Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9

Czarekp9 15 Sie 2010 20:59 11212 16
  • Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9
    Witam
    Wstęp
    Kolumny zbudowane do pokoju 12m^2, zdecydowałem się na seasy, bo czytałem sporo dobrych opinii o tych głośnikach. Wybrałem projekt zapha z jedwabną kopułką, gdyż czytałem ze aluminiowy seas gra tak samo wiec wybrałem projekt z wyższym podziałem.
    Obudowa
    Obudowa zrobiona z 19mm MDFu, wszystko klejone na 45stopni, ofornirowane obustronnie, z jednej strony orzech amerykański, po drugiej najtańszy buk, w celu zlikwidowania niepotrzebnych naprężeń obudowy w przypadku fornirowania jednostronnego. W środku jest oddzielna komora dla wysoko-tonowego, oddzielna dla niskotonowego, wydzielona na ~20l , ze wzmocnieniem, wytłumiona na wszystkich ściankach matami bitumicznymi, i na 3 ściankach filcem. Front malowany farbą metalik, lakierowany tak jak wszystko pistoletem. Skosy na froncie zostały zrobione na pile ( formatówce ), wszystko idealnie równe. Kolumny maja wysokość 97cm z podstawką, szerokość 19,5cm i głębokość 27cm. Front ma 65cm.
    Zwrotnica
    Zwrotnica jak w projekcie zapha, na elementach z Polinka ( cewki polinkowe, kondensatory Jantzen Cross-Cup, rezystory metalizowane ), wszystko na płytce.
    Dźwięk
    Nie lubię o nim pisać, ale spróbuję. Jest wyraźny skok jakościowy w porównaniu z poprzednią konstrukcją na 18akx i dx25. Bas sporo lepszy, niższy, lepszy " kop" i dynamika.
    Wysokie tony nie różnią się tak bardzo, ale jest różnica na średnicy. Przypadł mi do gustu ten niski podział, i średnie tony grane z wysoko-tonowe podobają mi się. Podsumowując było na prawdę warto, polecam zestaw każdemu.
    Koszty :
    Polink ( głośniki, elementy do zwrotnic, terminale, br)- 1135zł
    maty bitumiczne- 44zł
    resztę miałem :)

Zdjęcia:
    Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9
    Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9 Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9 Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9 Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9
    Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9 Dwudrożne kolumny na Seasach by czarekp9

W przyszłości proszę zamieszczać fotografie na serwerze elektrody. Poprawiłem.
    przemo-lukas

Fajne!
  • #3 15 Sie 2010 23:06
    marian133
    Poziom 36  

Kolumny ładne wizualnie ale nie w moim stylu. Dobre głośniki i mimo iż ich nie słyszałem (albo słyszałem na AS tylko nie pamiętam) można stwierdzić jednogłośnie że "grają".

Ale żeby nie było za bardzo malinowo:
    -czy płytkę na zwrotnicę robiłeś sam? dlaczego cewki są tak ustawione?
    -no i o co chodzi z tym fornirem?

Czarekp9 napisał:
    ...ofornirowane obustronnie, z jednej strony orzech amerykanski, po drugiej najtańszy buk, w celu zlikwidowania niepotrzebnych naprężeń obudowy w przypadku forniorwania jednostronnego.

Te naprężenia to chyba takie "audiofilskie" podejście tak? Nie jestem stolarzem z 50-cio letnim doświadczeniem,ale dla mnie to coś nie tak jest,chyba nie chcesz powiedzieć że 19mm płyta MDF wygnie się od naklejonego forniru.

• #4 15 Sie 2010 23:17
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Kolumny bardzo fajne, tylko nie wiem czy te kolumny nie są za niskie - kopułka na wysokości uszu. Stosowanie kopułek o niskim fs i niskim podziale na pewno poprawia średnie tony.Kopułka przy 1-3kHz jest bardziej sztywna (działa jak sztywny tłok) i lżejsza (mniejsza bezwładność to szybsza reakcja na m.in. transjent) niż woofer przy tej częstotliwości. Zrozumiałem to jak zacząłem analizować częstotliwości podziału renomowanych kolumn. Wszyscy dążą do stosowania kopułek o jak najniższym fs. Przy niskim podziale cewka w zwrotnicy woofera ma dużą indukcyjność co zmniejsza DF, więc trzeba stosować głośniki o przesadnie małym Qts i dawać mniejszą cewkę i większy kondensator.

• #5 16 Sie 2010 00:27
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Kolumny w 100% wyglądają profesjonalnie. Świetne, staranne wykonanie, estetyka na ogromnym poziomie. I nawet sam pomysł na front i całe wykonanie przypadł mi do gustu.
    Jeśli kiedykolwiek miałby je kolega sprzedawać (odradzam, w tym wypadku to jak sprzedać kawałek duszy), to można kwotę wykonania spokojnie podwoić.
    Projekt i cała konstrukcja po prostu zasługuje na duże wyróżnienie.

Co do przetworników - tu się akurat nie wypowiem się, bo i nie słyszałem ;)

Standardowe pytania - czym napędzane ? Jaką mają moc i impedancję ?
    Na ile strojony BR ?

Pozdrawiam, życzę więcej takich świetnych konstrukcji! \m/, plusik

@EDIT:

A tak, byłbym zapomniał. Jeśli kolega może, prosił bym o wrzucenie zdjęć na Elektrodowy serwer.
    http://obrazki.elektroda.net/
    Stamtąd nie znikną po roku czy ile tam :) a i Moderacja się nie będzie złościła.

• #7 16 Sie 2010 16:54
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdzony projekt, dobre przetworniki, piękna stolarka. Tak początkujący powinni zaczynać.
    Jak rozumiem, są tu trzy komory. Oddzielna na głośnik wysoko-tonowy, oddzielna na nisko-średnio-tonowy i ... zwrotnicę? Można było by pokusić się o odgrody ustawione pod kątem.
    Pomimo dużej odległości pomiędzy cewkami, lepiej było by, aby nie pracowały w jednej osi. http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm
    No i zyskają na dynamice, kiedy zmienisz wzmacniacz.

Jeszcze raz. Serdeczne gratulacje.

• #8 16 Sie 2010 20:19
    kartofel
    Poziom 10  

marian133 napisał:

Te naprężenia to chyba takie "audiofilskie" podejście tak? Nie jestem stolarzem z 50-cio letnim doświadczeniem,ale dla mnie to coś nie tak jest,chyba nie chcesz powiedzieć że 19mm płyta MDF wygnie się od naklejonego forniru.

Nawet 19mm MDF pięknie się gnie przy fornirowaniu, ba nawet od samego lakieru jednostronnie położonego potrafi się wygiąć. Nie ma tu nic z audiofilskiego woodoo ;).
    A tak w temacie:
    Bardzo przyzwoicie zbudowane kolumny.
    Widać tylko dobrą stolarską robotę oraz dostęp do narzędzi (np. lamelownica, formatówka, frezarka) Swoją drogą podziwiam wszystko na 45 stopni. Potrzeba sporej precyzji nawet na formatówce. Na pewno nie to nie robota początkującego. Co do głośników strojenia itd. nie wypowiadam się, są tu osoby bardziej doświadczone.

• #9 17 Sie 2010 00:06
    marian133
    Poziom 36  

kartofel napisał:

Nawet 19mm MDF pięknie się gnie przy fornirowaniu, ba nawet od samego lakieru jednostronnie położonego potrafi się wygiąć. Nie ma tu nic z audiofilskiego woodoo

Może i sama płyta,duża lub długa wygnie się,w to uwierzę,ale nie uwierzę że po złożeniu do kupy płyty które są tej wielkości,na obrzeżach sklejone czy też skręcone z innymi płytami,wygną się...to fizycznie nie możliwe,w dodatku jeśli kolumna ma wzmocnienia w środku. Dlatego piszę o "audiofilskim" (czyt. przesadnym) podejściu. Jeśli pokażesz mi zdjęcie kolumny podobnej wielkości z wygiętymi płytami od forniru czy lakieru to uwierzę :)

• #10 17 Sie 2010 10:44
    sztygu
    Poziom 10  

marian133 napisał:
    kartofel napisał:

Nawet 19mm MDF pięknie się gnie przy fornirowaniu, ba nawet od samego lakieru jednostronnie położonego potrafi się wygiąć. Nie ma tu nic z audiofilskiego woodoo

Może i sama płyta,duża lub długa wygnie się,w to uwierzę,ale nie uwierzę że po złożeniu do kupy płyty które są tej wielkości,na obrzeżach sklejone czy też skręcone z innymi płytami,wygną się...to fizycznie nie możliwe,w dodatku jeśli kolumna ma wzmocnienia w środku. Dlatego piszę o "audiofilskim" (czyt. przesadnym) podejściu. Jeśli pokażesz mi zdjęcie kolumny podobnej wielkości z wygiętymi płytami od forniru czy lakieru to uwierzę :)

Dobra praktyka stolarska nakazuje fornirowanie płyt czy to wiórowych, stolarskich mdf czy hdf... obustronnie, pomijając to że powstają naprężenia, po prostu nie zostawia się gołej płyty, stolarzowi nie wypada i tyle.

• #11 30 Sie 2010 23:22
    trance123
    Poziom 20  

Wykonanie bardzo dobre jednak 2 na 3 osoby jak zobaczyły u mnie na monitorze zdjęcie gotowej kolumny powiedziały,że wygląda jak trumna i coś w tym jest...

• #12 09 Wrz 2010 08:32
    528649
    Usunięty  
  • #13 16 Wrz 2010 23:02
    nikkos
    Poziom 10  

Naprawdę pięknie zrobione kolumny widać wielki nakład pracy i super efekt. Sam zrobiłem już parę monitorków i wiem ile trzeba włożyć pracy. Jeszcze raz gratulacje ;)

• #14 10 Paź 2010 18:58
    żul
    Poziom 16  

Witam wyglądają jak kolumny za kilkanaście kilkadziesiąt tysięcy.

Gdyby nie było warstwy przeciw prężnej na lewej stronie płyty to płyta mogła by sie przegiąć przed montażem w całość. Ciężko było by kleić krzywe płyty.
    Na jaki klej przyszła okleina?

• #15 22 Lis 2010 16:47
    nibyco
    Poziom 1  

marian133 napisał:

To odpowiem jako ludź związany z branżą meblarską że nawet laminat może 4 cm blat wygiąć jak nie dasz materiału przeciwprężnego z drugiej strony :)

• #17 30 Lis 2010 08:45
    HDS-AUDIO
    Poziom 8  

A może kleicie na dość wodnisty klej ten fornir i MDF pęcznieje zamiast się wyginać he he :D
    W stolarce też już sporo siedzę, ale z czymś takim się nie spotkałem...
    Owszem, płyta 2500x600 ( mimo iż skręcana do półek ) po osadzeniu lustra na klej ściągający potrafi się wygiąć, ale no to jest powierzchnia.
    A taki kawałek MDFu, klejony/skręcany na krawędziach + ewentualne wzmocnienia w środku...
    Nie mam nic przeciwko technice jaką zastosowałeś, ale wydaje mi się, że przy takich powierzchniach to zbędną dodatkowa praca.
    Mogę się mylić, ale mi przez kilka lat nic takiego się nie przytrafiło...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME