Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zmiana przyłącza napowietrznego na kablowe

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Zmiana przyłącza napowietrznego na kablowe
Autor
Wiadomość
jfalkows
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 25 Sie 2010 15:47   

Witam,

Aktualnie mam przyłącze napowietrzene ze słupa na działce sąsiada. Ponieważ sąsiad wystąpił o usunięcie tego słupa, zakład energetyczny w celu zapewnienia ciągłości dostaw zrobi mi nowe przyłączę. Dwa rozwiązania wchodzą w grę: Słup na mojej działce lub przyłącze kablowe. Na słup się nie zgadzam więc pewnie pociągną kabel.

Po tym długim wstępie mam kilka pytań: Ponieważ robię właśnie elewację, to powinienem się zapewnę przygotować na jakąś skrzynkę na ścianie? Jak to zrobić żeby później jak najmniej ingerować w nową elewację(np: jakieś korytka przygotować)? Czy będzie trzeba robić uziom przy takiej zmianie przyłącza(teraz nie mam)?

Wiem że skrzynki się zazwyczaj robi w ogrodzeniu, ale w moim przypadku od ogrodzenia do środka działki prowadzi tak wąski wjazd, że nie ma technicznej możliwości zrobienia tam skrzynki.

Pozdrawiam,
Jacek.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 15:47   

Powrót do góry

elpapiotr
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Sosnowiec

Post#2 25 Sie 2010 16:19   

Re: Zmiana przyłącza napowietrznego na kablowe

Witam.

Nie podałeś nam jeszcze, Kolego jfalkows, istotnych informacji, niezbędnych do prawidłowych odpowiedzi w temacie.
Te istotne infirmacje to :
- gdzie jest obecnie licznik kWh Waszego domu ?
- gdzie jest obecnie granica własności Dostawca/Odbiorca ?
Cytat:
Wiem że skrzynki się zazwyczaj robi w ogrodzeniu, ale w moim przypadku od ogrodzenia do środka działki prowadzi tak wąski wjazd, że nie ma technicznej możliwości zrobienia tam skrzynki.
Bez planu/rysunku/schematu trudno ocenić, czy rzeczywiście nie ma możliwości.
Powrót do góry

pawlo_1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: lubelskie

Post#3 25 Sie 2010 16:22   

To gdzie będziesz miał skrzynkę zależy od warunków jakie wyda ZE. Napewno możesz sobie zostawić rurę lub jakiś kanał żeby wejść WLZ do rozdzielni w domu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 16:22   

Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Studzieniec

Post#4 25 Sie 2010 17:06   

A licznik pewnie będzie na granicy działki :)
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#5 25 Sie 2010 17:35   

W/g mnie ty się powinieneś tylko martwić tym jak pociągnąc przewód do rozdzielni w domu aby było jak najmniej strat, nazwijmy to estetycznych. Chodzi mi o zniszczoną elewację pokute tyniki itp.
całą robotę powinien zrobić ZE a ty niepowinieneś dokładać ani 1zł
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 17:35   

Powrót do góry

Miwhoo
Specjalista - Instalacje Elektryczne

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#6 25 Sie 2010 22:07   

A jak się okaże, że granicą jest złącze / zaciski na słupie?
Bez doczytania umowy lub warunków przyłączenia się nie da prorokować, bo różnie są wydawane decyzje o granicy między ZE a odbiorcą.
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#7 26 Sie 2010 09:40   

No i co z tego jezeli energetyka coś zmienia to niech nie zrzuca kosztów na odbiorców. Jezeli nie chca ponosić kosztow wymiany przyłacza to niech zostawią stan z umowy!!!
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#8 26 Sie 2010 10:05   

Koledzy, nie rozpędzajcie się, po co gdybać.
Niech autor wreszcie odpisze na pierwsze dwie odpowiedzi które padły w wątku.
Powrót do góry

jfalkows
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 Post autora tematu 26 Sie 2010 10:37   

Dziękuję za zainteresowanie,

Licznik jest obecnie w środku domu.
Granica własności jest przy ulicy, także ten wąski wjazd jest nasz.

Przyłącze będzie z ulicy 2 ponieważ na ulicy 1 linia napowietrzna jest po drugiej stronie ulicy i musieli by zrobić słup albo drogę przekopać (ZE też powiedziało że będzie z ulicy 2). Wjazd z ulicy 2 ma szerokość na oko 3-4 metry, musiałbym zmierzyć i mieści się tam tylko brama(ZE powiedziało że skrzynka się tam nie zmieści).

Do tego budynku przy ulicy jest pociągnięta tylko jedna faza z ulicy 1 napowietrznie, a u mnie jest normalnie 3, więc też jest nadzieja że nie będą chcieli tą drogą pociągnąć, nie chciał bym tak.

Mam jeszcze jedno pytanie, w jakiej odlegołości od lini telekomunikacyjnej mogą iść kable z prądem pod ziemią? Napewno jakieś przepisy to regulują.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Miwhoo

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#10 26 Sie 2010 12:04   

A jak sąsiedzi mają usytuowane ZK, na ulicy, czy przy budynkach?

Podejrzewam, że ze słupa zejdą na dół YAKY, przy słupie lub w niedalekiej odległości od niego zrobią ZK, tam zainstalują licznik, a reszta na Twój koszt...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sie 2010 12:04   

Powrót do góry

jfalkows
Poziom 9
Poziom 9

Post#11 Post autora tematu 26 Sie 2010 12:31   

Miwhoo napisał:
Podejrzewam, że ze słupa zejdą na dół YAKY, przy słupie lub w niedalekiej odległości od niego zrobią ZK, tam zainstalują licznik, a reszta na Twój koszt...

Muszę jeszcze sprawdzić gdzie jest ta granica własności przyłącza, ale jestem prawie pewien że jest to albo skrzynka z bezpiecznikami przedlicznikowymi na zewnątrz budynku albo izolatory do których są podpięte druty na budynku. Rozumię to tak, że do tego miejsca ZE jest zobowiązane zapewnić ciągłość dostaw, więc nie poniosę żadnych kosztów.
Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.
Powrót do góry

zybi271
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 26 Sie 2010 13:31pomocny post - solucja   

jfalkows napisał:
Licznik jest obecnie w środku domu.
Granica własności jest przy ulicy, także ten wąski wjazd jest nasz.
...
Przyłącze będzie z ulicy 2
..
Do tego budynku przy ulicy jest pociągnięta tylko jedna faza z ulicy 1 napowietrznie, a u mnie jest normalnie 3, więc też jest nadzieja że nie będą chcieli tą drogą pociągnąć, nie chciał bym tak.

Mam jeszcze jedno pytanie, w jakiej odlegołości od lini telekomunikacyjnej mogą iść kable z prądem pod ziemią?

Miwhoo napisał:

Jeżeli chodzi o licznik, to chyba bardziej wygodniej było by dla ciebie jeżeli będzie poza twoją posesją(w płocie), po co podczas odczytu licznika wpuszczać do środka, fakturę i tak posyłają pocztą. Z tym, że wiąże się to z granicą ZE w tym miejscu, wtedy ty kabel prowadzisz sam.
Co do tego budynku z 1 fazą to mogą sobie wymienić kabel na 3 fazy i dalej do ciebie.
Proponuję od miejsca w rozdzielni przeprowadzić rurkę odpowiednio grubą na zewnątrz budynku, nie ważne czy ZE będzie robiło przyłączy czy ty, ale wtedy nie będzie elewacja naruszona. A dalej dopóki nie ma warunków to nic nie rób, będzie potem kopane w ziemni choćby dookoła budynku, ale i tak masz rozdzielnię w domu z tej strony co wyjdzie kabel na zewnątrz to jej nie przeniesiesz na drugą stronę budynku.
Może tez być np. przyłącze napowietrzne tak jak do tej pory, możesz też tam przeprowadzić rurką, żeby potem nie niszczyć elewacji jak ZE będzie zmieniał kabel, ale nie wiem czy w takim przypadku nie zainstalują licznika na zewnątrz na ścianie, sama skrzynka wtedy nic nie robi bo jest przykręcona do elewacji, ale musiałbyś mieć rurkę od przyłącza do tej skrzynki i od skrzynki do rozdzielni, uziemienie można wtedy poprowadzić od skrzynki w dół po elewacji, chyba żeby też dać jakąś rurkę na to.
W każdym razie bez warunków trudno cokolwiek doradzić.
Co do linii telekomunikacyjnej to na pewno nie będą kopać w tym samym miejscu, żeby nie przekopać przewodów, jak kopie koparka to tak będzie z 1-2 metry obok, chyba że się krzyżują linie. Czy to regulują przepisy to nie wiem, ale tak jak pisze nie ma możliwości kopać bliżej niż 1-2 metra.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Zmiana przyłącza napowietrznego na kablowe
Strona 1 z 1