X

Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

10 Aug 2010 00:28 PRprzemek_77
  • #1 10 Aug 2010 00:28
    przemek_77
    Level 6  
    Helpful post? (0)
    Witam,

Przepraszam jeśli już było, ale nie umiałem znaleźć dokładnie tego co mnie interesuje.
    Mam od jakiegoś czasu kocioł gazowy jednofunkcyjny Beretta Minute z funkcją grzania CWU, ale na razie służy on tylko do CO.

Chciałbym w końcu zamiast elektrycznego bojlera wykorzystać gaz i myślałem o zakupie np. takiego wymiennika: http://www.sklepkati.pl/p94620,biawar-quattro-w-e-100-74-stoj-cy-wymiennik-ciep-ej-wody-u-ytkowej-z-w-ownic-spiraln-5901862038178.html
    Lub jeśli znacie lepsze w podobnej cenie... Wiem, że najlepiej z nierdzewki, ale nie stać mnie na 2x większą kwotę :(
    A może nie opłaca się spiralnego tylko z podwójną wężownicą wystarczy ? Nie ukrywam jednak, że zależy mi na oszczędności gazu.

Rozumiem, że do tego wymiennika jeszcze musiałbym dokupić jakiś czujnik temperatury, który mógłbym podłączyć bezpośrednio do mojej Beretty ? Jeśli tak to jaki ?

Jeszcze instalacja - myślałem o połączeniu w miarę blisko kotła CO z wymiennikiem rurkami miedzianymi, a już do instalacji CWU rurkami PEX (część rur CO mam z PEX).
    Czy mogę zostawić w instalacji istniejący bojler elektryczny (na wszelki wypadek) ?
    Czy całą instalację musi przeprowadzić uprawniony instalator czy może być też osoba, która zajmowała się instalatorstwem kilka lat temu (robi w miedzi) ale zmieniła zawód ? Dodam, że kocioł CO jeszcze jest na gwarancji.
  • #2 10 Aug 2010 20:40
    przemek_77
    Level 6  
    Topic author Helpful post? (0)
    Chyba jednak post powinien być w dziale obok - użytkowy, proszę o przeniesienie bo sam chyba nie mam do tego praw.
  • #3 10 Aug 2010 22:19
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze
    Helpful post? (0)
    Założenia masz dobre.
    Bojler elektryczny nie istotny. Montaż może dokonać każdy, jednak uruchomienie i regulację powinien wykonać serwisant Beretty.
  • #4 11 Aug 2010 09:23
    przemek_77
    Level 6  
    Ok, to ponowię jeszcze część pytań.

1. Jaki czujnik temperatury powinienem umieścić w wymienniku tak, aby pasował do mojej Beretty ?

2. Czy faktycznie wymiennik z wężownicą spiralną jest dużo lepszy przy kotle gazowym niż z tzw. podwójną wężownicą ? Chodzi mi głównie o oszczędność gazu i samego pieca niż szybkość nagrzewania wody.

3. Czy ktoś może ma doświadczenia jak zmiana na gazowe ogrzewanie wody vs elektryczne wpływa na finanse ?
  • Helpful post
    #5 11 Aug 2010 20:59
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze
    Helpful post? (0)
    1. Niestety do tego kotła nie dokłada się czujnika, tylko termostat z regulacją.
    2. Faktycznie wymiennik z wężownicą jest lepszy niż podwójne U, gdyż ma większą powierzchnię wymiany ciepła, zatem szybciej dogrzewa bojler (tak w skrócie).
    3. Korzystnie.
  • #6 11 Aug 2010 23:37
    przemek_77
    Level 6  
    Czyli rozumiem, że chodzi o prosty termostat, który zwiera styki po spadku zadanej temperatury ?
    Niektóre wymienniki mają wbudowany termostat do posiadanej elektrycznej grzałki, pewnie można go wykorzystać gdy założę, że elektrycznej grzałki nigdy nie będę potrzebował...
  • #7 12 Aug 2010 08:30
    serwo66
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Zalecam dokupić drugi termostat (małe koszta) pamiętaj nic nie jest wieczne nawet jak jest nowe , w przypadku awarii masz szybkie przełączenie na grzałkę elektryczną.
  • #8 21 Aug 2010 20:33
    przemek_77
    Level 6  
    W końcu kupiłem taki wymiennik:
    http://www.galmet.com.pl/cms/php/duzezdjecie.php3?id_zal=436&cms=cms_galme

czyli galmet NEPTUN KOMBI SGW(S)

Mam też elektroniczny sterownik temperatury który chcę do niego podpiąć, a który będzie sterował kotłem gazowym. Sterownik ten ma sondę temperatury w miedzianej rurce, natomiast wymiennik ma z boku pomiędzy wejściem a wyjściem wężownicy ma wejście, które w instrukcji nazywa się "osłona czujnika". Jest to zaślepione jakimś plastikiem i nie wiem czy mam tam wbić tą sondę temperatury czy jak ? Nigdzie w instrukcji nie ma opisu jak to wygląda.

Jest też wejście do wymiennika 3/4 cala o nazwie "cyrkulacja". Do czego to i czy mogę po prostu zakorkować ?
  • #9 26 Aug 2010 14:44
    przemek_77
    Level 6  
    Ok, z cyrkulacją już wiem o co chodzi, ale nadal nie wiem jak jest z tą osłoną czujnika w tym Galmecie. To jest taka rurka bez dojścia do wody i wystarczy wsunąć sondę temp. do środka ?
    Czy muszę mieć jakąś specjalną sondę wkręcaną do gwintu 3/8 cala ?
  • #10 26 Aug 2010 19:54
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze
    Helpful post? (0)
    przemek_77 wrote:
    ... ale nadal nie wiem jak jest z tą osłoną czujnika w tym Galmecie. To jest taka rurka bez dojścia do wody i wystarczy wsunąć sondę temp. do środka ? ...

Tak. Wystarczy (czujnik temp. c.w.u. w podgrzewczu zwykle nie jest czujnikiem zanurzeniowym a jedynie przylgowym).
  • #11 27 Sep 2010 23:31
    przemek_77
    Level 6  
    Ok, niedawno wszystko podłączyłem, czujkę termostatu wsunąłem do tego wejścia 3/8 cala i ładnie termostat pokazuje temperaturę na swoim LCD.

Wyjście termostatu podłączyłem jak na schemacie w instrukcji i wszystko działa pięknie, tylko... podczas grzania cwu temperatura wody w obiegu kotła dochodzi do 90'C ! Regulacja temperatury C.O. w kotle nie wpływa na pracę c.w.u., a mój kocioł nie ma osobnej regulacji max temp. w trybie cwu.
    Może nie mam racji, ale 90'C to chyba nieco za dużo ? Wiem, że chodzi o to, żeby jak najszybciej dogrzać wodę w zasobniku, ale czy kocioł nie zużywa się szybciej ?
    No i całe szczęście, że dałem rurki miedziane do zasobnika, bo przy PEX miałbym problem...

Czy idzie jakoś wyregulować kocioł (Mynute 24Si) żeby max temperatura w obiegu kocioł - zasobnik nie była wyższa niż np. 80'C ?
  • #12 10 Oct 2010 13:02
    przemek_77
    Level 6  
    Przepraszam, że powtórzę pytanie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Czy 90'C w obiegu grzania zasobnika to nie za dużo ? Czy można jakoś to wyregulować ?
  • #13 11 Oct 2010 08:30
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze
    Helpful post? (0)
    Zostaw jak jest - nie masz legionelli :D
    Zastosuj zawór mieszający na wodzie użytkowej
  • #14 11 Oct 2010 09:49
    przemek_77
    Level 6  
    Ale 90'C nie jest w zasobniku (bojlerze) tylko w obiegu wężownicy. Woda w bojlerze nagrzewa się tak jak sobie ustawię na termostacie.
    Chodzi mi tylko czy piec nie będzie zużywał się szybciej mając w swoim obiegu prawie wrzątek...

mirrzo wrote:
    Zostaw jak jest - nie masz legionelli :D
    Zastosuj zawór mieszający na wodzie użytkowej
  • #15 10 Nov 2011 11:57
    andrzej marczewski
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    ja mam ten sam problem powiedz mi jaki typ termostatu zastosowałeś chodzi mi o nazwę lub symbol - pozdro :)
  • #16 10 Nov 2011 12:29
    przemek_77
    Level 6  
    Przerobiłem sobie sam termostat wymontowany z innego urządzenia. Działa do teraz dobrze, tylko wejście na czujnik ten wyminnik ma trochę za nisko, więc trzeba nieco niżej ustawić temperaturę, inaczej z kranu poleci za gorąca.

Moja beretta ma wejście do zasobnika na zwykły styk - czyli cała logika kiedy grzać musi być po stronie termostatu, który zresztą jest maksymalnie prosty - otwiera lub zamyka obwód elektryczny w zależności od temperatury.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products