Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje Jamo Studio 180

mariusz891 25 Sie 2010 23:06 7800 10
  • #1 25 Sie 2010 23:06
    mariusz891
    Poziom 16  

Witam serdecznie, posiadam kolumny Jamo Studio 180, niestety w 1 kolumnie mam do wymiany głośnik średnio tonowy, a w drugiej wysoko tonowy, aby zachować w miarę jednolite brzmienie kupiłbym od razu po 2 głośniki średnio i wysoko tonowe i wymienił w oby dwóch kolumnach. Na głośniki wysoko tonowe, wybrałem GDWK 10/80/7 8 ohm, co polecilibyście na średniotonówkę ( 10 cm średnicy i 9cm rozstaw śrub po przekątnej), problem zaczyna się dopiero ze zwrotnicą której w tych kolumnach nie ma :/ Głośniki średniotonowe zabezpieczone są kondensatorem, a wysokotonowe kondensatorem plus dodatkowo jest cewka przyklejona do magnesu, głośnik niskotonowy gra pełnym pasmem :/

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic199700.html w tym temacie podane są niektóre dane, jednak mój pomysł dotyczy innych głośników dlatego założyłem nowy temat

pytanie moje brzmi czy przy zmianie głośników muszę wymienić te kondensatory na inne? nie chcę budować w tych kolumnach porządnej zwrotnicy tylko w miarę zabezpieczyć głośniki.

Wszystkie głośniki będą 8 Ohm, do tej pory w kolumnach wszystkie głośniki były oryginalne Jamo

Dodatkowo jak radzili koledzy w innych tematach wzmocnie trochę kolumnę, i może nieco wygłuszę.

Znalazłem jeszcze inny temat dotyczący tych głośników i zwrotnicy dla tego właśnie niskotonowca

czy montowanie takiej pseudo zwrotnicy ma sens oraz jak poprawnie zabezpieczyć głośniki przed spaleniem? gdyby można było uzyskać mniej więcej podział 800/4500.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

• #2 25 Sie 2010 23:18
    R.Lewandowski
    Poziom 10  

Jamo to made in china! Studio 180 ma pseudo zwrotnicę więc cała reszta tzn głośniki też są pseudo. Sprzedaj to i kup coś normalnego. Ale jeżeli się upierasz to nie kupuj Tonsili lecz STX PJ bo tani i bardzo dobry że nawet najdroższy Tonsil im nie dorównuje.

• #3 25 Sie 2010 23:29
    mariusz891
    Poziom 16  

zrobiłem kilka fotek żeby nieco zobrazować temat

na drodze głośnika średniotonowego jest kondensator 1uf 50v, a na drodze wysokotonowego 2,2uf 50v plus cewka widoczna na zdjęciu:

czy z tych stx GDM-12/60/8 SC lub GDM-10/60/8 SC i GDWK-10/200/8 PJ byłby dobrym wyborem?

• #4 25 Sie 2010 23:34
    Andrzejewski
    Poziom 15  

Witam cię kolego. Kondensatory o których wspominasz nie służą do zabezpiedzenia głosników ale do okrojenia pasma albo jak kto woli ukształtowania pasma. W twoim układzie jest to najprostsza zwrotnica. można oczywiscie samemu rozbudować zwrotnicę, ale łatwiej dla ciebie będzie kupić gotową 3-drożną. Co do zabezpieczeń głosników to jest jedna sprawdzona metoda stosowana w tańszych kolumnach estradowych. Załóż w szereg z głosnikiem wysokotonowym i sredniotonowym żarówkę 12V-20W samochodową. W przypadku zwarcia głosnika lub przesterowania ona przyjmie całą moc. Uratujesz przez to koncówkę mocy. Moc żarówki dobrać w zależności od mocy głośników.

• #5 25 Sie 2010 23:41
    mariusz891
    Poziom 16  

w takim razie jeśli kondensatory odcinają pasmo z tego co wiem na tych kondensatorach wyglądało to tak że przy 4500hz było odcięcie dla głośnika średniotonowego, czy w takim przypadku mógłbym zostawić te kondensatory i tylko wymienić głośniki ? co z cewką dla głośnika wysokotonowego, załóżmy dla wyżej wymienionych stx'ów

gdybym chciał dokupić zwrotnicę czy ta http://allegro.pl/.html
    lub http://allegro.pl/.html
    lub http://allegro.pl/.html
    któraś z tych mniej lub więcej by się nadawała?

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #6 27 Sie 2010 18:01
    mariusz891
    Poziom 16  

na tą chwilę wymieniłem głośniki wysokotonowe na kopułki Tonsila GDWK 10/80/7 z tego co czytałem w miarę przyzwoite głośniki a i ich granie mi się podoba, zdecydowanie brakowało wysokich tonów, głośniki średniotonowe muszą jeszcze poczekać z wymianą.

Następne moje pytanie dotyczy głośniki niskotonowego, jak odfiltrować pasmo powiedzmy w granicach 800-900 hz, pewnie zaraz zlinczujecie mnie że bez parametrów ani rusz ale niestety nie znam danych samego głośnika, w internecie też nic nie można znaleźć, dlatego chodzi mi tylko o prowizoryczne na oko odcięcie pasma dla tego głośnika, co zastosować? niestety w tej kwestii jestem kompletnie zieolny...

• #7 28 Sie 2010 09:25
    Tomq
    Poziom 38  

Ja powiem tak - albo coś robi się porządnie, ale się marnuje pieniądze. Widzę, że jak na razie wybierasz drugie rozwiązanie.

Cytat:
    pytanie moje brzmi czy przy zmianie głośników muszę wymienić te kondensatory na inne? nie chcę budować w tych kolumnach porządnej zwrotnicy tylko w miarę zabezpieczyć głośniki.

A moje pytanie brzmi - po co wydawać pieniądze na głośniki tej klasy, skoro nie wykorzysta się ich w pełni (brak dobrej zwrotnicy)?

Szkoda, że zacząłeś działać bez dokładnego przemyślenia sprawy, ale jeszcze da się coś sensownego wymyślić. Możesz dokupić GDM 10/80/2 i zrobić zestaw wzorowany na tym projekcie: http://diyakustyk.com/dracule.html (choć "wysokotonówka" nie jest do końca taka sama, ale nic lepszego się chyba nie znajdzie)

Nie kupuj "firmowych" zwrotnic z Allegro! Nie dość, że straszenie drogie (jak na taką jakość), elementy kiepskie to jeszcze kompletnie niedopasowane do głośników. Jeśli sam sobie nie poradzisz, ze zwrotnicą to napisz do mnie na priv lub na gg to zrobię Ci gotową.
    Cytat:

Następne moje pytanie dotyczy głośniki niskotonowego, jak odfiltrować pasmo powiedzmy w granicach 800-900 hz, pewnie zaraz zlinczujecie mnie że bez parametrów ani rusz ale niestety nie znam danych samego głośnika, w internecie też nic nie można znaleźć, dlatego chodzi mi tylko o prowizoryczne na oko odcięcie pasma dla tego głośnika, co zastosować?

A nie chciałbyś wymienić niskotonowego na GDn 20/80/2? Jaką on w ogóle ma średnicę?

Pasmo odfiltrować można cewką 0,8 lub 1,6 mH (w zależności od impedancji głośnika), ale to tylko półśrodek. Pomiary to wcale nie taka przerażająca sprawa, nie będę opisywał po raz kolejny co jak, bo w tym dziale http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum317.html było o tym wspominane wielokrotnie.
    I nie twierdze, że bez pomiarów nie można zrobić zwrotnicy, ale po pierwsze trzeba być "osłuchanym", a po drugie nie do 3 way (zgrać ze sobą 3 głośniki to jest sztuka).

• #8 28 Sie 2010 12:57
    mariusz891
    Poziom 16  

witam, miałem zamiar dokupić właśnie jak średniotonówki GDM 10/80/2, jednak muszę poczekać do przyszłego tygodnia

głośniki niskotonowy to 8" Jamo
    z impedancji kolumny wynika, że jest on 8 ohmowy
    Modyfikacje Jamo Studio 180 Modyfikacje Jamo Studio 180

wolałbym go nie zmieniać ze względu na to, że musiałbym wydać 160zł na głośniki które mi zaproponowałeś, wiem że to z pewnością ułatwiło by zbudowanie zwrotnicy dla tego zestawu...

• #9 28 Sie 2010 13:47
    Tomq
    Poziom 38  

Możesz tymczasowo słuchać zestawu z tym głośnikiem do chwili, aż sobie odłożysz gotówkę na tonsile 20/80/2. Wiadomo - wydaje się, że szkoda kasy, bo przecież masz sprawne głośniki, ale IMHO warto je wymienić i cieszyć się porządnym zestawem. Jeśli są w dobrym stanie to można sprzedać na Allegro - zawsze jakąś cześć kasy się odzyska.

A tak przy okazji mała refleksja - co zostało z tanich kolumn? Tylko obudowa, a na pewno nie jest warta tyle ile kosztowały całe kolumny. Niestety, w audio najczęściej jest tak, że to co tanie i ładnie wyglądające wcale nie musi dobrze grac...

• #10 28 Sie 2010 13:57
    mariusz891
    Poziom 16  

ja na szczęście majątku nie wydałem na te kolumny, kosztowały mnie 170zł więc myślę że było warto

• #11 22 Mar 2013 02:50
    jaano1
    Poziom 9  

Witam,
    Chciałem odświeżyć ten temat i nie zakładać kolejnego wątku.
    Mam te kolumny Jamo Studio 180 od dobrych kilku lat, wiem że nie są zbyt dobre szczególnie po poczytaniu forum, jednak mimo wszystko chciałem zapytać czy ktoś je jakoś usprawnił?
    Jakaś wymiana wysokotonowego lub średniotonowego - faktycznie nie słychać ich za bardzo.
    Może jakaś zwrotnica gotowa? już wiem że dobiera się je do konkretnego zestawu ale może coś spasuje?
    Co byście polecali w niezbyt dużym budżecie tak aby można było coś lepiej odsłuchać?

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    (dj-MatyAS)

wiem, sprawdziłem wszystkie tematy z jamo studio 180 i urywają się bez końcowej odpowiedzi - więc podpiąłem się tutaj, bo temat już sie prawie rozwinął...

Może ktoś wytłumaczyć co dają te kondensatory na średnim tonie i na wysokim? Czy to tylko zabezpieczenie przed spaleniem? Co zrobić żeby grały bardziej odczuwalnie? zmiana ich pojemności? jak to działa? proszę o podpowiedź

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME