne). No ale nie ma się czemu dziwić, zrobiłeś wszystko tak niechlujnie, że o pomyłkę nietrudno.

Jak porównujesz efekt podłogowy do brzmienia Heada ,ba ,jakiego heada ! To tylko Symulacja,namiastka ..

Co do przydźwięku ,to czytasz w ogóle co piszę ? Nie ma go przy innych ustawieniach pot. montażowych.

Kucerman napisał:
    Czy mógłbyś podejść z tym pod oscyloskop i przebadać dokładniej?
    Mógłbym prosić schemat?
    Jak oceniasz ogólnie - warto, czy nie warto?
    Płytka to gotowy projekt czy sam projektowałeś? (jeśli można to ew. linki :))

Jeśli chodzi o konstrukcję - ładna, ale logo to przesada, mesa tego nie zrobiła. Jeśli efekt końcowy jest faktycznie dobry, zainwestowałbym w metalową obudowę (choćby z jakichś ceowników).

Jeśli chodzi o koszty, to warto.Na ucho jest lepszy od Metalzone'a. Płytka jak i schemat pochodzi z tej strony ,ale moja jest nieco zmieniona - patrz wyżej.
    Oscyloskop ? W jakim celu ? Nie żebym coś sugerował, ale podobnym profesjonalizmem nie wykazałeś się w innym moim temacie,hmm.

Na ceownikach zrobiłem ostatnio obudowę do Digital Octaver Fuzz (Snippets). Efekt przyzwoity, lecz nie znalazłem aby ktoś w sieci go zrobił.

• #18 05 Sie 2010 23:01
    ambor
    Poziom 11  

jeśli przydzwięk ci się zmienia po skręceniu gainu to masz problem gdzieś przed gainem (tak ze nie dużo do sprawdzenia), ale czy jak skręcisz gain na minimum to przydźwięk jest bardzo mały (powiedzmy że taki normalny który praktycznie zawsze występuje) czy jednak większy?

• #19 06 Sie 2010 08:36
    36810
    Usunięty  
  • #20 06 Sie 2010 12:54
    Woytek130
    Poziom 16  

Nie każdy może sobie pozwolić na oscyl albo chociaż dobrą kartę dźwiękową.

• #21 06 Sie 2010 14:15
    ambor
    Poziom 11  

MuLdEr, wszystko co piszesz to w gruncie rzeczy prawda ale "Nie każdy może sobie pozwolić na oscyl" a w szczególności taki Woytek130 który ma 15 lat, a taki prosty układ można uruchomić poprawnie również bez oscyloskopu

Dodano po 4 [minuty]:

Woytek130, zrób sobie buforek na opampie podłącz go do wzmacniacza, wyprowadź sobie z niego jakąś sondę (ekranowanym kablem), zewrzyj wejście efektu do masy wszystkie potencjometry na max i sprawdzaj po kolei gdzie się pojawia ten przydźwięk.

• #22 06 Sie 2010 14:29
    Kucerman
    Poziom 12  

Ale w momencie kiedy nie działa poprawnie, może się przydać, nieprawdaż?
    Również nie jestem bogaty - ale oscyloskop wcale nie musi być drogi, ja mój kupiłem za 50 zł. Nie ma wielu opcji i widać na nim ząb czasu, ale działa i się przydaje.
    Nikt nie mówił że jestem profesjonalistą. Chodzę do liceum, a elektroniki uczę się na własną rękę z książek.

Co do przydzwięku zaczął bym od przecięcia w którymś miejscu masy dookoła płytki. może nie w byle jakim, gdzieś niedaleko wejścia.

• #23 07 Sie 2010 10:30
    Woytek130
    Poziom 16  

Dzięki wszystkim za sugestie ,przydadzą się.
    Mały offtop, tym się ostatnio zajmuję :
    Płytka stykowa na obudowie z gniazdami, true bypassem .. Zrobiłem jeszcze
    3 pinowe gniazdo exp - na pedały ekspresji podłączane kabelkiem stereo , vide Multiefekty Zooma. Na górę wyprowadzone są złącza wyjścia ,wejścia,zasilania ,masy , i 1/2 Uz - bias. Płytka stykowa to w sumie złączone dwie płytki, ma 1460 pól co wystarczy do przetestowania większości efektów :) Piszę o tym tutaj, gdyż nie opłaca się tego wrzucać do DIY.

Efekt Gitarowy - Dr, Boogey -symulacja Mesy Dual Rectifier

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME