Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka Mocy UniAmp150

tomson55 08 Sie 2010 13:39 11052 12
  • Końcówka Mocy UniAmp150
    Witam.
    Chciałbym zaprezentować mój drugi samodzielnie wykonany wzmacniacz (końcowa mocy).
    Końcówka mocy to UniAmp150 na tranzystorach Toshiby 2SC5200/2SA1943. Od samego początku konstrukcja miała współpracować z kolumnami DIY Alphard (2xLW800 i TW401). Moje założenia były takie aby skonstruować wzmacniacz na tranzystorach min. 40W/8Ω. Obudowa Skytek PRO240 "XXL".

Sama końcówkę składałem dość długo bo ponad 2/3miesiace ponieważ niekiedy nie miałem czasu lub czekałem na części. Złożenie przebiegało bez problemowo, nie miałem sytuacji żeby np. rezystor wlutować w miejsce innego. Problemem było znalezienie radiatora, ponieważ obudowa miała wysokość 80mm i trudno było znaleźć radiator pod ten wymiar, nie chciałem za niski ani łączyć dwa mniejsze radiatory. Uruchomienie i ustawienie prądu spoczynkowego było już tylko kwestia czasu. Jedyne zmiany jakie są w tej konstrukcji są to tranzystory sterujące 2SC4793/2SA1837 w moim przypadku są to 2SC4382/2SA1668. Stabilizatory są bardzo budżetowo zrobione, ponieważ nie wykonywałem płytki tylko bezpośrednio według ogólnego schematu kondensatory połączyłem z stabilizatorem.

Końcówkę zasila transformator toroidalny 120VA 2x26V. W przyszłości mam zamiar kopić transformator 200/300VA 2x32V.

Kosztorys:
    Części (rezystory, kondensatory, tranzystory itp.) : 45zl
    Kondensatory 10000uF/50V : 6zł
    Mostek prostowniczy (6A) : miałem
    Rezystory (0R22 5W) : miałem
    Obudowa i transformator : miałem (brat kopił, więc nie z mojej kieszeni)
    Radiator(wym:190x70x40) : 6zł
    Wentylator: miałem

Ogólnie koszt zamyka się w 60zl, może nieco więcej.

Oto kilka zdjęć:
    UniAmp150 w czasie składania.
    Końcówka Mocy UniAmp150 Końcówka Mocy UniAmp150 Końcówka Mocy UniAmp150
    UniAmp150 100%
    Końcówka Mocy UniAmp150 Końcówka Mocy UniAmp150 Końcówka Mocy UniAmp150 Końcówka Mocy UniAmp150 Końcówka Mocy UniAmp150

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 08 Sie 2010 16:05
    kajojzdw
    Poziom 9  

Witam
    Bardzo ładna konstrukcja porządek super to wygląda dodał bym jeszcze do tego jakiś przedwzmacniacz ale do już twoja sprawa.tylko czy nie za mało 120w trafo dobrze gra bo sam składam uniampa 150w i włsnie się zastawaniem czy moje trafo wystarczy 180w 2x32v

Moze masz te potencjometry wielo obrotowe rezystory 2x910r i 12x47r chętnie bym kupił od ciebie

Pozdrawiam

• #3 08 Sie 2010 16:20
    tomson55
    Poziom 15  

Transformator który użyłem jest to oryginalny transformator z Skytec PRO240, fakt transformator jest o polowe słabszy niż zalecany .
    Przy twoim transformatorze 180VA 2x32V UniAmp150 będzie dysponował ok. 70W może niej.

Przykro mi nie mam takich potencjometrów.

• #4 08 Sie 2010 18:30
    Dragas
    Poziom 26  

Konstrukcja jak dla mnie wygląda bardzo ładnie!
    Ale jedna rzecz mnie dziwi, dlaczego tranzystory przymocowałeś jeden do drugiego i dopiero do radiatora?

• #5 08 Sie 2010 19:19
    japycz1
    Poziom 8  

Cytat:
    Ale jedna rzecz mnie dziwi, dlaczego tranzystory przymocowałeś jeden do drugiego i dopiero do radiatora?

tak płytkę zaprojektował i tak zaleca Irek(twórca końcówki mocy). Tranzystory powinny być jednakowe termicznie.

• #6 08 Sie 2010 23:02
    arek59
    Poziom 29  

Konstrukcja i to w niewielkiej cenie jest ładna. Gratuluję autorowi.
    Wyprowadzenia pierwotne transformatora nie za krótko są ucięte?
    Te kostki przyłączeniowe może szpecą wewnętrzny wygląd wzmacniacza ale może być i przydały by się zabezpieczenia końcówki mocy.
    Radził bym zmienić te niebieskie diody led na jakieś normalne, chyba że autorowi podobają się takie.
    Wkrótce ukażę na elektrodze podobną konstrukcję w obudowie 240 pro.

• #7 08 Sie 2010 23:57
    livekiller
    Poziom 15  

Uniamp ma już zintegrowane zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe, temperaturowe i oraz ciche załączanie i wyłączanie końcówki (bez stuku w głośnikach). Brakuje jedynie zabezpieczenia kolumn przed DC.

• #8 09 Sie 2010 20:52
    ..::GPS::..
    Poziom 9  

...które można łatwo dorobić, jednak potrzebny jest przekaźnik...

Ogólnie fajnie wykonane i widzę że kolejny amator decyduje się na uniaka ;) Bipolarne grają chyba najlepiej więc dobry wybór. Trafo na prawdę słabe jeżeli użyłeś oryginalnego ze skytec'a. Zalecane to co najmniej 250W.

• #9 09 Sie 2010 21:23
    tomson55
    Poziom 15  

..::GPS::.. napisał:
    widzę że kolejny amator decyduje się na uniaka ;)

Amatorem siebie bym nie nazwał :D Ponieważ amator by go 3 razy spalił a jak go uruchomiłem "bez dymu" za pierwszym razem

mateusz77892 napisał:
    i radiatorek Ci się nie grzeje za bardzo??

Radiator i wentylator :D Nie grzeje się :)

arek59 napisał:
    Wyprowadzenia pierwotne transformatora nie za krótko są ucięte?

Tak już było "oryginalnie" w transformatorze :|

• #10 25 Sie 2010 20:09
    dominn11
    Poziom 11  

Witam
    Bardzo spodobał mi się ten wzmak i też chciałbym coś takiego złożyć,ale mam kilka pytań a mianowicie:
    1.na jakom moc mają być rezystory (ile W)
    2.jakie kondensatory bo widzę że nie wszystkie są takie same a na wykazie elementów nie podano.

tu podaje stronkę z elementami: http://diyaudio.pl/pafiledb/uploads/uniamp_stereo_spis_elementow.txt

byłbym bardzo wdzięczny gdyby mi ktoś pomógł.

• #11 25 Sie 2010 20:37
    tomson55
    Poziom 15  

Wszystkie rezystory 0,25W.
    Kondensatory maja pojemnością taka jak na wykazie tylko niektóre maja większe napięcie.

• #12 28 Sie 2010 16:45
    devas1
    Poziom 9  

Witam uniamp może pracowac z głośnikami 2ohm?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME