Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Spadek napięcia na kablu koncentrycznym

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Spadek napięcia na kablu koncentrycznym
Autor
Wiadomość
dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Rzeszów

Post#1 Post autora tematu 25 Sie 2010 13:05   

Spadek napięcia na kablu koncentrycznym

Witam.
Mam problem z moją instalacją antenową do odbioru TV. Otóż do jednej anteny mam podłączone dwa telewizory. Zasilacz do anteny podłączony jest poprawnie według schematu. Jednak sygnał nadal jest kiepski. Napięcie na zasilaczu to ok 12 V czyli w normie, jednak na złączce na strychu napięcie to wynosi już 4-6V, to samo przy wzmacniaczu na siatce. Gdzie leży problem? Wymieniałem już 3 zasilacze jednak nic to nie dało. Poprzedni zasilacz działał bardzo dobrze w tym układzie, wcześniej nie miałem żadnych spadków napięcia na przewodach.
Dodam, że wszystkie zasilacze charakteryzowały się takimi samymi parametrami.
Powrót do góry

Ceneo

Ceneo

Post# 25 Sie 2010 13:05   

Zobacz najlepsze oferty sprzętu RTV:

Powrót do góry

powerm
Poziom 19
Poziom 19

Post#2 25 Sie 2010 13:25   

Re: Spadek napięcia na kablu koncentrycznym

Podejrzewam że masz wzmacniacz antenowy montowany w puszce anteny ale jego zasilanie masz przy telewizorze. Po drodze między telewizorem a anteną masz jeszcze rozgałęźnik. To chyba on jest problemem, przemontuj tak instalację aby zasilanie wzmacniacza anteny było przed rozgałęźnikiem.
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#3 Post autora tematu 25 Sie 2010 13:28   

Instalacja jest właśnie tak wykonana.
Zasilacz->rozdzielacz->wzmacniacz
Nie wiem co by to miało dać, skoro na kablu puszczonym bezpośrednio od zasilacza jest o połowę za niskie napięcie. Dodatkowo na strychu nie mam specjalnie możliwości doprowadzenia napięcia.
Powrót do góry

k2.juras
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Radomyśl Wielki

Post#4 25 Sie 2010 14:18   

Skoro rozwiązanie, które proponuje ci kolega nic nie da to pozostań przy tym, które masz teraz. Albo wróć do poprzedniego zasilacza, który działał bardzo dobrze. Sam o tym wspominasz.
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#5 Post autora tematu 25 Sie 2010 15:40   

Problem polega właśnie na tym, że stary przestał działać. W tym sęk siedzi właśnie , że następuje spadek napięcia o połowę na przewodzie przy podłączeniu identycznego zasilacza. Tamten miał czarodziejskie właściwości czy jak? ;)

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

po zabawie lutownicą udało mi się uruchomić stary zasilacz... niestety efekt jest taki sam jak po podłączeniu nowego...
Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 25 Sie 2010 15:57pomocny post - solucja   

12V masz na zasilaczu podpiętym do instalacji, czy bez obciążenia? Jaki prąd ma ten zasilacz? 100mA? Jeżeli to zwykły zasilacz do siatki i na nim jest pod obciążeniem 12V a na strychu 4V, to musisz mieć walnięty kabel.
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#7 Post autora tematu 25 Sie 2010 16:11   

Tak zasilacz ma prąd 100 mA. Napięcie 12V to napięcie jakie odczytuję na wyjściu zasilacza. 4V to napięcie jakie otrzymuję przy pomiarze napięcia na kablu na strychu bez obciążenia (po prostu przykładam voltomierz do końcówki przewodu). Sugerujesz więc wymianę kabla na podstawie spadku napięcia na nim? Hm czyli, że jest uszkodzony i zaniża napięcie tak? Czyli wcale nie musi być całkowitego odcięcia napięcia aby stwierdzić uszkodzenie kabla?
Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 25 Sie 2010 16:18pomocny post - solucja   

Jeżeli na pustym kablu masz 4V a na zasilaczu 12V to musi być uszkodzony kabel. Pomyśl, czy nie masz czegoś "po drodze" między zasilaczem a strychem - jakiegoś łączenia, starego rozgałęźnika, itp. Nie było u Ciebie burzy w tym czasie? Może piorun usmażył kabel. Sprawdź miejsca przechodzenia kabla przez ściany, stropy, okna. Może jest gdzieś przetarty albo złamany.
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 Post autora tematu 25 Sie 2010 16:21   

pomiędzy nie ma nic, ale burze były i nie wykluczam, że coś się stało. Cóż postaram się wymienić ten przewód, zobaczę co osiągne. Innego wyjścia i tak specjalnie nie mam... ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 16:21   

Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 25 Sie 2010 16:23   

Ewentualnie możesz zasilacz przenieść do drugiego tv i zamienić w rozgałęźniku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 16:23   

Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#11 Post autora tematu 25 Sie 2010 16:54   

przeniesienie do drugiego TV dało tylko tyle, że napięcia na kablu jest jakieś 200 mV a sygnału dalej nie ma. Nie mam już innych koncepcji. Jest delikatny problem bo stary kabel "utknął", ale to już rozwiązać będę musiał już sam.
Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#12 25 Sie 2010 17:17   

200mV na pustym kablu?
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 Post autora tematu 25 Sie 2010 17:19   

tak, po podłączeniu do drugiego odbiornika na piętrze
Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 25 Sie 2010 17:25   

To, albo coś źle mierzysz, źle podłączasz, albo masz usmażoną całą instalację. Może miałeś jakieś remonty w tym czasie i masz pocięte gdzieś te kable?
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#15 Post autora tematu 25 Sie 2010 17:33   

żadnych remontów ostatnio nie było. Zastanawia mnie też fakt, że gdy podłączam zasilacz do anteny to mam problem z dokręceniem przewodu w zaciski w taki sposób, alby dioda świeciła. Kabel jest odsłonięty z izolacji jak powinien a i tak trzeba manewrować i najczęściej nie mogę go swobodnie dokręcić. Naturalnie dokręcam tak aby dioda świeciła. Kabel był nieruszany od wieków w ścianie i problemu nigdy z nim nie było, ale stare to jest wino i skrzypki...
Powrót do góry

Ture11
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Legionowo

Post#16 25 Sie 2010 17:44   

No jeśli dioda nie świeci to chyba zwarcie jest w obwodzie. Jeśli dioda świeci, to znaczy, że nie masz obwodu. Chyba, że coś źle zrozumiałem.
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#17 Post autora tematu 25 Sie 2010 17:50   

Na instrukcji pisze, że dioda świecąca oznacza pracę zasilacza, a wyłączona zwarcie w obwodzie.
Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 25 Sie 2010 18:06pomocny post - solucja   

Może faktycznie źle montujesz ten zasilacz. Po dokręceniu przewodu zmierz miernikiem na śrubkach, czy masz 12V.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 18:06pomocny post - solucja   

Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 Post autora tematu 25 Sie 2010 18:09   

chodzi o śrubkę do dokręcania wewnętrznej części przewodu i oplotu mam rozumieć?
jeżeli tak, to mam tam 12V
Powrót do góry

andpol 33
Poziom 20
Poziom 20

Post#20 25 Sie 2010 18:13pomocny post - solucja   

No to cudów nie ma. Jeżeli jest tam dobry styk, to musisz mieć uszkodzone kable.
Powrót do góry

dvdfan
Poziom 9
Poziom 9

Post#21 Post autora tematu 26 Sie 2010 16:09   

Problem rozwiązany!
Winny rzeczywiście okazał się przewód. W jednym miejscu był przerwany w środku. Miałem go jeszcze na tyle, że jedynie odciąłem kawałek z uszkodzeniem. Dodatkowo zabrudzone były styki na wzmacniaczu. Nie można też zapomnieć o byłym zasilaczu, który nie działał poprawnie. Dziękuję za wszystkie porady i pozdrawiam! :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Spadek napięcia na kablu koncentrycznym
Strona 1 z 1