Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Silnik trójfazowy 0,75 Kw piszczy na małych obrotach

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Początkujący -> Silnik trójfazowy 0,75 Kw piszczy na małych obrotach
Autor
Wiadomość
miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Błonie

Post#1 Post autora tematu 23 Sie 2010 18:02   

i nie ma siły wejść w obroty pod stosunkowo niewielkim obciążeniem. Podłączony przez falownik , w trójkąt.

Silnik kupiłem jako używany, dziś go odebrałem i podłączyłem. Kilka razy wszedł w obroty pod obciążeniem, ale za każdym razem wydawał z siebie pisk o wysokiej częstotliwości, w tej chwili w obroty wchodzi tylko na pusto, pod obciążeniem chodzi chwilkę wolno, piszczy i falownik się wyłącza.

Na pusto silnik wchodzi w obroty, ale skręcony na falowniku zaczyna wydawać z siebie ten pisk.

Co to może być?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Sie 2010 18:02   

Powrót do góry

davvid86
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Wadowice

Post#2 23 Sie 2010 19:52   

Re: Silnik trójfazowy 0,75 Kw piszczy na małych obrotach

Jakie są oznaczenia na tabliczce znamionowej silnika?
Chodzi głównie o napięcia znamionowe Un? Całkiem możliwe, że silnik powinien pracować połączony w gwiazdę. To, że falownik się wyłącza oznacza, że został przekroczony dopuszczalny ustawiony prąd znamionowy i zadziałało zabezpieczenie termiczne. Wszystkie dane (najważniejsza to prąd znamionowy) powinno się ustawić w opcjach falownika. Jaki to falownik?
Powrót do góry

miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 23 Sie 2010 20:10   

Silnik ma na tabliczce 220/380 i 0,75 Kw.

Dałem link do ogłoszenia, z którego kupiłem falownik (na tym forum). Moje podejrzenia raczej kierują się w stronę silnika - nie spotkałem się jeszcze dotąd z piszczącym silnikiem. to nie jest pisk zacierających się łożysk, w ogóle nie pochodzi z mechaniki. A dlaczego i jak piszczą uzwojenia - nie wiem.

Dane falownika
Przemiennik częstotliwości firmy OBR-USN z serii FREQVAR
Typ: PC 175 /G

Dane techniczne:
Napięcie zasilania: jednofazowe: ~220V / 50Hz (+- 10%)
Moc wyjściowa: 1.3kVA
Moc silnika: 0.75kW
Napięcie wyjściowe: 3-fazowe: 0-220V
Prąd fazy: 3.5A
Przeciążalność: 1.2A (ln ciągła)
Zakres regulacji częstotliwości wyjściowej: 4-120 Hz
Rozdzielczość częstotl.: 0.8Hz
Powrót do góry

miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 Post autora tematu 23 Sie 2010 21:20   

Pisk dochodzi ewidentnie z silnika, ale z nim można by ostatecznie żyć. Problemem jest nie wchodzenie obciążonego silnika w obroty. A obciążenie jest w sumie niewielkie - wrzeciennik tokarki samoróbki bez uchwytu tokarskiego. Przełożenie spore - koło pasowe na silniku 90 mm, na wrzecienniku 300 mm. Pasek 10 mm - nie powinien stawiać wielkiego oporu.
Powrót do góry

kocla
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zawiercie

Post#5 23 Sie 2010 21:31   

Na pewno nie przepinaj go w gwiazde, jezeli jest zasilany z falownika jednofazowego.
Mialem kiedys podobny problem, ze przy niskich czestotliwosciach silnik piszczał, pomogło ustawienie minimalnej czestotliwosci na falowniku (u mnie ok 15 Hz) przy ktorej silnik nie piszczal oraz krotki czas narastania
Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#6 23 Sie 2010 21:31   

Silnik nie rozwija wystarczającej mocy na niskich obrotach, musisz zastosować większy. Prawidłowo podłączony jest w trójkąt. Jak przełączysz w gwiazdę to efekt się pogłębi, więc nie ma sensu.
W każdym układzie falownik-silnik, podczas powolnego zjeżdzania z prędkością wystąpi chwila w której silnik się zatrzyma, mimo tego że częstotliwość będzie jeszcze >0.
W typowym falowniku możesz pokombinować zmieniając charakterystykę U/f i przeciążalność, sugerując się właśnie częstotliwością przy której silnik utknie. Redukować samo piszczenie można poprzez zmianę częstotliwosci kluczującej na większą. Przy tym wynalazku to nie wiem.
Albo wymień silnik na wolniejszy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Sie 2010 21:31   

Powrót do góry

miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 23 Sie 2010 21:40   

Na razie zamówiłem o połowę mniejsze koło pasowe - ale nadal nie rozumiem, dlaczego silnik rusza - przecież opory przy starcie są największe. Uzyskuje kilkadziesiąt obrotów na minutę, i nie może wejść wyżej.

Na samym początku zresztą kilkakrotnie wszedł w obroty, teraz mu się odechciało...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Sie 2010 21:40   

Powrót do góry

davvid86
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Wadowice

Post#8 23 Sie 2010 22:02   

Przepraszam, ale nie zauważyłem tego linku do falownika. Mój błąd! Koledzy mają rację w tym przypadku (falownik zasilany z 230V) silnik ma być podłączony w trójkąt. Sorry za zamieszanie. Mniejsze koło pasowe może pomóc, ewentualnie motoreduktor.
Powrót do góry

kocla
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 23 Sie 2010 23:48   

Jesli masz instrukcje do tego falownika to sprawdz parametr P5 - forsowanie napieciem, Jezeli jest fabryczny to sprobuj zwiekszyc, generalnie pokombinuj z tym parametrem. Jak nie posiadasz to sciagnij ze strony producenta nie sugeruj sie modelem, bo wszystkie maja to samo menu
Powrót do góry

miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 Post autora tematu 24 Sie 2010 00:17   

To jest ustrojstwo parę generacji starsze, niż aktualnie produkowane falowniki. Nie ma żadnego panelu do obsługi, czy programowania. Nie ma żadnego portu do podłączenia komputera, nie mówiąc już o aplikacji, która by z nim współpracowała. Mogę w nim przestawić jedną zworkę - ma trzy możliwości ustawienia. Jest też kilka elementów elektronicznych, którymi można ewentualnie pokręcić - jakieś potencjometry, czy kondensatory o zmiennej pojemności.

Jutro pokombinuję z tą zworką - ten pisk by umarłego podniósł, a co mówić o śpiących :)

edit:

Tych elementów sterujących jest więcej - cztery potencjometry? opisane ILIM , FMAX, FMIN, ACC/DEC, jeden potencjometr innego typu nie opisany, wspomniana wyżej zworka z trzema pozycjami opisana JP1 na wysokości środkowych nóżek (aktualnie zwartych) sąsiednie nóżki są opisane 2-10V i 4-20mA. W pobliżu największego scalaka w podstawce jak kości BIOS-u starszych komputerów jest mikroprzełącznik z czterema suwakami - wszystkie są w pozycji oznaczonej ON, oznaczone są cyframi od 1 do 4.

To by było na tyle, jeśli idzie o możliwości regulacji.

Jest też coś, co może być gniazdem zewnętrznego interfejsu - przypomina wejście dodatkowych gniazd usb na płycie komputera - dziesięć nóżek, w dwóch rzędach po pięć, z boku to jest opisane +ABCD

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Sie 2010 00:17   

Powrót do góry

kocla
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 24 Sie 2010 06:58   

Mamy u siebie na zakładzie jeszcze pare takich ustrojstw z serii Freqvar 3000 (maja wyswietlacz 7-segmentowy).Był jeszcze taki, ktory zamiast wyswietlacza miał linijke z diod pokazujaca czestotliowsc ale nie wiem jaki ma symbol. Czy na obudowie nie ma sladu po takiej linijce (mały podłuzny otwor?)
Potencjometrem ILIM ustawiasz "prad termika" musi byc troszke wiekszy od tego na tabliczce znamionowej silnika,
FMAX - czestotliwosc gorna graniczna - od 20-60Hz lub 60-120Hz w zaleznosci od ustawien tych mikroprzelacznikow, o ktorych piszesz
FMIN - czestotliwosc dolna minimalna,
ACC/DEC - czas przyspieszania/hamowania od FMIN do FMAX/FMAX do FMIN lub jesli podlaczysz potencjometr (chyba ok 2kohm) do listwy zaciskowej mozesz płynnie regulowac f pracy silnika i wtedy bedzie to czas od FMIN do wartosci na "potencjometrze" Sa dwa zakresy od 0,2 do 2 s i od 2s do 20s w zaleznosci od ustawien mikroprzelacznikow.
podejrzewam ze do tej pory f pracy silnika regulowales na ktoryms z tych potencjometrow?
zworka najprawdopodobniej słuzy do wyboru zrodła zadawania sygnału - pradowy lub napieciowy
niepamietam jakie funkcje maja poszczegolne mikroprzelaczniki, bo pisze to wszystko z pamieci, ale jak bede w robocie to zerkne do instrukcji i uzupelnie, jesli chcesz (gdybys mogl jeszcze wrzucic zblizenie tych mikroprzelacznikow i zworki)
zycze dobrej zabawy ;)
Powrót do góry

miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 24 Sie 2010 10:01   

Nie ma żadnego śladu po wyświetlaczu czy linijce diód. Kilka świecących diód w różnych kolorach jest w środku. Wraz z falownikiem dostałem przełączniki z których jeden realizuje START/STOP, drugi PRAWO-LEWO i potencjometr do regulacji obrotów silnika.
Powrót do góry

kocla
Poziom 12
Poziom 12

Post#13 24 Sie 2010 15:47pomocny post - solucja   

no niestety ale mam tylko instrukcje od modelu PC 175N ale znaczaco rozni sie od tego modelu (wiecej zworek). Jedyne co moge potwierdzic to że zworka JP1 słuzy do wyboru sygnału zadajacego (potencjometr, zewnetrzne zrodło pradu lub napiecia) u ciebie nastawione jest na potencjometr
Potencjometrem FMAX mozesz regulowac od 0-60Hz lub 0-120 Hz (sorki za pomyłke)
Nie wiem za co odpowiadaja switche od mikroprzełacznika, ale w 2 roznych instrukcjach od tych falownikow wartosci fabryczne sa na OFF
Zołta dioda- wskaznik zasilania (naładowania kondensatorow)
Czerwona dioda - READY
Zielona RUN
w przypadku awarii zielona i czerwona migaja
co prawda jest to opis od innego modelu ale moze sie przyda

Podsumowujac: proponowałbym ustawic wszystkie przełaczniki na OFF, ustawic krotki czas narastania, oraz pokombinowac z ustwieniami FMAX i FMIN.
Jesli wejdzie silnik na pełne obroty zmierz napiecie na wyjsciu falownika, moze falownik jest uszkodzony i raz działa a raz nie. Mysle ze piski wyeliminujesz ustawiajac FMIN tak jak to była mowa wczesniej
To tyle co moge pomoc Powodzenia!
Powrót do góry

miki-poland
Poziom 4
Poziom 4

Post#14 Post autora tematu 24 Sie 2010 17:03   

Ok, po pomanipulowaniu pokrętłami silnik rusza, udało się ustawić satysfakcjonujący przedział obrotów, zgodnie z moim przypuszczeniami mocy wystarcza, by małym wiórem toczyć średnicę 160 mm - zgodnie ze sztuką tarczę zabierakową do mocowania uchwytu należy wytoczyć na maszynie, na której będzie pracowała.

Serdecznie dziękuję wszystkim rozmówcom.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Początkujący -> Silnik trójfazowy 0,75 Kw piszczy na małych obrotach
Strona 1 z 1