Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?
Autor
Wiadomość
przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 10 Sie 2010 00:28   

Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

Witam,

Przepraszam jeśli już było, ale nie umiałem znaleźć dokładnie tego co mnie interesuje.
Mam od jakiegoś czasu kocioł gazowy jednofunkcyjny Beretta Minute z funkcją grzania CWU, ale na razie służy on tylko do CO.

Chciałbym w końcu zamiast elektrycznego bojlera wykorzystać gaz i myślałem o zakupie np. takiego wymiennika: http://www.sklepkati.pl/p94620,biawar-quattro-w-e-100-74-stoj-cy-wymiennik-ciep-ej-wody-u-ytkowej-z-w-ownic-spiraln-5901862038178.html
Lub jeśli znacie lepsze w podobnej cenie... Wiem, że najlepiej z nierdzewki, ale nie stać mnie na 2x większą kwotę :(
A może nie opłaca się spiralnego tylko z podwójną wężownicą wystarczy ? Nie ukrywam jednak, że zależy mi na oszczędności gazu.

Rozumiem, że do tego wymiennika jeszcze musiałbym dokupić jakiś czujnik temperatury, który mógłbym podłączyć bezpośrednio do mojej Beretty ? Jeśli tak to jaki ?

Jeszcze instalacja - myślałem o połączeniu w miarę blisko kotła CO z wymiennikiem rurkami miedzianymi, a już do instalacji CWU rurkami PEX (część rur CO mam z PEX).
Czy mogę zostawić w instalacji istniejący bojler elektryczny (na wszelki wypadek) ?
Czy całą instalację musi przeprowadzić uprawniony instalator czy może być też osoba, która zajmowała się instalatorstwem kilka lat temu (robi w miedzi) ale zmieniła zawód ? Dodam, że kocioł CO jeszcze jest na gwarancji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sie 2010 00:28   

Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#2 Post autora tematu 10 Sie 2010 20:40   

Re: Jak podłączyć wymiennik CWU do Beretta minute ?

Chyba jednak post powinien być w dziale obok - użytkowy, proszę o przeniesienie bo sam chyba nie mam do tego praw.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#3 10 Sie 2010 22:19   

Założenia masz dobre.
Bojler elektryczny nie istotny. Montaż może dokonać każdy, jednak uruchomienie i regulację powinien wykonać serwisant Beretty.
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#4 Post autora tematu 11 Sie 2010 09:23   

Ok, to ponowię jeszcze część pytań.

1. Jaki czujnik temperatury powinienem umieścić w wymienniku tak, aby pasował do mojej Beretty ?

2. Czy faktycznie wymiennik z wężownicą spiralną jest dużo lepszy przy kotle gazowym niż z tzw. podwójną wężownicą ? Chodzi mi głównie o oszczędność gazu i samego pieca niż szybkość nagrzewania wody.

3. Czy ktoś może ma doświadczenia jak zmiana na gazowe ogrzewanie wody vs elektryczne wpływa na finanse ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sie 2010 09:23   

Powrót do góry

mauri_b
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: W-wo

Post#5 11 Sie 2010 20:59pomocny post - solucja   

1. Niestety do tego kotła nie dokłada się czujnika, tylko termostat z regulacją.
2. Faktycznie wymiennik z wężownicą jest lepszy niż podwójne U, gdyż ma większą powierzchnię wymiany ciepła, zatem szybciej dogrzewa bojler (tak w skrócie).
3. Korzystnie.
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 11 Sie 2010 23:37   

Czyli rozumiem, że chodzi o prosty termostat, który zwiera styki po spadku zadanej temperatury ?
Niektóre wymienniki mają wbudowany termostat do posiadanej elektrycznej grzałki, pewnie można go wykorzystać gdy założę, że elektrycznej grzałki nigdy nie będę potrzebował...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sie 2010 23:37   

Powrót do góry

serwo66
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: "-"

Post#7 12 Sie 2010 08:30   

Zalecam dokupić drugi termostat (małe koszta) pamiętaj nic nie jest wieczne nawet jak jest nowe , w przypadku awarii masz szybkie przełączenie na grzałkę elektryczną.
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 21 Sie 2010 20:33   

W końcu kupiłem taki wymiennik:
http://www.galmet.com.pl/cms/php/duzezdjecie.php3?id_zal=436&cms=cms_galme

czyli galmet NEPTUN KOMBI SGW(S)

Mam też elektroniczny sterownik temperatury który chcę do niego podpiąć, a który będzie sterował kotłem gazowym. Sterownik ten ma sondę temperatury w miedzianej rurce, natomiast wymiennik ma z boku pomiędzy wejściem a wyjściem wężownicy ma wejście, które w instrukcji nazywa się "osłona czujnika". Jest to zaślepione jakimś plastikiem i nie wiem czy mam tam wbić tą sondę temperatury czy jak ? Nigdzie w instrukcji nie ma opisu jak to wygląda.

Jest też wejście do wymiennika 3/4 cala o nazwie "cyrkulacja". Do czego to i czy mogę po prostu zakorkować ?

Załączniki:
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 26 Sie 2010 14:44   

Re: Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Berett

Ok, z cyrkulacją już wiem o co chodzi, ale nadal nie wiem jak jest z tą osłoną czujnika w tym Galmecie. To jest taka rurka bez dojścia do wody i wystarczy wsunąć sondę temp. do środka ?
Czy muszę mieć jakąś specjalną sondę wkręcaną do gwintu 3/8 cala ?
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#10 26 Sie 2010 19:54   

przemek_77 napisał:
... ale nadal nie wiem jak jest z tą osłoną czujnika w tym Galmecie. To jest taka rurka bez dojścia do wody i wystarczy wsunąć sondę temp. do środka ? ...

Tak. Wystarczy (czujnik temp. c.w.u. w podgrzewczu zwykle nie jest czujnikiem zanurzeniowym a jedynie przylgowym).
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 27 Wrz 2010 23:31   

Re: Jak podłączyć wymiennik NEPTUN KOMBI do kotła Beretta

Ok, niedawno wszystko podłączyłem, czujkę termostatu wsunąłem do tego wejścia 3/8 cala i ładnie termostat pokazuje temperaturę na swoim LCD.

Wyjście termostatu podłączyłem jak na schemacie w instrukcji i wszystko działa pięknie, tylko... podczas grzania cwu temperatura wody w obiegu kotła dochodzi do 90'C ! Regulacja temperatury C.O. w kotle nie wpływa na pracę c.w.u., a mój kocioł nie ma osobnej regulacji max temp. w trybie cwu.
Może nie mam racji, ale 90'C to chyba nieco za dużo ? Wiem, że chodzi o to, żeby jak najszybciej dogrzać wodę w zasobniku, ale czy kocioł nie zużywa się szybciej ?
No i całe szczęście, że dałem rurki miedziane do zasobnika, bo przy PEX miałbym problem...

Czy idzie jakoś wyregulować kocioł (Mynute 24Si) żeby max temperatura w obiegu kocioł - zasobnik nie była wyższa niż np. 80'C ?
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 10 Paź 2010 13:02   

Przepraszam, że powtórzę pytanie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Czy 90'C w obiegu grzania zasobnika to nie za dużo ? Czy można jakoś to wyregulować ?
Powrót do góry

mirrzo

Miasto: MOJE Miasto

Post#13 11 Paź 2010 08:30   

Zostaw jak jest - nie masz legionelli :D
Zastosuj zawór mieszający na wodzie użytkowej
Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 Post autora tematu 11 Paź 2010 09:49   

Ale 90'C nie jest w zasobniku (bojlerze) tylko w obiegu wężownicy. Woda w bojlerze nagrzewa się tak jak sobie ustawię na termostacie.
Chodzi mi tylko czy piec nie będzie zużywał się szybciej mając w swoim obiegu prawie wrzątek...

mirrzo napisał:
Zostaw jak jest - nie masz legionelli :D
Zastosuj zawór mieszający na wodzie użytkowej

Powrót do góry

andrzej marczewski
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Polska

Post#15 10 Lis 2011 12:57   

Re: Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

ja mam ten sam problem powiedz mi jaki typ termostatu zastosowałeś chodzi mi o nazwę lub symbol - pozdro :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lis 2011 12:57   

Powrót do góry

przemek_77
Poziom 5
Poziom 5

Post#16 Post autora tematu 10 Lis 2011 13:29   

Re: Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?

Przerobiłem sobie sam termostat wymontowany z innego urządzenia. Działa do teraz dobrze, tylko wejście na czujnik ten wyminnik ma trochę za nisko, więc trzeba nieco niżej ustawić temperaturę, inaczej z kranu poleci za gorąca.

Moja beretta ma wejście do zasobnika na zwykły styk - czyli cała logika kiedy grzać musi być po stronie termostatu, który zresztą jest maksymalnie prosty - otwiera lub zamyka obwód elektryczny w zależności od temperatury.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jak podłączyć wymiennik cwu NEPTUN KOMBI do kotła Beretta ?
Strona 1 z 1