Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?
Autor
Wiadomość
przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 10 Sie 2010 00:28   

Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

Witam,

Przepraszam jeśli już było, ale nie umiałem znaleźć dokładnie tego co mnie interesuje.
Mam od jakiegoś czasu kocioł gazowy jednofunkcyjny Beretta Minute z funkcją grzania CWU, ale na razie służy on tylko do CO.

Chciałbym w końcu zamiast elektrycznego bojlera wykorzystać gaz i myślałem o zakupie np. takiego wymiennika: http://www.sklepkati.pl/p94620,biawar-quattro-w-e-100-74-stoj-cy-wymiennik-ciep-ej-wody-u-ytkowej-z-w-ownic-spiraln-5901862038178.html
Lub jeśli znacie lepsze w podobnej cenie... Wiem, że najlepiej z nierdzewki, ale nie stać mnie na 2x większą kwotę :(
A może nie opłaca się spiralnego tylko z podwójną wężownicą wystarczy ? Nie ukrywam jednak, że zależy mi na oszczędności gazu.

Rozumiem, że do tego wymiennika jeszcze musiałbym dokupić jakiś czujnik temperatury, który mógłbym podłączyć bezpośrednio do mojej Beretty ? Jeśli tak to jaki ?

Jeszcze instalacja - myślałem o połączeniu w miarę blisko kotła CO z wymiennikiem rurkami miedzianymi, a już do instalacji CWU rurkami PEX (część rur CO mam z PEX).
Czy mogę zostawić w instalacji istniejący bojler elektryczny (na wszelki wypadek) ?
Czy całą instalację musi przeprowadzić uprawniony instalator czy może być też osoba, która zajmowała się instalatorstwem kilka lat temu (robi w miedzi) ale zmieniła zawód ? Dodam, że kocioł CO jeszcze jest na gwarancji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sie 2010 00:28   

Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#2 Post autora tematu 10 Sie 2010 20:40   

Re: Jak podłączyć wymiennik CWU do Beretta minute ?

Chyba jednak post powinien być w dziale obok - użytkowy, proszę o przeniesienie bo sam chyba nie mam do tego praw.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#3 10 Sie 2010 22:19   

Założenia masz dobre.
Bojler elektryczny nie istotny. Montaż może dokonać każdy, jednak uruchomienie i regulację powinien wykonać serwisant Beretty.
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#4 Post autora tematu 11 Sie 2010 09:23   

Ok, to ponowię jeszcze część pytań.

1. Jaki czujnik temperatury powinienem umieścić w wymienniku tak, aby pasował do mojej Beretty ?

2. Czy faktycznie wymiennik z wężownicą spiralną jest dużo lepszy przy kotle gazowym niż z tzw. podwójną wężownicą ? Chodzi mi głównie o oszczędność gazu i samego pieca niż szybkość nagrzewania wody.

3. Czy ktoś może ma doświadczenia jak zmiana na gazowe ogrzewanie wody vs elektryczne wpływa na finanse ?
Powrót do góry

mauri_b
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: W-wo

Post#5 11 Sie 2010 20:59pomocny post - solucja   

1. Niestety do tego kotła nie dokłada się czujnika, tylko termostat z regulacją.
2. Faktycznie wymiennik z wężownicą jest lepszy niż podwójne U, gdyż ma większą powierzchnię wymiany ciepła, zatem szybciej dogrzewa bojler (tak w skrócie).
3. Korzystnie.
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 11 Sie 2010 23:37   

Czyli rozumiem, że chodzi o prosty termostat, który zwiera styki po spadku zadanej temperatury ?
Niektóre wymienniki mają wbudowany termostat do posiadanej elektrycznej grzałki, pewnie można go wykorzystać gdy założę, że elektrycznej grzałki nigdy nie będę potrzebował...
Powrót do góry

serwo66
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: "-"

Post#7 12 Sie 2010 08:30   

Zalecam dokupić drugi termostat (małe koszta) pamiętaj nic nie jest wieczne nawet jak jest nowe , w przypadku awarii masz szybkie przełączenie na grzałkę elektryczną.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sie 2010 08:30   

Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 21 Sie 2010 20:33   

W końcu kupiłem taki wymiennik:
http://www.galmet.com.pl/cms/php/duzezdjecie.php3?id_zal=436&cms=cms_galme

czyli galmet NEPTUN KOMBI SGW(S)

Mam też elektroniczny sterownik temperatury który chcę do niego podpiąć, a który będzie sterował kotłem gazowym. Sterownik ten ma sondę temperatury w miedzianej rurce, natomiast wymiennik ma z boku pomiędzy wejściem a wyjściem wężownicy ma wejście, które w instrukcji nazywa się "osłona czujnika". Jest to zaślepione jakimś plastikiem i nie wiem czy mam tam wbić tą sondę temperatury czy jak ? Nigdzie w instrukcji nie ma opisu jak to wygląda.

Jest też wejście do wymiennika 3/4 cala o nazwie "cyrkulacja". Do czego to i czy mogę po prostu zakorkować ?

Załączniki:
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 26 Sie 2010 14:44   

Re: Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Berett

Ok, z cyrkulacją już wiem o co chodzi, ale nadal nie wiem jak jest z tą osłoną czujnika w tym Galmecie. To jest taka rurka bez dojścia do wody i wystarczy wsunąć sondę temp. do środka ?
Czy muszę mieć jakąś specjalną sondę wkręcaną do gwintu 3/8 cala ?
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#10 26 Sie 2010 19:54   

przemek_77 napisał:
... ale nadal nie wiem jak jest z tą osłoną czujnika w tym Galmecie. To jest taka rurka bez dojścia do wody i wystarczy wsunąć sondę temp. do środka ? ...

Tak. Wystarczy (czujnik temp. c.w.u. w podgrzewczu zwykle nie jest czujnikiem zanurzeniowym a jedynie przylgowym).
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 27 Wrz 2010 23:31   

Re: Jak podłączyć wymiennik NEPTUN KOMBI do kotła Beretta

Ok, niedawno wszystko podłączyłem, czujkę termostatu wsunąłem do tego wejścia 3/8 cala i ładnie termostat pokazuje temperaturę na swoim LCD.

Wyjście termostatu podłączyłem jak na schemacie w instrukcji i wszystko działa pięknie, tylko... podczas grzania cwu temperatura wody w obiegu kotła dochodzi do 90'C ! Regulacja temperatury C.O. w kotle nie wpływa na pracę c.w.u., a mój kocioł nie ma osobnej regulacji max temp. w trybie cwu.
Może nie mam racji, ale 90'C to chyba nieco za dużo ? Wiem, że chodzi o to, żeby jak najszybciej dogrzać wodę w zasobniku, ale czy kocioł nie zużywa się szybciej ?
No i całe szczęście, że dałem rurki miedziane do zasobnika, bo przy PEX miałbym problem...

Czy idzie jakoś wyregulować kocioł (Mynute 24Si) żeby max temperatura w obiegu kocioł - zasobnik nie była wyższa niż np. 80'C ?
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 10 Paź 2010 13:02   

Przepraszam, że powtórzę pytanie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Czy 90'C w obiegu grzania zasobnika to nie za dużo ? Czy można jakoś to wyregulować ?
Powrót do góry

mirrzo

Miasto: MOJE Miasto

Post#13 11 Paź 2010 08:30   

Zostaw jak jest - nie masz legionelli :D
Zastosuj zawór mieszający na wodzie użytkowej
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 Post autora tematu 11 Paź 2010 09:49   

Ale 90'C nie jest w zasobniku (bojlerze) tylko w obiegu wężownicy. Woda w bojlerze nagrzewa się tak jak sobie ustawię na termostacie.
Chodzi mi tylko czy piec nie będzie zużywał się szybciej mając w swoim obiegu prawie wrzątek...

mirrzo napisał:
Zostaw jak jest - nie masz legionelli :D
Zastosuj zawór mieszający na wodzie użytkowej

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Paź 2010 09:49   

Powrót do góry

andrzej marczewski
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Polska

Post#15 10 Lis 2011 11:57   

Re: Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

ja mam ten sam problem powiedz mi jaki typ termostatu zastosowałeś chodzi mi o nazwę lub symbol - pozdro :)
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#16 Post autora tematu 10 Lis 2011 12:29   

Re: Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

Przerobiłem sobie sam termostat wymontowany z innego urządzenia. Działa do teraz dobrze, tylko wejście na czujnik ten wyminnik ma trochę za nisko, więc trzeba nieco niżej ustawić temperaturę, inaczej z kranu poleci za gorąca.

Moja beretta ma wejście do zasobnika na zwykły styk - czyli cała logika kiedy grzać musi być po stronie termostatu, który zresztą jest maksymalnie prosty - otwiera lub zamyka obwód elektryczny w zależności od temperatury.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?
Strona 1 z 1