Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolorowe pionowe kreski na matrycy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> Kolorowe pionowe kreski na matrycy
Autor
Wiadomość
mmmmm6m
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 06 Sie 2010 09:47   

Witam,
po zamianie rozdzielczości na laptopie(640x480 -> 1280x800) pojawiły sie pionowe kolorowe kreski, problem w tym, że teraz te kreski pojawiają się od razu zaraz po włączeniu komputera, a nie po włączeniu windowsa, więc nie jestem w stanie nic zrobić. Windows odpala sie normalnie bo słychać dźwięk startowy windowsa.

aha, z tymi kreskami to jest dokładnie tak: zaraz po odpaleniu jest cały biały ekran po chwili pojawiają się kolorowe kreski.
laptop to compal FL90

tak to wygląda.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Sie 2010 09:47   

Powrót do góry

ziomus90210
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: DOM

Post#2 06 Sie 2010 09:57   

Re: Kolorowe pionowe kreski na matrycy

Bez rozkręcania nic nie zdziałasz stawiam na uszkodzone połączenie w zawiasie.
Powrót do góry

mmmmm6m
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 06 Sie 2010 10:15   

Dobra, rozkręcić go i co szukać ?.
Powrót do góry

dr.master
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kraków

Post#4 06 Sie 2010 10:41   

mmmmm6m napisał:
Dobra, rozkręcić go i co szukać ?.

Oglądnąć tasiemke czy nie jest uszkodzona mechanicznie.
Powrót do góry

ziomus90210
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 09 Sie 2010 08:56   

Tam jest wiązka przewodó nie taśma.
Sprawdzić złączki i stan przewodów warto przemyć złączki WL-em
popukać obejrzeć powąchać :)
Powrót do góry

satgal
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#6 09 Sie 2010 09:21   

Sprawdzić czy jest poprawny obraz na zewnętrznym monitorze, jeżeli jest to matryca do wymiany w której wewnątrz straciło połączenie do sterowania drajwerami wierszy.
Powrót do góry

greg464
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 09 Sie 2010 10:32   

satgal napisał:
Sprawdzić czy jest poprawny obraz na zewnętrznym monitorze, jeżeli jest to matryca do wymiany w której wewnątrz straciło połączenie do sterowania drajwerami wierszy.

Ile razy trzeba pisac?
Sprawdzenie obrazu na monitorze zewnętrznym dowodzi jedynie o sprawności monitora.

W tym przypadku (laptop to compal FL90) najczęściej występuje uszkodzenie karty graficznej. Jak jest to GF8600 to na 90% jest to uszkodzenie karty.
Powrót do góry

satgal
Poziom 24
Poziom 24

Post#8 11 Sie 2010 05:55   

Jeżeli uszkodzona grafika to nie będzie obrazu również na zewnętrznym monitorze, bo oba wyświetlacze z niej korzystają. Mocno uszkodzona grafika teoretycznie nie włączy podświetlenia. Ze zdjęcia wynika że jest podświetlenie oraz sterowanie wyświetlaniem kolumn a brak sterowania wyświetlaniem wierszy a to jest brane z elektroniki samej matrycy.
Powrót do góry

ziomus90210
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 11 Sie 2010 08:54   

satgal napisał:
Jeżeli uszkodzona grafika to nie będzie obrazu również na zewnętrznym monitorze, bo oba wyświetlacze z niej korzystają. Mocno uszkodzona grafika teoretycznie nie włączy podświetlenia. Ze zdjęcia wynika że jest podświetlenie oraz sterowanie wyświetlaniem kolumn a brak sterowania wyświetlaniem wierszy a to jest brane z elektroniki samej matrycy.

Dokładnie tak.
Jednak brak wybierania wierszy może być spowodowane uszkodzeniem wiązki która de facto jest najbardziej narażona na uszkodzenia.

A ten GeForce wcale nie sypie się tak czesto jak wiązki.
Powrót do góry

greg464
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 11 Sie 2010 09:56   

satgal napisał:

Wierutna bzdura.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sie 2010 09:56   

Powrót do góry

ziomus90210
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 11 Sie 2010 11:51   

greg464 napisał:
satgal napisał:

Wierutna bzdura.

Kolega opiera się o pojedyńczy przypadek czy ma w temacie jakieś większe doświadczenie?
Proszę więc o konkrety?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sie 2010 11:51   

Powrót do góry

greg464
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 11 Sie 2010 12:59   

Konkrety są takie że układ graficzny ma dwa tory wizyjne i uszkodzenie jednego nie musi wcale powodować uszkodzenia drugiego toru (monitor zewnętrzny).
Potwierdzone na wielu przypadkach że mimo poprawnego wyświetlania na monitorze zewnętrznym uszkodzony układ graficzny.
Powrót do góry

satgal
Poziom 24
Poziom 24

Post#13 11 Sie 2010 13:35   

Akurat dziś robiłem też Compala FL92 i tam nie ma 2 grafik zresztą po co. Jest jedna wymienna jakaś Nvidia wtykana w złącze. Przesyłanie sygnału do matrycy jest za pomocą systemu LVDS, nie ma możliwości w tym systemie przesyłać osobno sygnałów do drajwerów wierszy to robi elektronika matrycy. Tego FL92 naprawiłem, miał zwarcie ceramiczny kondensator blokujący zasilanie przetwornicy dla procesora.
Powrót do góry

jurek1980
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 11 Sie 2010 20:33   

Satgal greg464 ma rację. Niestety te chipy Nvidii często psują się w podobny sposób. Prosto z chipu wychodzą rózne rodzaje syganłu - LVDS lub analog czy DVI. Pomińmy dalsze elementy w torze. Przy uszkodzeniu połączeń w chipie (jądro -podstawa) lub połączeń chip płyta w obszarze pinów odpowiadającyh za syganł LVDS i " częściowym kontakcie" takie rzeczy na ekranie mogą się pojawić.
Bardzo fajnie psuje się np. Lenovo T60 z nivdią na pokładzie. Na ekranie jest pionowy biały pas szerokości kilkunastu pikseli a dookoła ciemność.

Do autora delikatnie ponaciskaj ekran na górze i po przeginaj go. Jeśli zauważysz, że paski znikają lub pojawiają się inne to raczej będzie matryca. Jeśli z koleji to nic nie da a przy delikatnym naginaniu obudowy kadłubka notebooka coś się zmienia to prędzej karta VGA.
Powrót do góry

satgal
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 12 Sie 2010 06:35   

Procesor graficzny najpierw obrabia obraz cyfrowo i taki dochodzić powinien za pomocą LVDS do matrycy, z poprawnego sygnału cyfrowego dopiero można zrobić za pomocą przetworników cyfrowo-analogowych sygnał analogowy VGA, jeżeli ten procesor graficzny ma nie zależne na wyjściu sygnał cyfrowy oraz analogowy to w tym wypadku może tak być. W wypadku FL92 to nie problem wymienić na próbę moduł grafiki a na tym typowym złączu było montowane w różnych notebookach.
Powrót do góry

metallmaniac
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Torun

Post#16 14 Sie 2010 14:27   

Witam.

Radzilbym Panu najpierw sprawdzic/wymienic kabelek LVDS podpiety do matrycy. Jezeli to nic nie da delikarnie ostukac ramke panela LCD. Za takie efekty odpowiedzilne sa najczesciej zespoly TAB (lub CHIP, FLEX) ktore to sa zespolami sterujacymi dzialaniem matrycy (sterowanie liniami V i H dla kazdego koloru)
Powrót do góry

SHAQU
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Olecko

Post#17 28 Wrz 2010 20:55   

Fajnie koledzy sie rozpisali.
Mam wlasnie na kolanie laptopa z identycznym wyswietleniem, ruszam obudowa na zawiasach i co? normalnie ladnie wszystko wraca. Tasiemka?
Odpialem matryce odreszty laptopa no i niestety to nie tasiemka bo wszystko wraca w momencie naginania gornych partii matrycy wiec u mnie tak jak Jurek1980 napisal, do wymiany bedzie matryca.
Powrót do góry

radzio2202
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: szczecin

Post#18 29 Wrz 2010 17:24   

sprawdź na monitorze zewnętrznym jeśli nie masz pasków na zewnętrznym monitorze to wina matrycy, jesli masz paski na zewnętrznym to już wina karty
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Wrz 2010 17:24   

Powrót do góry

chris061
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Braniewo

Post#19 06 Lis 2010 18:14   

A ja mam taki problem otóż:
Pewnego dnia spadło coś z góry i uderzyło w szklankę z sokiem, która rozlała eis na laptopa Lenovo G550. Reakcja była natychmiastowa wyłączyłem laptopa i odczekałem jakiś czas zanim włączyłem go. Przedtem wyczyściłem go bez rozkręcania.
Po jakimś czasie pojawiła się taka kreska której nie widać na paru kolorach czerwonym, żółtym i białym na innych widoczna jest kreska pionowa.
Rozkręciłem i wyczyściłem wszystko co zauważyłem ale kreska nie zniknęła obawiam się ze matryca do wymiany
Ma ktoś jakiś pomysł na to ?
Help
Powrót do góry

dmx81
Poziom 2
Poziom 2

Post#20 08 Gru 2010 17:39   

witam.
wczoraj, podczas uzywania lenovo n200 nagle pojawil sie czarny ekran - komputer dzialal dalej, po ponownym uruchomieniu pojawiaja sie paski takie, jak w zalaczonym zdjeciu w tym poscie (najpierw pare duzo szerszych jasno-szarych, a pozniej coraz wiecej kolorowych i mniej wiecej jak na zdjeciu to wyglada)

dzis zalatwilem dodatkowy monitor - na nim ciemno, nie uruchamia sie po wlaczeniu laptopa (dioda na wlaczniku monitora miga)

czy oznacza to uszkodzenie grafiki w laptopie?
Powrót do góry

dmx81
Poziom 2
Poziom 2

Post#21 10 Gru 2010 23:39   

poprawka - zew monitor wyswietla dobry obraz - jedynie podczas ladowania win, na tle widac kilka serii po 4 niebieskie pionowe paski w maluch odstepach (w sumie jest ich ok 20 na calym ekranie) po zaladowaniu sie windowsa wszytsko ok - ale dzialalo tylko w trybie awaryjnym - po odinstalowaniu sterownikow nvidii dziala juz w trybie normalnym, ale kazda proba instalacji powoduje wyskoczenie niebieskiego ekranu i restart systemu - co moge jeszcze sprawdzic ? zanim zaniose do serwisu?
Powrót do góry

gongmin
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Mordy

Post#22 04 Paź 2011 00:28   

Mam podobny problem na matrycy IBM R51 już od biosu pojawiają się paski - tak jak na zdjęciach. Na zewnętrznym monitorze wszystko jest ok. Paski pojawiają się i np. nieoczekiwanie po kilku minutach znikają i jest ok.
Czy to wina matrycy czy karty graficznej?
http://obrazki.elektroda.pl/1714116800_1317680555.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/8258618600_1317680555.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/1404647800_1317680556.jpg
Powrót do góry

michal806
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Częstochowa

Post#23 01 Mar 2012 20:34   

witam
Kiedyś myślałem że pionowe kreski to na pewno wina matrycy. Utwierdziłem się w swoim przekonaniu gdy ją wymieniłem. A więc odpadła wina tasiemki. Niestety po wymianie matrycy na nową problem powtórzył się po ok 1,5 roku pracy matrycy. Zastanawiam się teraz co powoduje powstawanie tych pionowych kresek na matrycy. Bo nie mam zamiaru wymienić na koleją nową by po roku okazało się że koleją matryce szlak trafił. Wszystkie opcje wymienione w tym wątku typu sprawdzanie na zew.monitorze czy dociskanie matrycy zostały wypróbowane. Może jest to wina inwertera który podaję złe napięcia na matryce? Po drugie jakie powinno być właściwe napięcie?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> Kolorowe pionowe kreski na matrycy
Strona 1 z 1