Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Oświetlenie led włączane poprzez czujnik ruchu i przełącznik

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Oświetlenie led włączane poprzez czujnik ruchu i przełącznik
Autor
Wiadomość
Ultrasonik
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Kalisz

Post#1 Post autora tematu 19 Sie 2010 13:39   

Witam, jestem w trakcie zakładania taśm ledowych do podświetlenia ściany i podłogi w korytarzu. (oczywiście z użyciem zasilacza 12V)
Chce aby to miało zastosowanie po zmierzchu więc zasilacz będzie podłączony do czujki ruchu z możliwością regulowania poziomu natężenia oświetlenia otoczenia.
Chciałbym także mieć kontrolę nad włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w dowolnym momencie i na dowolny czas. I tu jest mój problem, obawiam się jeżeli podłącze czujkę i przełącznik równolegle fazą, to po włączeniu przełącznika i załączeniu się czujnika ruchu powstanie zwarcie. Jakiś schemacik lub proste wytłumaczenie bardzo by mi pomogło...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2010 13:39   

Powrót do góry

yogi009
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Olsztyn

Post#2 19 Sie 2010 15:48pomocny post - solucja   

Re: Oświetlenie led włączane poprzez czujnik ruchu i przełąc

Jakie znowu zwarcie ? Czujka ruchu włącza Ci obwód zasilania LED np. za pomocą przekaźnika, a równolegle do styków przekaźnika podłączasz styki włącznika. Jeśli włączysz ręcznie oświetlenie, to czujka co najwyżej włączy także i przekaźnik, ale nie będzie to miało żadnego wpływu na funkcjonowanie oświetlenia. Można by tez pokombinować z włącznikiem (ręcznym) kilkustykowym tak, że na czas ręcznego włączenia oświetlenia układ z czujką ruchu jest deaktywowany).
Powrót do góry

W3PMALY
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Płock

Post#3 27 Sie 2010 22:20   

Witam.
Niema mowy o powstaniu zwarcia gdyż nawet jeżeli połączysz czujkę ruchu i wyłącznik to napięcia po obu tych łącznikach będzie jednoimienne a zwarcie to galwaniczne połączanie dwóch punktów obwodu o różnych potencjałach. Układ ten jest sprawdzony i działa poprawnie.

Powrót do góry

Joker.
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Tarnów

Post#4 28 Sie 2010 18:49   

Cytat:
Chciałbym także mieć kontrolę nad włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w dowolnym momencie i na dowolny czas.

Można też tak:
Na łączniku podwójnym: pierwszą klapką włączasz/wyłączasz zasilanie czujki i ona steruje światłem. Drugą klapką, pod warunkiem załączenia pierwszej, włączasz światło pomijając czujkę. Pierwszą oczywiście gasisz niezależnie od czujki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Sie 2010 18:49   

Powrót do góry

redspan
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 29 Sie 2010 14:59   

Witam,
mam podobne wątpliwości jeśli chodzi o instalację 220V.
Czy schemat pierwszy można bez problemu zastosować do instalacji 220V?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sie 2010 14:59   

Powrót do góry

matekogon
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wadowice

Post#6 29 Sie 2010 17:49   

Kolego redspan jeśli chodzi ci o ten schemat to oczywiście że go możesz wykorzystać i tak podłączyć. 100% będzie dobrze pracował nie masz czego się obawiać Nie wiem dlaczego masz wątpliwości?
Obydwa są dobrymi rozwiązaniami
Powrót do góry

bartosz11
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 29 Lip 2011 14:46   

matekogon napisał:
Kolego redspan jeśli chodzi ci o ten schemat to oczywiście że go możesz wykorzystać i tak podłączyć. 100% będzie dobrze pracował nie masz czego się obawiać Nie wiem dlaczego masz wątpliwości?
Obydwa są dobrymi rozwiązaniami

A co jeśli układ jest taki:
Wyłącznika po lewej stronie (przy literce L) ruszyć się nie da, innymi słowy czujkę mogę podłączyć tylko za włącznikiem.
Powrót do góry

matekogon
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wadowice

Post#8 29 Lip 2011 19:04   

Re: Oświetlenie led włączane poprzez czujnik ruchu i przełącznik

To w tym przypadku zależy wszystko od czujnika ruchu. Spotkałem się z czujnikami które w przypadku podania zasilania się uzbrajają a później działają normalnie. Efektem uzbrojenia jest chwilowe załączenie przekaźnika.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Lip 2011 19:04   

Powrót do góry

bere2
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 12 Mar 2012 13:00   

Re: Oświetlenie led włączane poprzez czujnik ruchu i przełącznik

Witam miałem identyczny problem jaki był opisany na forum: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1965464&mark=topic&sid=e2fbe7c5a542bc6e7ff920c89aa0ac39
Problem rozwiązany. Błędem było to że testowałem czujki bez pokryw, okazało się że czujki bez pokryw są bardzo wrażliwe na otoczenie i prawdopodobnie wyłapywało ciepło z ogrzewania podłogowego dlatego ciągle się włączały i wyłączały. Problem też mógł polegać na tym że dwie czujki były zamontowane prawie że na przeciw siebie, jedna oświetlała schody do piwnicy a druga na piętro. być może jedna wpływała na prace drugiej i odwrotnie. W każdym razie po założeniu pokryw czujki pracują w miarę prawidłowo (czasem się tylko samo załączy ale rzadko). Montowałem już różne czujki ale nie przypuszczałem że ciepło z podłogówki lub grzejnika może wpływać na ich działanie. Mam nadzieję że opisane prze zemnie problemy będą komuś w przyszłości pomocne.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Oświetlenie led włączane poprzez czujnik ruchu i przełącznik
Strona 1 z 1